30asteen pakkanen

Tifo

Vakionaama
2kpl bosch 9000i kyykkäsi heti kun pakkanen pomppasi yli -25. ulkoyksiköt kennon pohjasta 5cm korkeuteen jäässä.pohja kauttaaltaan jäässä ja pullistaa yksikön kuoria.

jäätä kertytynyt pumppujen alle tänä talvena jo kuutiotolkulla.

pumpussa virrat päällä, mutta ei näytä enää pyörivän / sulattavan. ei vikatilassa.
tästäpä se ilo taas alkoi.
En ymmärrä vaikka hallissa sisällä lämpö diesel lämmittimellä on kokoajan yli16 astetta, pumput jäätyvät.

uutena pumpuista piti poistaa puhalluksen siivekkeiden mikrokytkimet toiminnasta "takuutyönä" koska veti kesken talvea vähän väliä pumput vikatilaan ja sammutti pumput itsestään. Tästä johtuneen ulkoyksiköiden jäätymisen piti johtua tästä ja että sisällä ei enää ollut sammumisten vuoksi tarpeeksi lämmintä pumppujen toiminnalle.. tämän vuoksi hankin Airrexin diesel lämmittimen, jolla voin varmistaa sisätilan lämmön aina väh. +12 , jonka vaativat Boschin maahantuojalta ensisijaiselta lämmitysmuodolta (pumput eivät koskaan saa olla 1.sijainen lämmitys, eivätkä siinä käytössä toimi) Nyt olen pitänyt varuilta 16 astetta peruslämpönä, jota pumputkin tahkonneet diesel lämmittimen kanssa yhdessä alku talven. -20 keleihin saakka toiminut vielä, mutta nyt loppui tuo pumppujen toiminta. paukkupakkaset mentävä diesellämmittimen voimin. harmi, sillä pumput olisivat huomattavasti kustannustehokkaampi tapa lämmittää.

Miten olette yksiköitä sulatelleet kovempien pakkasjaksojen aikana? Ennuste näyttää vähintään viikoksi eteen päin -20 pakkasia
Myyntiesitteestä:
"Ilmalämpöpumppujen ulkoyksikön pohja on aika ajoin sulatettava jäätymisen estämiseksi. Sulatus suoritetaan usein sähkövastuksella, joka kuluttaa turhaan energiaa. Bosch-ilmalämpöpumppujen pohjan sulatuksessa ei käytetä sähkövastusta, vaan se suoritetaan lämpöpumpulla, jolloin säästät energiaa sähkövastukseen verrattuna."
Miten on pohjan sulatus hoidettu boschissa? Toholla?
Esitteessä oli myös tehoilmoituksia eri lämpötiloissa, pumpun sanotaan olevan hyvä suuriin tiloihin mutta speksien mukaan perus 25 pumppu antaa jopa paremmat tehot pakkasilla.
 

Santtuk

Aktiivinen jäsen
Myyntiesitteestä:
"Ilmalämpöpumppujen ulkoyksikön pohja on aika ajoin sulatettava jäätymisen estämiseksi. Sulatus suoritetaan usein sähkövastuksella, joka kuluttaa turhaan energiaa. Bosch-ilmalämpöpumppujen pohjan sulatuksessa ei käytetä sähkövastusta, vaan se suoritetaan lämpöpumpulla, jolloin säästät energiaa sähkövastukseen verrattuna."
Miten on pohjan sulatus hoidettu boschissa? Toholla?
Esitteessä oli myös tehoilmoituksia eri lämpötiloissa, pumpun sanotaan olevan hyvä suuriin tiloihin mutta speksien mukaan perus 25 pumppu antaa jopa paremmat tehot pakkasilla.
Taitaa olla sama kuumakaasusulatus kuin Sharpissakin. Ei se toimi, vaikka pöksässä olis 23 lämmintä. Erillinen sulanapitokaapeli auttoi hieman.
 

Rh-

Tyhjäkäynnillä
EHP 5.0 Boksissa oli vaan ylimääräinen lenkki siellä. Aina sinne lämpöä, kun myös sisälle.

Tässä paikalla tuo Gree vaan vääntää, 1700W näkyy ottavan. -28°C näkyy mittarissa.
 

Tifo

Vakionaama
Tänään sulatin kahdesta amber 50 koneesta jääpannan pois kennon alaosasta, sisäyksikkö jäähdytykselle ja alta 10 minuutin sisällä jäät irtosivat. Onko tämä nyt ominaisuus kun täällä on fairyssa myös ollut samanlaista jäätymistä? Samassa paikassa 25 ja 35 amberit huurtuivat ja sulattivat normaalisti. Ulkona -18 astetta.
 

Liitteet

  • IMG-20240101-WA0000.jpg
    IMG-20240101-WA0000.jpg
    98,2 KB · Katsottu: 253

Santtuk

Aktiivinen jäsen
Onko toi kuumakaasusulatus aina päällä vai vaan silloin kun kone sulattaa?
Jään määrästä päätellen se ei ollut lämmin koskaan. Jopa tuo hitatsi, jossa ei ollut mitään sulatusta ollenkaan, pysyi vähemmän jäisenä kun sattui hetken pelaamaan.
 

Rh-

Tyhjäkäynnillä
Pikku päivitystä, Green ulkoyksiköstä lähtevän kylmäaineen lämpö on tippunut jo +30°C pintaan.

Sulatusta ei ole tapahtunut klo 18.10 jälkeen.
 
Monta prosenttia talvesta on edes -30c?

Prosenteilla ei ole merkitystä, nytkin on ollut useamman päivän -30c... -35c, ja jatkuu vielä useamman päivän, ja näyttäisi vaan kiristyvän pakkanen.

Hommat pitää pelata myös kovilla pakkasilla.
Ei voi laskea sen varaan että se mikä toistuu vaikkapa 20 päivänä, sitä ei ole olemassa.

ILP kohdalla pitää olla muutakin lämmönlähdettä saatavilla, ja sähkön riittävyyden osalta pitää olla myös kapasiteettia valmiina.
 

kakesa

Aktiivinen jäsen
-33 astetta ja mitsu35 vm.2009 sen kun hyrskyttää. Ei ole ollut päällä näin kylmällä mutta nyt testataan vanhus. Hyvin vetää ja lämpöäkin vielä tulee. Copeista niin väliä.
 

Username

Aktiivinen jäsen
Prosenteilla ei ole merkitystä, nytkin on ollut useamman päivän -30c... -35c, ja jatkuu vielä useamman päivän, ja näyttäisi vaan kiristyvän pakkanen.

Hommat pitää pelata myös kovilla pakkasilla.
Ei voi laskea sen varaan että se mikä toistuu vaikkapa 20 päivänä, sitä ei ole olemassa.

ILP kohdalla pitää olla muutakin lämmönlähdettä saatavilla, ja sähkön riittävyyden osalta pitää olla myös kapasiteettia valmiina.
Etelässäkin voi olla -35c, mutta ei pumppuja kannata sen mukaan mitottaa. -20c jälkeen patterit ja takka avustaa.
 

Insinyymi

Jäsen
Pirkanmaalla mitsun LN25 vm. -22 hyrskyttelee ilman hullunkiertoa ja pitää mukavasti lämpöä yllä. Autotallin Gree Amber 25 täytyi laittaa tauolle, koska sähkösuunnittelu jäi tekemättä asennuksen yhteydessä ja kolmosvaihe rupesi pyörimään maksimikuormituksissa ":D". -28 jäi jo mittariin kiinni
 

markok

Aktiivinen jäsen
Täällä -31 ja autotallin Gree Amber vetää ylläpitolämmityksessä pätkäkäyntiä. Hyvin näyttää silti lämpöä riittävän. Ei taida sellaista keliä Suomeen tulla, milloin tuo vetäisi yhtämittaista lämmitysjaksoa.
 
Daikin Perfera 40 ja 30 jonkinlaisessa vikatilassa. Puhelinäppi ilmoittaa molemmille "Epäsäännöllisyys laitteen tilassa". Alakerran lämpötila pudonnut 16 asteeseen yön aikana. Lämmintä kyllä puhaltaa, mutta voipi olla, että sulattelee liian usein.

Äppi kehottaa buuttaamaan pumput, mutta en uskalla, jos eivät enää lähdekään käyntiin. :D

Ulkona -32 astetta.

Edit: Merkkikohtaisen keskustelun puolella selvisi, että virheilmoitus on tullut muillekin. Buuttaaminen ei sitä poista. Tosin lämpöä tuntuu muilla piisanneen.
 
Viimeksi muokattu:

Alf

Aktiivinen jäsen
Nostin vm -2020 Daikinin pyynin 23 asteeseen, kun sisälämpötila on alle 20. Ei mennyt vielä tästä hulluun sulatteluun, joten annan olla. Ulkoäänistä päätellen, tekee töitä.
vm 2004 Sanyo antaa enää hennon hönkäyksen ja sulattaa puolen tunnin välein vaikkei mitään sulatettavaa ole. Pyyntönä olen pitänyt 21. Miettinyt että pitäisikö armahtaa vielä yksi aste alaspäin. Huone jossa Sanyo pyörii on 17-18 (ikkunat kolmella seinällä).
Pakkasta -27.
Vihdoinkin meren äärellä on alkanut ilma kuivamaan, eikä jään kertyminen on alkanut vähetä. Sulatuksen päätteeksi päästävät höyrypölähdyksen kennoilta, kuten keväthankien aikaan.
Aamun takkapoltto on suoritettu, seuraava illalla.
 

Rh-

Tyhjäkäynnillä
Kenno tukos, pyysin juuri pakkosulatusta +-,+-,+- näppäilyllä mutta ei ainakaan vielä aloittanut.
 
T

tart

Vieras
Alkaako Panan NZ12-kone hyytymään? Lisäsin peruslämmön pyyhtiä sunnuntaina 8->10 asteeseen (näkyy vasemmassa reunassa) ja aluksi lämpötilakäyrä oli tuvassa tasainen. Nyt on alkanut lämpötila nousta ja laskea, ilmeisesti sulattelun aikaansaamaa, koska tuvan anturi on vastakkaisella seinällä kuin sisäyksikkö. Kylpyhuoneessa lämpötila sensijaan laskee tasaisesti. Koneen ottoteho on tällä hetkellä (sisältää sulamisvesien lämmityskaapelin sähkön) n. 1kW/h.
 

Liitteet

  • anturi.PNG
    anturi.PNG
    25,7 KB · Katsottu: 112

vmakela

Vakionaama
-32 Etelä-Pohjanmaalla, ja toshiba premium25 pöhisee. Se on sitten jo eri että ottaako enemmän mitä antaa, mutta ei uskalla sammuttaakaan.
Meninkin sanomaan. Aamuyöstä eteenpäin ulkona -34,4. Olohuoneessa lämmöt n. 22 asteesta alas 18,9 asteeseen. Takkaa poltettu eilen todella kuumaksi. No, minä siinä sitten mittaria kiinni sisäyksikköön (joka oli takkatilassa, manuaali 3/5 puhallus ja pyynti 25). Sieltähän tuli perhana kylmempää ilmaa ulos mitä se imi sisäänsä. Ulkoyksikkö kävi, sisäyksikkö pöhisi. Hätäratkaisuna pudotin puhalluksen Auto ja Hys-hys-hiljaa tilaan että ei koko tupaa jäähdytä ja heitin vaimon töihin. Palasin ja mittasin, samaa sisään ja ulos. Pyynti 30 astetta, manuaalipuh 3/5 ja takkatila 1 (kuten ennenkin). Ei vaikutusta. Nyt ulkona "enää" -30,9 pakkasta. Sammutin laitteen (kaukosäätimestä) pariksi minuutiksi. Käynnistys kakesta. Laitoin puh manuaali 5/5 ja takkatila 1, pyynti 30. Tuossa se on nyt vartin puhissut ja imu sisään 22,1 ja puhallus ulos 25,0. Ulkoyksikkö käy normaalisti. Saas nähdä onko tuossa jotain vajausta täytössä, vai onko se vain niin, että kun mennään alle -30 niin ei tuosta enempää saa hemmotestillä irti. Premium 25 siis kyseessä. Pitänee yrittää käydä katsomassa lukemia ennen sulatusta, kun ei ole kunnon loggeria nyt tuohon laittaa.

En edes haaveile että teen -34...-36 hemmotestiä jota @HalkoholistinHaamu ehdotteli. Pumppu n. 3,5 vuoden ikäinen. Sulla taisi olla samaa luokkaa ja sama laite jos oikein muistan.
 

vmakela

Vakionaama
Meninkin sanomaan. Aamuyöstä eteenpäin ulkona -34,4. Olohuoneessa lämmöt n. 22 asteesta alas 18,9 asteeseen. Takkaa poltettu eilen todella kuumaksi. No, minä siinä sitten mittaria kiinni sisäyksikköön (joka oli takkatilassa, manuaali 3/5 puhallus ja pyynti 25). Sieltähän tuli perhana kylmempää ilmaa ulos mitä se imi sisäänsä. Ulkoyksikkö kävi, sisäyksikkö pöhisi. Hätäratkaisuna pudotin puhalluksen Auto ja Hys-hys-hiljaa tilaan että ei koko tupaa jäähdytä ja heitin vaimon töihin. Palasin ja mittasin, samaa sisään ja ulos. Pyynti 30 astetta, manuaalipuh 3/5 ja takkatila 1 (kuten ennenkin). Ei vaikutusta. Nyt ulkona "enää" -30,9 pakkasta. Sammutin laitteen (kaukosäätimestä) pariksi minuutiksi. Käynnistys kakesta. Laitoin puh manuaali 5/5 ja takkatila 1, pyynti 30. Tuossa se on nyt vartin puhissut ja imu sisään 22,1 ja puhallus ulos 25,0. Ulkoyksikkö käy normaalisti. Saas nähdä onko tuossa jotain vajausta täytössä, vai onko se vain niin, että kun mennään alle -30 niin ei tuosta enempää saa hemmotestillä irti. Premium 25 siis kyseessä. Pitänee yrittää käydä katsomassa lukemia ennen sulatusta, kun ei ole kunnon loggeria nyt tuohon laittaa.

En edes haaveile että teen -34...-36 hemmotestiä jota @HalkoholistinHaamu ehdotteli. Pumppu n. 3,5 vuoden ikäinen. Sulla taisi olla samaa luokkaa ja sama laite jos oikein muistan.
Jes. Sain huippulukeman ylös sisäyksiköltä: 22,1 astetta sisään, ja 26,2 astetta ulos juuri ennen sulatusta. Ulkona edellleen sama -30,9. Pyynti max 30 astetta. Puhallus 5/5 ja takkatila 1 päällä.
 
Viimeksi muokattu:

vmakela

Vakionaama
Jes. Sain huippulukeman ylös sisäyksiköltä: 22,1 astetta sisään, ja 26,2 astetta ulos juuri ennen sulatusta. Ulkona edellleen sama -20,9. Pyynti max 30 astetta. Puhallus 5/5 ja takkatila 1 päällä.
Ja sulatus päättyi. Kesto ehkä 10 minuuttia. Takkatilan ollessa päällä, lähdettiin heti puhaltamaan, ja alimmillaan käytiin hitaalla mittarilla 12,2 asteessa sisäyksikön ulostulolämmössä. 5 minuutissa, tai allekin mentiin jo tasoihin imu- ja puhallusilman kanssa. Seuraan tilannetta.
 

Karnivori

Jäsen
Tuli pelästyttyä pörssisähkön korkeaa hintaa ja ajastettua Mitsun LN 35 pelkälle puhallustoiminnolle. Uskaltaako lämmitystoimintoa laittaa päälle vai pitääkö odottaa lauhempaa ajanjaksoa? Joskus kuullut jonkun huhun että voisi kytkeä päälle että laite sulattaa/lämmittää ensin itsensä ennenkuin alkaa työstää. Toistaa sanoo kuitenkin maahantuojan artikkelit vuosien takaa...
 

vmakela

Vakionaama
Ja sulatus päättyi. Kesto ehkä 10 minuuttia. Takkatilan ollessa päällä, lähdettiin heti puhaltamaan, ja alimmillaan käytiin hitaalla mittarilla 12,2 asteessa sisäyksikön ulostulolämmössä. 5 minuutissa, tai allekin mentiin jo tasoihin imu- ja puhallusilman kanssa. Seuraan tilannetta.
On tämä mystistä. Nyt reippaan parinkymmenen minuutin puhaltamisen jälkeen imu -22,8 ja puhallus +33,0. Kaikki muuten ennallaan, mutta bootti kakesta oli tuossa aiemmin. Olis se voinut viime yönä kolmosella ja 25 pyynnillä tehdä yhtä kuumaa, kun äpistä kuitenkin näki että pyynti on 25 ja sisäilman mittaus oli jossain 18-19 nurkilla, en muista varmasti enää. Miksi silloin ei anneta yhtä paljon tehoa kuin se että olisin yöllä herätessäni nostanut pyynnin 30 asteeseen? Vai oliko tuo nyt jossain omassa jumissaan? EIkö niin kauan pusketa kunnolla tehoa kun Delta sisä- ja ulkolämpötilan välillä on riittävän iso, eikä aleta himmailemaan että joku tulisi ja nostaisi pyyntiä ylemmäs. Hölmöä logiikkaa jos tuo noin toimii.
 

remykv

Vakionaama
Kyllä panasonicista on paukut loppu mutta tuo toshiba jaksaa vääntää yllättävästi, no muutaman päivän päästähän se selviää paljonko on loppupelissä lattialämmöistä siirtynyt muuhun taloon kun näkee vuorokautisen sähkönkulutuksen:)
Nyt on päivittynyt kulutus elenian sivuille 118kwh/d ja vuorokauden keskilämpö n.-30C.
Pitääpä seurailla koveneeko kulutus kun pakkaset jatkuu.
 
Viimeksi muokattu:

jamseil

Aktiivinen jäsen
Panasonic NE9GKE Service manualin mukaan laite sammuu -15 asteessa, ei ole vielä sammunut. ;D

Vilpiksi muokattuna nosti aamulla -30 asteessa patteriveden lämpöä 2 astetta.

-20 asteessa nosti 3 astetta.

Ulko / Paluu / L-vaihdin / Kattilan suntti / Teho
+1 / 28 / 31 / 31 / 500
-1 / 29 / 33 / 33 / 600
-3 / 29 / 34 / 34 / 900
-5 / 30 / 35 / 35 / 1000
-20 / 35 / 38 / 42 / 1260
-30 / 35 / 37 / 42 / 1290

Säälistä asetin sulatuksen 1,5 tunnin välein, vaikka ei sille vielä tuossa vaiheessa tarvetta ole.
 

VesA

In Memoriam
Vai oliko tuo nyt jossain omassa jumissaan?
Näissä pitäisi olla paremmat öljyt, mutta Argoja joutui pitemmillä pakkasilla elvyttämään jäähdytysmoodilla. Tavallinen sulatus jota se teki noilla säillä 30min välein, mutta aika pikaseen ei ilmeisesti ehtinyt huuhdella paksuuntuneita öljyjä jostain kohtaa kiertoa haittaamasta.
 

Rh-

Tyhjäkäynnillä
Jahas, Gree oli ottamu hullunkiertoa kelin lauhtuessa, etä bootti whatsapin yli kaukosäätimelle, saas nähdä.
 

Rh-

Tyhjäkäynnillä
Gree ottaa sitten hullunkiertoa Mitsujen tyyliin, mikähän tuolle tuli.
 

Liitteet

  • Screenshot_20240103-102025.png
    Screenshot_20240103-102025.png
    173,1 KB · Katsottu: 148

niko0101

Jäsen
Melkeen sama vekotin kai c&h supreme 12 menee ihan tasaisesti. Ulkona lämpöä -21-24
 

Liitteet

  • IMG_0611.jpeg
    IMG_0611.jpeg
    33,1 KB · Katsottu: 123

jamseil

Aktiivinen jäsen
Gree ottaa sitten hullunkiertoa Mitsujen tyyliin, mikähän tuolle tuli.
Green sulatusehdot on minusta kuvattu melko epäselvästi varsinkin pakkaspäässä.
Ei noissa ehdoissa varsinaista kellosulatusta näytä olevan.

5 kohdassa saatetaan tarkoittaa että alle -10 ulkolämmössä edellisen sulatuksen loppulämpötila vaikuttaa tuleviin sulatusehtoihin.
Voi olla että -30 ulkokennoanturi ei saavuta +2 astetta sulatuksessa, jolloin ehdoista tulee niin kovat että käytännössä sulattaa 45 minuutin päästä uudestaan. Anturi voisi olla syytä mitata. Piitahna kennoanturin taskussa ja anturin eristys voisi auttaa nopeuttamaan lämmön siirtymistä anturiin. Ensimmäinen sulatus pitäisi mennä korkeamman loppulämmön mukaan, eli buuttaus pitäisi auttaa ainakin yhden kierron ajaksi.
 

remykv

Vakionaama
Ei ihan ulkolämpötilojen mukaan mene sähkön kulutus tässä 1.5 kerrosta ja150m2 torpassa, nyt kun ollut näitä kovempia pakkasia ja pumput äärirajoilla niin tullut seurattua kulutusta elenialta, auto vääristää jonkun verran käppyröitä ja sisälämpö saattanut hieman notkahtaa mutta erikoista silti.
 

Liitteet

  • IMG_20240103_163343.jpg
    IMG_20240103_163343.jpg
    90,3 KB · Katsottu: 156
Viimeksi muokattu:

tuna

Vakionaama
Taitaa rippikouluikäinen Mitsu FD-25 alkaa olla vanhuudenheikko, näillä 20-25 pakkasilla tasan 50 minuutin välein pitää 10 minuutin ruuansulattelun. Puhallusilma noin 30-asteista kolmosnopeudella.
1704297787273.png
 

Samo

Jäsen
vieläkö porukka näin 30 pakkasilla (juuri nyt itä-suomi) pitää pyynnit normina vai joko olette laittaneet alempia jos/kun muut lämmönlähteet auttaa?
 

Rh-

Tyhjäkäynnillä
Pakkanen kiri lähemmäs kolmea kymppiä, hullunkierto loppu ja pumppu käy pitkää, tosin ottoteho vain 1470W Shellyn mukaan.

Pyynti jäi muistaakseni 24°C ja puhallus täysillä, levittää uunin ja pattereiden lämmön.
 

markok

Aktiivinen jäsen
Autotallissa ollut Mitsubishi GE35 asetettuna 10 asteen ylläpitolämpöön. Nyt 30 asteen pakkasilla alkoi lämpö laskemaan, joten laitoin pyynniksi 16 astetta. Pumppu käy kuitenkin edelleen samalla 700W:n ottoteholla kuin ylläpitolämmityksessä. Onko tuo tyypillistä, että pumpun tehon loppuessa ottoteho jää noin alas eikä edes yritä tehostaa lämmitystä?
 

roti

Tulokas
Tuli pelästyttyä pörssisähkön korkeaa hintaa ja ajastettua Mitsun LN 35 pelkälle puhallustoiminnolle. Uskaltaako lämmitystoimintoa laittaa päälle vai pitääkö odottaa lauhempaa ajanjaksoa? Joskus kuullut jonkun huhun että voisi kytkeä päälle että laite sulattaa/lämmittää ensin itsensä ennenkuin alkaa työstää. Toistaa sanoo kuitenkin maahantuojan artikkelit vuosien takaa...
Ainakin maahantuojan mukaan tällainen käyttö onnistuu talvella ja olisi juurikin takkakäyttöä varten suunniteltu. Sitä en tiedä miten se on teknisesti toteutettu. Meillä vanha (noin 10v) mitsu on kovilla pakkasilla puhallustoiminnolla levittämässä takan lämpöä ja sitten pienemmillä pakkasilla/plussalla lämmityksellä. Virrat siis päällä koko lämmityskauden, kesällä sitten kuivatus/viilennys tarpeen mukaan.
 

Rh-

Tyhjäkäynnillä
Jostain syystä tuo Gree jarruttelee ja ajelee 1550W ottoteholla normalin 1700-1800W sijaan.

Todellinen pakkanen ulkona -33°C tällä hetkellä.
 

Liitteet

  • Screenshot_20240104-100438.png
    Screenshot_20240104-100438.png
    167,4 KB · Katsottu: 96
Back
Ylös Bottom