Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Ei ainakaan rouvan Volvolla pääse, kokoajan saa olla latailemassa.Ei kovin kehuttavia tuloksia nollan lämmöissä, ehkä tietä pitkin pääsee pidemmälle kuin labrassa?
Laboratoriossa. Tossa verrataan kahta labra testiä toisiinsa. Ei mulla polttiksissakaan ole pitänyt paikkaansa labratulokset ja todellisen elämän tulokset. Pidän kyllä silti ihan hyvänä monenkin noiden tuloksia jos noin kovaa päästelee suomalaisessa normaalissa talvi kelissä, ja saisi vielä vajaa 300km ladattua 20 minuutissa. Ei hullumpaa.Ei kovin kehuttavia tuloksia nollan lämmöissä, ehkä tietä pitkin pääsee pidemmälle kuin labrassa?
Kammotulos sähköautojen toimintamatkatestissä – Yhden auton tulos romahtaa jo nollakelissä https://share.google/IlTn2AOpapLGSyyE7
mikä tuossa on kammotus?Ei kovin kehuttavia tuloksia nollan lämmöissä, ehkä tietä pitkin pääsee pidemmälle kuin labrassa?
Kammotulos sähköautojen toimintamatkatestissä – Yhden auton tulos romahtaa jo nollakelissä https://share.google/IlTn2AOpapLGSyyE7
Siis koko 50 kWh kului 60 km matkalla vai jotain muuta? Eihän siihen riitä 37 kWh/100 km kulutus, jolla pitäisi päästä 135 km.Uusi ennätys, Peugeot e Partnerilla 60km akullisella (50kWh), ajelut pätkäajoa kovalla pakkasella ja kylmällä autolla lähdöt
Auto lähti liikkeelle, jarrut toimi, mutta kuten jossain 80-luvun autossa.
Semmonen Taunus meno, kaksi polkaisua ja jotain tapahtui, jotain tehostuksen kaltaista vielä oli, sähköinen pumppu siis teki jotain, mutta pedaali meni pohjaan asti, ABS nyt puhumattakaan. Niin ja alla kitkat, josta johtuen aika varovaisesti ajettiin pikkutietä.Eli hyvällä poljintuntumalla ja lineaarisesti, vai mitä oikein meinasit tällä? Aika harvassa 80-luvun autoissakin alkoivat olla sellaiset joissa ei ole jarrutehostinta, ainakin länsiautoista puhuttaessa..
60km pääsi yhdellä akullisella / latauksella, pätkäajoa parin päivän ajalla, kylmällä autolla aina liikkeelle. Vuorokauden auto seisoi pihassa -20 asteen pakkasessa, rangea hävisi reilusti myös silloin, varmaankin akun lämmitykseen vei sähköä.Siis koko 50 kWh kului 60 km matkalla vai jotain muuta? Eihän siihen riitä 37 kWh/100 km kulutus, jolla pitäisi päästä 135 km.
Teslan lämpöpumput on kyllä aikamoista roskaa. Tuolla Facen Model Y -foorumilla on näkynyt sellaisiakin tapauksia, että yhden talven aikana on pumppu porsinut 2-3 kertaa.Kaverin vanhan mallin Tesla Y pudotti lämmitykset pois puolivälissä Tre - Turku reissua.
Teslan lämpöpumput on kyllä aikamoista roskaa. Tuolla Facen Model Y -foorumilla on näkynyt sellaisiakin tapauksia, että yhden talven aikana on pumppu porsinut 2-3 kertaa.
Mutta niinhän se menee, että kun kompura porsii on ennuste mille vain lämpöpumpulle aika huono kompuran vaihdon jälkeen.
No "kädenojennuksena" on Tesla kuulemma nostanut lämpöpumpun huollon hinnan 4kEUR --> 6kEURHieman sulaa sähköautoilun säästöt jos tuota pitää korjailla.
Ja eihän sieltä akusta saa sitäkään 45kWh energiaa käyttöön jos päässyt oikein kylmäksi. Ei energia mihinkään kadonnut ole vaan akun lämmetessä se on taas käytettävissä.60km pääsi yhdellä akullisella / latauksella, pätkäajoa parin päivän ajalla, kylmällä autolla aina liikkeelle. Vuorokauden auto seisoi pihassa -20 asteen pakkasessa, rangea hävisi reilusti myös silloin, varmaankin akun lämmitykseen vei sähköä.
Akun nettokapasiteetti taitaa olla noin 45kWh, vielä lisänä kylmä pakkaskeli.
Autokohtaista. Kyllä tuo MG4 näyttää nuo varsin rehellisesti eli päälle tulee vain lataushäviöt (n. 10% sekä AC että DC). Ei lämmitä akkua ladatessa. Lataan 90% työpaikalla 3,7 kW laturilla, josta ottaa tolpassa olevan mittarin mukaan 3,4 kW. Akkuun menee 3,1 kW ja prosentit kasvaa varsin tarkasti sen mukaisesti eli 8 tunnissa saa hiukan yli 50% ja akun nettokapasiteetti SOH huomioiden on 47 kWh.Kannattaa muistaa, että autojen ajotietokoneiden lukemilla ei välttämättä ole mitään tekemistä sen kanssa, paljonko sähköä kokonaisuudessaan kuluu. Tuo omanikin näyttelee näillä pakkasilla sellaisia 25-30 kWh/100km lukemia, mutta seinästä mitattuna tammikuussa meni lähes 55 kWh/100km. Tästä leijonanosan vei tietenkin esilämmitykset pihassa töpselissä, samoin akun lämmitys jota auto tekee kovilla pakkasilla kun on latauslaitteessa kiinni.
Joo, seinästä menee tietysti eri määrä sähköä. Ilmeisesti Kia ei lämmitä akkua AC-latauksessa, ainakin työpaikan pihassa 10A lataus on työntänyt akkuun suunnilleen laskennallisen määrän sähköä työpäivän aikana.Kannattaa muistaa, että autojen ajotietokoneiden lukemilla ei välttämättä ole mitään tekemistä sen kanssa, paljonko sähköä kokonaisuudessaan kuluu. Tuo omanikin näyttelee näillä pakkasilla sellaisia 25-30 kWh/100km lukemia, mutta seinästä mitattuna tammikuussa meni lähes 55 kWh/100km. Tästä leijonanosan vei tietenkin esilämmitykset pihassa töpselissä, samoin akun lämmitys jota auto tekee kovilla pakkasilla kun on latauslaitteessa kiinni.
Käyttää moottoreita lämmitykseen.Sitä ihmettelin, että eikö siellä ole muka mitään vastuksia apuna, kun lämpöpumppu ei kuitenkaan kovemmilla pakkasilla enää ole edes päällä. Tai sitten jos sieltä on joku lämmitysmoduuli simahtanut, niin onko kaikki yhden boksin varassa ja kyyti kylmää.
Teslassahan on oikeastaan "maalämpöpumppu". Se ei ota lämpöä ilmasta, vaan akustosta, moottoreista etc.... Siihen on kyllä tehty softapäivityksiä, millä kompuraa lämmitetään ennen käynnistymistä, mutta en tiedä miten paljon on auttanut.Sitä ihmettelin, että eikö siellä ole muka mitään vastuksia apuna, kun lämpöpumppu ei kuitenkaan kovemmilla pakkasilla enää ole edes päällä. Tai sitten jos sieltä on joku lämmitysmoduuli simahtanut, niin onko kaikki yhden boksin varassa ja kyyti kylmää.
Tuo on periaatteessa ihan fiksu systeemi, kun ulkolämpötila on plussan puolella, mutta kunnon pakkasilla akkujen ja moottoreiden lisäjäähdytyksestä ei paljon hyödy kuin korkeintaan pitkän ja kovalla nopeudella tapahtuvan moottoritieajon keskivaiheilla. Kabiinin poistoilmasta voisi saada lisäksi jonkin verran hukkalämpöä talteen. Noissa oloissa lämmitys kannattaisi suosiolla tehdä lisävastuksen avulla ja säästää lämpöpumpun kompressoria.Teslassahan on oikeastaan "maalämpöpumppu". Se ei ota lämpöä ilmasta, vaan akustosta, moottoreista etc.... Siihen on kyllä tehty softapäivityksiä, millä kompuraa lämmitetään ennen käynnistymistä, mutta en tiedä miten paljon on auttanut.
Noissa oloissa lämmitys kannattaisi suosiolla tehdä lisävastuksen avulla ja säästää lämpöpumpun kompressoria.
Tuollaista ilmiötä en ole huomannut MG4:ssa tai sitten MG sisällyttää ko. ilmiön ilmoittamiinsa kulutuksiin. Siis kelistä riippumatta ajomatka * ilmoitettu kulutus / kuluneet % = 47 kWh varsin tarkasti. Ja prosentit eivät muutu akun lämpötilan mukaan eikä katoa auton seisoessa.Ja eihän sieltä akusta saa sitäkään 45kWh energiaa käyttöön jos päässyt oikein kylmäksi. Ei energia mihinkään kadonnut ole vaan akun lämmetessä se on taas käytettävissä.
Eikös Tesloista ole mennyt paljon PTC-vastuksia? Vai onko vanhoissakin Y:ssä jo lämpöpumppu ja moottori ainoat lämmönlähteet?Kaverin vanhan mallin Tesla Y pudotti lämmitykset pois puolivälissä
Tuossa mun ei lämpöpumpullisen teslan lukemia. Moottoreiden vesikierto takaa eteen, siksi etumoottorin lämmöt korkeammat. Auto siis esilämmityksessä ja moottorit ottaa yhteensä 7kW. Lämpö menee akkuun.Teslat osaavat käyttää ajomoottoreitaan lämmitysvastuksina käyttämällä niitä jollain tapaa epätahdissa.
On. Vanhoissa kuten mun model 3 on sisätilan lämmitys ptc. Vanhemmissa s ja (x?) malleissa ptc hoitaa akunlämmitystäEikös Tesloista ole mennyt paljon PTC-vastuksia? Vai onko vanhoissakin Y:ssä jo lämpöpumppu ja moottori ainoat lämmönlähteet?
No "kädenojennuksena" on Tesla kuulemma nostanut lämpöpumpun huollon hinnan 4kEUR --> 6kEURHieman sulaa sähköautoilun säästöt jos tuota pitää korjailla.
Eikös Tesloista ole mennyt paljon PTC-vastuksia? Vai onko vanhoissakin Y:ssä jo lämpöpumppu ja moottori ainoat lämmönlähteet?
Eikös Tesloista ole mennyt paljon PTC-vastuksia? Vai onko vanhoissakin Y:ssä jo lämpöpumppu ja moottori ainoat lämmönlähteet?
On. Vanhoissa kuten mun model 3 on sisätilan lämmitys ptc. Vanhemmissa s ja (x?) malleissa ptc hoitaa akunlämmitystä
Osa tuosta lämmöstä menee joka tapauksessa harakoille. Puhalluskanavaan asennetulla sähkövastuksella tuokin osa saataisiin hyödyksi.Teslat osaavat käyttää ajomoottoreitaan lämmitysvastuksina käyttämällä niitä jollain tapaa epätahdissa.
Jos joku menee harakoille niin auton pohjassa olevan eristämättömän akun lämmitysOsa tuosta lämmöstä menee joka tapauksessa harakoille. Puhalluskanavaan asennetulla sähkövastuksella tuokin osa saataisiin hyödyksi.
Siinä mielessä ei mene harakoille, että akun lämmitys on tarpeen ainakin nopeaa latausta varten (ja kovalla pakkasella kaiketi myös, jotta akusta irtoaa enemmän tehoa). Lämpöeristys akun alla auttaisi, mutta madaltaisi maavaraa tai vaatisi korkeammalle nostetun rakenteen. Parantaisihan tuo samalla suojaa alas osuvia kolhuja vastaan tosin.Jos joku menee harakoille niin auton pohjassa olevan eristämättömän akun lämmitys.
Sitä lämmitystä tarvitaan mutta aika nopeasti ne lämmöt sieltä karkaa vaikka massaa on satoja kiloja.
En mäkään nyt erityisesti stellantista seuraa, mutta mutu on että ne ovat keskittyneet "tavallisiin" sähköautoihin. Eli eivät tosiaan ole mitään edelläkäviöitä, mutta systeemit ovat suhteellisen yksinkertaisia ja toimivia, joka tekee niistä kuitenkin aika vaivattomia laitteita arkielämässä.Stellantis-tekniikan sähköautot ovat häntäpäätä melkein kaikilta ominaisuuksiltaan. Edullisiahan ne ovat varsinkin käytettynä, ja varmasti hoitavat hommansa, jos ovat oikeaan hommaan valittuja.
Saattaa olla että tekniikka on jo päivittynyt, mutta en seuraa ko. merkkien tekemisiä.