Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Entä vettä siellä suojaputkessa "piilossa" katseilta? Joka sitten jäätyy pakkasella?Minulla on sulatusvammainen, mutta ei kyllä pääse tuiskuttamaan, kun tuossa on sellainen "suojakotelo" päällä. Eikä itselläni ole tuo anturi ollut jäässä.
Juu, mutta kun on sitten niitäkin, joilla kortin vaihto ei ole auttanut. Useampi vika/syy mahdollista?No. Minun sulatusvammainen pumppu korjaantui kortin vaihdolla, että se vähän niinkun vesittää tämän jäätä anturissa teorian.
Kyllä se kortin vaihto on auttanut jossain määrin ainakin näillä viimeksi kommentoineilla.Ainakaan minun pumppu vanhalla kortilla ei missään tilanteessa vetänyt mitään yli tunnin jaksoja ilman ivo boottia ja täällä äijien vehkeet tahkoo 2 tunnin jaksoa.Juu, mutta kun on sitten niitäkin, joilla kortin vaihto ei ole auttanut. Useampi vika/syy mahdollista?
Mitä kaikkea tarvitaan, että motonetin telduksesta saa lämpötilat tuolla tavalla näkyviin?
Kuseeko se jotenkin johtojen yläpäästä sinne johdonkuoreen vai kuinka sinne vettä pääsee kun tuo anturi on noin alunperin kuin tuossa kuvassa yllä?Niin ei se ole anturissa se suojaputki.. vain johtojen suojana. Minulla se johtojen suojaputki/letku oli jäätynyttä vettä täynnä ja se jää ylettyi sieltä anturiin asti. Sitä kyselin joskus että voiko tuo jää niiden johtojen ympärillä antaa väärää lämpötilaa vai vaikuttaako mitenkään anturin antamaan lukemaan.
Ahaa ok. Juu tuo eka kuva on tehtaan jäljiltä!Mulla oli tuotu tuo johto sillai että oli lenkki niin että pääsi anturin päästä valuttamaan sinne sisään. Ihan erilailla jos sinulla oli noin tehtaan jäljiltä. Näköjään siellä saa koota koneita ihan omasta päästä ei mitään yhtenäistä ohjetta.
Se on lepuutuspuhalluksella kun lämmitystarvetta ei ole?Mikäs tähän vehkeeseen mahtoi tulla, kun ei lämmitysmoodissa ota mitään komentoja vastaan? Eli on lämmitys päällä, mutta esim. siivekkeiden asennon muuttaminen ei toimi, puhallusnopeuden säätö ei toimi, sisäyksikkö kyllä ottaa vastaan komennot kaukosta, mutta mitään ei tee. Kaikki muut moodit toimii hyvin ja ottaa vastaan kyllä kaiken mitä yrittää tehdä - ainoastaan lämmitysmoodissa tuo pitää sitkeästi siivekkeet yläasennnossa vaikka mitä tekisi ja puhallinnopeus on 1.
Se on lepuutuspuhalluksella kun lämmitystarvetta ei ole?
Käy kurkkaa ulkoyksikköä niin flekti ei varmaan pyöri? Laita pyyntiä lisää muutama aste niin jo toimii..?
Mikäs tähän vehkeeseen mahtoi tulla, kun ei lämmitysmoodissa ota mitään komentoja vastaan? Eli on lämmitys päällä, mutta esim. siivekkeiden asennon
Ahaa, eli okei. Eli tuo on sen verta fiksu, ettei se ehdoin tahdoin puhaltele "ylimääräistä"? Arvostan kyllä sinun tietämystä, kun autat täysin kädetöntä ihmistä. Seuraava kysymys fiksummalta, missä tuon sisäyksikönlämpöanturi on, josta se haistelee sen sisäilman lämpötilan?
Eli jos mä nyt itselleni tässä teen selväksi -> pyynti esim. 23C -> sisäanturi näyttää että on jo 23C tai 23.5C -> se ei puhalla kuumaa enää lisää. Eiks je?
Minulla tehnyt silloin tällöin tuota säätöjen tottelemattomuutta myös silloin, kun on kompurakin päällä. Siivet ylimmässä asennossa, mutta puhallus 3:lla tai 4:lla ja puhaltaa selvästi lämmintä ilmaa. Ei siis ole katkolla, jolloin puhallus on pienimmillään ja kompura pysähdyksissä. Kerran sain pois ivo buutilla. Pari muuta kertaa lakannut itsekseen jonkin ajan kuluttua.Mikäs tähän vehkeeseen mahtoi tulla, kun ei lämmitysmoodissa ota mitään komentoja vastaan? Eli on lämmitys päällä, mutta esim. siivekkeiden asennon muuttaminen ei toimi, puhallusnopeuden säätö ei toimi, sisäyksikkö kyllä ottaa vastaan komennot kaukosta, mutta mitään ei tee. Kaikki muut moodit toimii hyvin ja ottaa vastaan kyllä kaiken mitä yrittää tehdä - ainoastaan lämmitysmoodissa tuo pitää sitkeästi siivekkeet yläasennnossa vaikka mitä tekisi ja puhallinnopeus on 1.
Kattelin tossa sivusilmällä kotoisa ohjelmaa. Remontin yhteydessä ln ruuvattiin pois seinältä ja tossu iskettiin tilalle. Sisäseinistä purettiin levyjä pois että SY:n joutui kyllä käyttämään irti, mutta tuskin kuitenkaan iän takia vaihtoon meni.
Pistä puhallus täysille ja pyynti maksimit. Pitäs hönkiä lähelle 50 asteista tai yli. Mittari heti siihen ilman ulostulon kohdalle.Taloon tuli viikko sitten tuollainen LN25:nen asentajan suosituksesta ja ei oikein olla varmoja pelaako laite kuten pitäisi. Heti asennuksen jälkeen pistetiin lattialämmöt pienemmälle ja ulkona oli jotain -5c pakkasta. Tuntui että pumpulla oli vaikeaa pitää taloa lämpimänä, joten palauteltiin lattialämpöjä vähän takaisin, varsinkin kauempana pumpusta. Eniten ihmetyttää se ettei koneesta saa kunnolla lämmintä ilmaa ulos vaikka mitä pistäisi pyynniksi. Pistetiin esim. kokeeksi pari tuntia sitten testin vuoksi pyynniksi 28c, pumpun lähistöllä on 21c. Koneesta tulee max. 30c ilmaa ulos 2-3 puhalluksella, ulkona nollakeli. Kone itsekin MELCloudin kautta katsottaessa tunnistaa huoneen lämpötilaksi 21c, eikä sitä siitä saa oikein nostettua.
Taloon tuli viikko sitten tuollainen LN25:nen asentajan suosituksesta ja ei oikein olla varmoja pelaako laite kuten pitäisi. Heti asennuksen jälkeen pistetiin lattialämmöt pienemmälle ja ulkona oli jotain -5c pakkasta. Tuntui että pumpulla oli vaikeaa pitää taloa lämpimänä, joten palauteltiin lattialämpöjä vähän takaisin, varsinkin kauempana pumpusta. Eniten ihmetyttää se ettei koneesta saa kunnolla lämmintä ilmaa ulos vaikka mitä pistäisi pyynniksi. Pistetiin esim. kokeeksi pari tuntia sitten testin vuoksi pyynniksi 28c, pumpun lähistöllä on 21c. Koneesta tulee max. 30c ilmaa ulos 2-3 puhalluksella, ulkona nollakeli. Kone itsekin MELCloudin kautta katsottaessa tunnistaa huoneen lämpötilaksi 21c, eikä sitä siitä saa oikein nostettua.
Jos 2-3 puhallus tarkoittaa 1-2 palkkia kakessa niin tuo on niin pieni lehmänhenkäys että asennuspaikasta riippuen saattaa tulla "oikosulkua". Eli pumpun päällä on kuumaa vaikka joku lämpömittari jossain näyttää 21.2-3 puhalluksella pitäis saada helposti 50 asteista ulos 28 pyynnillä. Eihän siinä ole night mode päällä? Melcloudissa tuo tila ei näy.