Sähkökattilan vaihto vilp.

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Pike84
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Morjensta palstalle näin uutena kirjoittajana. Talo on 2012 rakennettu ja jäspin tehowatti 13+3kw sähkö kattila joka tuottaa vesikiertoon ja käyttöveteen lämpöä. Ei enää riitä kun taloudessa 9 henkeä.
120 neliötä lämmitettävää lattiaa. Puolitoista kerroksinen talo. Lämmintä vettä pitäisi saada riittämään sekä mukavuuslämpöä lattiaan.
Olen ottanut useammalta yritykseltä tarjouksia ja kaikki antaa eri merkkiä sekä tehoisia. Alkaa usko loppumaan että mikä olisi järkevin meille. Olisiko palstalla antaa hyödyllisiä neuvoja/kokemuksia sekä malleja joita kannattaisi OIKEASTI harkita. Asumme Oulun eteläpuolella.
Kiitoksia jo etukäteen kommenteista.
Viestistä #1 lainattu

Eihän toi lämminvesi voi millään riittää 9hlö käyttöön ja vielä VESIKIERTO lämpimälle vedelle! Käyttövesikiertoa ihan ensimmäisenä lähtisin tutkimaan ja siitä saatavia säästö. Kerrotko tästä vähän lisää miten moneen vesipisteeseen tää kierto menee? ja paljonko metrejä kierrossa onko noi putket edes kohtuudella eristetty?

Eihän tuossa minusta sanottu että olisi käyttövesikiertoa?
No ainakin minä tulkitsin että on käyttöveden kierto. Tai sitten epäselvästi kerrottu
 
Tuo sprsun on merkkinä tuntematon ja halvan oloinen vilp. Onko tuosta koneesta kokemuksia että saako halvalla hyvää jos tälläistä kliseetä käyttää ?
Aikoinaan vilp-valintaa miettiessä kyselin Antilta itseltään takuutapauksista. Kertoi myyneensä noin 200kpl sprsun vilppejä ja kertoi takuuasioita olleen kaksi kappaletta. Yksi puhallinmoottori oli vaihdettu takuuseen ja yhdessä pumpussa oli kylmäpiirin putki murtunut mutkasta. Tämä siis myyjän/maahantuojan itsensä kertomaa, eli saa suhtautua pienellä varauksella jos siltä tuntuu...Itse en kyllä suuremmin epäile.
 
Takaisin
Ylös Bottom