Tätä riemua ei kauaa kestänyt. Taas on yläkerran pumppu juntturassa. SY mykkä, mutta UY:lle sähkö maistuu n. 200W edestä. Ollut oletettavasti jumissa jo muutaman tunnin.
Paljon puhutaan 'sulatusjumeista', mutta kyllä jumitilanteita taitaa tapahtua muutoinkin kuin vain sulatuksen jälkeen. Olen melko varma, että tämä ja edellinen yläkerran pumpun jumi alkoi pitemmän pumpun chillailujakson jälkeen. Chillailulla tarkoitan sitä, kun UY ei tee mitään ja SY puhaltelee hiljakseen, kuluttaen n. 15-17W.
SY havaitsee, notta tarttis alkaa lämmityshommiin -> signaloi sen UY:lle -> UY käynnistelee kompuran ja propellin -> ??? mitään ei tapahdu SY:ssä paitsi mykkäkoulua pitelee.
Jos ei lämmityshommat maistu, niin jatkaisi vaikka chillailua mieluummin kuin alkaisi tuutata sähköä pihan harakkaperheelle.
4-tieventtiili ei käänny lämmitysasentoon? Yksiköt eivät keskustele toistensa kanssa niin kuin pitäisi - softassa bitti tai pari poikittain? Ei maksavan asiakkaan pitäisi tällaisilla päätään joutua vaivaamaan.
Mites te, joilla vaihdettiin tilalle P+ 35, onko tullut jumituksia vastaan?
ETA:
Tuollainen lyhyt englanninkielinen keskustelu tuli vastaan, kun kokeilin englanniksi guugletella, notta mikä juttu:
https://www.hvacsite.com/threads/indoor-unit-not-blowing-hot-air.6407/
Ei tuosta hullua hurskaammaksi tullut, mutta sinänsä kiintoisaa, että ongelmalaite tuossa tapauksessa Toshiba Shorai Edge. Koskeeko tämä jumittelu koko Toshiban ILP-tuoteperhettä?