Coronaviruksen (SARS-CoV-2) ja sen aiheuttaman taudin (COVID-19) seuranta

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja janti
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Suomi

Maakunnittaina

Maailma
 
Viimeksi muokattu:
Tarkoitatko, että pitäisi ottaa oppia ja laittaa maa täyteen lock downiin?
Tarkoitan vaan sitä, että Briteissä on selvitty ihan hyvin siitä. Suomessa on myös selvitty paremmin kuin muualla ilman vastaavia lockdowneja. Ja rajoituksia on tulossa joka tapauksessa lisää. Eli tarkoitan ettei tämän variaation kanssa meillä ole mitään hätää.
 
Ajamalla maa lähes täydelliseen lock downiin ulkonaliikkumiskieltoineen sun muineen. Lopultakin myöntyivät tuohon ja rupesi tehoamaan.
No ne on vaan puheita. Täysi lockdown vuotaa joka tapauksessa. Ei sellaista ole olemassakaan. Joo, vankiloihinkaan ei saa viedä huumeita. Ts. jos se olisi oikeasti ollut paha, niin lockdown ei olisi auttanut, koska lockdown tulee kuten sanoit, auttamattomasti myöhässä. Ainoa järkevä johtopäätös, ettei niin paha.No sanotaan, että pikkasen pahempi kuin edellinen.
 
No ne on vaan puheita. Täysi lockdown vuotaa joka tapauksessa. Ei sellaista ole olemassakaan. Joo, vankiloihinkaan ei saa viedä huumeita.
Britanniassa laki on kuitenkin nyt sellainen, että jos rikot lock down -määräyksiä ja poliisi sen havaitsee, ensin yritetään järkipuheella. Ellei auta, poliisilla on oikeus ottaa henkilö kiinni ja kyyditä tämä kotiinsa. Jos kertoo riittävän todenvastaisia valheita poliisille kulkusuunnitelmistaan, voi saada vankeutta.
 
Britanniassa laki on kuitenkin nyt sellainen, että jos rikot lock down -määräyksiä
Sitten vaan listaat tähän ne määräykset. Ei varmaan edes omaa vaimoa saa tavata. Jos vie roskia ja naapuri sattuu samaan aikaan, niin poliisi vie. Ai näitä sai tehdä. No ei kuulosta kovin pahalta lockdownilta. Siinä on kuitenkin viruksen mentävä aukko.
 
Kiinalaiset vuosi sitten käynnistivät täydellisen lockdownin. Jonkun lehtijutun mukaan jopa ovia hitsattiin ulkopuolelta kiinni, kun ihmiset eivät meinanneet pysyä sisällä. Kiinassa on ollut homma hanskassa melkein alusta alkaen. Talous kasvaa siellä kohisten ja on palattu normaali elämään ajat sitten.
 
Yritätkö nyt esittää ettei briteissä ole mitään ollutkaan?
En, mutta on aivan selvää, että Suomessa on toimineet pienemmät lockdownit paremmin kuin monissa paikoissa laajemmat (yhtä laajat Suomessa toimisi varmasti vielä paremmin, mutta onko tarvetta). Ja nyt kuitenkin näitä ollaan täälläkin lisäämässä. Näiden lisäämisen vaikutus on THL:n mukaan se, että parhaimmassakin tapauksessa se tarkoittaa positiivisten moninkertaistumista.
 
Todellakin. Kaikista luvuista voi ja vedetään jatkuvasti kaikensuuntaisia johtopäätöksiä.
Ja lukuja heitellään hatusta minkä keretään. Esimerkiksi THL skenaario että huhtikuun puolivälissä vuorokaudessa tulisi 2600-11000 tartuntaa, tämän (vai galluppien) takia päätettiin siirtää vaalit ja sit thl sanookin että ne on vaan mallinnuslukuja, jotka voi toteutua tai olla toteutumatta. Luvut ei kuitenkaan ole heidän arvionsa (hesari tänään).
 
Britannian ongelma on se että riittävän tehokkaita rajoitustoimia on otettu käyttöön liian myöhään.

Onnistujat (joita löytyy tuolta Aasian ja Oseanian suunnalta) ovat ottaneet suhteellisen voimakkaita toimia erittäin aikaisessa vaiheessa. Ei se sen vaikeampaa ole.

Suomen etu on harva väestöntiheys, luontainen jurous eli vähemmän sosiaalinen kulttuuri. Lukujen perusteella ei voi sanoa Suomen onnistuneen, muttei myöskään epäonnistuneen, sijoitus menee jonnekin keskitasolle. Ja se on aivan täysin mainittujen ominaisuuksien seurausta, epidemian hallintahan on ollut aivan ala-arvoista koko ajan. Vastaavanlaisella toimimattomuudella ja liian myöhään, liian vähän reagoimalla on Keski-Euroopassa saatu aikaan todellisia katastrofeja.

WHO:n ja THL:n raflaavat ennakkoluvut ovat olleet arvioita siitä, mitä tapahtuu jos toimiin ei ryhdytä, ja niillä on juurikin perusteltu sitä että toimiin täytyy ryhtyä. Mielestäni tämä on ollut selvää mutta kai sitä ei ole sitten asianomaiset tarpeeksi selvästi sanoneet kun niitä on väärinymmärretty ja sitten jälkikäteen naureskeltu että ei toteutunut. No ei tietenkään toteutunut; pahimmat ennusteet eivät toteudu juuri siksi että lopulta aina rajuihin rajoitustoimiin ryhdytään. Yksikään valtio ei ole kokeillut täydellisen toimimattomuuden jatkamista, ei edes Ruotsi. Aina lopulta herätään siihen että "ei *kele, nyt on jo kuolemaa tarpeeksi", ja yleensä se vaihe kun armeija rahtaa ruumiita massoittain on se käännepiste että ihmiskoe on aika pistää seis. Mutta tästäkään ei saisi puhua kun joitain alkaa pelottaa. Pää pensaaseen vaan.
 
Ja lukuja heitellään hatusta minkä keretään. Esimerkiksi THL skenaario että huhtikuun puolivälissä vuorokaudessa tulisi 2600-11000 tartuntaa, tämän (vai galluppien) takia päätettiin siirtää vaalit ja sit thl sanookin että ne on vaan mallinnuslukuja, jotka voi toteutua tai olla toteutumatta. Luvut ei kuitenkaan ole heidän arvionsa (hesari tänään).
Ihan sama peli oli vuosi sitten - thl antaa lausuntonsa jonka ministeriö sitten muokkaa omiin tarkoituksiinsa sopivaksi. Vuosi sitten THL:n tutkijat kertoivat vielä oman käsityksensä suoraan lehdille kunnes se kiellettiin. Nyt THL:n johto koittaa tasapainoilla ministeriön ohjauksen ja oman arvovaltansa säilyttämisen välillä... saapi nähdä meneekö ukkoa vaihtoon näin vaalihuumassa.
 
Mutta tästäkään ei saisi puhua kun joitain alkaa pelottaa. Pää pensaaseen vaan.
Ei kun nimenomaan ei pelota. Mutta kun näin sanon, jotain alkaa varmaan pelottamaan se, että on ihmisiä joita ei pelota eli ihmisiä jotka eivät heidän standardien mukaan ota asiaa heidän vaatimalla vakavuudella, mikä heillä toki edustaa toisen ääripään ajattelua.
 
Ei kun nimenomaan ei pelota. Mutta kun näin sanon, jotain alkaa varmaan pelottamaan se, että on ihmisiä joita ei pelota eli ihmisiä jotka eivät heidän standardien mukaan ota asiaa heidän vaatimalla vakavuudella, mikä heillä toki edustaa toisen ääripään ajattelua.
Niin, on täysin tunnettu fakta että esim. sarjamurhaajaa ei pelota sarjamurhata. Mutta toimiva yhteiskunta toteaa sarjamurhaajan vaaralliseksi, ja sen sijaan että pelkäisi sarjamurhaajaa tai jankuttaisi sarjamurhaajan yksilönvapaudesta murhata, käyttää itse tarvittavaa väkivaltaa poistaakseen vaaran yhteiskunnasta.

Vastaavasti jos 10000 vuotta sitten vanhassa yhteiskunnassa olisit mennyt paskomaan kylän yhteiseen ja ainoaan kaivoon, olisit päässyt hengestäsi alta aikayksikön, ja hyvästä syystä.

Ongelma koronasuosituksissa on että pienehkö mutta merkittävän iso joukko ei niitä noudata ollenkaan (toki myös se, että suositukset ovat lisäksi yleensä riittämättömiä vaikka kaikki niitä noudattaisivatkin). Samalla epidemia pitenee ja pitenee ja järkevästikin ajattelevat alkavat väsyä rajoituksiin.

Jos epidemia halutaan katkaista, tarvitaan määräyksiä, ja määräysten rikkojat on voitava todeta yhteiskunnalle vaarallisiksi yksilöiksi, samaan tapaan kuin esim. murhaajat ja raiskaajat, ja poistettava yhtälöstä. Näin se tauti Aasiassa on selätetty. Loppujenlopuksi juuri ketään ei tarvitse rankaista, pelotevaikutus ja annettu voimakas signaali toimii, ja kun tilanne ei vielä ole liian paha, iso sakko riittää rangaistukseksi; ja koska tauti tukahtuu äkkiä, rajoitukset helpottuvat äkkiä eikä niitä siten edes ehdi kovin moni turhauduttuaan rikkomaan. Ja niin taas vapaa yhteiskunta pyörii.

Mutta täällä sadomasokistisessa Euroopassa tykätään näköjään roikkua vuosi löysässä hirressä ja rajoitella yksilönvapauksia vähän sieltä sun täältä ilman johdonmukaista suunnitelmaa siitä, miten loukkaukset pidettäisiin kokonaisuutena minimissä.
 
  • Tykkää
Reaktiot: tet
Mutta täällä sadomasokistisessa Euroopassa tykätään näköjään roikkua vuosi löysässä hirressä ja rajoitella yksilönvapauksia vähän sieltä sun täältä ilman johdonmukaista suunnitelmaa siitä, miten loukkaukset pidettäisiin kokonaisuutena minimissä.
Alkaa menemään offtopic, mutta tosiaan täällä on hieman eri arvot kuin ihailemissasi yhteiskunnissa. Intiassa mm. paskotaan kaivoon ihan joka päivä. Täällä moinen meno ei vetelisi. Ymmärtäisin asiasi paremmin, jos kyseessä olisi joku espanjantauti.
 
Intiasta en tiedä, mutta kannattaa katsoa arvopohjaa Etelä-Korean, Japanin, Australian, Uuden-Seelannin kaltaisista maista, joissa tavoitteena on ihmisen oikeus elämään terveenä ja onnellisena mahdollisimman vähillä perusoikeuksien rajoituksilla, ja talouden oikeuteen pyöriä vapaasti. Molempien tavoitteiden saavuttamiseen on löytynyt keinot järkevällä ajattelulla, asiantuntijoiden kuulemisella, kauaskatseisuudella ja panikoinnin välttämisellä.

Tiukat ja tehokkaat toimet vaativat järjen ja tiedon lisäksi rohkeutta. Täällä keskitytään selittelyyn, jätösten hätälapiointiin toisten tonteille, ja viestintään.
 
En, mutta on aivan selvää, että Suomessa on toimineet pienemmät lockdownit paremmin kuin monissa paikoissa laajemmat (yhtä laajat Suomessa toimisi varmasti vielä paremmin, mutta onko tarvetta). Ja nyt kuitenkin näitä ollaan täälläkin lisäämässä. Näiden lisäämisen vaikutus on THL:n mukaan se, että parhaimmassakin tapauksessa se tarkoittaa positiivisten moninkertaistumista.
Pikemminkin on niin, että suomalaiset ovat pääosin muista etäisyyttä pitäviä eivätkä ole moksiskaan, vaikka joutuvat olemaan hiukan itsekseen. Näin suositukset ja järkevät neuvot ovat menneet perille ja niitä on suhteellisen hyvin noudatettu.

Mm. virusmuutosten takia ja ns. vierastyövoimaan ja muihin kuin kantasuomalaisryhmiin pesiytyneiden tartuntojen laajan leviämisen takia tämä ei enää kykene pitämään tartuttavuutta alle ykkösessä ja kun huomattava osa kantasuomalaisistakin on kyllästynyt tai ei alkujankaan ole välittänyt järkevistä suosituksista, tilanne alkaa karata käsistä (kuten se karannut jo Virossa). Epidemian kuriin saattaminen alkaa vaatia hiukan järeämpiä keinoja kuin pelkät suositukset, joiden niidenkin noudattaminen heikkeni liikaa menneinä kuukausina.
 
1615205851869.png

Koronakuolemien ja ylipainon väliltä löydettiin ”shokeeraava korrelaatio” – USA:ssa vain 12 prosenttia tehohoitopotilaista ollut normaalipainoisia
​

 
vain 12 prosenttia tehohoitopotilaista ollut normaalipainoisia
Tuo painoindeksillä määrittely on kyllä kovin epämääräistä. Itse olen laihtunut 7 kg vuodenvaihteesta. Korona toi tuon, kun piti lopettaa mailapelit ja syöminen jäi. Nyt on sentään päässyt hiihtämään. Painoindeksi on nyt tasan 25, mutta en kyllä sanoisi olleeni ylipainoinen tuossa välissäkään. 13-vuotiaana olen viimeksi ollut reilusti kevyempi, siitä lähtien -4 - + 12 kg nykyiseen painoon verrattuna. Rasvaprosentti oli 14 joskus ajat sitten kutakuinkin nykyisellä painolla pihdeillä mitattuna.

Vaikka tämän mukaan 14% pitäisi toteutua vasta 18 kg nykyisestä laihduttamalla. Eipä sitten olisi kyllä enää lihastakaan eikä sitä nytkään erityisesti ole, kun en kuntosaleja harrasta. Tuo alempi laskuri sen sijaan antaa jo tolkullista eli kaula- ja vyörtärömitalla 16% nykyisellä painolla.
 
Tuo painoindeksillä määrittely on kyllä kovin epämääräistä.

Persposkia ravistaen sanoisin että jenkkilässä yli BMI 25:n meneviä on hyvinkin 80% väestöstä. Joku voi etsiä tarkemman tilaston, mutta kun tuohon vielä yhdistetään koronatehopotilaiden ikäjakauma niin ei kummastuta ollenkaan jos vain 12% on ollut "normaalipainoisia". Vai pitäisikö sanoa alipainoisia siinä populaatiossa.
Ei sillä etteikö ylipaino riskitekijä olisi.

Edit:
No tässä on viisi vuotta vanhaa tilastoa, näyttäisi yli 50v ikäryhmissä kutakuinkin 75% olevan BMI:ltään yli 25. Eli voisi tyhmempi vetää mutkat suoriksi ja sanoa "alipainoisuuden" puolittavan riskin koronateholle joutumisesta.
 
Viimeksi muokattu:
Näytä liitetiedosto 70610

Koronakuolemien ja ylipainon väliltä löydettiin ”shokeeraava korrelaatio” – USA:ssa vain 12 prosenttia tehohoitopotilaista ollut normaalipainoisia​

​

No niin.. alkaaha näitä oikeita asioita tippua. Tätä mä jo peräänkuulutin kauan sitten, että eikö meillä oikeasti ole minkäänlaista tietoa ketkä ovat vaarassa? Mitä syitä löytyy taustalta?

Varmempaa oli vaan huutaa: "Me kuollaan kaikki" ;)
 
Tutkimus: Koronaviruksen tartuntatiheydellä ja ilman korkeilla siitepölypitoisuuksilla yhteyttä toisiinsa
Turun yliopiston ja Ilmatieteenlaitoksen mukaan siitepölylle altistumista kannattaa nyt vähentää.
 
Ymmärsinkö nyt oikein, että vähä rivien välistä ollaan sitä mieltä, että ei selitä lihavuus mitään? Sillä koska USAssa on paljon lihavuutta, niin se on itsestäänselvyys, että lihavia on enemmän teholla... jos näin, niin luitteko te tuon Tekniikan Maailman jutun?
 
Ymmärsinkö nyt oikein, että vähä rivien välistä ollaan sitä mieltä, että ei selitä lihavuus mitään? Sillä koska USAssa on paljon lihavuutta, niin se on itsestäänselvyys, että lihavia on enemmän teholla... jos näin, niin luitteko te tuon Tekniikan Maailman jutun?
Mistäpä teholle laihoja löytyy kun kaikki on lihavia?
 
Ymmärsinkö nyt oikein, että vähä rivien välistä ollaan sitä mieltä, että ei selitä lihavuus mitään? Sillä koska USAssa on paljon lihavuutta, niin se on itsestäänselvyys, että lihavia on enemmän teholla... jos näin, niin luitteko te tuon Tekniikan Maailman jutun?
Et ymmärtänyt. Sanoin vain, että korrelaatio on helppo vetää, en kieltänyt sitä. On jo kai pitkään tunnettu, että sokeri on toksista. Sokerin liikakäyttö kyllä liittyy helposti lihavuuteen, muttei välttämättä. Onko siis sokerilla ja covidin vaikeammalla muodolla yhteys? Diabetes on käsittääkseni myös yksi paljon mainituista näissä Covid-caseissa (ja oikeastaan muissakin). Kyllä kadulla elävät spurgut ovat monella mittarilla kovemmassa kunnossa, kuin toimistossa päivät istuva kuntopyörää polkeva isä.
 
Viimeksi muokattu:
Kannattaa olla pikkuisen kriittinen sen suhteen että onko sillä että korrelaatio on olemassa mitään yhteyttä kahden ilmiön välillä. Kukaan tuskin tosissaan väittää, että Mainen osavaltion laskevat avioeroluvut johtuvat margariinin kulutuksesta vähenemisestä, mutta niin vaan korrelaatio on 0.9926

 
Ymmärsinkö nyt oikein, että vähä rivien välistä ollaan sitä mieltä, että ei selitä lihavuus mitään? Sillä koska USAssa on paljon lihavuutta, niin se on itsestäänselvyys, että lihavia on enemmän teholla... jos näin, niin luitteko te tuon Tekniikan Maailman jutun?

Ei suinkaan, kyllä sen ihan tehohoidossa työskentelevät kliinikotkin tietävät että ylilihava on selviytymisen suhteen alakynnessä. Mutta nimenomaan tuo Tekniikan maailman juttu käytti numeroita harhaanjohtavasti. Otsikon shokeeraava 12% johtaa lukijan ajattelemaan että ylipainoisen riski joutua teholle on liki kymmenkertainen normaalipainoiseen verrattuna, kun tosiasiassa kyseisessä populaatiossa normaalipainoisia ei lähtökohtaisestikaan ole kuin noin neljäsosa. Mutta on riskin tuplaantuminen tietenkin merkittävä asia.
 
Mistäpä teholle laihoja löytyy kun kaikki on lihavia?
Niin.. tää on vähä liian suoraviivainen ajatus. Lähinnä tuntuu, että sitä juttua/raporttia ei edes luettu.. selittää se minusta jotain USAn ja Aasian välillä, miksi tauti riehuu eri tavalla. Jotain eroaha täytyy olla ja miksei se olisi just sit liikalihavuus (koska tässä on ainaki hirveä ero).

Et ymmärtänyt. Sanoin vain, että korrelaatio on helppo vetää, en kieltänyt sitä. On jo kai pitkään tunnettu, että sokeri on toksista. Sokerin liikakäyttö kyllä liittyy helposti lihavuuteen, muttei välttämättä. Onko siis sokerilla ja covidin vaikeammalla muodolla yhteys? Diabetes on käsittääkseni myös yksi paljon mainituista näissä Covid-caseissa (ja oikeastaan muissakin). Kyllä kadulla elävät spurgut ovat monella mittarilla kovemmassa kunnossa, kuin toimistossa päivät istuva kuntopyörää polkeva isä.
Niin, voihan sokerillaki olla yhteys. Mene ja tiedä...

Kannattaa olla pikkuisen kriittinen sen suhteen että onko sillä että korrelaatio on olemassa mitään yhteyttä kahden ilmiön välillä. Kukaan tuskin tosissaan väittää, että Mainen osavaltion laskevat avioeroluvut johtuvat margariinin kulutuksesta vähenemisestä, mutta niin vaan korrelaatio on 0.9926

Toki ymmärrän, että kaikkia korrelaatioita ei voi hyväksyä noin vaan.. Toki nää esimerkit linkin takana olivat iha höpö-höpöä, mutta tässä on kuitenki kyse terveydestä ja lihavuudesta, jotka korreloivat aina jossain määrin :)


Mielenkiinnosta laitan viel... Luitteko te sitä raporttia?
 
STM:n ja THL:n tilannekatsaus koronavirustilanteesta 11.3.2021 (Taneli Puumalainen THL, Liisa-Maria Voipio-Pulkki ja Tuija Kumpulainen STM) PDF 4.2MB
Hybridistrategian seuranta – tilannearvioraportti 10.3.2021 (pdf 1,6 Mt)
Liite 1 - Alueiden epidemiologinen seuranta ja voimassa olevat suositukset ja rajoitukset 10.3.2021 (pdf 349 kt)
 
Viimeksi muokattu:
9/24 tyksin normitehosta koronalla ja leikkauksia perutaan. Ei siellä mitään hirmuista löysää tyhjäkäyntiä ole, aika äkkiä tulee järjestelyjä...

 
Takaisin
Ylös Bottom