Jos ei itse kolari niin taatusti mediamyllytys vei työkyvyn.Sotkun alussa sanottiin siirretyn toisiin tehtäviin. Hää ei kaiketi loukkaantunut niin miksi olisi saikulla
Seuraa alla olevaa videota nähdäksesi, miten asennat sivustomme verkkosovelluksena aloitusnäytöllesi.
Huom.: This feature may not be available in some browsers.
Jos ei itse kolari niin taatusti mediamyllytys vei työkyvyn.Sotkun alussa sanottiin siirretyn toisiin tehtäviin. Hää ei kaiketi loukkaantunut niin miksi olisi saikulla
Voiko liittyä siihen että käytti voimakeinoja ilman että antoi ensin pysähtymiskäskyä?Mihin liittyy syyte virkavelvollisuuden rikkomisesta?
Ketään ei ole tietääkseni asetettu syytteeseen.Onko tavallista, ettei syytettyä ole kuulusteltu, vaikka tapahtumasta on jo yli viikko ja ainakaan fyysinen vamma ei ole ollut esteenä? Mihin liittyy syyte virkavelvollisuuden rikkomisesta? Aiemmin luulin, että voisi liittyä ambulanssin tilaamattomuuteen, mutta sittenhän selvisi, että ambulanssi oli tilattu pian.
Ei liene syynä. Törkeys ei riipu vammasta, vaan tekotavasta, joka on ilmeisesti on tutkinnan edetessä tulkittu törkeä kriteerit täyttäväksi.Vammantuottamus muuttui törkeäksi. Poika lienee loukannut pahemmin kuin ensin luultiin
Ainakin uutisissa mainittiin että vammat ovat olleet luultua pahemmat ja siitä syystä syyttäjä muuttanut nimikettäEi liene syynä. Törkeys ei riipu vammasta, vaan tekotavasta, joka on ilmeisesti on tutkinnan edetessä tulkittu törkeä kriteerit täyttäväksi.
"Mikäli vammantuottamuksessa ruumiinvamma tai sairaus aiheutetaan törkeällä huolimattomuudella ja rikos on myös kokonaisuutena arvostellen törkeä, katsotaan teko törkeäksi vammantuottamukseksi."
Nimenomaan syyttäjän lausumaUutisoinnissa epäilyn muutossyy on toimittajan olettama, ei syyttäjän lausuma.
Jotain linkkiä lausumaan?Nimenomaan syyttäjän lausuma
Mikset lue noita jo linkattuja juttuja?Jotain linkkiä lausumaan?
Missä niin sanotaan? IS:ssä lukee nyt syyttäjän sanomana "Asiassa selvinneiden seikkojen perusteella sitä on muutettu."Nimenomaan syyttäjän lausuma
Mielestäni aika hankala on tuosta toimittajan tehdä virheellisiä tulkintojaIS kertoi näin:
Tuusulassa mopopojan ojaan kiilannutta 27-vuotiasta poliisia epäillään nyt törkeästä vammantuottamuksesta, kertoo aluesyyttäjä
Löytyy tästä jo kerran tänne laitetusta
Tuusulan kiilaajapoliisin rikosepäilyt kovenivat https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012209733.html
Uutisoinnissa epäilyn muutossyy on toimittajan olettama, ei syyttäjän lausuma.
Mielestäni aika hankala on tuosta toimittajan tehdä virheellisiä tulkintoja![]()
Paitsi, ettei vamman vakavuus ole törkeyden kriteerinä. Törkeä lisänimikettähän käytetään monessa rikoksessa. Helpointa asia on ymmärtää ehkä kuolemantuottamuksen kautta. Niitäkin on siis pelkkä kuolemantuottamus ja törkeä kuolemantuottamus, vaikka molemmissa uhri on kuollut.Tän voi hoitaa ihan maalaisjärjellä. Poika käveli paikalta pois, oletettiin että ei isompaa käynyt. Sitten kävi lekurissa, jossa todettiin useampia murtumia. Tästä mahdollisesti toimitettiin paperi syyttäjälle. Harkittiin tekoa uudelleen, muuttui törkeäksi.