Nastarenkaita ei joudu "koskaan" vaihtamaan kulutuspinnan vähyyden vuoksi.Mulla on tojolla ajettu 85 tkm ja ensiasennetuissa talvirenkaissa on vielä 7mm pintaa. Uskoisin että ainakin 200 tkm tulee mittariin ennenkuin noi on sakkorajoilla
Seuraa alla olevaa videota nähdäksesi, miten asennat sivustomme verkkosovelluksena aloitusnäytöllesi.
Huom.: This feature may not be available in some browsers.
Nastarenkaita ei joudu "koskaan" vaihtamaan kulutuspinnan vähyyden vuoksi.Mulla on tojolla ajettu 85 tkm ja ensiasennetuissa talvirenkaissa on vielä 7mm pintaa. Uskoisin että ainakin 200 tkm tulee mittariin ennenkuin noi on sakkorajoilla
Ensiasennusrenkaat ne silti onNastarenkaita ei joudu "koskaan" vaihtamaan kulutuspinnan vähyyden vuoksi.
Autossa on vm 2020 kumit molemmissa ensiasennussarjoissa ja vasta 87tkm mittarissa tuossa vm. 2020 diesel-polttiksessa, kaikki km ihan itse ajettuja. Prätkässä on vm 2015 kumit alla ja vasta 32tkm mittarissa tuossa vm 2005 bensa-polttiksessa, joista 2tkm on itse ajettuja.Nyt pitäisi vaatia kuva paistoleimasta päivän lehden ja rek,otteen kanssa![]()
Kysymys Kona-kuskeille ja toki muillakin malleilla / merkeillä ajavat saavat vastata. Kuinka kauan 12V orkkisakku on teillä kestänyt ajallisesti ja/tai kilometrejä?
Käyttivät apuakkua että saivat huollon tehtyä. Onneksi sentään muistivat mainita, että olivat joutuneet sen käynnistämään näin. Menin saman tien hakemaan uuden akun.
Konassa akun voi vaihtaa suoraan. Ei tarvitse tehdä mitään taikoja sen jälkeen. Auto käynnistyy uudella akulla nikottelematta.
Eli jättää tielle = auto ei kuole ajaessa, vaan ei lähde käyntiin "ikean" parkkipaikalla? Apuvirralla käyntiin ja uutta akkua ostamaan?
volkkarissa myös kun laittaa samantyyppisen. jos efb to agm niin silloin on hyvä muuttaa asetuksiin tyyppi.........
Konassa akun voi vaihtaa suoraan. Ei tarvitse tehdä mitään taikoja sen jälkeen. Auto käynnistyy uudella akulla nikottelematta.
No esimerkiksi mä vaihdoin uusiin viime vuonna, vanhat olivat Gislaved Ultra Speed 2, 245/45R19, nopeusluokka Y. Noilla kumeilla rullattiin viisi kesää, yhteensä noin 54000 km. Oli vielä vähän yli 3 mm jäljellä. Seurasin kulumaa joka kauden jälkeen, eturenkaista lähtee alle milli ja takarenkaista yli, per 10000 km. Takaveto, vaihdan renkaiden paikkoja joka kaudelle.Minkälaisia nopeusluokkia noissa "ikuisesti" kestävissä kesärenkaissa on (kuvittelen siis, että jos autolla on ajettu esim. 80tkm ja ensiasennuskesärenkaat on alla, niin niillä olisi menty esim. 50tkm+)?
No on tuo kyllä todella nopsasti mennyt jos ei 2v enempää niillä tahdo päästä. Mikäköhän niitä oikein syö? Meinaan polttiksissa 5...8v akulle on ihan normaalia, vaikka sattuuhan niissäkin niitä maanatai kappaleita, kuten kävi mm. Qashqaille 2015> kun akkutehtaalta tuli viallinen erä ja sittenhän niitä kohta vaihdeltiin takuuseen ihan huikeat määrät.En osannut edes kuvitella että käynnistysakku ei kestä sen kauempaa.
Olisko lataussoftassa jotain häikkää? Keväällä vaihdoin i3:en 20Ah AGM akun, kun pakkasilla alkoi herjata jännitettä, jos auto seisoi päivän ajamatta, käynnistysongelmia ei vielä ollut.No on tuo kyllä todella nopsasti mennyt jos ei 2v enempää niillä tahdo päästä. Mikäköhän niitä oikein syö? Meinaan polttiksissa 5...8v akulle on ihan normaalia,
Ainakin Stellantiksen sähköautojen 12V laturien latausteho vaikuttaa olevan paljon pienempi kuin perinteinen polttiksen laturi. Akku latautuu ajaessa sekä ajoakkua ladatessa. Jos sekä tyypillinen ajotapahtuma että lataustapahtuma on lyhyen puoleinen, ei akku vaan ehdi täyttyä koskaan ainakaan pakkaskelillä. Hitaan yksivaihelatauksen käyttö on tässä tapauksessa ratkaisu. Huomasin kunnon pakkasilla, että 8A kolmivaihelatauskin tahtoi kestää liian lyhyen aikaa pitääkseen 12V akkua täynnä.No on tuo kyllä todella nopsasti mennyt jos ei 2v enempää niillä tahdo päästä. Mikäköhän niitä oikein syö? Meinaan polttiksissa 5...8v akulle on ihan normaalia, vaikka sattuuhan niissäkin niitä maanatai kappaleita, kuten kävi mm. Qashqaille 2015> kun akkutehtaalta tuli viallinen erä ja sittenhän niitä kohta vaihdeltiin takuuseen ihan huikeat määrät.
Kyllä. Sen oppii aika nopeasti, että kuinka paljon pitää painaa. i3:n rekuperaatio on tunnetusti aika voimakas ja pitää polkimella "säätää", kun ei ole eri portaita säädössä. Siihen, kun oppi niin toisessa autossa, kun sen saa kokonaankin pois niin en tykännyt ajaa ilman vaan käytän asentoa 1 aina ja risteyksissä joskus jopa 2:sta, kun sen saa siitä ratissa olevasta läpykästä helposti muutettua. Jarruja käytän välillä ihan tarkoituksellisesti etteivät ruostu. Tuttu väitti viikonloppuna, että akulla pääsisi pidemmälle, jos ei käytä rekuperaatiota? Onko näin? Vaikea kyllä uskoa. Perusteli, että rullaa mukamas paremmin? Rullaahan se, kun pitää polkimen niin, että tehomittari näyttää 0% vaikka rekuperaatio olis käytössä.Pitääkö kaasupoljinta painaa ettei auto ala turhaan jarruttamaan kun vakkarin ottaa pois päältä?
Mutta latautuuko 12V akku, kun ajoakku latautuu? Kuullut juttua ettei näin ole vaan 12V akku latautuu vain, kun auto on ajovalmis. Sinänsä järkevää olisi, että 12V akku latautuisi myös silloin, kun ajoakku latautuu.Ainakin Stellantiksen sähköautojen 12V laturien latausteho vaikuttaa olevan paljon pienempi kuin perinteinen polttiksen laturi. Akku latautuu ajaessa sekä ajoakkua ladatessa. Jos sekä tyypillinen ajotapahtuma että lataustapahtuma on lyhyen puoleinen, ei akku vaan ehdi täyttyä koskaan ainakaan pakkaskelillä. Hitaan yksivaihelatauksen käyttö on tässä tapauksessa ratkaisu. Huomasin kunnon pakkasilla, että 8A kolmivaihelatauskin tahtoi kestää liian lyhyen aikaa pitääkseen 12V akkua täynnä.
No on tuo kyllä todella nopsasti mennyt jos ei 2v enempää niillä tahdo päästä. Mikäköhän niitä oikein syö?
Pitääkö kaasupoljinta painaa ettei auto ala turhaan jarruttamaan kun vakkarin ottaa pois päältä?
Akku latautuu ajaessa sekä ajoakkua ladatessa.
Tuttu väitti viikonloppuna, että akulla pääsisi pidemmälle, jos ei käytä rekuperaatiota? Onko näin? Vaikea kyllä uskoa. Perusteli, että rullaa mukamas paremmin? Rullaahan se, kun pitää polkimen niin, että tehomittari näyttää 0% vaikka rekuperaatio olis käytössä.
Minkälaisia nopeusluokkia noissa "ikuisesti" kestävissä kesärenkaissa on (kuvittelen siis, että jos autolla on ajettu esim. 80tkm ja ensiasennuskesärenkaat on alla, niin niillä olisi menty esim. 50tkm+)? Omassa autossa on yleensä Y-nopeusluokan renkaat (ei tarvisi, V/W riittäisi, mutta sopivia kokoja on vähemmän tarjolla muilla nopeusluokilla), eikä niillä kyllä pääse lähellekään tuollaisia kilometrimääriä (en kyllä myöskään aja lähellekään sakkorajaa, 4mm on aika minimi kesärenkaille). Omasta mielestäni ajelen aika siististi, toki Saksan moottoriteillä joskus aika paljonkin suomalaisia nopeuksia kovempaa.
volkkarissa lataa 12v akkua ja jos lataa pitkään esmes 8A niin heittää floattiin, 13,3v. jossain 12.3v paikkeilla lataa ajoakusta seisoessaMutta latautuuko 12V akku, kun ajoakku latautuu? Kuullut juttua ettei näin ole vaan 12V akku latautuu vain, kun auto on ajovalmis. Sinänsä järkevää olisi, että 12V akku latautuisi myös silloin, kun ajoakku latautuu.
Sillonko vakkarin laittaa päälle niin samalla rullaus päälle.Kysymys lähinnä heille jotka käyttävät yhden polkimen ajoa. Miten sitä käytttää fiksusti vakkarin yhteydessä?
Kokeilin itse B-modea, kun omassa kotilossa ei varsinaista yhden polkimen ajoa ole, niin rajoituksen muuttuessa esim 100-80 kun nappaa vakkarin pois päältä rullatakseen ja antaakseen vauhdin laskea rauhallisesti, auto rekuperoinnin avulla jarruttaa voimakkaasti. Sama oire kun muuttaa vakkarin nopeutta vastaavasti alaspäin. Pitääkö kaasupoljinta painaa ettei auto ala turhaan jarruttamaan kun vakkarin ottaa pois päältä?
Itse käytän vakkaria varmaan 98% ajon aikana ja lähes yksinomaan sitä hyväksi käyttäen säädän nopeutta. Käytännössä <20km/h nopeudet eteen/taakse ja liikennevaloista tai risteyksistä 1.autona lähtiessä tulee enää käytettyä kaasupoljinta, sekä ohitukseen kiihdyttäessä maantiellä. Kaupungissa ruuhka-avustin hoitaa jonossa hidastelut/pysähdykset ja liikkeellelähdön.
Se lyijyakkuhan ei lataudu läheskään sillä laturin mahdollistamalla maksimivirralla. Normaali lataus tapahtuu alle 10A virralla, vain jos akku on syväpurkautunut se ottaa jonkin aikaa isompia virtoja.Ainakin Stellantiksen sähköautojen 12V laturien latausteho vaikuttaa olevan paljon pienempi kuin perinteinen polttiksen laturi.
Kun vakkarin tökkää pois ylläpitämästä nopeutta, niin auto rullaa D-asennolla, mutta B-asennossa rekuperaatio iskee ”täysillä” päälle. Molemmissa asennossa on mahdollista säätää rekuperaatiota ratin läpysköillä, mutta B-modessa hidastuvuus on turhan voimakasta edes risteykseen rullaamiseen, kun pitäisi olla heti tarjoamassa kaasupolkimesta vauhtia lisää.Sillonko vakkarin laittaa päälle niin samalla rullaus päälle.
Audissa onnistuu vakkarin viikseä tökkäämällä ottaa vakkari pois ohjaamasta, kauemmaksi työntämällä kokonaan pois päältä. Noiden kahden tilan välillä ei ole muuta eroa, kuin ensimainitussa tilassa nopeuden saa palautettua RES napilla.Vakkari pitäisi ottaa pois painamalla ensin kevesti voimapoljinta, niin että se vakkari kytkeytyy itse pois hallitusti ja sitten painaa napista se vakkari kokonaan pois. Muuten tulee tuollainen typerä nyökkäys. En ole tuollaiseen tottunut vuosienkaan saatossa, mutta maantiellä käännän yleensä koko jarrutustoiminnon pois kun sen saa autossani hallittua rattikahvoista.
Mulla on kokemusta kahdesta hyvin erilaisesta toteutuksesta samasta aiheesta. Opel Ampera töpselihybridi iskee täysillä päälle heti kun kaasua nostaa, tai ottaa vakkarin pois. Tesla taas tässä tilanteessa nostaa kaasua pehmeästi, eli täyteen moottorijarrutukseen siirtyminen on hidasta. Teslan toteutus tuntuu paljon mukavammalta, enkä ole edes osannut kaivata mitään säätöjä sille, muuta kuin nilkan asento.Kun vakkarin tökkää pois ylläpitämästä nopeutta, niin auto rullaa D-asennolla, mutta B-asennossa rekuperaatio iskee ”täysillä” päälle. Molemmissa asennossa on mahdollista säätää rekuperaatiota ratin läpysköillä, mutta B-modessa hidastuvuus on turhan voimakasta edes risteykseen rullaamiseen, kun pitäisi olla heti tarjoamassa kaasupolkimesta vauhtia lisää.
Audissa onnistuu vakkarin viikseä tökkäämällä ottaa vakkari pois ohjaamasta, kauemmaksi työntämällä kokonaan pois päältä. Noiden kahden tilan välillä ei ole muuta eroa, kuin ensimainitussa tilassa nopeuden saa palautettua RES napilla.
Jos painaa jarrupoljinta kevyesti, menee vakkari pois päältä kuten sitä aiemmin mainitsin ohjainviikseä tökätessä. Kaasupoljinta voi painaa surutta ja siitä jalan nostaessa nopeus palautuu takaisin asetettuun vakkarin nopeuteen. Tätä käytän ohittaessa, kiihdytys ja sen jälkeen palataan asetettuun nopeuteen.Halusitko sanoa että voimapolkimen painaminen vakkari päällä ei vaikuta vakkariin? Konassa voin jopa hidastaa voimapolkimella vakkari päällä. Joskus on käynyt niin että auto alkaa hidastua itsestään. Sitten huomaan että painan vahingossa voimapoljinta hieman.
2023 mallin Q4 ei sisällä mutkiin/risteyksiin tms tapahtuvaa automaattista hidastusta - ei edes navia käytettäessä. EM.ominaisuus oli 5 vuotta vanhemmassa A4 mallissa
Niinhän minä tuossa kirjoitin.Mutta latautuuko 12V akku, kun ajoakku latautuu?
Juu eipä tietenkään. Noilla 12V akuilla vaan on oma "BMS" nykyautoissa joka säätää sen lataamista/ylläpitoa. En tarkoittanut pelkkää polttiksen pyörittämää generaattoria jota perinteisesti laturiksi kutsutaan.Se lyijyakkuhan ei lataudu läheskään sillä laturin mahdollistamalla maksimivirralla.
Olisikohan joistain lataushybrideistä ollut puhe että lataavat 12V vain ajon aikana. Luulisi että täyssähköautot kyllä kaikki lataavat ladatessa.
Tuo voisi ollakin se ratkaisu. Tietty jos päräyttäisi sinne vieläpä 12V LiFePo-akun, niin olisi sitä Ah käytettävissä jo pikkasemmassakin, kevyemmässäkin paketissa ja jos tosiaan mitään starttivirtamääriä ei tuolta koskaan ulos ryntäytetä, niin...Sähköautossa pitäisi kai käyttää ns. hupiakkuja, koska niissä ei tarvita suurta käynnistysvirtaa koskaan.
Tuo voisi ollakin se ratkaisu. Tietty jos päräyttäisi sinne vieläpä 12V LiFePo-akun, niin olisi sitä Ah käytettävissä jo pikkasemmassakin, kevyemmässäkin paketissa ja jos tosiaan mitään starttivirtamääriä ei tuolta koskaan ulos ryntäytetä, niin...
volkkari käyttää, alhainen käynnistysvirta, 480ASähköautossa pitäisi kai käyttää ns. hupiakkuja, koska niissä ei tarvita suurta käynnistysvirtaa koskaan.
Porsche / Audi PPE alustassa myös LFP matalajänniteakku ja mikä hinnoiteltu vastaavasti kuin Teslan akkuTuo voisi ollakin se ratkaisu. Tietty jos päräyttäisi sinne vieläpä 12V LiFePo-akun, niin olisi sitä Ah käytettävissä jo pikkasemmassakin, kevyemmässäkin paketissa ja jos tosiaan mitään starttivirtamääriä ei tuolta koskaan ulos ryntäytetä, niin...
Tuo 16V tulee siitä kun seillä on NMC kennot 4S, eli nimellisjännite on 14,4V, eli vain hieman korkeampi kuin perinteinen auton sähköjärjestelmä.Ja Teslan hupiakku on 16V, eikä 12V. Varsinaisesta kemiasta en ole varma... "li-ion" vain sanotaan ja hintaa 384€ Teslalta ostettuna.
TÄH, uskomattomia KUSETUKSIA. Vai ei keskinäyttö/mittaristo kuulu takuuseen!??! Näistä pitäisi jonkin Trafin julkaista älä-vaan-osta-listaus!Se hajoaa melkein heti eikä auton 7v takuu koske käynnistysakkua eikä muuten tietoviihdejärjestelmääkään!!!
En suostunut laittamaa samanlaista "originaaliakkua", mikä lie Rocket Battery, vaan laitoin Motonetista jonkin tarvikeakun siihen itse. Se kesti tuplasti kauemmin kuin alkuperäinen. Nyt on kolmas akku menossa kun autolla on ikää kohta se 7 vuotta ja 300 Mm ajettuna.
Ja varoitus! Se akku tyhjenee yllättäen ja jättää tielle. Siksi minulla on mukana aina pieni apuakku. Kerran sitä jo käytin, mutten omaan autoon. Oli kaupan pihassa bensa Hyndai ja oireet samat kuin omassa sähköautossa. Releet vain paukkui kun yrittää käynnistää. Starttiavulla saatiin se bensa auto käyntiin. Siinä oli muuten ihan samanlainen Rocket Battery.
Akun kunnon tarkastaminen ei kuulu huolto-ohjelmaan. Viimeisin akun vaihto käynnistyi sillä, että auto oli huollossa ja eivät saaneet sitä siellä pihalla enää käyntiin. Käyttivät apuakkua että saivat huollon tehtyä. Onneksi sentään muistivat mainita, että olivat joutuneet sen käynnistämään näin. Menin saman tien hakemaan uuden akun.
Konassa akun voi vaihtaa suoraan. Ei tarvitse tehdä mitään taikoja sen jälkeen. Auto käynnistyy uudella akulla nikottelematta.
Kokkolasta kajahtaa videota Nissanin akkutakuusta: