Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
No, markkinat olivat eri mieltä. USAn pörssi nousi hurjasti.Mikä näyttää hyvältä?
Trumpissa ei ole mitään hyvää.
IS:
"Demokraatit alkanevat etsiä syyllistä rökäletappioon, kunhan pöly ehtii laskeutua. Näin arvioi Yhdysvaltaintutkija, kansanedustaja Jani Kokko (sd) ISTV:n studiossa keskiviikkoaamuna.
– Tästä alkaa keskustelu siitä, luopuiko Biden kisasta liian myöhään ja oliko Harris oikea ehdokas valittavaksi, Kokko pohtii."
Vastaukset, jotka eivät tarvitse keskustelua: Biden luopui liian myöhään ja Harris EI TODELLAKAAN OLLUT oikea ehdokas
Paremman vaihtoehdon puutteessa sitten Trump sai aika selvän voiton. Niin selvän kuin se USA:ssa oikein voi olla.
Vaikea kuvitella mille Trump olisi parempi vaihtoehto. No, ehkä Orbanille, tai Putinille. Vaan en siitäkään ole 100% varma.
Pihvi on siinä, että automaattisesti odotetaan että Trump vain pahentaa tilannetta. Mutta ei huomioida, että koko pahan tilanteen isona syypäänä on Bidenin ja Harrisin hallinto, joka on ollut täysin kyvytön auttamaan riittävästi Ukrainaa. JA etenkin ovat olleet täysin kyvyttömiä ohjaamaan tietä ulos sodasta.
Harrisille.
Näin ainakin siis USA:n äänestäjien enemmistön mielestä. Ja loppujenlopuksi vain heidän mielipiteellään on väliä.
No olisihan Harris nyt ihan objektiivisesti ollut paljon parempi, kaikille. Kuka (liki) tahansa kadunmies olisi, toki.
Demokratian varjopuoli.
Tällä kertaa enemmistö oli väärässä.
Uskomatonta shaibaa..
Enemmistö ei ole demokratiassa väärässä.
On aika väsynyttä lähteä kyseenalaistamaan demokratian pääperiaatetta.
Onko?
Lähdetään ihan perusperiaatteista.
Kolme kaverusta menee syömään, kaksi päättää kuka maksaa laskun. Onko edelleen "aika väsynyttä lähteä kyseenalaistamaan demokratian pääperiaatetta" vai päteekö ko. jalot periaatteet vain makrotasolla?
Jos toinen vaihtoehto olisi että vain yksi kavereista päättää miten lasku jaetaan, niin onhan tuo enemmistö päätös demokraatisempi.Kolme kaverusta menee syömään, kaksi päättää kuka maksaa laskun. Onko edelleen "aika väsynyttä lähteä kyseenalaistamaan demokratian pääperiaatetta" vai päteekö ko. jalot periaatteet vain makrotasolla?
Omasta mielestäni Trump oli parempi esittämään kaunisteltua totuutta. Ja tuo meni lävitse, kun Trump ja taustajoukot ymmärsivät paremmin kriittisten äänestäjäsegmenttien edustajien sielunmaisemaa ja sopeuttivat sanomansa siihen. Jälkimmäine eroaa huomattavasti suomalaisesta ja Euroopassa vallitsevasta.
Jos toinen vaihtoehto olisi että vain yksi kavereista päättää miten lasku jaetaan, niin onhan tuo enemmistö päätös demokraatisempi.
Täh? Onhan Trumpilla jo 4 vuoden näyttö takana ja samoin Kamalalla varapresidenttinä.Tähän se pitkälti kilpistyy.
Jenkeissä valintaprosessi keskittyy nimenomaan vaaleissa menestymiseen ja taitavaan kampanjointiin.
Substanssiosaaminen, näytöt hallinto-osaamisesta ja uskottava "policy" jäävät vähemmälle.
Jos kaikki kolme kaverusta on sopinut ennen syömään menemistä, että laskun maksu sovitaan näin, niin se on täysin ok myös mikrotasolla.
Täh? Onhan Trumpilla jo 4 vuoden näyttö takana ja samoin Kamalalla varapresidenttinä.
Ja Trump valitttiin.
Oletko nyt aivan tosissasi vai vedätätkö vain? Kysyn varmuudeksi.
Aivan.
Näyttöhän on samalla tasolla kuin ns. amerikkalaisen unelman realistisuus (joka ehkä toimikin 200 vuotta sitten niin kuin väki uskoo).Täh? Onhan Trumpilla jo 4 vuoden näyttö takana ja samoin Kamalalla varapresidenttinä.
Ja Trump valitttiin.
Tottakai olen tosissani että Trumpilla on takanaan näyttö 4 vuoden presidenttiydestä
ja ja olen tosissani siitä että USA:n äänestäjien absoluuttinen enemmistö halusi hänelle 4 vuotta lisää. Ja se on demokratian mukaisesti nyt paras valinta USA:lle.
Mikä tässä on vaikeaa?
On se kyllä vaikeaa monille kun kansa äänestää väärin.![]()
Kyllä Trump aivan riittävän näkyvä hahmo oli presidenttiytensä aikana, että kansa tietää mitä saavat kun äänestävät häntä. Ja sitä he haluavat 4 vuotta lisää, joten on aika hassua väittää että Harris olisi ollut parempi valinta. On se varmaan niiden mielestä jotka ei äänestänyt Trumppia toki.
Mikä tässä on vaikeaa?
Eihän se äänestä väärin, vaan juuri niin kuin ansaitseekin.On se kyllä vaikeaa monille kun kansa äänestää väärin.![]()
Näyttöhän on samalla tasolla kuin ns. amerikkalaisen unelman realistisuus (joka ehkä toimikin 200 vuotta sitten niin kuin väki uskoo).
Kansa äänesti väärin ja demokratia on rikki![]()
Jos Kamala olisi voittanut, niin kansa olisi äänestänyt oikein ja demokratia olisi kunnossa eikä olisi yhtään vaikeaa![]()
Avata rajat käytännössä kokonaan ja maksaa tulijoille kaikki mahdollinen.
Trump on luvannut siivota hallintoa, purkaa sääntelyä, alentaa yritysveroja, asettaa suojatulleja. Pistää rajat kiinni laittomiljta tulijoilta. Siis konkreettisia juttuja.
“Trump Derangement Syndrome (TDS) is a mental condition in which a person has been driven effectively insane due to their dislike of Donald Trump, to the point at which they will abandon all logic and reason.”
Toi on niin totta yleensä ns. Terävä pää pähkäilee omissa päissään oikein viisaita ja sit kun on aikansa hakannut päätä seinää niin,että on iso pahaa otsassa niin keksitään jotain härdelliä että huomio siirtyy muualle.Minusta eilen A-studiossa esitettiin aika osuva analyysi siitä, mikä meni pieleen. Kyseessä on demokraattien vanha helmasynti, ylhäältä päin johtaminen. Missään kohtaa vaaliprosessia ei demokraattiäänestäjillä ollut mahdollisuutta kertoa, kenet he haluaisivat ehdokkaaksi. Puolue-eliitti teki valinnat, ja seisoi yksimielisesti näiden takana.
Toki tässä oli myös ajoituksella suuri merkitys. Yleensä istuvaa presidenttiä ei omasta puolueesta haasteta, vaan hän saa hakea jatkoa jos haluaa. Jos Bidenin (ainakin ulospäin näkyvä) henkisen ja fyysisen tilan heikkeneminen olisi osunut vuoden verran kumpaan suuntaan tahansa, tilanne voisi olla aivan toinen.
Tuo on samalla myönteinen puoli asiassa. Varsinainen kysymys onkin neuvonantajakaarti, eli onko näiden joukossa riittävän selväjärkistä väkeä. Viime kerralla joukossa oli alusta alkaen, mutta henkilökemia meni osalla pahasti ristiin T:n kanssa ja jatkettiin "Apprenticen" mallisen shown pyöritystä.Toisaalta Trump ei koskaan pidä lupauksiaan. Tai puhu totta. Mutta muuten ihailtava persoona, kaiketi.
Tuo on samalla myönteinen puoli asiassa. Varsinainen kysymys onkin neuvonantajakaarti, eli onko näiden joukossa riittävän selväjärkistä väkeä. Viime kerralla joukossa oli alusta alkaen, mutta henkilökemia meni osalla pahasti ristiin T:n kanssa ja jatkettiin "Apprenticen" mallisen shown pyöritystä.
Keskivertomamerikkalaisen suhde valtioon on, että siltä ei palveluksia odoteta, mutta valtion aiheuttama haitta ja harmi haluttaisiin minimoida. Äkkiväärä pomo ehkä saisi alaiset kuriin ja kiristää näiden liikkumavaraa. Trumppihan on oikein lupaava tuossa suhteessa.Vaaran vuosia edessäpäin, koko maailmalle. Myös amerikkalaisille itselleen, toki.
Eli toimi perustuslakia noudattaen ja joviaalisti pomoaan kohtaan.hänhän oli varapresidenttinä näkymätön, hajuton ja mauton vaikka Biden oli jo pitkään kuutamolla kuin käkikello.