Nibe F2120-16 alhainen ulkolämpötila -hälytys

VesA

In Memoriam
Kai sitten iso osa koneista olisi jo hajonnut muttei ole.
Ei sinne niin paljon jää matkalle.. kylmäaine vaan alkaa kulkea huonosti - joka voi hämätä sulatuslogiikkaa. Periaatteessa sulatus sulattaa ne öljytkin taas liikkeelle, mutta noissa Argoissa pitää ajaa käsin jäähdytyksellä röörit auki.
 
Morjesta, täällä ois ongelmaa myös tuon kylmä ilma koodin kanssa. Mulla noin -16 asteesta lähtien lyöny pumpun pois pelistä ja vastukset päälle. Pakkaset jatkunu ny neljättä päivää joista kaks menty täysin vastuksilla ja pumppu ei hörähdä, pakkasta sen 21,9 koneen anturin mukaan. Ulkoyksikkönä AMS 10-12 ja sisäyksikkönä VVM S 320. Neuvoja kaipailis mitä tehdä, auttaako koneen säätö vai pitääkö anturia ulkona alkaa räpeltään? Ja missä päin ulkoyksikköä anturi on? En sieltä oo sitä vielä löytänyt mutta en tiedä myöskään mistä etsiä
 

janti

Moderaattori
Ylläpidon jäsen
Tuon kuvan mukaan olisi kennon takana keskellä "musta mötikkä". ;)

20191029_161231-jpg.62652



BT28 Lämpötilan anturi, ulkoilma
1704349725593.png


 
Viimeksi muokattu:

Börje

Jäsen
Aika tarkalleen -25 °C:ssä lähtee F2120-8 huilimaan ilmoituksen "Cold outd air, heat. mode - EB101-EP14" kera, joten ollaan ekaa kertaa vastusten varassa. Kun sähkölasku tulee pitää varmaan lähteä myymään kankkua Damiin :)

 
Back
Ylös Bottom