Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Varmaan johtunee siitä kun samasta terminaalista tehdään myös pankkitunnistautuminen OP:lla keskitetysti.Mobiilivarmenteen puuttuminen tunnistautumiseen on hyvä merkki huijaussivustosta.
On vain yksi poikkeus: OP-Pohjola, jossa EDELLEENKÄÄN ei ole varmennetunnistautumista. Koskahan v*ttu heräävät?!
Kyllä muilla vakuutusyhtiöillä voi tunnistautua varmenteella
Joku selvitti muka fiksuna tapaansa käyttää varsinaisen tilipankkinsa lisäksi s-pankin tunnuksia asioidessaan palveluissa ja piti s-pankissa vaan pientä summaa, joten "vahingon" sattuessa menetys olisi pieni.Mobiilivarmenteen voi myös varastaa varsin kätevästi. E-sim on vielä helpottanut varkaan työtä, kun ei tarvitse fyysisiä kortteja.
"Mobiilivarmenteen voi luoda käyttöön uudessa laitteessa pelkällä pankkitunnistamisella. Kun uhri syöttää pankkitunnuksensa kalastelusivulle, rikollinen luo uhrin nimissä uuden mobiilivarmenteen omaan puhelimeensa. Sillä hän pystyy todentamaan itsensä vahvasti moniin viranomais- ja lainapalveluihin uhrin henkilöllisyyttä käyttäen."
https://www.is.fi/digitoday/tietoturva/art-2000011837207.html
Tuollainenhan käytäntö suunnilleen oli silloin, kun mobiilivarmenne aikoinaan lanseerattiin: sen sai vain paikan päällä operaattorin asiamiehen luona virallisen henkilötodistuksen kanssa asioiden kuten pankkitunnuksienkin hankkimiseksi. Operaattorit sittemmin laistivat alkeellisista tunnistusvälineisiin liittyvien turvallisuuskäytäntöjen perusperiaatteista.Tunnistautumisen ketjutusta, sen sijaan että mobiilivarmenteen saisi vain asioimalla paikan päällä teleoperaattorin toimipisteessä virallisen henkilöllisyystodistuksen kanssa.
Mobiilivarmenteella voi kuitenkin saada vain kiusaa aikaiseksi, ei täystuhoa, vai?Joku selvitti muka fiksuna tapaansa käyttää varsinaisen tilipankkinsa lisäksi s-pankin tunnuksia asioidessaan palveluissa ja piti s-pankissa vaan pientä summaa, joten "vahingon" sattuessa menetys olisi pieni.
Eipä ottanut huomioon että noilla tunnuksilla joku voi luoda mobiilivarmenteen josta ei asianomaisella olisi mitään tietoa vaikka nuo pankkitunnukset kuoletettaisiin.
Tuli mieleen norjalaisten koomikkojen tekemä suomi-biisi:Minä taas vastaan kaikkiin numeroihin. Miksi sinulla on puhelin jos sinulle voi kerran lähettää sähköpostia?
Kuka mahtaa tuon lainan maksaa?Pahin taitaa olla että voi ehkä saada lainaa otettua toisen nimiin, mutta et sitä joudu maksamaan, mutta vaivaa tulee kyllä
Mitä varastamista se on, jos itse antaa toiselle pankkitunnuksensaMobiilivarmenteen voi myös varastaa varsin kätevästi. E-sim on vielä helpottanut varkaan työtä, kun ei tarvitse fyysisiä kortteja.
"Mobiilivarmenteen voi luoda käyttöön uudessa laitteessa pelkällä pankkitunnistamisella. Kun uhri syöttää pankkitunnuksensa kalastelusivulle, rikollinen luo uhrin nimissä uuden mobiilivarmenteen omaan puhelimeensa. Sillä hän pystyy todentamaan itsensä vahvasti moniin viranomais- ja lainapalveluihin uhrin henkilöllisyyttä käyttäen."
https://www.is.fi/digitoday/tietoturva/art-2000011837207.html

Ja puhelin on paremmin turvassa kun ei vastaa kuin puhelimen muistissa oleviin numeroihin, muut ei itsellä edes soi. Jos on oikeaa asiaa voi laittaa vaikka tekstiviestin ensin.
Sanotaan, että puhelin on turvallinen kun lataa apit sovelluskaupasta. So far so good. Mutta kun mennään yleiseltä löpinältä syvemmälle tasolle. Ei tieten tahoten kukaan lataa valeohjelmaa, mutta ei kai roisto nyt descriptioniin kirjoita "tässä kaappausohjelma, klikkaa tästä" vaan siinä lukee "hyväksytkö evästeet" tms, vai?pankkiappi.
Vaikea kuvitella, että henkilö joka lainaa ei ole ottanut, maksaisi. Täytyy joskus googletella asiaa, mutta eipä media ole pullollaan juttuja lainanmaksajista, vaan niistä joilta viedään yli 70milj.euroa vuodessa pankkihuijauksilla.Kuka mahtaa tuon lainan maksaa?
Vaikea kuvitella, että henkilö joka lainaa ei ole ottanut, maksaisi.
Tästä voi aloittaa.Vaivaa koituu, mutten millään usko että joutuu maksamaan. Eiköhän jos/kun on rahalainasta kyse, niin se kenen tilille se menee on lainan saaja loppupeleissä. Tai jos joku autolaina, niin se on se jolle avain annettu ja vastuu on avaimen antajalla ja auton on saanut se joka pihasta lähtee.
Kai tästä on ennakkotapauksia jo oltava, kun tuosta skenaariosta niin paljon puhutaan. Sen sijaan pankkihuijauksista on 70milj.€ todistetta per vuosi
Näin juuri. Robotti ei valitettavasti osaa erottaa vastaajapalvelun tervehdysviestiä oikeasta ihmisestä ja itsellekin tuli viikon-parin ajan päivittäin soittoja jostain espanjalaisesta numerosta. Vastaajaani robottii jätti joka soittokerralla viestin ja höpötti konemaisella äänellä jostain pankkiturvallisuuteen liittyvästä asiasta. Nyt soitot ovat onneksi kuitenkin loppuneet enkä taida aktivoida Elisan liittymään sisältyvää, tänäänkin tekstiviestillä tyrkytettyä ulkomailta tulevien puheluiden esto-turvapalvelua.Robottien tarkoitus on soitella numeroita läpi. Ensin kartoitetaan että mitkä hälyttää, ja sitten mistä vastataan. Saadaan potentiaaliset huijaussoitot käyntiin.
Olisin laittanut, mutta minulla yrityspuolelta otettu liittymä ja siellä tuota ei ole.Elisan liittymään sisältyvää, tänäänkin tekstiviestillä tyrkytettyä ulkomailta tulevien puheluiden esto-turvapalvelua
Tuossa ei sanottu, että miten rikollinen sai sen erillisen "PIN"-koodin puhelimesta kaapattua. Siis jos tietokoneelta valesivustolla kaapattu pankkitunnus*, niin ei pysty mitään tekemään ilman tuota PIN:iä."
Jonny Kurjen isä luuli kirjautuvansa Omaveroon: Menetti 23 000 euroa
https://www.hs.fi/suomi/art-2000011892089.html
Kyllä suomessakin olisi pitänyt jakaa sirukortti kaikille Viron tapaan.
Pankit halusivat kuitenkin ajaa omaa järjestelmää ja se jäi unholaan.
Eikös se varsin selvästi kuvattu? ”asiakas oli syöttänyt väärennetylle sivustolle verkkopankkisopimuksen käyttäjätunnuksen, salasanan sekä tekstiviestillä tulleen vahvistuskoodin, eli asiakas oli itse antanut kaikki tarvittavat tiedot valesivustolle.”Tuossa ei sanottu, että miten rikollinen sai sen erillisen "PIN"-koodin puhelimesta kaapattua. Siis jos tietokoneelta valesivustolla kaapattu pankkitunnus*, niin ei pysty mitään tekemään ilman tuota PIN:iä.
Toivoisi näihin uutisointeihin tarkkuutta, että pääsisi kärryille mitä on missäkin tapahtunut.
*jos kutsutaan pankkitunnukseksi sitä koodia mikä laitetaan kun kirjaudutaan tietokoneella verkkopankkiin jonka jälkeen puhelimeen tulee tuo PIN kysely ja ilman sitä ei pääse mihinkään sisään pelkällä "pankkitunnuksella".
Aivan juu, en huomannut tuota että oli syöttänyt salasanankin (omassa viestissäni käytin termiä PIN).Eikös se varsin selvästi kuvattu? ”asiakas oli syöttänyt väärennetylle sivustolle verkkopankkisopimuksen käyttäjätunnuksen, salasanan sekä tekstiviestillä tulleen vahvistuskoodin, eli asiakas oli itse antanut kaikki tarvittavat tiedot valesivustolle.”
Sen jälkeen huijari kirjautui saamillaan tiedoilla operaattorin sivulle ja vaihtoi henkilön puhelinliittymäksi esimmin ja sai näin tekstiviestit kokonaan haltuunsa. Ja teki sitten pankkisiirrot, täysin käyttäjän tietämättä. Käyttäjän oma puhelin siinä vaiheessa kuollut (simmi kuoletettu)
Muistaakseni tällainen ilmoitus tulee, ainakin Elisalta.Vähän ennen vaihtoa tulis viesti, että SIMissi vaihtuu eSIMiin siihen ja siihen aikaan.
Haluaisin uskoa ettei joudu maksamaan, mutta tuo vaiva voi olla posketon, vuosien piinaa leivättömän pöydän ääressä. Viittaan viime aikojen pankkien asenteisiin, jos jotain tehdään tunnuksilla niin se on aina asiakkaan tekemä. Kiviseinäkiisto kaikelle muulle. Pankilla on aina asiat tietoturvallisesti eikä vikoja ole havaittu/ olemassakaan-tarina. Oletan että sama tarina olisi mobiilivarmenteella.Pahin taitaa olla että voi ehkä saada lainaa otettua toisen nimiin, mutta et sitä joudu maksamaan, mutta vaivaa tulee kyllä
Jaa a, en tiedä.Haluaisin uskoa ettei joudu maksamaan, mutta tuo vaiva voi olla posketon, vuosien piinaa leivättömän pöydän ääressä. Viittaan viime aikojen pankkien asenteisiin, jos jotain tehdään tunnuksilla niin se on aina asiakkaan tekemä. Kiviseinäkiisto kaikelle muulle. Pankilla on aina asiat tietoturvallisesti eikä vikoja ole havaittu/ olemassakaan-tarina. Oletan että sama tarina olisi mobiilivarmenteella.
Siinä on vaan se ongelma jos pankit laitetaan aina kiltisti maksamaan kaikki huijaukset niin se synnyttää sitä hyödyntävää huijausta. Eli "huijatut" onkin niitä huijareita.Jaa a, en tiedä.
Mutta tuossa pari viestiä aiemmin oli tuo erikoinen ennakkotapaus, että FINE:n mielestä pankin pitäisi maksaa tuo huijaus. Ainakin hyvä alku
Juu luin tuon uutisen, harvinainen tapaus? Saa nähdä lopputulemanJaa a, en tiedä.
Mutta tuossa pari viestiä aiemmin oli tuo erikoinen ennakkotapaus, että FINE:n mielestä pankin pitäisi maksaa tuo huijaus. Ainakin hyvä alku
Pankkien turvahommat on kyllä kohtuullisen ihmeellisiä. Jo köykäisinkin tekoäly osaisi pysäyttää siirron jos Matti 85v käy S-marketissa sekä kaksi kertaa vuodessa kaupungin Citymarketissa. Matti lähettää 3 kertaa vuodessa rahalahjan tyttärilleen. Nyt Matti lähettääkin koko tilinsä Italiaan pienkonekorjaamolle..Totta juu, mutta pankit pitää saada kiinnostumaan tästä asiasta eikä näköjään kunnolla toteudu ilman uhkamaksuja.
Esim ulkomaillesiirtoihin olisi keinoja puuttua ja tuo mitä toisessa ketjussa puhuttu, että jos vanhus on osittain/enemmän kuutamolla, niin ei ole mahdollisuuksia hyödyntää läheisiä erilaisilla valvontaratkaisuilla