Oletko tutkinut esim valuutta- / lainamarkkinoita? Kuluttaja noissa tuotteissa kävelee pankkiin ja ottaa lainaa / vaihtaa valuuttaa kuluttajahinnoilla. Mutta taustalla pyörii muutaman kertaluokan hurjempi himmeli kuin sähköpörssi - puhdasta spekulaatiota koko juttu.Pakko taas kerran todeta, että on tää pörssisähkö kyllä sellanenkin himmeli ettei mitään rajaa. Ei voi jatkua kyllä entisellään meno kun on yhtä mysteeriä t
Tosin esim Euribor-korko on juuri tuommoinen tukkumarkkinan korko suoraan.
Onneksi sekä pankissa että sähkömarkkinoilla löytyy palvelutuotteita joilla voi pehmentään markkinan pois. Pörssisähkö ei ole pakko. Eikä ole Euribor-lainakaan. Kiinteähintaista saa molemmista tuotteista.
Miksi kukaan ei kiroa euribor-lainamarkkinaa - perustuote asuntovelan hinta on hinnoiteltu jatkuvasti. Ei 15min sloteissa, vaan jatkuvasti joka sekuntti!
