Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Mutta uskoisin että joskus sitä tulee se raja väistämättä sillekin vastaan, vaan mitä on sen jälkeen, who knows.
Puhelinkaaelit oli vain sitä puhelinkäyttöä varten.Lennätinkaapeleistakin arveltiin ettei parempaa tule. Langaton on paras ja se kehittyy kyllä.
Kuitua on kuitenkin hiukka hankala vetää esim. maasta marsiin, joten tarvitaan siis jotain muitakin datasiirtotekniikoita ja fysiikan perustutkimuksen puolelta voi hyvinkin löytyä jotain ihan kokonaan uutta, nopeampaa ja parempaa tooooodella pitkien etäisyyksien datasiirroksi kelpaavaa. Muistaakseni joku atomiparien kaksosten spin tms. voisi ehkä olla yksi tälläinen. Eli kun sen kaksosen toisen spin muuttuu, muuttuu sen toisenkin sillä samalla ajan hetkellä, noiden atomien fyysisestä välimatkasta, matkalla olevista esteistä jne. riippumatta. No juu, saatoin tuossa hiukka oikoa mutkia, mutta jotain tuon tapaista fysikaalista ilmiötä ollaan jo kuitenkin havaittu. Tuollaisesta jos joskus tulee jokin arkipäiväinen datasiirronkin sovellus, niin siinä se jo kuitukin kalpenee kummasti, eikös.Kuitu on suunniteltu nimen omaan datansiirtoa varten. Kapasiteetti on käytännössä lähellä rajatonta siitä vinkkelistä mitä ihmiskunta tulee koskaan tarvitsemaan.
Pitäis vähän, muuten sikisee näitä löyhästi alkuperäiseen liittyviä keskusteluja ja tavallaan katoaa ketjun syvin olemus. Huomannu että aikas usein tämä 'harhailu' osuupi samoille nimimerkeille...Katsooko muut ketjun otsikkoa kun vastaa edelliseen viestiin![]()
Nyt pitää sitten splitata tämä ketju keskusteluksi valokuidun kaivamisesta ainakin:Pitäis vähän, muuten sikisee näitä löyhästi alkuperäiseen liittyviä keskusteluja ja tavallaan katoaa ketjun syvin olemus. Huomannu että aikas usein tämä 'harhailu' osuupi samoille nimimerkeille...![]()
Nyt pitää sitten splitata tämä ketju keskusteluksi valokuidun kaivamisesta ainakin:
1. keskustelua aiheesta harhailusta
2. valokuidun kaivamisen syvin olemus
3. valokuidun kaivaminen kevyesti ottaen ja läpällä
4. valokuitu noin muuten kuin kaivamisen näkökulmasta
5. videoiden pakkausalgoritmit
6. radiotie vastaan kaapeli tiedonsiirrossa
Noiden sisällä sitten keskustelu jakautuu samaan malliin. Esim.
1. valokuidun kaivaminen täyssähkökaivurilla
2. valokuidun kaivaminen polttomoottorikaivurilla
3. valokuidun kaivaminen käsin (tai lapiolla)
4. valokuidun kaivamiseen käytetyn täyssähkökaivurin kotilataaminen
5. valokuidun kaivamiseen käytetyn täyssähkökaivurin kotilataamisen pörssiohjaus
Vaihtoehtohan olisi, että kaikki ketjussa esitettyjen kysymysten ja kommenttien perusteella versonneet ketjut katkaistaan yksinkertaisesti joko viestejä tuhoamalla tai sitten niin, että ylläpitäjät siirtävät jostakin kohtaa versot muualle (mukaan luettuna kysymys tai kommentti, joka kunkin sivupolun aiheutti). Varsin huomattava osa tämän foorumin ketjuista on syntynyt näin. Osa sitten unohtuu ja osa alkaa elää omaa elämäänsä ja useissa tapauksessa ketjuina, joissa on foorumin paremmanpuoleista antia.Yleensä muksuilla huomannu napsahtavan tuon saman reaktion... eiköhän tässä kohtaa riitä kun vempauttaa tuon datan-siirto-teorian omaksi ketjuksi, liittyy niin vähän Valokuidun kaivamiseen. Aika hyvin tämä ketju on pysyny Valokuidun kaivamisten piirissä, kunnes...
Ja sitten uusi tauhka selventää ketjua ja ketjuihin voi alkaa kirjottaan mitä vaan jos välillä hiljenee... no ei!?Valokuidun kaivamisestakin alkaa jo paras terä ehtyä, kun käytännössä askarruttavat kysymykset on varsin pitkälle kaluttu ja sisältö alkaa olla pääosin pelkkää jutustelua jo moneen kertaan veivatuista asioista, toki joskus omilla lisähavainnoilla höystettynä. Välistä tulee silti esille jotakin uuttakin, mutta ketju alkaa olla jo niin pitkä, että suorastaan hyödyllinen asia alkaa hukkua muun informaation alle.
Valonnopeushan on oikeastaan todella hidas, kun etäisyydet ovat pitkiä. Toisaalta joskus hitaalla siirrolla voi siirtää enemmän samassa ajassa samalle etäisyydelle:Kuitua on kuitenkin hiukka hankala vetää esim. maasta marsiin, joten tarvitaan siis jotain muitakin datasiirtotekniikoita ja fysiikan perustutkimuksen puolelta voi hyvinkin löytyä jotain ihan kokonaan uutta, nopeampaa ja parempaa tooooodella pitkien etäisyyksien datasiirroksi kelpaavaa.
Tiedä sitten minkä portaan hinnoista puhut mutta kuluttajaportaassa tp-linkistä kaupassa taittiin pyydellä jotain 70€ vai oliko jopa enemmän.Parin kympin purkkeja jotka toimii bulkki mopoiluun.
just powerilla 109€ / 3kpl eivätkä ne myy tappiollaTiedä sitten minkä portaan hinnoista puhut mutta kuluttajaportaassa tp-linkistä kaupassa taittiin pyydellä jotain 70€ vai oliko jopa enemmän.
Niin nyt saattaa ollakin tipautettu hinta, vuosi puoltoista kulunut ja silloin hinta oli eri, näkyy nyt olevan 39% alella kolmen settinä.just powerilla 109€ / 3kpl eivätkä ne myy tappiolla
Tuo Deco on erinomaisella katteella myytävä laite, mutta itse en sitä suostu kauppaamaan.
Paljon niitä myydään ja paljon saanut myös kuulla palautetta kun mahdollisuudet asetuksille on minimaaliset kun "kaikki on asetettu valmiiksi" ja käyttöä "helpottavat" asetukset on päällä ilman mahdollisuutta saada niitä pois
Täällä on kans kaivettu katua auki taas kuitutoimijan toimesta. Eilen meni sähköt, niin epäilin heti heitä, mutta olikin joku muuntajakopin laite vetänyt viimeiset henkäykset.Kävi meilläkin sitten Valokuitusen kaveri soittamassa ovikelloa ja kovin sinnikkäästi pyrki myymään heidän "kilpailukykyistä" kuituaan
Kävi meilläkin sitten Valokuitusen kaveri soittamassa ovikelloa ja kovin sinnikkäästi pyrki myymään heidän "kilpailukykyistä" kuituaan...

No meiltä katkeili senkin edestä ja meni pitkälle syksyyn ennenkuin saatiin katuvalot takaisin.Täällä epäilen Valokuituisen porukasta päästyn jo voiton puolelle. Touhuavathan he kauempana kolmellakin suunnalla, mutta meiltä en tiedä heidän rikkoneen mitään. Todettakoon näin jälkeen päin, että vaikka osasin pelätä pahinta aikasemmin nähdyn valossa, tuo muiden jäljiltä oleva kriittisimmän kohdan sotku, mikä paljastui maan alta heidän kaivellessaan oli jälleen itselleni suoranainen shokki. Ihme oikeastaan oli, ettei mikään tällä kertaa mennyt meiltä poikki.
Sekin tuossa meillä käyneessä kaverissa iski silmään kun missään ei näkynyt Valokuitusen logoja, ei paidassa, ei laukussa, ei edes lippiksessä = oli siis vain hänen sanaansa uskottava että ko. yritystä hän edustaisi. Nuori poika, jota tuntui enemmän muutenkin kiinnostavan se kännykkä kädessään kuin että varsinaisesti kauppaa tekisi, ne ulkoa opetellut lauseet valahteli vaan suusta ulos toinen toisensa perään, kun katse oli jatkuvasti ainakin toisella silmällä siinä räpylässä.Näin heti jossain olkalaukussa yms. valokuitufirman logon (en muista enää kumpi se tällä kertaa oli).
Valoo on ainoa jolla on pelisilmää tehdä valmius ilman sitoutumista, muut ottavat rahaa määräajan. Ei kai kukaan niin hullu ole että useaa rupeaa maksamaan samanaikaisesti.Eli jopa kolmen eri toimijan kuidut ollut tarjolla, paras mahdollinen tilaisuus kilpailuttaa koko paketti.
Hulluhan se on joka ei ota kaikkia.
Eikä. Elisa tekee ilman sitoutumista.Valoo on ainoa jolla on pelisilmää tehdä valmius ilman sitoutumista, muut ottavat rahaa määräajan. Ei kai kukaan niin hullu ole että useaa rupeaa maksamaan samanaikaisesti.
Täällä Valoo tarjos rakentamisen ilmaiseksi, mutta piti ottaa liittymä kahdeksi vuodeksi. Siis jos olisivat rakentaneet. Otin valokuitusen (ensimmäinen saatavilla oleva) ja maksoin rakennuksen kerralla pois (oisko ollut 500-1000€ ja siitäkin sai pois puolet jos halusi itse kaivaa - omakotitalo). Ei pakota ottamaan liittymää, mutta jos ei ota, niin viiden vuoden päästä piti kai alkaa maksamaan kk-maksua jos ottaisi liittymän aktiiviseksi. Eli enää menee vaan liittymämaksut, joihin on saatettu sitten leipoa sisään valokuitusen maksuja myös, mutta valokuituselta ei tule laskuja. Näissä on vähän asumisen muodosta riippuen myös eri ratkaisuja. Ja kuten sanottu Valoo on PON ja ehkä moni muukin nykyisin (saat siis itsellesi optisella passiivisella erottimella jonkun taajuusalueen/aallonpituuden tai ehkä ethernetin kuparilla. Onko sillä väliä, monille ei ole, mutta voi tulla merkitykselliseksi mahdollisesti tulevaisuudessa ja saattaa sisältää enemmän byrokratiaa joissain tapauksissa (enemmän jaettuja laitteita välissä).Valoo on ainoa jolla on pelisilmää tehdä valmius ilman sitoutumista
Ei tee enää, nyt ottavat Elisalla kympin kuussa jos liittymää ei ole.Eikä. Elisa tekee ilman sitoutumista.
Olisin sanonut että muut edellyttävät sitoutumista
Täällä päin tekivät kaikille rajalle asti.Mutta mitä tarkoittaa Valoon "tehneet valmiuden",