Kansalaispalkka kuulostaa tuon tiedon pohjalta halvemmaltaSamassa jutussa luki että kelassa on etuuskäsittelijöitä 6000 kpl. Hirveä määrä.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Kansalaispalkka kuulostaa tuon tiedon pohjalta halvemmaltaSamassa jutussa luki että kelassa on etuuskäsittelijöitä 6000 kpl. Hirveä määrä.
Kansalaispalkka kuulostaa tuon tiedon pohjalta halvemmalta
Joo, joku järjestely keksittävä ennenkuin valtio riistää viime metreillä ne mitä ei ole saanut matkan varrella kerättyä. Ennakkoperintöä voi antaa ja sijoitukset osinkoja maksamattomiin etf:iin, sitten lainaa sen verran että eläkkeet menee suunilleen sen lyhennykseen.En tiedä onko se hummaamista jos joutuu osan esim palvelukotimaksusta maksamaan.(tätähän on väläytelty että tukirajoja muutettaisiin)
Mutta ei sekään hyvältä kuulosta jos lopussa ei ole rahaa edes arkkuun ja hautapaikkaan.
Mielellään sitä jotain perintöäkin jättäisi.
Se että 15% (vähintään 150€) pitäisi tuloista jäädä omaan käyttöön ei ole paljon (tehostettu palveluasuminen). Tuosta pitää maksaa lääkkeet, parturi, hygienia, vaatteet, kännykkäyhteydet jne. Vain asunto, siivous, sähkö, sänky ja ruoka taitaa sisältyä palvelumaksuihin (vuokra + varsinainen hoitomaksu).
Toki tarpeet riippuu siitä missä kunnossa ihminen on. Tehostetussa olevat ovat huonokuntoisia joten tarpeetkin voi olla pienemmät kun ei kykene enää oikein mihinkään.
Mutta jos noita tukirajoja muutetaan niin kannattaa nauttia elämästä, kuluttaa kaikki omaisuus pois ja muuttaa vuokralle ennen kuin palvelukotiin joutuu, saa sitten maksimaalisen hyödyn tueista.
Kansalaispalkan etu on sen turvallisuus, se tulee aina. Kansalaispalkkakokeiluissakin on havaittu, että ihmiset mielellään perustavat oman yrityksen, työttömällä normaalisti kynnys moiseen on todella korkealla kun tuet lakkaavat vaikkei sillä yritystoiminnalla eläisi. Itse ainakin mielellään ajattelen, että mitä enemmän yrityksiä perustetaan sitä suuremmalla todennäköisyydellä kasvaa menestyviä yrityksiä.Niin, sitä sopii miettiä, mitä eroa "kansalaispalkalla" (tai miksi sitä haluaakaan kutsua) ja nykysysteemillä lopulta olisi. Vähemmän byrokratiaa (ja byrokraatteja) ainakin. Olisiko sitten muutakin, mene ja tiedä. Eihän meillä oikeasti ole mitään vastikkeellista tukijärjestelmää, tai siis se vastike ei ole muuta kuin lomakkeiden täyttämistä. Sen ajan mikä tuensaajalta menee byrokratiaan, voisi varmaan käyttää hyödyllisemminkin. En tiedä, ehkä työnhakuun?
Missäs tätä on kokeiltu?Kansalaispalkkakokeiluissakin on havaittu,
Suomessa ja muistaakseni muissakin maissa.Missäs tätä on kokeiltu?
Mihin nuo lainarahat laitat? Ennakkoperintöön? Ei taida pankki tuolaista lainaa antaa.sitten lainaa sen verran että eläkkeet menee suunilleen sen lyhennykseen.
Aina noita ei ehdi tehdä, tai paremminkin tajua.Mihin nuo lainarahat laitat? Ennakkoperintöön? Ei taida pankki tuolaista lainaa antaa.
Uhkana on että tilillä saa olla joku max määrä rahaa (1000€ vai vielä vähemmän?).
Kaikki omaisuus on ensin myytävä jotta saa tukea, talo, osakkeet, rahastot jne
Mutta tuollaista lakiehdotusta ei taida vielä olla työn alla muuta kuin joidenkin puheissa?
Kai ne voi laittaa viinaan ja naisiin ja loput turhuuteen jos jää. Antaa se pankki lainaa osakesalkkua tai asuntoa vastaan. Käsittääkseni palveluasumisen maksuja määrätessä otetaan huomioon pääomatulot ja eläketulot. Metsätulo jollain laskentakaavalla vaikkei mitään myisikään, joten se ei ole hyvä omaisuuserä. Jos etf:t ei maksa osinkoja niin ei ole pääomatuloja ja eläke menee humppalainan lyhennykseen. Vielä toivottavasti sen verran aikaa ennenkuin tuonne joutuu niin ehtii lainsäädäntö muuttua, mutta ehtii myös suunnittelemaan vastatoimiaMihin nuo lainarahat laitat? Ennakkoperintöön? Ei taida pankki tuolaista lainaa antaa.
Uhkana on että tilillä saa olla joku max määrä rahaa (1000€ vai vielä vähemmän?).
Kaikki omaisuus on ensin myytävä jotta saa tukea, talo, osakkeet, rahastot jne
Mutta tuollaista lakiehdotusta ei taida vielä olla työn alla muuta kuin joidenkin puheissa?
Tätä täytyy entistä vakavammin alkaa pohtia. Fire. Ja samalla kätevästi loppuu liikkuminen mikä on vihattua Suomessa ja loppuu myös veronmaksu, mutta tämä on se mitä halutaan tässä yhteiskunnassa niin kai se sitten näin onkannattaa nauttia elämästä, kuluttaa kaikki omaisuus pois
Juu tällä hetkellä ei omaisuus vaikuta. Itse olen puhunut tuosta tulevasta mitä jotkut ovat kaavailleet.Käsittääkseni palveluasumisen maksuja määrätessä otetaan huomioon pääomatulot ja eläketulot.
Mitenkä metsäomaisuus voidaan huomioida, takautuvasti vai miten? Jos tulevaisuuteen, niin onhan tuo aivan totaalinen yhteiskunnan kusetus, kun ei voi minkään keskiarvon mukaan arvioida ja sekin, kun tuhot yleisiä että hienoa jos lähisuojelualueelta leviää kirjanpainaja, joka tuhoaa puut pystyyn ja vaikka mitä skenaarioitaKai ne voi laittaa viinaan ja naisiin ja loput turhuuteen jos jää. Antaa se pankki lainaa osakesalkkua tai asuntoa vastaan. Käsittääkseni palveluasumisen maksuja määrätessä otetaan huomioon pääomatulot ja eläketulot. Metsätulo jollain laskentakaavalla vaikkei mitään myisikään, joten se ei ole hyvä omaisuuserä. Jos etf:t ei maksa osinkoja niin ei ole pääomatuloja ja eläke menee humppalainan lyhennykseen. Vielä toivottavasti sen verran aikaa ennenkuin tuonne joutuu niin ehtii lainsäädäntö muuttua, mutta ehtii myös suunnittelemaan vastatoimia
No tavallaan perii, eli jako tehdään vasta tämän jäljelle jääneen puolisin kuoleman jälkeen. Saa yhteisen omaisuuden hallintaansa, mutta ei voi kun siitä omasta puolikkaastaan vaikka testamentata eteenpäin. Koko omaisuuden voi kuluttaa itse elämänsä aikana jne. Ehkä tosi suuren omaisuuden ollessa kyseessä tulee jo omaisuuden tahallinen hukkaaminen kyseenalaiseksi toiminnaksi. Mutta mitään velvollisuutta ei ole tehdä vaikka taloon remontteja arvon säilymiseksi.Juu tuo kannattaa muistaa että puoliso ei peri. Eli jos ei ole jälkikasvua niin kaikki menee sukulaisille (vanhemmille, sisaruksille, sisarusten lapsille jne).
Saattaisi hyvinkin olla halvempi ja yksinkertaisempi. Verotus vain pitäisi virittää siten, että se sopivalla progressiolla 'leikkaisi' kansalaispalkan osuuden pois paremmin tienaavilta.Kansalaispalkka kuulostaa tuon tiedon pohjalta halvemmalta
Joko metsätulo-oletus se on nimeltään. Kusetuksesta samaa mieltä, ensin kusetetaan palkasta helvetisti ja sit koitetaan perillisiltä ryöstää loput palvelumaksuina ja jos jotain vielä jäänyt niin perintöverolla isketään niihinMitenkä metsäomaisuus voidaan huomioida, takautuvasti vai miten? Jos tulevaisuuteen, niin onhan tuo aivan totaalinen yhteiskunnan kusetus, kun ei voi minkään keskiarvon mukaan arvioida ja sekin, kun tuhot yleisiä että hienoa jos lähisuojelualueelta leviää kirjanpainaja, joka tuhoaa puut pystyyn ja vaikka mitä skenaarioita

www.verkkouutiset.fi
Sopisiko tähän tavanmukainen: en voi kommentoida yksittäistä tapausta, mutta yleisellä tasolla tuet kohdistetaan oikein.Aihe voi olla raflaava, mutta joskus näistä saa sellaisen käsityksen että rahaa jaetaan melko löperöillä perusteilla. Ehkä?
Tuollaisilla tukimäärillä on vääjäämättä taipumus aiheuttaa ylidiagnosointia.Aihe voi olla raflaava, mutta joskus näistä saa sellaisen käsityksen että rahaa jaetaan melko löperöillä perusteilla. Ehkä?
![]()
IL: Hyvätuloinen perhe saa Kelalta 4200 euroa kuussa – äiti: “Ilmaista rahaa”
Perhe saa Kelalta vammaistukia noin 4 200 euroa kuukaudessa kolmen ADHD-diagnoosin saaneen lapsen perusteella. Tukia on maksettu jo noin 25 000 euroa.www.verkkouutiset.fi
Mutta vaikka leikattaisiin, säästöä ei ehkä kuitenkaan synny, jos tulevaisuudessa toimeentulotuki ja vastaavat sosiaalikulut kasvavat ja etenkin rikosseuraamuslaitoksen ja aika sattumavaraisesti rikosvahinkokorvauksettomaksi jäävien kansalaisten tappiot kasvavat.Tuollaiset ADHD-tuet ovat nykyajan keksintöjä. Ennen pärjättiin ilman moisia tukia, ja voidaan pärjätä jatkossakin. Leikkausvaraa on.
Ennen pärjättiin kyllä myös de facto nykykriteerien mukaisen ADHD-diagnoosin ansaitsevien lasten kasvettua aikuisiksi, taivas ei pudonnut niskaan eivätkä valtion tai kansalaisten menot karanneet sinne taivaisiin.Mutta vaikka leikattaisiin, säästöä ei ehkä kuitenkaan synny, jos tulevaisuudessa toimeentulotuki ja vastaavat sosiaalikulut kasvavat ja etenkin rikosseuraamuslaitoksen ja aika sattumavaraisesti rikosvahinkokorvauksettomaksi jäävien kansalaisten tappiot kasvavat.

Vammaistuen lisäksi perhe nostaa muitakin tukia. Niitä ovat muun muassa äidin saama kuntoutustuki, lapsesta saatava omaishoidon tuki, eläkkeensaajan hoitotuki ja lapsilisät. Yhteensä perhe on saanut Kelalta tukien muodossa äidin arvion mukaan noin 25 000 euroa.
Aihe voi olla raflaava, mutta joskus näistä saa sellaisen käsityksen että rahaa jaetaan melko löperöillä perusteilla. Ehkä?
![]()
IL: Hyvätuloinen perhe saa Kelalta 4200 euroa kuussa – äiti: “Ilmaista rahaa”
Perhe saa Kelalta vammaistukia noin 4 200 euroa kuukaudessa kolmen ADHD-diagnoosin saaneen lapsen perusteella. Tukia on maksettu jo noin 25 000 euroa.www.verkkouutiset.fi
Ainakin kun vertaa USA:han, missä sosiaalituet ovat varsin kehnot ainakin eläkeikää nuoremmille, vankimäärä on monikertainen ja kulut myös. ADHD on varsin paljon yleisempi vankien keskuudessa kuin muussa väestössä. Jos ennen on toimittu tyhmästi, tämä ei tarkoita sitä, että pitäisi palata samaan. Diagnoosin perusteella maksettavat tuet tyypillisesti kohdistuvat diagnoosin perusteella annettaviin palveluihin. Kun tuo kaikki yksityistetään ja annetaan käytännössä vakuutusyhtiöiden ologopolien hallintaan, kulut jopa kolminkertaistuvat suhteessa suoritteeseen, kuten on tapahtunut USA:ssa (vaikkakin vakuutuksettomalle yksityiselle kansalaiselle nuo tyypillisesti kymmenkertaistuvat, jos olisi varaa käyttää palveluita).Ennen pärjättiin kyllä myös de facto nykykriteerien mukaisen ADHD-diagnoosin ansaitsevien lasten kasvettua aikuisiksi, taivas ei pudonnut niskaan eivätkä valtion tai kansalaisten menot karanneet sinne taivaisiin.
Erilaisia sosiaalitukia monesti yritetään perustella sillä, miten hirveästi tuet säästävät, mutta konkreettisia todisteita tästä säästämisestä on kuitenkin hyvin harvoin esittää. Sen sijaan tukien hinta tiedetään eurolleen. Kyynisempi voisi kuvitella, että se porukka joka eniten kehuu tukien säästövaikutusta, saattaa olla jollain tapaa kytköksissä tukien saamapuolelle.
Suomen vertaaminen USAan on aika huono lähtökohta. Parempi lähtökohta on verrata Suomea Suomeen. Otetaan tuumaustauko 30 vuoden taakse ja katsotaan mitä oli PISA-tulokset kouluissa, paljonko tarvittiin koulunkäynnin avustajia, moniko perhe sai vammaistukea lapsensa ADHD:n takia, ja paljonko lojui porukkaa vankiloissa?Ainakin kun vertaa USA:han, missä sosiaalituet ovat varsin kehnot ainakin eläkeikää nuoremmille, vankimäärä on monikertainen ja kulut myös.
En tiedä mikä iltalehden jutun alkuperäinen tarkoitus on. Äiti kuitenkin toteaa jutussa näin, mikä lie tuon tarkoitusperä?Niin, onko sinulla asiantuntemusta arvioida jutun perusteella mitkä on perusteet? Verkkolehti on Kokoomuksen äänenkannattaja ja artikelilla on selkeä narratiivi.
Ensimäisen kerran kuulen että lapsilisiä lasketaan tuloiksi, kun ei niitä veroilmoitukseenkaan laiteta. Myöskin vammasituki on verotonta. Toki tuloksi voi laskea myös kaikki verotomat tulot mutta menee aika vaikeaksi määritellä hyvätuloinen perhe. Suurin osa sosiaalituista on veronalaista tuloa, mm. esim eläke.En tiedä mikä iltalehden jutun alkuperäinen tarkoitus on. Äiti kuitenkin toteaa jutussa näin, mikä lie tuon tarkoitusperä?
– Ei kai kukaan jätä ottamatta ilmaista rahaa, mihin sinulla on kuitenkin oikeus?
Perheelle lienee erilaisia tuloja tai tukia lähes 10k€/kk, kai kokonaismäärän voi melkohyväksi sanoa, koostui se sitten mistä hyvänsä?
Talousviisaat laskee tuottavuuden niin, että firman jalostusarvo jaetaan koko henkilöstön vuotuisella tuntimäärällä. Jalostusarvo saadaan vähentämällä liikevaihdosta ostot. Tässä on useita eri variaatioita olemassa.Miten tuo maaginen "tuottavuuden kasvu", jota meillä ei väitteiden mukaan juuri ole ollut aikoihin, lasketaan? En osaa nähdä olennaisia eroja asiassa länsimaiden välillä katsellen eri maiden kollegoideni työpäiviä ja saavutuksia.
Lasketaanko se myyntikate/voitto jaettuna tehdyt työtunnit vai kuinka? Ehkä ei mutta mitenkä sitten? Jos ensimmäinen niin sehän kytkeytyy verotukseemme ja kaikkeen muuhun kalliiseen maassamme. Oletan että siitä ei ole kyse koska sitten pitäisi möykätä kaikkien puolueiden verojen alentamisen puolesta ja nykyisellään vain hitusen oikeareuna koittaa laskea jotain ja toinen reuna klassisesti nostaa kuten aina on ollut ja on tuleva olemaan.
30 vuotta sitten ei vielä ollut integroitua opetusta, vaan erityisryhmille oli omat tarpeen perusteella sovitetut koulunsa tai ainakin erityisluokkansa, koulutetut eritysopettajansa ja tarkoituksenmukainen luokkakoko. Sen jälkeen tuli integroitu opetus (ainakin muualla kuin Helsingissä; integroidusta opetuksesta ei käytännössä tule mitään ilman avustajia erityisryhmille), kaikenlaisia torimaisia arkkitehtien päästään kehittämiä luokkahuonekokeiluja ja kaiken täydensi koululaisten salaa tihruamien älykännyköiden leviäminen kouluunkin ja täyttämään vapaa-ajan höystettynä sosiaalisen median paljolti tietosisällöttömällä (so. suorastaan haitallisella) informaatiolla. Lähes pähkähullut opetukseen liittyvät oppilaita ja opettajia käytännössä sortavat ideat ja käytännöt ovat jatkaneet sikiämistään, joten lopputulokseen vaikuttaneista tekijäistä ei todellakaan ole puutetta.Otetaan tuumaustauko 30 vuoden taakse ja katsotaan mitä oli PISA-tulokset kouluissa, paljonko tarvittiin koulunkäynnin avustajia, moniko perhe sai vammaistukea lapsensa ADHD:n takia, ja paljonko lojui porukkaa vankiloissa?