VILP monoblock 2000-luvun kaukolämpötaloon - tulee Panan J-sarjan 9 kW monoblock

Ilmavesi

Aktiivinen jäsen
Sähköasennukset on tehty niin pitkälle kuin ne voidaan ennen vilpin muuta asennusta.
Lähinnä lämpökierron pumpun kytkentä releen ja vilpin välillä jäi odottamaan vilpin muuta asennusta. Kumikaapelitkin ovat jo kiinni vilpin virransyötön navoissa, ja sähkömittaukset on tehty.

Hyvin kokenut sähköasentaja piti sähkösuunnitelmaa ja esivalmisteluja osuvaksi ottaen huomioon asennuskohteen ominaisuudet.

Kiitos kaikista sähkösuunnittelun kommenteista! Arisoftin ehdotukset olivat erityisen toimivia. Kellarinlämmittäjällä oli myös rakentava ajatus ylilämpösuojatermostaatin asennuksesta lämpökierron pumppuun uudessa järjestelmässä. Tämäkin on toteutettu.
 

Ilmavesi

Aktiivinen jäsen
Sulatusvesien hallintaan olen ajatellut Ton1A:n tapaista ratkaisua:
Etäisyys pumpun pohjan keskimmäisestä reiästä pumpun vasemman ulkoreunan läheisyydessä olevaan rännikaivoon on 140 cm. Sulanapitokaapeli voisi olla riittävän pitkä (2-3 m), jotta sitä voisi työntää rännikaivon sisään 20-30 cm. Tällöin rännikaivon suuaukko ei jäätyisi pumpulta tulevasta vedestä.

Gavazzin viiverele asennetaan pumpun oikeanpuoleisen etulevyn taakse. Sitten pohjavastuksen kaapelin virran kiinnityspaikasta (vai virransyötön pääsyötön yhdestä vaiheesta, kuten Ton1A kirjoitti?) tehdään haaroitus releen kelalle. Releen kärkiin kiinnitetään saattolämmittimen johdot. Relettä säädetään niin, että se pitää saattolämmityksen päällä 15 minuuttia pidempään kuin pohjan lämmityksen.
 

Liitteet

  • IMG_8807.jpeg
    IMG_8807.jpeg
    168,8 KB · Katsottu: 37

Ilmavesi

Aktiivinen jäsen
Sommittelin kondenssivesiputkea paikalleen. Putken päälle tulee toki 13 mm paksu solukumieriste ja putki tuetaan C-kiinnikkeellä ja kierretangolla joko seinään tai kiveen. Täytyy myös pohtia, josko tekisi rännikaivon muovisiivilään reiän putkea varten. Ajatukseni on viedä sulanapitokaapelia 20-30 cm rännikaivon sisään. Maatelineessä oli sopivassa kohdassa aukko ja pellissä reikäkin tuota taivutettua M8 kierretankoa varten.
 

Liitteet

  • IMG_8827.jpeg
    IMG_8827.jpeg
    188,6 KB · Katsottu: 28
  • IMG_8829.jpeg
    IMG_8829.jpeg
    276,9 KB · Katsottu: 28
  • IMG_8828.jpeg
    IMG_8828.jpeg
    121,4 KB · Katsottu: 28

Ilmavesi

Aktiivinen jäsen
Vilp:n mukana ei tullut ulkolämpötilan anturia. Panasonicin anturi on kallis. Kaukolämpölaitteistoon kytketty ulkolämpötilan anturi vapautuu, mutta en vielä tiedä, pystyykö sitä hyödyntämään vilp:ssä.
 

Arisoft

Hyperaktiivi
Niin olen ajatellutkin, mutta lisävarusteena on mainittu tuo arvokas anturi. Hyvä, kun sitä ei tarvitse.

Sitä saattaa tarvita jos haluaa laitteen säätävän tarkasti ulkolämmön mukaan veden lämpöä. Laitteen sisäinen anturi kun näyttää käynnissä ollesa kylmempää kuin mitä on ja sulatusten aikan lämpimämpää kuin mitä on, koska se mittaa paikallista lämpötilaa.
 

Ilmavesi

Aktiivinen jäsen
Selvä. Kenties on hyvä aloittaa laitteen omalla anturilla, ja käyttökokemuksen karttuessa voi harkita lisäanturin hankintaa.
 

Ilmavesi

Aktiivinen jäsen
Oletteko maisemoineet vilpejänne? Ilmalämpöpumpuilla näkee jonkin verrankin koteloita, mutta koteloitua vilpiä en muista nähneeni. Toki esimerkiksi Panasonicin mukaan laitteen edessä pitäisi olla vähintään metri tilaa.
 

Arisoft

Hyperaktiivi
Oletteko maisemoineet vilpejänne? Ilmalämpöpumpuilla näkee jonkin verrankin koteloita, mutta koteloitua vilpiä en muista nähneeni. Toki esimerkiksi Panasonicin mukaan laitteen edessä pitäisi olla vähintään metri tilaa.

En ole maisemoinut mitenkään. Varsinkin laitteen edessä ei tulisi olla mitään ilmanvirtausta hidastavaa, koska silloin hidastunut "ilmasuihku" imeytyy helposti takaisin imupuolelle. Paras olisi sijoittaa laite katolle, jolloin kylmä poistovirtaus putoaa luonnostaan katolta alas.

Eikä se laite tarvitse myöskään sadekatosta. Se tuottaa itse enemmän vettä kuin mitä taivaalta tulee.
 

kotte

Hyperaktiivi
Meillä kondenssivesi tulee sisälle ja ajattelin, jotta kosteampi ja lämpimämpi sisäilma nousee putkesta ulkoyksikölle ilman vesilukkoa.
Lisäksi vilpin puhallin käydessään aiheuttaa ulkoilmaan nähden lievän alipaineen, joka vetää maan plussan puolella olevaa lämpöä pitkin kondenssiputkea laitteen luo. Olennaisinta on lämpöeristää kondenssiputki mahdollisimman hyvin siltä osin, kun ympäristö on vallitsevasti pakkasilla kaikissa sääolosuhteissa. Muutoin maan kosteus saattaa keräämään turhan paksulti huurretta kondenssiputken sisäpinnoille. Sulanapitokaapeli tms. on tietenkin hyvä olla hätävarana.
 

Arisoft

Hyperaktiivi
Lisäksi vilpin puhallin käydessään aiheuttaa ulkoilmaan nähden lievän alipaineen

Noinhan siinä tosiaan käy jos putki on liitetty tiiviisti pumpun pohjaan. Toimii kuin imuri. Itsellä on reiän alla suppilo ja sitten putki ja sinne jää ilmarako. Jos putki menee tukkooon niinvesi voi vielä yrittää valua suppilon yli, mutta umpeenhan se silti kasvaa ajan mittaan.
 

Jule

Vakionaama
. Muutoin maan kosteus saattaa keräämään turhan paksulti huurretta kondenssiputken sisäpinnoille. Sulanapitokaapeli tms. on tietenkin hyvä olla hätävarana.

Eihän se putken sisäpinta voi alkaa huurtumaan, muuta kuin siinä tilanteessa että maa ja putki ovat kylmempiä kuin putken sisällä oleva ilma.
 

kotte

Hyperaktiivi
Eihän se putken sisäpinta voi alkaa huurtumaan, muuta kuin siinä tilanteessa että maa ja putki ovat kylmempiä kuin putken sisällä oleva ilma.
Kuten se pakkasilla aina on lähellä maan pintaa ja ylempänä, ellei ole lämpöeristystä. Syvemmältä maan alta (esim. hulevesiviemäristä tai imeytyskuopasta imetty) ilma pitää kunnolla lämpöeristetyn putken sulana sisäpuolelta ilman saattolämmitystäkin, jos puhaltimen imu ja lämpökonvektio pitävät ilman virtauksen kondessiputkessa ylös päin valtaosan ajasta.
 

Jule

Vakionaama
Kuten se pakkasilla aina on lähellä maan pintaa ja ylempänä, ellei ole lämpöeristystä. Syvemmältä maan alta (esim. hulevesiviemäristä tai imeytyskuopasta imetty) ilma pitää kunnolla lämpöeristetyn putken sulana sisäpuolelta ilman saattolämmitystäkin, jos puhaltimen imu ja lämpökonvektio pitävät ilman virtauksen kondessiputkessa ylös päin valtaosan ajasta.
Nojuu, kyllähän se tietysti keväällä ilman lauhtuessa jäähtyy.

Jotenkin nyt ajattelin että se ilma pyrkisi alaspäin putkea.. Eihän tuo nyt toteudu kuin ehkä silloin kun putki menee taloon sisään ja talon alipaine tekee tuosta korvausilmakanavan.
 

veemeli

Jäsen
Kaikkein typerintähän se olisi tehdä ulos niin että se takuulla jäätyy tukkoon.
Työkaverilla on niben splitti ja siinä on asennusliike laittanut vesilukon ulos ja muutenkin viemäri menee sisälle olemattomalla kaadolla.
Menneen talven pakkasilla oli ilmeisesti sulanapitokaapeli mennyt rikki. Vesilukkojäätynyt halki ja kerryttänyt hiljalleen koko ulkoyksikön täyteen jäätä. Oli kuulemma talkoot että sai sulaksi.
 
Back
Ylös Bottom