Harrastelija
Vakionaama
^venäjältä tulevan kaasun hinta on noussut jo mutta vasta Lokakuussa hinnat nousee loppukäyttäjille. Eikös nuo loppukäyttäjät määrää alv kertymän määrän?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
No, tässä esimerkki saksalaiselta foorumilta tiistailta. 54€ kaasulasku muuttuu lokakuussa 300€. Eiköhän tuosta tule alv kertymää aivan riittävästi. Joillain sielläkin korotukset ovat melkoisia.^venäjältä tulevan kaasun hinta on noussut jo mutta vasta Lokakuussa hinnat nousee loppukäyttäjille. Eikös nuo loppukäyttäjät määrää alv kertymän määrän?
No, tässä esimerkki saksalaiselta foorumilta tiistailta. 54€ kaasulasku muuttuu lokakuussa 300€. Eiköhän tuosta tule alv kertymää aivan riittävästi. Joillain sielläkin korotukset ovat melkoisia.
Siis Saksassa on luovuttu perusteetta ydinvoimasta ja Ranskassa taas ripustauduttu valtiollisen toimijan aikoinaan sarjatuotantomaisesti rakennettuun ydinvoimaan, jonka vikaantuminen laajalti samaan aikaan on saanut aikaan sähköpulan (mikä ei ole sinällään kovin yllättävää, kun samanlaista teknologiaa on monistettu suurina sarjoina samoihin aikoihin, jolloin yllättävät viatkin tyypillisesti pulpahtavat esille melko yhtä aikaa).Energiakriisin syyt eivät ole vain Ukrainan sodassa, vaan juurisyyt löytyvät Saksan ja Ranskan energiapolitiikassa tehdyistä jättimäisistä virheistä, joiden seuraukset heijastuvat muualle Eurooppaan, myös Suomeen, toteaa erikoistoimittaja Jan Hurri Taloussanomissa julkaistussa kirjoituksessa.
Perustehan oli Fukushiman onnettomuus joka sai Saksan hallituksen tekemään paniikkipäätöksen ajaa Saksan koko toimiva ydinvoima alas, jos vaikka tsunami iskisi Saksaankin. Se kertoo lähinnä millä järjen tasolla maailmassa tehdään isojakin poliittisia päätöksiä. Luulisi että juuri saksalainen olisi järjevä ja tekniikkaan uskova mutta ei taida sitten päteä poliitikkoihin. Nyt sitä maksetaan sitten Suomessa asti.Siis Saksassa on luovuttu perusteetta ydinvoimasta
Tuolla on kumminkin varsin vähän vaikutusta Suomeen asti verrattuna erilaisiin Putinin pitkään suunnittelemiin ja sittemmin toteuttamiin aikaansaannoksiin ja suoranaiseen epäonneen (liittyen etenkin Ranskan ydinvoiman viimeaikaiseen tilanteeseen ja vähäisiin sateisiin Etelä-Norjassa aivan viime vuosina). Suomi on lisäksi aivan omilla päätöksillä saatettu hyvin alttiiksi sähkön hinnan vaihteluille mistä ulkoisesta syystä tahansa.Nyt sitä maksetaan sitten Suomessa asti.
”An nescis, mi fili, quantilla prudentia mundus regatur.”Perustehan oli Fukushiman onnettomuus joka sai Saksan hallituksen tekemään paniikkipäätöksen ajaa Saksan koko toimiva ydinvoima alas, jos vaikka tsunami iskisi Saksaankin. Se kertoo lähinnä millä järjen tasolla maailmassa tehdään isojakin poliittisia päätöksiä. Luulisi että juuri saksalainen olisi järjevä ja tekniikkaan uskova mutta ei taida sitten päteä poliitikkoihin. Nyt sitä maksetaan sitten Suomessa asti.
"Tsunami" kylläkin olisi ollut saksalaisten kansanmielipiteen realisoituminen niin voimakkaasti ydinvoiman terminointia sitä ennen, silloin ja nyt ajavan viherpuolueen kannatuksen kasvuun vaaleissa, että konservatiivien liitto olisi menettänyt suurimman puolueen asemansa. Tuo siis oli Merkelin sisäpoliittinen veto kanavoida osa "tsunamista" omallekin puolueelle, mikä onnistuikin.jos vaikka tsunami iskisi Saksaankin.
Varmaan pätee -- ja etenkin demokratioissa, mutta myös diktatuureissa -- tavallinenkaan kansa ei ole ollenkaan osaton vahinkoon ja vastuuseen, jota asioiden taitamaton, varomaton ja joskus liioitellun kategorinen hoitotapa tuo vanavedessään.”An nescis, mi fili, quantilla prudentia mundus regatur.”
Voiko myös olla, että ihminen ei vaan lajina pysty parempaan? Osaavimpia ei saada päätöksentekoon, niitä päätöksiä ei tehdä järjellä ja loppujen lopuksi mitä väliä, kun kaikki me kuollaan kuitenkin. Ihminen kollektiivisena on ahne ja itsekäs. Toki haluan uskoa, että muinaisista ajoista on isossa mittakaavassa aina menty parempaa kohti (muutamilla askelilla taaksepäin), mutta toivon, ettei järjen voitto vaadi tällä kertaa "imperiumin" tuhoutumista ja sotaisaa maailmaa."Tsunami" kylläkin olisi ollut saksalaisten kansanmielipiteen realisoituminen niin voimakkaasti ydinvoiman terminointia sitä ennen, silloin ja nyt ajavan viherpuolueen kannatuksen kasvuun vaaleissa, että konservatiivien liitto olisi menettänyt suurimman puolueen asemansa. Tuo siis oli Merkelin sisäpoliittinen veto kanavoida osa "tsunamista" omallekin puolueelle, mikä onnistuikin.
Varmaan pätee -- ja etenkin demokratioissa, mutta myös diktatuureissa -- tavallinenkaan kansa ei ole ollenkaan osaton vahinkoon ja vastuuseen, jota asioiden taitamaton, varomaton ja joskus liioitellun kategorinen hoitotapa tuo vanavedessään.
Voi olla, mutta omasta mielestäni on hiukan ylitse ampuvaa nähdä noissa eurooppalaisten valtioiden tekemissä energialinjauksissa jotakin erityistä järjen puutetta, vaikkei läheskään nappiin ole kaikki mennyt. Ongelmana on pikemminkin liika yritys löytää paras ratkaisu ja ajaa sitä sitten liialla voimalla, vaikka useimmiten periaate "antaa kaikkien kukkien kukkia" vie pitkän päälle parempaan varsinkin, jos asiat menevät aivan ennalta arvaamattomalla tavalla vinksuraan. Etsisin järjen puutetta ennen kaikkea sotien aloittamisesta, koska niitä on monistakin syistä vaikea lopettaa.Voiko myös olla, että ihminen ei vaan lajina pysty parempaan? Osaavimpia ei saada päätöksentekoon, niitä päätöksiä ei tehdä järjellä ja loppujen lopuksi mitä väliä, kun kaikki me kuollaan kuitenkin. Ihminen kollektiivisena on ahne ja itsekäs. Toki haluan uskoa, että muinaisista ajoista on isossa mittakaavassa aina menty parempaa kohti (muutamilla askelilla taaksepäin), mutta toivon, ettei järjen voitto vaadi tällä kertaa "imperiumin" tuhoutumista ja sotaisaa maailmaa.
Tai liika yritys näyttää nopeasti hyvältä äänestäjien silmissä peläten että muuten joku muu saa kannatusta niissä seuraavissa vaaleissa. Politiikka on monasti siksi lyhytnäköistä, eipä poliitikkoa juuri kiinnosta kerääkö tehdyt ratkaisut kannatusta tai vastustusta ehkä 10 tai 20 vuoden päästä. Sopii erityisen huonosti energiaratkaisuihin jotka vaikuttavat kuitenkin vuosikymmenten ajan. Siinä mielessä valistunut diktatuurikin toimisi ehkä paremmin. Tekihän Suomenkin eduskunta 1990-luvun alussa päätöksen, ehkä Tsernobylin jälkimainingeissa, olla rakentamatta lisää ydinvoimaa, joka jouduttiin myöhemmin (todella kalliilla) pyörtämään. Siinäkin oli kyse lähinnä poliittisten irtopisteiden keräämisestä (eräs Matti Vanhanen).Ongelmana on pikemminkin liika yritys löytää paras ratkaisu
Eivätkä äänestäjät yleensä muista edes seuraaviin vaaleihin, ellei joku kilpaileva puolue etsi historiakortistostaan aseita, joilla vaalitaistossa voisi vastustajaa rökittää. Kansalaista viedään kuin pässiä narusta ja hämmästyttävän vähän tuo asiana näyttää näitä häiritsevän.Politiikka on monasti siksi lyhytnäköistä, eipä poliitikkoa juuri kiinnosta kerääkö tehdyt ratkaisut kannatusta tai vastustusta ehkä 10 tai 20 vuoden päästä.
www.verdelehti.fi
Kyllä nämä ovat myös poliittisista päätöksistä kiinni. Ranska oli tehnyt päätöksen vähentään ydinvoimaa 70% -> 50% vuoteen 2025 mennessä. ja satoa taidetaan niittää nyt. Tosin onhan siellä tänä vuonna puhuttu että rakentavat lisää ydinvoimaa.Ydinvoimaan ei ole investoitu koska se on kallista. Jos markkinat päättävät - kuten ovat päättäneet - niin lyhyimmän TMA:n ratkaisu voittaa. Samalla tavalla toimii myös tavis arkielämässä joten kritiikki ontuu. Halpuuttamisessa ja pikavoitoissa on omat riskinsä. Kun voitot ovat tarpeeksi suuret niin me olemme valmiita ottamaan riskejä. Kun riskit realisoituu niin saksumiestä on aina vaikea löytää.
Kyllä nämä ovat myös poliittisista päätöksistä kiinni. Ranska oli tehnyt päätöksen vähentään ydinvoiman 70% -> 50% vuoteen 2025 mennessä. ja satoa taidetaan niittää nyt. Tosin onhan siellä tänä vuonna puhuttu että rakentavat lisää ydinvoimaa.
Government policy, set under a former administration in 2014, aimed to reduce nuclear's share of electricity generation to 50% by 2025. This target was delayed in 2019 to 2035.
- In February 2022 France announced plans to build six new reactors and to consider building a further eight.
Nuclear Power in France - World Nuclear Association
France derives about 70% of its electricity from nuclear energy. This is due to a long-standing policy based on energy security. France is the world's largest net exporter of electricity due to its very low cost of nuclear generation.world-nuclear.org
Jäikös Fortumilta joku lupa saamatta? Ydinvoimalan sijaan rahat meni saksalaisten kaasulaskuun ja venäjälle.Valtioiden päätökset on polittisia mutta en näe että markkinaraha olisi uinut vastavirtaan, päinvastoin. Jos ydinvoimasta saisi hyvää tuottoa niin raha uisi ydinvoiman luokse. Mutta kun ei ole uinut.
Eihän tuota tarvitsisi ostaa eikä käyttää halpaa pörssisähköä silloin, kun sitä sattuu olemaan saatavilla. Voimantuottajat kyllä joutuvat maksaamaan kustannukset liittymänsä rakentamisesta (ja halpaa sähköä rohmuavat silloin, kun sitä ylenmäärin hyödyntävät joutuvat maksamaan ylimääräisestä siirtokapasiteetista). Mutta tuo ei sinällään ratkaise mitään, vaan on vain merkki oman vastuun pakoilusta.Siis että yhteiskunnalle näin tärkeään systeemiin voi tuoda täysin vapaasti koko järjestelmää huojuttavaa tuotantoa ilman vastuuta seurauksista.
Fortum toimii rahan ehdoilla, kuten on nähty.Jäikös Fortumilta joku lupa saamatta? Ydinvoimalan sijaan rahat meni saksalaisten kaasulaskuun ja venäjälle.
Jep, mutta jäi lupa silti saamatta.Fortum toimii rahan ehdoilla, kuten on nähty.
Seuraajat sitten osallistuivat ostamalla valmiita ydinvoimaosuuksia Ruotsista -- ja saivat kaupanpäällisenä hirmuisen kaasunmyyntihimmelin rahoituskuvioineen, joka vei yhtiön vanhat ja uuteen projektiin satsatut varat ja työn tulokset.Fortumin toimitusjohtaja Tapio Kuula sanoo, että yhtiö varmasti harkitsee osallistumista ydinvoimalaprojekteihin ulkomailla.
Tulivat sentään huomattavasti aiemmin tolkkuihinsa kuin saksalaiset, joista vieläkin suuri osa hallusinoi.Ruotsalaiset sulkivat myös ydinvoimaloita joissa oli vielä käyttöikää jäljellä.
Jep, mutta jäi lupa silti saamatta.
Ilman lupaa jääneen Fortumin suunnitelmissa uusi ydinvoimala olisi noussut Loviisaan. Fortumin toimitusjohtaja Tapio Kuula sanoo, että yhtiö varmasti harkitsee osallistumista ydinvoimalaprojekteihin ulkomailla.
![]()
Uudet voimalat Olkiluotoon ja Pyhäjoelle tai Simoon
Hallitus esitti keskiviikkona Fennovoimalle ja TVO:lle lupia ydinreaktorien rakentamiseen. Hallitus ei esittänyt lupaa Fortumille, joka oli kolmas ydinvoimaluvan hakija. Asian esitteli elinkeinoministeri Mauri Pekkarinen (kesk.) hallituksen iltakokouksessa keskiviikkona.yle.fi
Sorry että menee politiikan puolelle, mutta kepulainen ministeri halusi tukea muitakin sähköntuottajia kuin eteläsuomalaisen perinteisen mankala-klaanin jäseniä (TVO sai luvan, josta sittemmin luopui) ja kun kolme ydinvoimalaa oli jo olevinaan "liikaa" ja ideana oli tuottaa myös kaukolämpöä pääkaupunkiseudulle, ministeri halusi "kilpailun edistämisen takia" mieluummin tukea Fennovoiman hanketta kuin valtion yhtiötä, joka suostuu tanssimaan ministerin määräämässä tahdissa, eikä ainakaan ryhdy oikeustoimiin valtiota vastaan vedoten puolueellisuuteen asiassa.Mikäköhjän oli syy että Fortum jäi ilman lupaa?
Tarkoitin virallista syytä millä lupa evättiin.Sorry että menee politiikan puolelle, mutta kepulainen ministeri halusi tukea muitakin sähköntuottajia kuin eteläsuomalaisen perinteisen mankala-klaanin jäseniä (TVO sai luvan, josta sittemmin luopui) ja kun kolme ydinvoimalaa oli jo olevinaan "liikaa" ja ideana oli tuottaa myös kaukolämpöä pääkaupunkiseudulle, ministeri halusi "kilpailun edistämisen takia" mieluummin tukea Fennovoiman hanketta kuin valtion yhtiötä, joka suostuu tanssimaan ministerin määräämässä tahdissa, eikä ainakaan ryhdy oikeustoimiin valtiota vastaan vedoten puolueellisuuteen asiassa.
www.verkkouutiset.fi
Käsi pystyyn, jos joku yllättyy siitä että oma suu on lähempänä kuin kontin suu. Muissa maissa on oikeasti riskinä se, että johtajia vaihdetaan, jos omien kansalaisten oloja kurjistetaan tarpeeksi. Suomessa tällaista pelkoa ei ole. Siksi täällä on vaikea ymmärtää miksi muualla pitää oikeasti välittää kansalaisten mielipiteistä.Ei nyt hirveästi hyviä uutisia tule. Tämä tilanne ajaa Eurooppaa entistä pahempaan ahdinkoon.
![]()
Suomessa tyrmistyttiin Norjan kaavailemasta sähkösäännöstelystä, nostaisi hintoja entisestään – "Huippuhinnoilla rikastuneelta Norjalta itsekäs teko"
Norjan hallitus aikoo vähentää sähkön vientiä muihin maihin. Suomen, Ruotsin ja Tanskan kantaverkkoyhtiöt ovat kehottaneet harvinaisessa yhteistiedotteessaan Norjaa luopumaan aikeesta. Rajoitukset voisivat nostaa sähkön hintaa entisestään myös Suomessa.yle.fi
Kyllä tässä on kaikki aikamoisessa sopassa. Jotenkin tuntuu vieraalle ajatus vaikka Norjasta jossa sähkön tuotantokustannus on alle 30e/MWh että sähkön vuorokauden keskihinta on +300€/MWh. Kyllä tämä himmeli on rikki ja vaikka hinnat hilataan tappiin saakka niin mikään ei muutu mihinkään. Ei sitä sähköä tule yhtään sen enempää.Ranska on aikamoisessa sopassa kanssa jollei ydinvoimalat palaa linjoille ajoissa. Futuureista päätellen markkinat on aika skeptisiä.
Jaa'a... Voipi olla aika levottomat ajat tulossa Eurooppaan. Ei siellä mutista kotona pimeässä ja kylmässä jos harmittaa, kuten täällä Suomessa tehdään.