Kotiakun tuottopotentiaali reservimarkkinoilla

-Teme-

Vakionaama
Mikä on CM10?

EDIT:

Ei ollutkaan hankala lyhenne, olin varma että turha googlailla - mutta siis CheckWattin joku palikka.

Pitääpä alkaa tähänkin aiheeseen paneutumaan kun ei noi dynaamiset ohjaukset mielestäni palkitse yhtään vs. investointi.
En huomannut että olit kirjoittanut väliin, liittyi tuohon @fraattin postaukseen
Eli CheckWatt CM10 on palikka jolla saa Fingridin hyväksymän invertterin ja akuston reservimarkkinaan
 

roots

Hyperaktiivi
Ihan mielenkiinnosta kysyisin, että millaisen hyödyn olet laskenut tavanomaisen ”lataa yöllä tai PV-ylijäämällä” vs DESS?

Itse pyörittelin tuota asiaa melko pitkään eri skenaarioiden simulaatioilla ja lopputulos oli noin 10-50€/vuosi.
Uskottavan kuuloinen simulaatio pienikulutuksisessa taloudessa.
 
Viimeksi muokattu:

salasana

Aktiivinen jäsen
En huomannut että olit kirjoittanut väliin, liittyi tuohon @fraattin postaukseen
Eli CheckWatt CM10 on palikka jolla saa Fingridin hyväksymän invertterin ja akuston reservimarkkinaan

Harmi, että CM10 tuettujen inujen lista aika kapea. Itsellä kun käytännössä suunnitelmat valmiina talon kaikelle muulle ohjaukselle yksinkertaisella releohjauksella ja juuri siihen kaipaan esim. Hoymilesin kahta DO-porttia.
Ja kokoonpanon kannalta toki muitakin kriteereitä, eli ei sovi mikä tahansa inu missä portit (esim. sopivien akkujen valikoima, inun hinta, jne)
 

Mikki

Hyperaktiivi
Ja harmi että Checkwatt foorumilla on pelkkiä ongelmia Facebookissa. Toimiikohan se kunnolla vielä kenellekkään Suomessa?
 

-Teme-

Vakionaama
fingrid on pirun paljon vaativampi kuin Ruotsissa vastaava taho ollut.
Jatkuvaa säätöä ja muutoksia ohjauksiin vaaditaan että laitetoimittajat ja lautemyyjät ovat aivan kypsiä sen tahon toimintaan.
Näissäkin kun olisi EU tason hyväksyntä niin kaikilla olisi helpompaa.
Se yli 100kW reserviä että ennen kuin saa edes Fingridille on aika kova panostus, tarvitaan toistakymmentä ratkaisua. Verkkoon pitää olla laitteita niin mallisarjan alapäästä, kuin yläpäästä jotta saa edes keskusteluyhteyden avattua.
Joko pitää olla hyvä ja kärsivällinen rahoittaja, tai sitten paljon goodwilliä asiakkailta jotka uskovat hankkeeseen jotta sinne päästään
 

lonkku2

Tulokas
Olisiko foorumilaisilla suositusta yrityksestä jonka kautta kannattaisi liittyä reservi markkinoille? Asunnossa on3x25A sulakkeet vuosikulutus on 13000kw katolla 4,5kw paneelit. Ajatuksena 10kw akustolla oleva järjestelmä, laittakaa suositusia ja mielellään perustelut.
 

markok

Aktiivinen jäsen
Tosi huonosti löytyy faktaa siitä paljonko reservimarkkinat on oikeasti tuottanut yksityisasiakkaille. Voisiko tähän saada muutamalta reservimarkkinoilla olevalta tietoa siitä paljonko oikeasti on tullut tilille rahaa reservimarkkina perusteisesti? Tietysti palvelun tarjoaja ja kapasiteetti sekä teho kiinnostaa myös.
 

markok

Aktiivinen jäsen
Kun nyt ensin koko akku pääsisi reservimarkkinoille, rahaa on kyllä tullut Emaldolta helmikuusta alkaen 1200€.
Eli Emaldo ei ole vieläkään reservimarkkinoilla? Mikäs tuo CheckWatt:n tilanne on kun tämä on ilmeisesti jotenkin kytköksissä Emaldoon? Onko CheckWatt:n käyttäjille jo maksettu reservimarkkina tuottoja?
 

fraatti

Hyperaktiivi
Kannibaali käy myös reservikorvausten kimppuun. Esimerkki on jenkeistä, mutta eiköhän täällä käy samalla tavalla.

1761416458492.png

 

fraatti

Hyperaktiivi
Poweran tuottoja somesta bongattuna

Poweran toteutuneiden FCR-D (up ja down) sekä FCR-N hintojen mukaisesti ovat seuraavat:

Reservimarkkinakorvaus lokakuu 2025
Reservimarkkinakorvaus 10 kW akulla 37,3 €
Reservimarkkinakorvaus 15 kW akulla 56,9 €
Reservimarkkinakorvaus 15 kW akulla 75,6 €

Reservimarkkinakorvaus syyskuu 2025
Reservimarkkinakorvaus 10kW akulla 102,4 €
Reservimarkkinakorvaus 15kW akulla 152,0 €
Reservimarkkinakorvaus 20kW akulla 199,2 €

Reservimarkkinakorvaus elokuu 2025
Reservimarkkinakorvaus 10kW akulla 138,4 €
Reservimarkkinakorvaus 15kW akulla 208,8 €
Reservimarkkinakorvaus 20kW akulla 276,0 €

Reservimarkkinakorvaus heinäkuu 2025
Reservimarkkinakorvaus 10kW akulla 81,6 €
Reservimarkkinakorvaus 15kW akulla 123,2 €
Reservimarkkinakorvaus 20kW akulla 163,2 €

Reservimarkkinakorvaus kesäkuu 2025
Reservimarkkinakorvaus 10kW akulla 92 €
Reservimarkkinakorvaus 15kW akulla 138 €
Reservimarkkinakorvaus 20kW akulla 184 €

Reservimarkkinakorvaus toukokuu 2025
Reservimarkkinakorvaus 10kW akulla on 108 €
Reservimarkkinakorvaus 15kW akulla on 162 €
Reservimarkkinakorvaus 20kW akulla on 216 €

Reservimarkkinakorvaus huhtikuu 2025
Reservimarkkinakorvaus 10kW akulla on 109,60 €
Reservimarkkinakorvaus 15kW akulla on 164,40 €
Reservimarkkinakorvaus 20kW akulla on 219,20 €

Reservimarkkinakorvaus maaliskuu 2025
Reservimarkkinakorvaus 10kW akulla on 113,6 €
Reservimarkkinakorvaus 15kW akulla on 170,4 €
Reservimarkkinakorvaus 20kW akulla on 227,2 €

Reservimarkkinakorvaus helmikuu 2025
Reservimarkkinakorvaus 10kW akulla on 104,75 €
Reservimarkkinakorvaus 15kW akulla on 157,13 €
Reservimarkkinakorvaus 20kW akulla on 209,50 €

Reservimarkkinakorvaus Tammikuu 2025
Reservimarkkinakorvaus 10kW akulla on 217,86 €
Reservimarkkinakorvaus 15kW akulla on 326,79 €
Reservimarkkinakorvaus 20kW akulla on 435,72 €

Reservimarkkinakorvaus Joulukuu 2024
Reservimarkkinakorvaus 10kW akulla on 155,0 €
Reservimarkkinakorvaus 15kW akulla on 232,5 €
Reservimarkkinakorvaus 20kW akulla on 310,0 €
 

Mekaniker

Vakionaama
Jos pystyy omilla järjestelyillä (akusto+invertteri+automatiikka) pudottamaan vuosittainen sähkölasku noin 400€ kuten dbwarrior arvioi niin alkaa minun maailmassa olla kysymys kannattavuudesta edes ajatella sitoutuminen reservimarkkinoihin. Fakta on että sähkön/siirron hinta nousee jatkuvasti ja reservimarkkinakorvaus alenee

Siinä samassa muuttuu myös elintavat joilla on vielä suurempi vaikutus loppulaskuun, omalta kohdalta on pudotettu kWh:a pois reippaasti sen jälkeen kun saapui a-paneelit sekä akusto. Tammikuussa jos elämä suo pitää laskea + ja - taas
 

HiTec

Eipä turhia höttyillä :)
Siinä samassa muuttuu myös elintavat joilla on vielä suurempi vaikutus loppulaskuun, omalta kohdalta on pudotettu kWh:a pois reippaasti sen jälkeen kun saapui a-paneelit sekä akusto.
No tähän sitä meilläkin tähdätään. 2010 kun tämä torppa pystytettiin, oltiin jossain 17-18MWh/a tasossa ja nyt jo pelkästään paneleilla 13-15MWh/a. Tavoite olisi jossain kohtaa päästä sinne "kymppikerhoon" kun saataisiin tuosta kulutuksesta pudotettua yksi numero pois ja nyt ensiviikolla asennettava akusto on yksi askel tähän suuntaan siis lisää.
 

Mekaniker

Vakionaama
Tavoite olisi jossain kohtaa päästä sinne "kymppikerhoon" kun saataisiin tuosta kulutuksesta pudotettua yksi numero pois ja nyt ensiviikolla asennettava akusto on yksi askel tähän suuntaan siis lisää.
Kymppi hajosi jo 2022 kun a-paneelit tulivat käyttöön
Ja näkee selvästi milloin aloitin akkujen kanssa, vuosikustannus-taso on toistaiseksi selvittämättä mutta selvästi alle aikaisemmat vuodet

Fortum 2021 -> 2025.png
 

HiTec

Eipä turhia höttyillä :)
Ja näkee selvästi milloin aloitin akkujen kanssa, vuosikustannus-taso on toistaiseksi selvittämättä mutta selvästi alle aikaisemmat vuodet
Meillä tuon näkee Lumme Energia :p

Tuo 21kWh Elisan Kotiakku kun tuli taloon joulukuun puolivälissä, niin siinä jokunen vko meni talonmme profiilin opiskeluun ja nyt tammikuun alusta lähtien ollaankin joka ainut päivä menty päivähinnoissamme alle pörssin keskiarvon. Aikaisemmin ei puhettakaan kun meillä ei ole mitään suurikulutuksista varaajaa tms. jota voisi painottaa noille pörssisähkön edullisimmille varteille. Nyt tämä akku kun lataa itsensä tuolla edulliseen aikaan ja kalliiseen aikaan se syöttää koko talon sähköt 100% niin tuo on jo todella tehokas keskihinnan leikkuri. Lumme Energia kertoilee jotta olemme (heidän pörssiasiakkaistaan) parhaassa 3% tuolla kulutusvaikutuksellamme 🤑
 
Meillä tuon näkee Lumme Energia :p

Tuo 21kWh Elisan Kotiakku kun tuli taloon joulukuun puolivälissä, niin siinä jokunen vko meni talonmme profiilin opiskeluun ja nyt tammikuun alusta lähtien ollaankin joka ainut päivä menty päivähinnoissamme alle pörssin keskiarvon. Aikaisemmin ei puhettakaan kun meillä ei ole mitään suurikulutuksista varaajaa tms. jota voisi painottaa noille pörssisähkön edullisimmille varteille. Nyt tämä akku kun lataa itsensä tuolla edulliseen aikaan ja kalliiseen aikaan se syöttää koko talon sähköt 100% niin tuo on jo todella tehokas keskihinnan leikkuri. Lumme Energia kertoilee jotta olemme (heidän pörssiasiakkaistaan) parhaassa 3% tuolla kulutusvaikutuksellamme 🤑
Pörssihintojen ongelma on se, että näillä talven -30C jaksoilla akun pitäisi olla satojen kilowattituntien kokoinen jotta jaksaa päivien tai jopa yli viikon kalliit hinnat putkeen. Se ei paljoa auta jos johonkin aikaan päivästä on 20snt/kWh kun muutoin 25snt/kWh.
 

dbwarrior

Vakionaama
Isoimmat tilit tosiaan laskennallisesti tekisi, jos pakkas jaksoon voisi mennä halvalla akkusähköllä lähes rajattomalla kapasiteetilla.
Koko kasvaa vaan aika hurjaksi ja sitten sen täyteen saaminen jossain lyhyessä aikaikkunassa voi olla kans toinen haaste.
Itse tyydyin kompromissiin jossa 16kwh akusto 5kw vertillä. Sähkölaskua tuo onnistuo pienentämään tammikuussa 30eurolla.
Onhan se aika hurjaa ladata sitä 18snt hintaan, mutta säästöä se kuitenkin tuo kun purkaa 30+ snt aikana :)
 

HiTec

Eipä turhia höttyillä :)
Se ei paljoa auta jos johonkin aikaan päivästä on 20snt/kWh kun muutoin 25snt/kWh.
Tuo on täysin totta, koko tämä akulla säästäminen näin aurinkopanelien ulkopuoliseen vuodenaikaan on pelkästään pörssihinnan volatiliteetin varassa. Ja jos päivän aikana ei sitä vaihtelua ole, niin aika heikko siinä on mitään yrittää säästääkkään, oli se pörssin keskihinta sitten 10 tai 30 c/kWh, mutta jos vaihtelu on se alta 5 c/kWh päivän halvimman ja kalleimman välillä, niin...
Itse tyydyin kompromissiin jossa 16kwh akusto 5kw vertillä. Sähkölaskua tuo onnistuo pienentämään tammikuussa 30eurolla.
Itse myös laskeskelin tuolla Elisan 21kWh 1-tornisella pärjääväni juuri nämä kalleimpien piikkien leikkaukset, vaikka eihän tuo nyt kokonaiseksi talvipäiväksi riitä mitenkään. Samaten kesäisin on parhaina päivänä tullut sen 30kWh paneleista, niin sillä jo lataa tuota akkua ihan hienosti ja jää vielä snadisti toleranssiakin jos omaan käyttöön on akutta saatu tuosta tähän mennessä n. 50%. Tuosta akusta se seuraava 28kWh olisikin sitten olut jo 2-torninen ja siten vienyt 2x asennustilankin, tai vastaavasti alaspäin 14kWh olisi ollut jo selkeästi nirkonen.

Meillä tuo akuston aikaansaama pörssin keskihintojen alitus tuo tässä kuussa n. 40€ säästön sähkölaskuun ja kun laskun loppusumma tulee olemaan n. 200€, niin onhan tuo -20% jo aika merkittäväkin säästö.
 

Mikki

Hyperaktiivi
Omakotitalossa joku 100kWh akku riittäisi pitkälle, jos...

- Lämpö olisi kerätty suureen varaajaan jo ennalta talteen, silloin kun sähkö on halpaa
- Kalliina aikana lämpöä vain jaellaan, ei tuoteta
- Ruuanlaitto kaasulla
- Pesukoneet kuumavesiliitännällä (== ennalta tuotettu lämpö)
- Ilmanvaihto olisi hoidettu niin ettei koskaan tarvita jälkivastuksia (esim. raitisilman esilämmitys maapiirillä)

Eli käytännössä pitäisi saada talon peruskulutus, sisältäen lämmönjaon tapahtuvan hyvin pienellä kulutuksella.
Mielestäni joku 50m3 varaaja talon alle + 100kWh akku olisi ihan realistinen rakentaa uudiskohteeseen.

Näillä voisi kuukauden pärjätä minimiostosähköllä, jos ajattelisi että akkua hiukan latailisi vaikka vuorokauden kaikista halvimmalla tunnilla.
Akku vielä reservimarkkinalla mukana, niin eipä jäisi juuri maksettavaa talvikuukausilta.

Kesä sitten paneeleilla.
 
Viimeksi muokattu:

korsteeni

Aktiivinen jäsen
Omakotitalossa joku 100kWh akku riittäisi pitkälle, jos...

- Lämpö olisi kerätty suureen varaajaan jo ennalta talteen, silloin kun sähkö on halpaa
- Kalliina aikana lämpöä vain jaellaan, ei tuoteta
- Ruuanlaitto kaasulla
- Pesukoneet kuumavesiliitännällä (== ennalta tuotettu lämpö)
- Ilmanvaihto olisi hoidettu niin ettei koskaan tarvita jälkivastuksia (esim. raitisilman esilämmitys maapiirillä)

Eli käytännössä pitäisi saada talon peruskulutus, sisältäen lämmönjaon tapahtuvan hyvin pienellä kulutuksella.
Mielestäni joku 50m3 varaaja talon alle + 100kWh akku olisi ihan realistinen rakentaa uudiskohteeseen.

Näillä voisi kuukauden pärjätä minimiostosähköllä, jos ajattelisi että akkua hiukan latailisi vaikka vuorokauden kaikista halvimmalla tunnilla.
ei kannata unohtaa että metrihalko on helppo varastoida eikä tarvitse välttämättä mitään investointia varstoon
ei tästä kauaa ole kun Vapo hoiteli jakelun, markkinan
historian on tapana toistaa itseään, tilanteet ja olosuhteet vaihtelevat.........yli 60 vuotta olen halkoja tehnyt
 

Mikki

Hyperaktiivi
ei kannata unohtaa että metrihalko on helppo varastoida eikä tarvitse välttämättä mitään investointia varstoon
ei tästä kauaa ole kun Vapo hoiteli jakelun, markkinan
historian on tapana toistaa itseään, tilanteet ja olosuhteet vaihtelevat.........yli 60 vuotta olen halkoja tehnyt
Ei olisi huono 50m3 varajaan kanssa puukattila ja omasta metsästä puut. Se on vähän tympeää jos puita pitäisi joka päivä polttaa että 100% lämmityksestä katetaan, mutta jos vaikka kerran kuukaudessa polttaisi päivän puuta niin se menisi harrastuksena. Aikamoisen määrän lämpöä tehokkaalla kattilalla saisi kasaan.
 
Viimeksi muokattu:

RauskiH

Vakionaama
Ei olisi huono 50m3 varajaan kanssa puukattila ja omasta metsästä puut. Se on vähän tympeää jos puita pitäisi joka päivä polttaa että 100% lämmityksestä katetaan, mutta jos vaikka kerran kuukaudessa polttaisi päivän puuta niin se menisi harrastuksena. Aikamoisen määrän lämpöä tehokkaalla kattilalla saisi kasaan.
Hmm jos tuohon nyt latais 50c lisää eli vajaa 3000kwh niin olis siinä hommaa työntää kattilaan päivän aikana pari mottia koivua tai kolme mottia havua😁
 

Mikki

Hyperaktiivi
Hmm jos tuohon nyt latais 50c lisää eli vajaa 3000kwh niin olis siinä hommaa työntää kattilaan päivän aikana pari mottia koivua tai kolme mottia havua😁
Talon kulutushan pitäisi tämmöisessä painaa toki huomattavasti alemmas kuin 3000kWh kuukaudessa. Kunnon eristyksillä ja huippuunsa hiotulla ilmanvaihdon talteenotolla, ei varmaan joku 800-1000kWh olisi tekemätön paikka lämmönkulutuksessa.

100kWh akku + paneelit + 50m3 varaaja + puukattila --> Off-grid ei olisi kaukana ja ihan miellyttävästi.
 
Viimeksi muokattu:

korsteeni

Aktiivinen jäsen
Se on puulämmittäjän elämää. Töistä mennään kotiin loppupäiväksi lämmittämään.
se on se työläämpi/sitovampi tapa.
puut voi myös lyhyempää varastointia ajatellen jalostaa lämpimäksi vedeksi, vesimäärästä riippuen lämmityskerrat vähenevät, siis ei jokapäivä. tai sitten jos ottaa ihan tosissaan hake/pelletti niin ei tarvitse lämmittää "loppuvinä" ollenkaan
 

-Teme-

Vakionaama
Pariin peräkärryyn rakentaa 100kWh autonakun, battery emu ja inventteri kaveriksi. Sen kuljettaa mökille jossa kiinteä ≈6 sentin soppari jossa lataa täyteen. Käy vaihtamassa päittäin joka 2.pv tai vaikka jokainen päivä. Siinä vois myös jopa myydä osan verkkoon ihan OK hintaan
 

Espejot

Hyperaktiivi
Ollaan totaalisesti väärässä langassa. Mutta jos kerran ollaan niin ollaan sitten kunnolla. Se onko sähkö halpaa tai kallista niin ei ole merkityksellistä akustossa, ainoastaan hintaerolla on merkitystä. Sanoisin että mitä kalliimpaa sähkä on niin sitä enemmän sillä tienaa, varsinkin jos on suojaukset kunnossa. Q12027 kiinnitys saa hintaa 8,9 snt. Tuskin on pohjat.
 
Back
Ylös Bottom