Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Taitaa olla huomiselle ja torstaille tiedossa tuuli- ja ydinvoiman tuotannon "himmausta"
Fingridin ennuste näyttää noin 3100 MW, kun tarjolla olisi ilmatieteenlaitoksen mukaan noin 6000 MW.
katso liitettä 88994
Jos oli ~-12c niin sitten työnnettäis rahaa pussiin päin oikeestiEns yönä auto latinkiin.
- 1 c/ kWh hinnalla maksaa välityspalkkion ja vielä rahnaa työnnetään pussiin päin.![]()
Voisi hyvinkin olla tuota luokkaa.Mitäs veikataan, että olisi spotKA lokakuussa? Esim 5s/kWh?
3.5c/kwh, homma jatkuu samana tuulisena loppukuun myös...Mitäs veikataan, että olisi spotKA lokakuussa? Esim 5s/kWh?
Ovat myyneet osan tuotannostaan kiinteään ja paljon korkeampaan hintaan. Liian moni tuottaja on saanut myydyksi sähkönsä "kovaan" hintaan (pörssisähköön nähden) ja liian moni sähkön ostaja on yliarvioinut oman tai asiakkaidensa kulutuksen ja sitoutunut ostamaan liikaa sähköä. Nyt ylijäämäeriä kaupataan halvalla tai annetaan ilmaiseksi pörssissä. Sähkö happanee nopeammin kuin maito ja jälkimmäisen tapaan aiheuttaa ongelman (sähkön tapauksessa sopimusrikkomuksen, ellei käytetä sovitusti).Miten ihmeessä sähköntuottajien kannattaa pyörittää laitosta, kun hinta on nolla.
Taitaa olla tässä pörssisähkösysteemissä koira haudattuna.
Itselleni nousee väistämättä mieleen, että tuo pörssihinnoittelu ei sovellu kovinkaan hyvin juuri sähkökauppaan.Taitaa olla tässä pörssisähkösysteemissä koira haudattuna.
Itselleni taas ennemminkin, että sähkön myynti kiinteällä hinnalla ja erityisesti PPA sähkönostosopimukset auttavat kuluttamaan sähköä jokseenkin irrallaan tuotannon nykyisistä realiteeteista menneen maailman ehdoilla. Sähkön kuluttajan ei tarvitse laittaa tikkua riskiin tuotannon ja kulutuksen tasapainottamiseksi (kulutusjoustolla, investoinneilla kulutusjouston tukemiseen esim. sähkö- ja lämpövarastoilla). Näin toimien jousto sysätään pienemmälle osuudelle jäävälle sähkön hankinnalle pörssiehdoilla. Kiinteähintaiset ja PPA-sopimukset saavat sähkön pörssihinnan heilumaan kuin korret pellossa, sillä siellähän tuolla menolla eletään.Itselleni nousee väistämättä mieleen, että tuo pörssihinnoittelu ei sovellu kovinkaan hyvin juuri sähkökauppaan.
Miten ihmeessä sähköntuottajien kannattaa pyörittää laitosta, kun hinta on nolla.
Taitaa olla tässä pörssisähkösysteemissä koira haudattuna.
Itselleni taas ennemminkin, että sähkön myynti kiinteällä hinnalla ja erityisesti PPA sähkönostosopimukset auttavat kuluttamaan sähköä jokseenkin irrallaan tuotannon nykyisistä realiteeteista menneen maailman ehdoilla. Sähkön kuluttajan ei tarvitse laittaa tikkua riskiin tuotannon ja kulutuksen tasapainottamiseksi (kulutusjoustolla, investoinneilla kulutusjouston tukemiseen esim. sähkö- ja lämpövarastoilla). Näin toimien jousto sysätään pienemmälle osuudelle jäävälle sähkön hankinnalle pörssiehdoilla. Kiinteähintaiset ja PPA-sopimukset saavat sähkön pörssihinnan heilumaan kuin korret pellossa, sillä siellähän tuolla menolla eletään.
Kiinteähintaiset ja PPA-sopimukset saavat sähkön pörssihinnan heilumaan kuin korret pellossa, sillä siellähän tuolla menolla eletään.
Pörssihinta olisi jotain muuta, jos oikeasti suurin osa kulutuksesta maksaisi pörssihintaa. Nythän sitä maksaa hyvin pieni osa, vaikka muodollisesti hyvin suuri osa sähköstä kiertää pörssin kautta.Jos ajattelee, että suuri osa kulutuksesta siirtyisi pörssisähköön, jonka hinta matelee nollan kahta puolta
Onneksi Suomessa edelleen ihmiset hinkuu tekemään kiinteähintaisia soppareita, niin pörssi hintaa käyttävät saavat nauttia matalammista hinnoista.Sekä sähkön kuluttajilla että tuottajilla on hinku varmistaa tilanne eli tehdä kiinteähintaisia pitkäaikaisia sopimuksia.
Tein tuommoisen: https://pikkujalo.fi/spothinta/Oliko jossain sellainen yksinkertainen sivusto johon voi laittaa esimerkiksi alkupäivämääräksi 10.08.2023 klo 00:00 ja päättymispäiväksi esimerkiksi 09.10.2023 klo 24:00, ja saisi selville tämän jakson spot-hinnan keskiarvo. Joka paikassa tarjotaan päivän, viikon, kuukauden. Nämä ei kiinnosta.
Kun markkinat ovat vinksahtaneet [siinä mielessä, että kiinteitä hintoja painotetaan aivan liikaa alalla, jossa hintojen volatiliteetti on tuotannontekijöistä johtuen hyvin suurta ja kasvamassa], tietenkin on ymmärrettävää, että annetaan pelkojen ohjata päätöksentekoa sen sijaan, että haettaisiin oman ja kansantalouden kannalta toimivinta kombinaatiota.Kyllä se sähkön myyntisopimus on ihan samalla tavalla sen sähkön tuottajan intresseissä. Ei kai kukaan investoi mihinkään suuresti sähköä kuluttavaan teollisuuteen jos sitä sähkön hankintaa ei ole turvattu.
Totta kai tasapaino saadaan aikaan, jos sähköä voidaan varastoida riittävän kustannustehokkaasti ja laajasti. Onnistuuhan se ympäri maailmaa nytkin monilla eristetyillä sähköverkkosaarekkeilla ilman tukienergiaa.Tasapainoa ei synny kovinkaan paljon paremmin, jos sähkön varastointi ratkaistaan. Sähköä tulee mikä tulee ja se riittää tai ei riitä. Kulutusta on mahdollista kehittää sille osalle kuin se menee kaukolämpöön ja siellä se maksukyky ei ole kovin korkea. Kyllä niitä polttokattiloita edelleen siihen lämmöntuotantoon tarvitaan.
Jos sopimusvapaus sähkösopimusten osalta poistuisi (vaihtoehtona pelkkä pörssi), niin samalla voitaisiin valtion toimesta kieltää polttomoottori & hybridi autot.Totta kai tasapaino saadaan aikaan, jos sähköä voidaan varastoida riittävän kustannustehokkaasti ja laajasti.
Sähkölle ei mitään kausivarastointia ole näköpiirissä, vain tuntien piikkeihin on jotain viritteillä. Pakkasilla sähköstä on tunnistettu olevan puutetta ja riippumattomuus tuonnista ei ole vielä näköpiirissä. Energiaintensiivinen teollisuus taas on paaluttanut sähkön hankintansa jopa menemällä omistajiksi sähkön tuotantoon. Oletettavasti markkinoiden armoille jääminen olisi ollut aika puistattava ajatus. Kai ne aikovat saada sen sähkönsä kiinteällä hinnalla jatkossakin.Totta kai tasapaino saadaan aikaan, jos sähköä voidaan varastoida riittävän kustannustehokkaasti ja laajasti. Onnistuuhan se ympäri maailmaa nytkin monilla eristetyillä sähköverkkosaarekkeilla ilman tukienergiaa.
Hiukan tai enemmänkin keinotekoiselta tuollainen kytkös polttomottoriautojen kiellon ja sopimusvapauden kannalta mielestäni tuntuu. Sähköauto ei ratkaise sähkön varastointiongelmaa muutoin kuin itse ajoneuvon energian osalta (eikä aivan täysin sitäkään ja ajatus painavan liikuteltavan laitteen hyödyntämisestä ajoittain käytettävissä olevana sähkövarastona joko oman talouden sähkönkulutuksen tasapainottajana puhumattakaan yleiseen verkkoon syöttämisen kannalta on loppujen lopuksi aika hölmö verrattuna varsinaiseen kiinteään kotitalouden sähkövarastoon, jota käytettäisiin lähinnä talouden oman kulutuksen ja tuotannon tasapainotukseen verkon kanssa).Jos sopimusvapaus sähkösopimusten osalta poistuisi (vaihtoehtona pelkkä pörssi), niin samalla voitaisiin valtion toimesta kieltää polttomoottori & hybridi autot.
Ratkeaisi osin tuo varastointi ongelmiakin.
Esimerkiksi metanolin tuotanto ylijäämäsähköllä sekä sellutehtaiden ja jättteiden hävittämisen tuottamasta hiilidioksidista sopii periaatteessa kausivarastointiinkin, vaikkakin taloudellinen puoli herättää kysymyksiä. Edellytyksenä olisi riittävän edullinen elektrolyysiteknologia, jotta vetyä voidaan tehdä vain silloin, kun sähköä on edullisesti saatavilla. Hiilidioksidin talteenotto ei ole erityinen ongelma. Itse metanoliprosessi on ollut kaupallisessa käytössä pian sata vuotta (metanolia käytetään paljon ja käytännössä kaikki on synteettisesti tuotettua, lähtöraaka-aineena kuitenkin nykyisin maakaasu). Runsaat 50 vuotta sitten tehdyt katalyyttikeksinnöt tekivät prosessista suhteellisen taloudellisen (tällä prosessinosalla on parempi hyötysuhde kuin vetyelektrolyysillä), mutta soveltuvuudesta sähkön hinnan perusteella vaihtelevaan tuotantovolyymiin en osaa sanoa.Sähkölle ei mitään kausivarastointia ole näköpiirissä, vain tuntien piikkeihin on jotain viritteillä.
Minulla ei ole pörssisähköä ja jos katson Liukurilla niin kulutus on lokakuussa Spot difference -42.9 %.
Mitä järkeä olisi että maksaisin ylimääräistä veroa pelkän sopimustyypin mukaan?
Aivan eri asia, sopimustyyppi ei kerro mitään kulutusjoustosta tai kuluttajan ympäristöystävällisyydestä. Tuolloin veron pitäisi kohdistua kulutettuun energiaan, sopimuksen tyypistä riippumatta.Sama järki kuin miksi maksetaan eri veroja sähkö ja polttomoottoriautoille. Verotus on tapa ohjata toimintaa ympäristöystävällisempään suuntaan.
Eihän sähkövero ole sama nytkään kaikille käyttäjille, tosin muista syistä johtuen. Pieni porkkana, niille jotka pystyvät joustamaan.
Sama järki kuin miksi maksetaan eri veroja sähkö ja polttomoottoriautoille. Verotus on tapa ohjata toimintaa ympäristöystävällisempään suuntaan.
Eihän sähkövero ole sama nytkään kaikille käyttäjille, tosin muista syistä johtuen. Pieni porkkana, niille jotka pystyvät joustamaan.
Voisihan sen kepin tietty siirtää köyhälle corollamiehelle ettei parempituloisen teslamiehen lompakko köyhdy. Eiks tää ole muutenki suunta nyt.Otetaanpa töysin teoreettinen tilanne, että ylivoimaisesti suurin osa suomen autoista olisi sähköautoja.
Verotulot tipahtaisi roimasti. Ellen aivan väärin arvaa, niin sitten tuleekin keppiä sähköautojen käyttäjille.
Ns. ympäristöystävällisyys unohtuu sen siliän tien.
Aivan eri asia, sopimustyyppi ei kerro mitään kulutusjoustosta tai kuluttajan ympäristöystävällisyydestä. Tuolloin veron pitäisi kohdistua kulutettuun energiaan, sopimuksen tyypistä riippumatta.