Keskustelua sähköautoista

Tekniikkatulitaloon

Aktiivinen jäsen
Sänky ehkä menee samaan kategoriaan, mutta omakotitalon saa myytyä suunnilleen samaan hintaan. 50 k€ autoon joutuu laittamaan sen 50 k€ uudestaan vähintään kerran 10 v ellei halua ajaa niillä vanhoilla romuilla.
Polttiksesta kun maksaa autoveroa x% niin se menee varmasti hukkaan omien havaintojen perusteella. Itselleni ainakin näin vakuuttelin sähkiksen kannattavuutta.
 

Esäätäjä

Vakionaama
En minäkää sitä tyrmää, kaikki taaplaa tavallaan. Monille auto on korkean elintason merkki ja talouden tärkein asia eikä siinä mitään.
Nykyään tehoa tarvitaan paljon entistä enemmän että pysytään liikenteen mukana ja päästään valoista liikkeelle ja sähköautoilla se onnistuu.
Minä asun "risuläjässä" edullisesti, mutta nautin hyvällä autolla ajamisesta.
Vaikka asuntoni olisi 4x arvokkaampi, en siitä oikein mitään kiksejä saisi.
Omaisuuden kerääminen tai kartuttaminen ei minulle ole oikein minkään arvoista kun sellaisiin määriin että kutkuttaisi ei kuitenkaan ole mahdollisuutta.
 

VesA

In Memoriam
niin ottaisin sen M3/M4 mielummin kuin i4M50, sen verran bensalenkkari kuitenkin olen.
Senverran kuin työkavereilla on noita bensa-M-sarjalaisia ollut - niin voisin ottaa sellaisen leluksi, mutta ei niistä käyttöautoksi ole. Sellainen on aivan kauhea kaupungissa (välitykset), aivan pöyristyttävän kallis pitää jos käyttää marmoria ja erityisen mahdoton talvella. Kuten yksi työkaveri sanoi - kunnon pakkasella menee neljännestankki bensaa lämmitellessä ennenkuin auto on sitä mieltä että sillä voi lähteä liikkeelle.

No siinä oli varmasti vähän lisää, mutta joskus työmatkalta palatessa auto oli ollut kentän parkkitalossa jonkinlaisessa pakkasessa - ja tottavie se vehje kävi läpi ihmeellisiä rituaaleja kummallisten äänten saattelemana ennekuin oli lähtökunnossa.
 
Viimeksi muokattu:

kotte

Hyperaktiivi
Ovet varmaan avautuu yhtä jouheasti tai nihkeästi käyttövoimasta riippumatta, ei eroa. Jne.
Sellaisia ovenkahvoja kuin joissakin Tesloissa ei liene missään polttiksessa (joten jälkimmäiset ehkä avautuvat varmemmin noin luokkana, jos arvioidaan hankalimman tapauksen mukaan)?
 

kotte

Hyperaktiivi
Nopea lämpeäminen on näissä lähdöissä juuri se mieleenpainuvin osa. Ratti ja penkit lämpenee vastuksilla samoin kuin sisäilma, joka avaa lasin siinä ajassa kun ehtii harjaamaan lumet pois.
Webastolla varustettu polttis samoin lämpenee omasta mielestäni suunnilleen ajassa, kun päättäessään lähteä talvella liikkeelle napsaisee ensin lämmittimen päälle kauko-ohjaimella tai kännykällä, pukee kengät jalkaan, mahdollisen villapaidan tai pikkutakin ja päällystakin hanskoineen sun muineen päälle ja kävelee katoksessa olevalle autolle, vetää ylläpitolaturia varten olevan sähkönjohdon irti, avaa oven ja istuu kuskin paikalle. Tietenkään ei ole sisältä vielä aivan lämmin, mutta jonkin verran on penkkikin jo lämmennyt ja lämpöä tulee jo aivan kunnolla suuttimista ym. Penkin lämmittimet alkavat toki vasta työnsä, kun kytkee virrat tai käynnistää ja ratin sähkölämmitin vastaavasti.
 

Wespa

Aktiivinen jäsen
Minä asun "risuläjässä" edullisesti, mutta nautin hyvällä autolla ajamisesta.

Implikoiko tämä siis että hyvä auto ei voi olla edullinen käytetty? Ihan jo parilla hassulla tuhatlappusella saa vanhoja autoja joissa tietyt perusasiat ovat paremmalla tolalla kuin juuri missään uutena ostettavissa olevassa. Minäkään en voisi kuvitellakaan ajavani huonolla autolla, ei se ajaminen itsessään niin hauskaa normi nopeusrajoituksilla muun liikenteen seassa ole että sitä kärsimystä pitäisi pahentaa vaikkapa jollain tylsällä ja rumalla katumaasturilla. Silti yhdestäkään autostani ei ole tarvinnut maksaa 10 kiloeuroa enempää, ja se kallein joka tuon verran maksoi on ainoa joka tähän mennessä on tullut myytyä eteenpäin, koska se ei ollut kokonaisuutena niin hyvä kuin nuo hankintahinnaltaan edullisemmat.
 

kotte

Hyperaktiivi
Pienistä asioista se negatiivinen kokemus autosta on itselleni aina syntynyt. Kun tarpeeksi monta pientä asiaa kumuloituu, niin närästys kasvaa sen verran suureksi, että sitä alkaa miettiä vaihtoa seuraavaan. Mikään autoni ei ole niin sanotusti levinnyt käsiin, eli mitään suurta katastrofia ei ole tapahtunut joka olisi vaihtopäätöksen sinetöinyt. Pienet asiat toimivat negatiiviseen suuntaan kokonaisvaikutelman muodostajina, miksi ei siis myös positiiviseen.
Jotenkin vain itselleni välittyy tästäkin kuva, että verrataan jotakin vanhempaa tai muutoin joiltakin ominaisuuksiltaan riisuttua vanhemman standardin mukaista ajopeliä uuteen sähköautoon. Kaikkien autojen ominaisuudet tyypillisesti kehittyvät uusien mallien ja vuosimallienkin myötä.

Omassa polttisautossa (metaanikäyttöinen) ärsyttävin piirre on kaasun vaikutuksen jyrkkyys liikkeelle lähdettäessä. Jos ei erikoisesti pidä mielessä, että että kaasua on painettava tuolloin "höyhenen kevyesti", auto hyökkää liikkeelle mielestäni turhan ärjysti. Jos asfaltilla on hiekkaa, kuten yhdessä paikassa, mistä usein joudun tulemaan yksityiseltä kiinteistöltä tielle, ja on huono näkyvyys toiseen suuntaan, silloin ei malta riittävästi, vaan pyörät usein sutaisevat, vaikkei ole tarkoitus. Muutoin ajan pääasiassa moottoritiellä ja itselleni riittää, että auto kiihtyy vielä jonkin verran moottoritiellä ylämäkeen 120km/h nopeudessa ja pääsee tuohon nopeuteen ennen tyypillisten kiihdytyskaistojen loppumista lähtien kaupunkinopeuksista. Toki kiihtymisessä on pieni viive ennen kuin säätyvällä johtosiivistöllä varustettu turbo tulee kunnolla mukaan, mutta DSG vaihtaa tuossa aika huomaamattomasti.
 

Lappanen

Hyperaktiivi
Tuosta kaasuun vastaamisesta, itellä kun on throttle controller jolla vasteen ärhäkkyyttä voi säätää lennossa. Tullut kokeiltua aggressiivisinta asetusta eikä tuolla enää voi oikein edes ajaa kun hyökkii niin herkästi eteenpäin normiajossa. Valoista tietty myös sitten liikahtaa heti kun kaasua hipasee. Keskiasetus tullut valittua käyttöön, juuri sopiva.

Jos tuon laittaa pois käytöstä, eli vakioksi, tuntuu auto hengenvaaralliselta varsinkin vilkkaissa risteyksissä kun auto ei tunnu ensin liikkuvan mihinkään ja sitten yhtäkkiä turbo kelaa vauhtia ja mennään jo turhankin lujaa. Tuokin ominaisuus tehtaalla ohjelmoitu ilmeisesti löpönsäästö mielessä.

Ei siis tuo vasteen hitaus sinällään edes siihen käyttövoimaan liity, vaan valmistajan valintoihin. Joissain autoissa saa sitten niitä eri ajotiloja valita ja räätälöidä auton valikoista joilla myöa kaasun vastetta saa säädettyä paremmaksi. Tietty jollain mopon moottorilla varustettu ei liikahda tarpeeksi nopeaan vaikka mitä tekisi, mutta ei se söhköautokaan liikahda jos siinä olisi porakoneen moottori.
 

Wespa

Aktiivinen jäsen
Jotenkin vain itselleni välittyy tästäkin kuva, että verrataan jotakin vanhempaa tai muutoin joiltakin ominaisuuksiltaan riisuttua vanhemman standardin mukaista ajopeliä uuteen sähköautoon. Kaikkien autojen ominaisuudet tyypillisesti kehittyvät uusien mallien ja vuosimallienkin myötä.

Kehittyvät kyllä, mutta eivät todellakaan aina parempaan suuntaan. Keskimäärin kyllä ja se ns. perustaso on parempi kuin koskaan, mutta esim. sisustan laadukkuudessa muutamat saksalaismerkit pistivät 90-luvulla sellaiset tuotokset pöytään mistä nykyään saa vain haaveilla. Tai no varmasti joissain superautoissa laatua edelleen saa uusissakin, mutta on se nyt vähän hassua minusta että esim. muutaman tonnin käytettynä maksavan BMW E39:n sisusta on paljon hienompi ja laadukkaampi kuin Teslan lippulaivamallin. :tap:
 

pökö

Kaivo jäässä
Mulla myös tojotan kaasupoljennon kanssa pitää olla tarkkana tietyissä paikoissa jottei vallan lähde laukalle, tai jopa lapasesta kokonaan
 

Husky

Hyperaktiivi
Hyviä nostoja, yksi asia mikä joitakin kiinnostaa ja toisia ei on, että sähköautot tuovat myös suomalaisille kohtuu järkeviin hintaluokkiin (50 000€+) sellaista suorituskykyä, joka polttiksilla on varattu 100 000€+ osastoon eli jos auton suorituskyky painaa ollenkaan vaakakupissa, niin karkeasti voisi todeta, että puolet pienemmällä hinnalla saa saman tehoista. Esim vaikka BMW i4M50 on suorituskyvyltään vastaava kuin M4 (jonnekin 150km/h saakka). i4M50 on alkaen 67t€ ja M3/4 jossain 150t€ hujakoilla. Jopa M440 on alken yli 100 000€ ja se on jo selvästi hitaampi ja ei ole aito "Ämmäläinen" kuin M4 vaan perus 4-sarjalainen "M-paketilla" kuten i4M50.

Toki sen myönnän, että jos joku mulle sen auton maksaisi pariksi vuodeksi käyttöön, niin ottaisin sen M3/M4 mielummin kuin i4M50, sen verran bensalenkkari kuitenkin olen.

Sähkömoottorit ja akkukemiat/rakenteet myös kehittyvät jyrkemmällä käyrällä edelleen kuin polttispuolella eli erot (luultavasti) kasvavat entisestään tulevaisuudessa.
Hintavertailusta: tuo erohan on keinotekoinen. Eli hyväntahtoiselta nettomaksajalta peritään kostoveroa^1000 polttiksesta, että anekaupan keksimällä keksityt ehdot täyttyvät
 

fraatti

Hyperaktiivi
Ei siis tuo vasteen hitaus sinällään edes siihen käyttövoimaan liity, vaan valmistajan valintoihin. Joissain autoissa saa sitten niitä eri ajotiloja valita ja räätälöidä auton valikoista joilla myöa kaasun vastetta saa säädettyä paremmaksi. Tietty jollain mopon moottorilla varustettu ei liikahda tarpeeksi nopeaan vaikka mitä tekisi, mutta ei se söhköautokaan liikahda jos siinä olisi porakoneen moottori.
Liittyy se.

On kokemusta sekä sähköstä että tehokkaista polttomoottoriautoista. Kaasupolkimen vaste voidaan muuttaa softalla 0-1 cm tai 0-10 cm, mutta moottorin perusluonnetta se ei muuta mihinkään. Jos ajan tuolla tuplaturbo pikinytkyllä ja suunnitelmana on kelata edessäolevasta ohi mahdollisimman nopeasti niin painan ratista pari pykälää valmiiksi alaspäin, jotta hyrrät on hereillä valmiiksi ja vaihde on sopiva. Tyypillisesti petaalin pohjaan runttaaminen aiheuttaa 1 tai 2 vaihteen vaihtamisen alaspäin sekä pienen viiveen turboissa ennekuin veto alkaa kunnolla.

Sähköllä viivettä ei ole.
 

Lappanen

Hyperaktiivi
Liittyy se.

On kokemusta sekä sähköstä että tehokkaista polttomoottoriautoista. Kaasupolkimen vaste voidaan muuttaa softalla 0-1 cm tai 0-10 cm, mutta moottorin perusluonnetta se ei muuta mihinkään. Jos ajan tuolla tuplaturbo pikinytkyllä ja suunnitelmana on kelata edessäolevasta ohi mahdollisimman nopeasti niin painan ratista pari pykälää valmiiksi alaspäin, jotta hyrrät on hereillä valmiiksi ja vaihde on sopiva. Tyypillisesti petaalin pohjaan runttaaminen aiheuttaa 1 tai 2 vaihteen vaihtamisen alaspäin sekä pienen viiveen turboissa ennekuin veto alkaa kunnolla.

Sähköllä viivettä ei ole.
Riippuu minkä kokoiset hyrrät se valmistaja on sinne valinnut. Mulla taitaa olla aika optimin kokoinen, kun herää herkästi mutta toisaalta ei tuo Pajero mikään ns sporttiauto ole niin ei ole laitettu mitään ylikokoista.

Remmiahdinkin varmaan aika mukavasti "herää" ihan heti kun vauhtipoljinta runttaa.

Ja kuten todettua, sitä vastetta voidaan ohjelmoimalla muuttaa, liiaksikin asti kumpaankin suuntaan, joten ei se ole polttomoottorin perusominaisuus (jos sitä kokonaisuutta ei ole sellaiseksi rakennettu että toimii "kunnolla" vain isoilla kierroksilla).
 
Viimeksi muokattu:

mokin

Aktiivinen jäsen
Liittyy se.

On kokemusta sekä sähköstä että tehokkaista polttomoottoriautoista. Kaasupolkimen vaste voidaan muuttaa softalla 0-1 cm tai 0-10 cm, mutta moottorin perusluonnetta se ei muuta mihinkään. Jos ajan tuolla tuplaturbo pikinytkyllä ja suunnitelmana on kelata edessäolevasta ohi mahdollisimman nopeasti niin painan ratista pari pykälää valmiiksi alaspäin, jotta hyrrät on hereillä valmiiksi ja vaihde on sopiva. Tyypillisesti petaalin pohjaan runttaaminen aiheuttaa 1 tai 2 vaihteen vaihtamisen alaspäin sekä pienen viiveen turboissa ennekuin veto alkaa kunnolla.

Sähköllä viivettä ei ole.
Vahva sama. Ei se 150hv suberb mikään mopo ole, mutta ei supertehokas. Silti 110hv sähkömoottori plugarissa (ihan sähkötilassa ajettuna) on ihan eri planeetalta.

Ja vaikka miten tuota pyörittelisi, niin kaasulla säädetään bensan ruiskutusta, joka ei myöskään prosessina ole välitön (eli kun kaasusta painaa, niin kierrokset eivät nouse välittömästi). Vaikka kuinka tuntuisi sillä polttisvehkeellä että välittömästi reagoi kaasuun, kun on sähköön tottunut, niin yhtäkkiä huomaa ettei se täysin varma välitön vaste olekkaan niin välitön. Sama asia väännön suhteen, siitä löytyy ihan selkeitä käyriä että miten polttis eroaa sähkömoottorista. Polttiksen käyrä on jyrkästi nouseva alussa, sähköisen yllättäen hyvin tasainen ja se alkaa hyvin ylhäältä, toisin kun polttiksen. Aika monelta ns bensalenkkarilta kuullut että kun on vaikka vaimolle ostettu se plugari, ettei se oma bemari tai mersu olekkaan niin välitön, vaikka aiemmin oli täysin välitön vaste. Ja tuo vaste ja vääntö ovat selkeitä faktoja, joista on todisteita löydettävissä kohtuullisen kokoinen kasa, niistä on sinänsä turha kinata. Se että kuinka tärkeitä nuo ovat jokaiselle, on taas mielipide, josta voidaan keskustella.

Eli lyhyesti, ihan turha selittää että polttiksella löytyy alakierroksilta sama vääntö kuin sähkövehkeistä, ellei väännöt kokonaisuudessaan ole aivan eri luokassa tai että niissä on välitön vaste.
 

Lappanen

Hyperaktiivi
Eli lyhyesti, ihan turha selittää että polttiksella löytyy alakierroksilta sama vääntö kuin sähkövehkeistä, ellei väännöt kokonaisuudessaan ole aivan eri luokassa tai että niissä on välitön vaste.

Kuka on tuollaista selittänyt? Ennemmin on ollut sellaista selittelyä, että polttiksissa kaasuvaste on vaaaaltava, hyvä kun liikkuu. Ja siihen ainakin itse totesin, että sitä vastetta saa valtavasti säädettyä polttiksessa (tai ainakin se on mahdollista). Omakin kaara nuortui vähintään 10 vuotta vasteen säädön myötä, myös säädöstä tietämätön kaverinikin ihmetteli että mites tää nyt tälleen liikkuu kun aiemmin oli aika kumilenkkimäinen luonne.

Onko muuten niitä täyssähköjen dynolappuja heittää/linkata, olis mielenkiintoista vilkaista?
 

Jule

Vakionaama
Kehittyvät kyllä, mutta eivät todellakaan aina parempaan suuntaan. Keskimäärin kyllä ja se ns. perustaso on parempi kuin koskaan, mutta esim. sisustan laadukkuudessa muutamat saksalaismerkit pistivät 90-luvulla sellaiset tuotokset pöytään mistä nykyään saa vain haaveilla. Tai no varmasti joissain superautoissa laatua edelleen saa uusissakin, mutta on se nyt vähän hassua minusta että esim. muutaman tonnin käytettynä maksavan BMW E39:n sisusta on paljon hienompi ja laadukkaampi kuin Teslan lippulaivamallin. :tap:
ovathan nuo kuitenkin iahn eri luokan autoja. Tesla on kuitenkin alunperin suunniteltu edulliseksi autolsi.. Siis tuo lause on sama kuin sanoisit että Nissanin lippulaivamalli ei ole yhtä hieno ja laadukas mitä penari oli 90 luvulla.
 

kaihakki

Vakionaama
Minulla on ollut 60- luvulta lähtien unelmana hommata Porsche 911 Targa. Pääsin nimittäin silloin kaverin faijan Porschen kyytiin. Kaveri ajoi. Autoa piti jonkin aikaa ajella varovasti, että lämpenee. Sitten kun kone oli terässä, niin mentiin. Kaveri näytti miten Porschella ajetaan. Lähti kuin hauki rannasta ja pysyi tiessä kuin juna. Fantastinen kokemus. Mutta on nyt tietysti jo melkein 60 vuotta vanha koikemus.
Mutta siltikin, jos nyt saisi tolloa eli nappulaa tai fyrkkaa vaikkapa lotosta. Niin Porsche 911 tulisi pihaan hyvin äkkiä. Tietysti tallipaikka talveksi.

Tietysti pihaan tulisi myös tasokas sähköauto, jolla hoidettaisiin arkiset menot. Porschella sitten kruisailut kaivarin rantsussa ja muualla.

Näissä sähkäreissä on tilanne, että päät ei käänny porukalla, kun paikalle ajaa. Mutta Porsche, Ferrari ja muut sen tason pelit kääntää päitä. Jo pelkästään soundi sytyttää.
 
Viimeksi muokattu:

KsK

Aktiivinen jäsen
Senverran kuin työkavereilla on noita bensa-M-sarjalaisia ollut - niin voisin ottaa sellaisen leluksi, mutta ei niistä käyttöautoksi ole. Sellainen on aivan kauhea kaupungissa (välitykset), aivan pöyristyttävän kallis pitää jos käyttää marmoria ja erityisen mahdoton talvella. Kuten yksi työkaveri sanoi - kunnon pakkasella menee neljännestankki bensaa lämmitellessä ennenkuin auto on sitä mieltä että sillä voi lähteä liikkeelle.

No siinä oli varmasti vähän lisää, mutta joskus työmatkalta palatessa auto oli ollut kentän parkkitalossa jonkinlaisessa pakkasessa - ja tottavie se vehje kävi läpi ihmeellisiä rituaaleja kummallisten äänten saattelemana ennekuin oli lähtökunnossa.
No jaa, no joo tähän sanon. Vähän on totuuttakin mukana. Itsellä kuitenkin kokemusta parista Ämmäläisestä ja yhdestä AMG:stä, niin en nyt ihan allekirjoita täysin näitä kaverisi kokemuksia. Totta kai vaikka E92 M3, joka mulla oli, kireänä korkealla kiertävänä vaparina, vaati enemmän lämmittelyä ja "hieromista" ennen kuin oli valmis antamaan kierroksia pakkasella, mutta ei se nyt ihan noin dramaattista koskaan ollut. Samoin noi kulutuksien skaalaukset vaikuttaa aika hatusta vedetyiltä. Ei noi omat kireämmät vehkeet nyt mitenkään älyttömästi enemmän kuluttaneet talvella, aikalailla sama % lisäys kun peruskipoissakin. Ehkä nyt vähän enemmän kuin vähempitehoiset.

Enkä nyt noista välityksistäkään tiedä? Ei nekään nyt niin ihmeellisiä ole ja varsinkin ahdetuissa koneissa kun se vääntö tulee rytinällä sieltä 2500-3000 kierrokselta, niin ei niillä nyt kaupungissa mitenkään kärvistele...

Kyllä viimesin kireämpi bensavehje C63s kulki rauhallisessa pyörittelyssä nätisti matalilla kierroksilla mitenkään nykimättä tai ihmeellisemmin kuluttamatta. Totta kai se kulutus oli 10-20l/100km kaupungissa, mutta maantiellä päästiin ihan 7-8l/100km tasolle 80km/h ajamalla... Tietysti lappua tarjoamalla saadaan kulutus vaikka minkälaiseksi, mutta hymy kasvaa yleisesti samassa suhteessa ja tietysti ne soundit...

Fakta toki on, että tehokas takavetoinen auto talvella vaatii jotain ymmärrystä ajamisesta ja tekniikasta, toisaalta nykyään sekin vähän niin ja näin kun elektroniikka on oikeasti niin hyvää, että siinä ne menee kuin kauppakassitkin. Jos ne avustimet ottaa pois ja haluaa talvella (tai kesällä) pitää hauskaa, niin siinä pitää olla jo jotain rattimiehen vikaakin. Niissä kun riittää jerkku irrottamaan sen pidon vähän muutenkin kuin paikaltaan kässärin avulla.

Noi kuvaelmat mielestäni vastaa jotain 90-luvun tai taaksepäin kuvauksia urheiluautoista ja superautoista, jolloin ne oikeasti oli isoja kompromisseja täynnä ja ihan hirveitä ajaa kaupungeissa yms. Ehkä nyt nykyäänkin vielä, jos mennään jonnekin eksoottisten autojen kategoriaan super/hyperautot ja sielläkin aika rajallisesti. Noi perusautoista "viritetyt" mallit on nykyään aika salonkikelpoisia autoja ja ovat sitä olleet jo ainakin 15-20 vuotta.

Hintavertailusta: tuo erohan on keinotekoinen. Eli hyväntahtoiselta nettomaksajalta peritään kostoveroa^1000 polttiksesta, että anekaupan keksimällä keksityt ehdot täyttyvät
Niin no se ei muuta mitään realiteetteja kuitenkaan. Jos huomenna keksitään, että kaikki sähkö maksaa 1000% enemmän, koska siltä tuntuu, niin se on keinotekoista ja moraalisesti arveluttavaa, mutta lopputulemaa se ei muuta silti mitenkään laskujen suhteen. Jos haluaisin vaikka 600hv+ polttiksen, niin rahaa pitää olla 100 000€++, eikä sitä mulle halvemmalla myydä vaikka kertoisin, että polttiksien hinta on masinoimalla nostettu liian isoksi.

Toki siitäkin voi keskustella, että onko se huono asia, että autoja verotetaan päästöjen perusteella? Idealistisesti se ei liene huono asia, sillä päästöjen vähentäminen varmaan yleisesti hyväksytty positiiviseksi asiaksi ja sen tukeminen on varmaan perusteltua. Se, että onko se toteutettu oikeudenmukaisesti, realistisesti tai järkevästi voi sitten toki argumentoida suuntaan ja toiseen.
 
Viimeksi muokattu:

Jule

Vakionaama
Minulla on ollut 60- luvulta lähtien unelmana hommata Porsche 911 Targa. Pääsin nimittäin silloin kaverin faijan Porschen kyytiin. Kaveri ajoi. Autoa piti jonkin aikaa ajella varovasti, että lämpenee. Sitten kun kone oli terässä, niin mentiin. Kaveri näytti miten Porschella ajetaan. Lähti kuin hauki rannasta ja pysyi tiessä kuin juna. Fantastinen kokemus. Mutta on nyt tietysti jo melkein 60 vuotta vanha koikemus.
Mutta siltikin, jos nyt saisi tolloa eli nappulaa tai fyrkkaa vaikkapa lotosta. Niin Porsche 911 tulisi pihaan hyvin äkkiä. Tietysti tallipaikka talveksi.

Tietysti pihaan tulisi myös tasokas sähköauto, jolla hoidettaisiin arkiset menot. Porschella sitten kruisailut kaivarin rantsussa ja muualla.

Näissä sähkäreissä on tilanne, että päät ei käänny porukalla, kun paikalle ajaa. Ovat kyllä todella huonon näköisiä ulkomuodoiltaan kaikki tyynni. Mutta Porsche, Ferrari ja muut sen tason pelit kääntää päitä. Jo pelkästään soundi sytyttää.
Ei kyllä ole pahnapuhallinporsset kovin kiitollisia vehkwitä bulevardikruisailuun... Tai ylipäätään mikään vanha urheiluauto, porsse nyt ei tietysti ala keittämään, vaan lämpöleikkaa jumiin, mutta stressaavia laitteita kylillä.
 

Wespa

Aktiivinen jäsen
ovathan nuo kuitenkin iahn eri luokan autoja. Tesla on kuitenkin alunperin suunniteltu edulliseksi autolsi.. Siis tuo lause on sama kuin sanoisit että Nissanin lippulaivamalli ei ole yhtä hieno ja laadukas mitä penari oli 90 luvulla.

Suunnittelu ei sitten tainnut ihan onnistua jos hintaa kuitenkin uutena on lähemmäs 100 kiloeuroa. ;D Ehkä joo Tesla ei nyt ollut paras esimerkki, mutta samaa vikaa on nykyisissä mersuissa ja bemmeissäkin, niiden sisustamateriaalit ja yleinen laadukkuus olivat 2000-luvun alkuun saakka vain reilusti parempia kuin nykyään. Ei ollut mitään typeriä pianolakattuja muoviosia tai murenevaa soft touch -pinnoitetta ja nahkakin oli vielä kunnollista.
 

kaihakki

Vakionaama
Ei kyllä ole pahnapuhallinporsset kovin kiitollisia vehkwitä bulevardikruisailuun... Tai ylipäätään mikään vanha urheiluauto, porsse nyt ei tietysti ala keittämään, vaan lämpöleikkaa jumiin, mutta stressaavia laitteita kylillä.
Nyky porscheissa on jo pitkään ollut ruiskukone ja vesijäähdytys. Elikkä semmoinen sen olla pitää.
 

Wespa

Aktiivinen jäsen
Nyky porscheissa on jo pitkään ollut ruiskukone ja vesijäähdytys. Elikkä semmoinen sen olla pitää.

Niin, transakselimalleissa jo vuodesta 1976. Mutta kyllähän 911:sen pitää olla ilma- (tai no tarkkaan ottaen öljy-)jäähdytteinen. Eli maksimissaan vuosimallia -98.
 

kotte

Hyperaktiivi
Eli lyhyesti, ihan turha selittää että polttiksella löytyy alakierroksilta sama vääntö kuin sähkövehkeistä, ellei väännöt kokonaisuudessaan ole aivan eri luokassa tai että niissä on välitön vaste.
Huomautan vain, että polttiksissa on vaihteisto ja joissakin lähemmäs kymmenen vaihdetta. Kiihtymisen alkaminen ei vaadi kierrosten nousua sinällään, vaan momentin nousua, mutta suuremman vääntömomentin saaminen vaatii pienempää vaihdetta silmään. Tuo sitten aiheuttaa tietyn viiveen, kun moottorin kiertonopeuden on noustava ehkä kahta tai kolmeakin vaihdepykälää vastaavasti suuremmaksi pienemmälle. Jos koneessa on vielä turbo, tuonkin on tyypillisesti kerättävä kierroksia, jotta moottorista lähtee suurin mahdollinen vääntömomentti.

Nuo jutut tapahtuvat rinnakkain, mutta vaikuttavat vain siinä vaiheessa, kun kiihdytys aloitetaan. Siitä lähtien lähinnä moottorin teho vaikuttaa, kun vaihteisto sovittaa moottorin ja auton kulloisenkin nopeuden melko optimaalisesti keskenään pyydetyn kiihtyvyyden perusteella ja suuremmalle vaihtaessa vastaavaa hidastavaa tekijää ei ole. Myös mahdollinen turbo on kerännyt kiihdytystilan edellyttämät kierrokset.

Sähköautossa kun ei ole vaihteistoa, kiihdytys tapahtuu moottorin ehdoilla, mutta olennainen ero on sekunnin, parin ajan kiihdytyksen alussa ja sähköauton hyväksi erityisesti silloin, kun kiihdytys aloitetaan äkkinykäisyllä (mitä en ainakaan itse tekisi, kun muinoin tottui tapaan, millä piti ohittaa, kun alla oli ahtamaton diesel, eli oli ennakoitava).
 

dbwarrior

Vakionaama
Mites usein muuten käyttätte sähkistenne rapsakkaa kiihtyvyyttä maksimaalisesti?
Itse olen huomannut että reissussa ollessa pidemmillä matkoilla tuo reipas ohitus kiihtyvyys on kiva, kun ei turvalliseen ohitukseen tarvi odotella välttämättä mitään ohituskaistaa.

Toisaalta liikennevaloista lähdettäessä en ole kertaakaan tullut kokeilleksi että miten se 4veto ja 700+Nm kelaa 50kmh nopeutta
 

Esäätäjä

Vakionaama
Mites usein muuten käyttätte sähkistenne rapsakkaa kiihtyvyyttä maksimaalisesti?
Itse olen huomannut että reissussa ollessa pidemmillä matkoilla tuo reipas ohitus kiihtyvyys on kiva, kun ei turvalliseen ohitukseen tarvi odotella välttämättä mitään ohituskaistaa.

Toisaalta liikennevaloista lähdettäessä en ole kertaakaan tullut kokeilleksi että miten se 4veto ja 700+Nm kelaa 50kmh nopeutta
Hlö autolla ei käytännössä koskaan, no joku harva kerta tullut painettua poljin pohjaan. Alkuinnostuksesta kun pääsee ei 330kW tunnu sen ihmeellisemmältä ja autolla ajetaan ihan normaalisti leikkimättä.

Sähköpakulla taas hyvin usein, jopa liikennevaloista lähdettäessä, mutta tämä onkin stellantis perus 100kW voimalinjalla. Tarjoaa ripeän liikkeellelähdon ilman huomiota herättävää huudatusta.
Kyllä se diesel malli samoin kiihtyy, mutta ei sillä mitenkään kehtaa huudattaa moottoria sillai, lisäksi voi olla aika lyhytikäinen.
 

tuna

Vakionaama
Sähköautossa kun ei ole vaihteistoa, kiihdytys tapahtuu moottorin ehdoilla, mutta olennainen ero on sekunnin, parin ajan kiihdytyksen alussa ja sähköauton hyväksi erityisesti silloin, kun kiihdytys aloitetaan äkkinykäisyllä
Juuri tästähän puhe onkin - ainakin oma kokemus sähkövoimalinjasta on se että kiihtyminen alkaa heti ja tasaisesti ilman mitään äkkinykäisyn tuntua, eikä tarvitse pelätä oman nilkka-aktuaattorin tuottavan liian rajua overshoottiia säätöprosessissa. Rampeilta liikennevirtaan liittyminen on eleetöntä, ja siinä sekunnin-parin ero tuntuu hämmästyttävänkin isolta.
 

pamppu

Hyperaktiivi
Mites usein muuten käyttätte sähkistenne rapsakkaa kiihtyvyyttä maksimaalisesti?

2.5v aikana en ole koskaan painanut lusikkaa lattiaan saakka. Se ohitukseen lähtö on ainoa missä tuosta on hyöytyä. Pääsee pienempäänkin väliin, ei tarvi aina olla kilometriä näkyvyyttä että ehtii ennakoida. Polkimen ja lattian välissä on aina kuitenkin turvamarginaalia.

En oo varmaan dieseleilläkään lattiaa juuri kolkutellut. Ajotavassa on korjaamista, jos sellaista tapahtuu tai tarvitaan.
 

tet

Hyperaktiivi
Juttu karkasi näköjään ihan väärille urille. Pointtini ei ollut niinkään se, kuinka monta sekuntia ja kymmenystä kuluu rekan ohittamiseen. Vaan se, miten eleettömästi ja tyylikkäästi se sujuu. Polttomoottoriautolla, tekniikasta riippumatta, koetaan viiveen lisäksi melua, tärinää ja nykimistä - enemmän tai vähemmän. Sähköauto ohittaa rekan kuin lentävä matto, ilman draamaa. Jos matkustaja istuu silmät kiinni, hän huomaa vauhdikkaan ohituksen vain kehossaan tuntuvista kiihtyvyyden tunteista, ei mistään muusta.
 

tet

Hyperaktiivi
G-voimat innostaa jonkun aikaa, mutta siihen tottuu nopeasti.

G-voimiin tottuu, mutta ei se tottuminen tuo nykimistä ja moottorin rääkymistä takaisin kokemusmaailmaan. Ja niitä G-voimia saa kyllä polttiksellakin, jos niitä haluaa. Niistäkään ei ole kyse omassa kokemuksessani.
 

Lappanen

Hyperaktiivi
^ Olisko kuitenkin jotain vikaa ollut.. :hmm:


 

mokin

Aktiivinen jäsen
Kuka on tuollaista selittänyt? Ennemmin on ollut sellaista selittelyä, että polttiksissa kaasuvaste on vaaaaltava, hyvä kun liikkuu. Ja siihen ainakin itse totesin, että sitä vastetta saa valtavasti säädettyä polttiksessa (tai ainakin se on mahdollista). Omakin kaara nuortui vähintään 10 vuotta vasteen säädön myötä, myös säädöstä tietämätön kaverinikin ihmetteli että mites tää nyt tälleen liikkuu kun aiemmin oli aika kumilenkkimäinen luonne.
Silti ollaan hyvin kaukana sähköstä. Vaikka sitä miten säätäisi, niin ihan sen mukaan miten asioita tapahtuu, ei se ole lähellekkään sama (mikä sitten on lähellä, on toki subjektiivinen näkemys). Ja en itsekkään tuota ostanut, ennenkuin plugarilla säännöllisesti ajellut ja sen jälkeen koittanut polttista. Ja se 150hv suberb on siis samalla bensakoneella kuin oma plugarini, itsellä on vain lisäksi se 110hv sähkömoottori. Ja pelkästään sähköllä ajaessa se ero on valtava, vaikka hevosvoimia on vähemmän.

Ihan kuin miettii fysiikan lakeja, niin että polttis pääsisi samaan, se vaatisi ennakointia järjestelmältä että olisi edes teoriassa mahdollista päästä lähelle samaa. Eikä tietääkseni missään polttiksessa ole teknologiaa joka puoli sekuntia aiemmin rupeaa syöttämään polttoainetta, ennenkuin kosket kaasuun.
Onko muuten niitä täyssähköjen dynolappuja heittää/linkata, olis mielenkiintoista vilkaista?
Googlen haku noista
ja tuossa yksi kuva, en tarkemmin perehtynyt, mutta tuossa tuon alkupään eron näkee hyvin (en vertaillut suoraan miten hevosvoimat eroavat toisistaan yms, mutta suurinpiirtein ero on lähes aina tuollainen).
1727332053798.jpeg
 

Tekniikkatulitaloon

Aktiivinen jäsen
Kylläpä muistuu mieleen yksi mahtipontinen taistelu. Siinä sitä taas oltiin, liikennevaloista liikkeelle lähdettäessä, kun kansan syvät rivit kohtasivat patteriauton ihmeen. Minä mistään tietämättömä sähköauton kopperollani. Vierelläni kuin ajasta ja ymmärryksestä vieraantuneena kiihdytti vanha Volvon etuvetoinen polttomoottoriraato. Ilmeisesti kuljettaja raukka ei ollut vielä tajunnut, että hänen kaltaisensa ovat jo historiaa.

Ja voi sitä kiillon määrää hänen silmissään! Kuski näytti hetken uskoneen, että hän olisi minun edessäni pois päättyvältä kaistalta. Seurasi suurinpiirtein eeppinen vaihteen vaihto kuin jonkinlainen taisteluhuuto ja tietenkin kierrokset huusivat, renkaat vinkuvat kun maantiegladiaattori yritti epätoivoisesti pelastaa kunniansa.

Sillä hetkellä kun volvo-kuskin hätääntynyt naama alkoi jäädä taaksepäin tunsin tietenkin pientä sääliä. Päästin hänet pälkähästä nostamalla kaasun pohjasta. Eihän minulla ollut edes kiire se on vaan niin vaivatonta.
 

Lappanen

Hyperaktiivi
Kylläpä muistuu mieleen yksi mahtipontinen taistelu. Siinä sitä taas oltiin, liikennevaloista liikkeelle lähdettäessä, kun kansan syvät rivit kohtasivat patteriauton ihmeen. Minä mistään tietämättömä sähköauton kopperollani. Vierelläni kuin ajasta ja ymmärryksestä vieraantuneena kiihdytti vanha Volvon etuvetoinen polttomoottoriraato. Ilmeisesti kuljettaja raukka ei ollut vielä tajunnut, että hänen kaltaisensa ovat jo historiaa.

Ja voi sitä kiillon määrää hänen silmissään! Kuski näytti hetken uskoneen, että hän olisi minun edessäni pois päättyvältä kaistalta. Seurasi suurinpiirtein eeppinen vaihteen vaihto kuin jonkinlainen taisteluhuuto ja tietenkin kierrokset huusivat, renkaat vinkuvat kun maantiegladiaattori yritti epätoivoisesti pelastaa kunniansa.

Sillä hetkellä kun volvo-kuskin hätääntynyt naama alkoi jäädä taaksepäin tunsin tietenkin pientä sääliä. Päästin hänet pälkähästä nostamalla kaasun pohjasta. Eihän minulla ollut edes kiire se on vaan niin vaivatonta.

Mulla päinvastainen kokemus, itseasiassa kaksi tältä kesältä. Työmatkalla on kaksikaistainen tie yhteen suuntaan ja siinä valot, lähes heti valoristeyksen jälkeen tietyömaa päättää toisen kaistan ja kun vilkas risteys niin siihen päättyvälle kaistalle aina posottaa joku joka on päättänyt ehtiä ensiksi siitä päättyvältä kaistalta valojen jälkeen sille jatkavalle kaistalle. Ei ole montaa kymmentä metriä tuossa tilaa. Tuon aikeen näkee selvästi, kun joko siihen livutaan niin että pääsisi vauhdeista kiihdyttämään, tai sitten siinä "nyitään" (tätähän ei sähkikset kuulemma tee) mutta kuitenkin tekee silleen että odotetaan valojen vaihtumista vihreäksi ja välillä tulee niitä varaslähtöjä ja stoppi.

Noina kahtena kertana ollaan aika rinta rinnan oltu siinä päättyvän kaistan päässä, siis sähkiksen kanssa, ite joutunut vähän katsomaan että ei tule kolaria siinä lopussa vaikka en väistämisvelvollinen olekaan, niin päästänyt sitten raukat luikahtamaan eteeni kaasua nostamalla. "Voitto!".

No ehkä ne ei ole olleet mitään supersähköautoja, vaan perus jotain kippoja.. No ei noita oikein erota toisistaan, Tesla vähän eri näköinen kuin kilpailijansa joten sen nyt erottaa.
 

tj86430

Vakionaama
Saakos tässä ketjussa puhua latauslaitteista, vai pitääkö perustaa oma ketju? Mietin latauslaitteen laittamista vuokrauskäytössä olevalle mökille, mutta haluaisin siihen helpon kauko-ohjauksen siten, että
- vuokralaisen pitää maksaa jos haluaa ladata, joten laite pitää voida kytkeä päälle/pois etänä (mielellään API, jotta saan samaan sovellukseen kuin muutkin ohjaukset)
- käytetyn sähkön määrä (tunneittain, ja jatkossa varttitunneittain) pitää olla helposti saatavissa (edelleen mieluiten API)
- pitää voida mukautua muuhun kuormaan
Yksi vaihtoehto on laittaa shelly ohjaamaan ja mittamaan, jos latauslaite ei siihen yksin kykene.

Sähkäri ehdotti minulle tällaista: https://scanoffice.fi/wp-content/uploads/2023/11/Datalehti_Zaptec_Go.pdf

Minulla ei ole mitään kokemusta noista taikka mistään muistakaan latauslaitteista, joten kaikki kommentit ovat tervetulleita. Ja modet tosiaan siirtäkööt omaan/toiseen ketjuun, jos tämä on väärä paikka.
 

KsK

Aktiivinen jäsen
Mites usein muuten käyttätte sähkistenne rapsakkaa kiihtyvyyttä maksimaalisesti?
Itse olen huomannut että reissussa ollessa pidemmillä matkoilla tuo reipas ohitus kiihtyvyys on kiva, kun ei turvalliseen ohitukseen tarvi odotella välttämättä mitään ohituskaistaa.

Toisaalta liikennevaloista lähdettäessä en ole kertaakaan tullut kokeilleksi että miten se 4veto ja 700+Nm kelaa 50kmh nopeutta
Kyllähän sitä tulee suht usein vatsapohjaa kutiteltua. Max output modessa akku lämpimänä piikit on ollut 458kW tehoa, se raapii jo ihan kivasti eteenpäin. Ohitustilanteissa maantiellä tulee käytettyä reserviä melko vapaasti, joo pienemmälläkin ehtis, mutta tuleepahan ohitettua nopeasti ja vähän virnettä naamalle kelattua.

Henkilökohtainen näkemykseni taas on, että olisi aika outoa, jos erikseen maksan ylimääräistä mallista, jossa on paljon tehoa ja sitten en sitä käyttäisi. Ei sitä nyt joka valoista ammuta paikaltaan ja kiihdytystä tehdä "normaalista" rajummin, mutta aina jos on järkevä mahdollisuus tai fiilis vähän venytellä jalkoja, niin sitä varten siitä on maksettu, että siitä voi nauttiakin. Ja kyllä, voin vapaasti myöntää olevani sen verran "lapsellinen", että jos olen yksin matkalla ja tilaisuus tarjoaa itsensä vähän valoista jonkun kanssa kelata kiihtyvyyttä kilpaa, niin ajoittain saataan leikkiin lähteä mukaankin.

2.5v aikana en ole koskaan painanut lusikkaa lattiaan saakka.... Ajotavassa on korjaamista, jos sellaista tapahtuu tai tarvitaan.
Aika ahdasmielinen ajatusmalli, mutta suodaan kaikille omansa.

Saakos tässä ketjussa puhua latauslaitteista, vai pitääkö perustaa oma ketju? Mietin latauslaitteen laittamista vuokrauskäytössä olevalle mökille, mutta haluaisin siihen helpon kauko-ohjauksen siten, että
- vuokralaisen pitää maksaa jos haluaa ladata, joten laite pitää voida kytkeä päälle/pois etänä (mielellään API, jotta saan samaan sovellukseen kuin muutkin ohjaukset)
- käytetyn sähkön määrä (tunneittain, ja jatkossa varttitunneittain) pitää olla helposti saatavissa (edelleen mieluiten API)
- pitää voida mukautua muuhun kuormaan
Yksi vaihtoehto on laittaa shelly ohjaamaan ja mittamaan, jos latauslaite ei siihen yksin kykene.

Sähkäri ehdotti minulle tällaista: https://scanoffice.fi/wp-content/uploads/2023/11/Datalehti_Zaptec_Go.pdf

Minulla ei ole mitään kokemusta noista taikka mistään muistakaan latauslaitteista, joten kaikki kommentit ovat tervetulleita. Ja modet tosiaan siirtäkööt omaan/toiseen ketjuun, jos tämä on väärä paikka.
Liittynee oleellisesti sähköautoiluun, niin olisi outoa, jos ei voisi keskustella. Toi Zaptec Go on ihan hyvä laite, 5v takuulla ja 4G-yhteys kuuluu hintaan. Huomioi, että siinä ei ole Type 2 kaapelia kiinteästi tai mukana paketissa, mutta kerta on vuokrauskohde, niin oletettavasti vuokralaisilla on omat piuhat, joten ei sinänsä ongelma varmaan. Tuohon saa kuormanhallinnan, joten tuo mukautuminen sitä kautta on hoidettavissa.

Sitä en ole selvittänyt onko API avonainen (tai jos suljettu niin voiko rekisteröityä ja saada jonkinlaiset käyttöoikeudet). Vakiona tulee tuohon Zaptec Appiin kyllä kulutustiedot ja siellä muistaakseni on eroteltu pv/vk/kk statistiikat. Päivätasolla logataan lataustapahtumat kentillä: aloitusaika, lopetusaika, käytetty sähkö ja käyttäjä (voi asetella eri profiileja ja niille oikeuksia). Teoriassa voisit RFID:llä viritellä vieraslätkän ja sen profiilin kautta seurata käyttöä vieraiden osalta. Appistä et varmaankaan saa mitään 15min/1h tasoista eriteltyä loggausta, joten tuo vaatisi pääsyn raakadataan API:n kautta, jotta voisi itse scriptata siitä sopivat datakäsittelyt.

Appistä voi myös lopettaa latauksen ja lukita käyttäjätili mielestäni eli tuolla saisi myös sen homman hoidettua.

Oletan, että haluaisit tarkan seurauksen realisoituneille kuluille ja laskuttaa sen mukaan, mutta lienee vaan helpointa ja kannattavinta laskuttaa jollain kiinteällä hinnalla, joka koko vuoden aikana johtaa siihen, että jäät plussalle (jos nyt tarkoitus olla tekemättä tappiota jne.). Tyyliin: "Mökillä on mahdollisuus auton lataamiseen kiinteän latauslaitteen avulla. Käytöstä veloitetaan XXc/kWh tariffilla". Vaihtoehtoisesti voisi olla, että peritään ennakkoon joku könttäsumma ja siitä palautetaan toteutuneen mukaan. Mutta nämä nyt vaan heittona miten itse kuvittelisin homman järjestävän.
 
Viimeksi muokattu:

pamppu

Hyperaktiivi
Saakos tässä ketjussa puhua latauslaitteista, vai pitääkö perustaa oma ketju? Mietin latauslaitteen laittamista vuokrauskäytössä olevalle mökille, mutta haluaisin siihen helpon kauko-ohjauksen siten, että
- vuokralaisen pitää maksaa jos haluaa ladata, joten laite pitää voida kytkeä päälle/pois etänä (mielellään API, jotta saan samaan sovellukseen kuin muutkin ohjaukset)
- käytetyn sähkön määrä (tunneittain, ja jatkossa varttitunneittain) pitää olla helposti saatavissa (edelleen mieluiten API)
- pitää voida mukautua muuhun kuormaan

go-eChargerin kaveriksi voi laittaa sähkökaappiin vahdin, joka rajaa lataustehoa jos on liikaa kuormaa. Sen voi myös lukita rfid-avainten taakse, eli voisit antaa latausavaimen vuokralaiselle. Se myös mittaa sähköä (per avain), jos nyt haluaa veloittaa kWh-perusteisesti, eikä vaikka päiväperustaisesti. Eli siitä voisi omalla avaimella ladata omaan piikkiin myös.

Ja siihen on apit ja himmelit kotiautomaatioon.
 
Back
Ylös Bottom