Seuraa alla olevaa videota nähdäksesi, miten asennat sivustomme verkkosovelluksena aloitusnäytöllesi.
Huom.: This feature may not be available in some browsers.
Tottakai, kun riittää että vakuuttaa itsensä.Poliisilta menee vähintään puoli vuotta tapahtumien analysointiin, täällä seuraavana päivänä valmiit diagnoosit äänistä ja videokuvista kohta sekunnin osien tarkkuudella![]()
?????Tapahtumia tarkemmin analysoidessa tulee käsitykseen eri videoiden perusteella, että "mopoilija" ei välttämättä törmännyt mihinkään, vaan ajaja ja pyörä suistuivat ojaan ja pysähtyivät melko nopeasti ja pysyivät poliisiauton takana.
"mopoilija" ei välttämättä törmännyt mihinkään, vaan ajaja ja pyörä suistuivat ojaan ja pysähtyivät melko nopeasti ja pysyivät poliisiauton takana
Nopeasta reitin sulkemisesta (mikäli auto oli hallinnassa) voisi mahdollisesti päätellä, että pysäytys yritettiin tehdä jo pensaiden/puiden kohdalla juurikin lähestyvien aitojen ja konttien takia eli yritettiin minimoida vahinkoja pysäytettävälle. Päätös pysäyttämisestä oli tehty tietysti jo hetkeä aiemmin.Tuolta se näyttää. Videossakin taitaa vilahtaa se putki jossain edessäpäin sitten kun matkanteko on jo pysähtynyt. Pyörä toki saattanut edetä pidemmälle ja osua aitaan. Videolla kuskin kamera eteni vain ojan pohjalle.
Katasoitko videot? Niistä näkee selvästi, varsinkin 1/4 nopeudella, että mopon eturengas osuu autoon ja lennähtää ojaan ja alumiinitolpan vääntää mopo/kuski eikä auto.
Edestä kuvatulla videolla näkyy vielä juuri ennen tolppaa mopo pystyssä ja kuski kyydissä. Sen jälkeen menee suttuiseksi, mutta aivan selvästi kuski/mopo tolpan vääntävät. Kuski ehkä selkä edellä lopuksi? Kohdassa 1:06 linkittämälläni videolla.Tuolta se näyttää. Videossakin taitaa vilahtaa se putki jossain edessäpäin sitten kun matkanteko on jo pysähtynyt. Pyörä toki saattanut edetä pidemmälle ja osua aitaan. Videolla kuskin kamera eteni vain ojan pohjalle.
Näin olin sen asian kuvitellut itsekin jo ekasta videosta. Pyörä mahdollisesti hoiteli aidan. Kamera päätyy aitaverkkoon. Verkko vilahtaa kuvassa silloin kun kameran suunta muuttuu nopeasssa tahdissaEdestä kuvatulla videolla näkyy vielä juuri ennen tolppaa mopo pystyssä ja kuski kyydissä. Sen jälkeen menee suttuiseksi, mutta aivan selvästi kuski/mopo tolpan vääntävät. Kuski ehkä selkä edellä lopuksi? Kohdassa 1:06 linkittämälläni videolla.
Mun eräs puolituottu harrasti tuota karkuun ajamista ensin mopoiässä lähti useampaankin kertaan karkuun. Sen jälkeen autolla mm mummonsa corollalla ja myös omalla autollaan. Siitä myöhemmin ahdetulla Hayabusalla. Ja tietty ajoi karkuun Vaasantietä >300km/h moottoripyöräpoliisia karkuun muun liikenteen seassa keskellä päivää. Tutut ruukasivat sanoa, että jos itse moottoripyörä ei hajoa, niin henki lähtee. Syynä karkuun lähtemiseen taisi aina olla ylinopeus. Tiedän että se jäi joskus kiinnikin, kun ajoi johonkin pöykkyyn autollaan. Joskus myös poliisit olivat ovella valmiina kun tuli kotiin.Tilastollinen fakta, adhd diagnoosit on jyrkässä kasvussa ja yksi piirre käytösöshäiriöt, aktiivisuuteen ja impulsiivisuuteen liittyvät poikkeavia piirteitä sekä myös kohonnut riski itsensä lääkitsemiseen. Itse pidän käytöshäiriönä jos lähteen polisia pakoon viritetyllä mopolla jossa ei ole kilpiä mutta joku toinen voi pitää sitä normaalina. Ennen nämä kuitattiin pojat on poikia ja olankohautus perään.