Laitetaas vastausta tänne. Eli Quiet Modesta oli kysymys ja pakkohan se oli alkaa mielenkiinnosta testailemaan, kun tuon moden saa nappia painamalla vaihdettua Home Assistantin kautta.Kunhan kokeilin että mitä se vaikuttaa. Näyttää rajoittavan kompressorin käyntiä, mutta kyllä sitten kun alkoi kunnolla kylmä tulla (anturin mukaan), niin antoi kompuran käydä täysillä. Todella hiljainen on tämä J-gen 5kW split. Kotona pyörivä H-gen 9kW T-CAP split on selkeästi äänekkäämpi mielestäni.
Nopeat testit näytti tällaista:
Ulkolämpötila 2'c
Ottoteho/kompressori:
Normaali: 2.6kW / 48Hz
Quiet mode 1: 2.2kW / 43Hz
Quiet mode 2: 2kW / 38Hz
Quiet mode 3: 1.8kW / 33Hz
Antoteho suurinpiirtein samalla COPilla. 8.6kW / 7kW / 6.4kW / 5.8kW
Ajoin syklin loppuun 2-asetuksella ja aika tasaisesti otti 2kW ja tuotto jossain 7.6kW nurkilla.
Taidan jättää testiin pidemmälle ajanjaksolle 2-tasolle. Lämmityskiertoon suoraan ajaessahan tuolla voisi päästä aikaisemmin jatkuvaan käyntiin, kun ei tee täydellä kiukulla lämpöä.
Mitenköhän lineaarisesti tuo sitten toimii normaalikäyntiin verrattuna, kun mennään kunnon pakkaskeleille. Olisihan se mielenkiintoista, jos toimisi yhtä lineaarisesti kompuratehoja nostamalla kylmemmässä (mutta samalla rajoittamalla) ja käyttäytyminen olisi karkeasti tämän suuntaisesti:
Quiet Level 1 -> T-CAP 8kW
Quiet Level 2 -> T-CAP 7kW
Quiet Level 3 -> T-CAP 6kW