No ei kannata unohtaa että Eurooppa on ostanut ennätysmääriä LNGtä Venäjältä ja öljyä mm. Intian kautta. Se siitä eristämisestä.
Se että Trumpin hallinto avasi keskustelun on sitten on paha homma?
Taisin joskus aiemmin tällä palstalla, ehkä tässä ketjussakin jopa, aika kyynisesti todeta että EU:n pakotteet erityisesti fossiilisten polttoaineiden osalta ovat Venäjälle lähinnä logistinen ongelma, ei mitään muuta. Se että eurooppa ostaa muualta tai eri muodossa raaka-aineensa, ja muut ostavat Venäjältä, ei muuta globaalissa tarkastelussa kysyntää ja tarjontaa minkään vertaa. Ainoastaan se porukka joka ostaa Venäjältä, hieman muuttuu painopisteeltään, ja raaka-aineita kuljetellaan eri tavoilla ja eri matkoja.
Eli logistinen ongelma, siinä kaikki.
Kun näin on, ei pitäisi ampua itseänsä jalkaan ja aiheuttaa inflaatiopiikkejä (=markkinoiden säikähdys) typerillä ideologisilla valinnoilla. Esimerkiksi sähkön ja halvan fossiilisen energian hankkiminen Venäjältä olisi minun silmissäni ihan ok, jos noin muuten tavoitteena on kaikin konstein painaa energian *hinta* alas. Sehän se Venäjään sattuu, jos hinta laskee. Jos tehdyt toimenpiteet ovat sellaisia, jotkat lähinnä nostavat fossiilisten polttoaineiden hintoja, niiden vaikutus on lähinnä positiivinen Venäjälle. Vastaavasti kalliiseen energiaan hassattu raha on pois Ukrainan tukemisesta. Tässä kohtaa verotus on keino joka laskee kysyntää joka laskee hintaa tuottajalle, mutta ei loppukäyttäjälle.
Eli yksi parhaita konsteja mitä EU-alueella olisi voitu tehdä, olisi ollut laajamittainen energiaverotus, jonka tuotot ohjataan Ukrainan tukemiseen. Tuollainen vero laskee energian kysyntää, mikä laskee tuottajan saamaa hintaa. Muistaako kukaan Trumpin tullit? Niilläkin voi päästä vähän vastaavaan vaikutukseen. Sotavero energialle.
Esimerkiksi Suomen osalta kaiken mahdollisen energiantuotannon lisääminen (ml vaikka sitten turve, iik) olisi toimi, joka painaisi venäjältä ostetun sähkön hintaa alas. "Kaikki mahdollinen" sisältää tietysti myös uusiutuvat energiamuodot. Sama juttu tietysti melkeinpä koko EU-alueella. No nyt ei tietysti osteta juuri mitään Venäjältä, ja kuvitellaan että se vaikuttaisi jotenkin. Ei tunnu juuri vaikuttavan, ainakaan Venäjään. Paitsi logistisesti.