Tyyppiviat

Oliko jossain tietoa ILPpien tyyppivioista?
Ymmärtääkseni Panasonicin kompurat tahtovat hajota, ja Mitsubishi FD:n kompuran johtojen läpiviennit tahtovat ruveta vuotamaan.
Vieläkö esim. uudemmissa Mitsuissa on samaa ongelmaa?
 

Mikki

Hyperaktiivi
Aika hankalia nämä, kun valmistajat myös korjaa vikoja kesken sarjojen. Esim Mitsun LN25 sulatukset on kai fiksattu tämän vuoden laitteisiin.

Googlella löytyy pääosin vain valitukset mitä alkupään laitteista ilmeni.

Pahin tilannne tässä suhteessa on pilpeissä. Edelleen totuutena lietsotaan sitä, että laitteet ei kestä kuin max. 10v. Aika vaan tulee pitkäksi odotellessa, uudemmilla laitteilla kuten F470/F750.

Kannattaa suosia laitteita pitkillä takuilla. Muutoin laatumerkkien välillä tuskin suuria eroja on. Jokaisessa laitteessa on joku tyyppivika...
 

Suunnittelija75

Aktiivinen jäsen
Mitsussa muitakin ajastimia kuin viikkoajastin, pohjapellissä nimittäin. Välillä vaan hykertelen kun täälä valistetaan FA kennovioista ja sitten neuvotaan ostamaan uusi tilalle. :)

Tästä syystä mitään vikalistaa on turha tehdä. Valinta tehdään telkkarin ääressä mainoksia katselemalla ja sitten etsitään syitä ostaa se "tarkkaan harkittu" ostos, esim. Naapurin kokemuksien mukaan. Ja sillähän on kärkimerkki, jonka valinta tehtiin erityisen huolellisesti.
 

Liitteet

  • Untitled.jpg
    Untitled.jpg
    78,3 KB · Katsottu: 359
Viimeksi muokattu:

janti

Moderaattori
Ylläpidon jäsen
Taitaa yleisin ”tyyppivika” olla kuitenkin liian harvoin tai ei koskaan tehty sisäyksikön kennon puhdistus/pesu, sekä puhallinrummun puhdistus.

Ulkoyksikössä taas liian alhaalle asennettu ulkoyksikkö ja lumen ja jään poiston ulkoyksikön alta laiminlyönti.
 
Viimeksi muokattu:

Kellarinlämmittäjä

Oppimiskäyrällä
Taitaa yleisin ”tyyppivika” olla kuitenkin liian harvoin tai ei koskaan tehty sisäyksikön kennon puhdistus/pesu, sekä puhallinrummun puhdistus.

Pestäänkös näissä ILPeissä ulkoyksiköiden kennoja tai propellaattoreita? MLP miehet ovat kovasti huolissaan VILPien häyrystinkennojen puhdistustarpeesta.
 

janti

Moderaattori
Ylläpidon jäsen
Pestäänkös näissä ILPeissä ulkoyksiköiden kennoja tai propellaattoreita?

Harvemmin on tarvetta ellei satu olemaan ulkoyksikkö jossain kummassa paikassa. Lämmityksellä sulatusvedet poistavat pölyä aika tehokkaasti.
Ilmavirtausta haittaavat roskat pitää tietenkin poistaa ja tarkistaa että sulatusvesien poistumistiet on auki ennen talvea.
 

janti

Moderaattori
Ylläpidon jäsen
Tässä olisi valmis ketju jossa voisi jatkaa noita Mitsu-keskusteluja. Siirretty Mitsuun kompuraan liittyvät keskustelut tuohon ketjuun jatkoksi.
Tähän ketjuun lisää tyyppivikoja.
 
Back
Ylös Bottom