Seuraa alla olevaa videota nähdäksesi, miten asennat sivustomme verkkosovelluksena aloitusnäytöllesi.
Huom.: This feature may not be available in some browsers.
Niin, Kiina on kuin Putlerland, paisti pahempi koska johtoporras on fiuksumpi.Ei ole kiinapaketit tullu meillekään, en tosin ole 10 vuoteen sieltä mitään tilannut. Tuskin tilaankaan.

Postin chat toteaa että SP alkuisia lähetyksiä ei voi itse tullata.



Ei, pelkkä laatikko asennustarvikkeineenOliko tuossa kennojakin?

Käytännössähän kiinalaiset jo nyt hoitavat jakelun niin, että tavara lähtee jonkin tyypillisesti Itä-Eurooppaan perustetun filiaalin lähettämänä ja jakelukanava on jokin Euroopan kattava kuljetusverkosto (johon toki paikalliset postitkin saattavat osallistua kaupalliselta pohjalta). Perinteinen postilaitos sivuutetaan ja jakelu toimii yleensä nopeammin ja tietenkin halvemmalla. Nuo uudet säännökset ovat viimeinen naula perinteisen postilaitoksen arkkuun.Jos se ei koske yrityksiä niin paketit myydään ensin jollekin yritykselle, joka sitten jakelee ne sisämarkkinoille. Kuinkahan aikovat tuon estää?
No tälläistä bulvaanitoimintaahan nuo on harrastaneet jo pitkään. Siellä pakataan kiivaasti pakettia paketin sisään ja lähetetään yhtenä EU:n sisälle, jossa bulvaani avaa sen paketin ja jakelee "rypäleet" edelleen mikä minnekin. Toki myös se varsinainen loppuasiakkaan saama paketti voi olla myöskin ihan vastaavanlainen pikkupakettien kokoelma, kun se sun tilauksesi on ensin siellä lähetyspäässä haalittu yhteen nippuun mikä osanen miltäkin toimittajalta.Jos se ei koske yrityksiä niin paketit myydään ensin jollekin yritykselle, joka sitten jakelee ne sisämarkkinoille. Kuinkahan aikovat tuon estää?
Ainakin itselle tuo olisi ollut mieleinen erehdysTänään tuli Posti:lta viesti että tilaamani paketti on noudettavana automaatista:
- Kaikki hyvin siihen asti kun näin paketin...
Tämä oli tilattu:
Näytä liitetiedosto 115596
Tämä oli paketti-kaapissa:
Näytä liitetiedosto 115597
Pikkuinen yllätys, joku saa sitten sen mukavan toimeksiannon selventää mitä tapahtui ja ilmoittaa minulle mitä tehdä
Ellei niin vahinko kiertää![]()
Pitkä juttu lyhyesti: Muistatte varmaan että Postilla oli erilaisia ongelmia siihen aikaan?Ainakin itselle tuo olisi ollut mieleinen erehdys
Miten ihmeessä tuo muuten mahtui postin automaattiin?

Testasin tänään Ebay.n sivulta tilata pikkuroinaa Kiinasta ja nyt taitaa olla loppu sen kohdalla jos ostaa useampi kappale samaa tuotenimikettä
Tuo 3€ EU-vero on sisällytetty kuljetukseen hyvin monella myyjällä ja se nostaa hintaa ihan kunnolla kun ostaa esim 10kpl
Eikös se ollut niin että 3€/ tuotenimike?? (Tietenkin tulli ja vero päälle)
Ainakin Puolassa onMinkähän maan postinumerossa on viiva?
XX-XXX
Eli kaikki numeroita mutta viiva välissä
Mitä itse tuossa nopsasti kokeilin niin ainakin Temu ja Aliexpress vaikuttavat ihan vain pokkana lisäävän tuon 3€ per tuote. Eli jos tilauksessa on vaikka 3 mustaa paitaa, niin se tulee 1x3€ lisällä, mutta jos tilaatkin mustan, sinisen ja keltaisen paidan, niin se lisä onkin silloin jo 3x3€, vaikka se tullissa todellisuudessa onkin vain 1x3€. Eli eivät osaa tai välttämättä edes halua osata siellä Temussa tahi Aliexpressissä laskea tuota oikein, vaan näkevät tässä jälleen yhden mahiksen nostaa niitä omia katteitaan kun ihmiset kuitenkin jatkavat sitä tilaamista lähes entiseen malliin.Eikös se ollut niin että 3€/ tuotenimike?? (Tietenkin tulli ja vero päälle)
Eli eivät osaa tai välttämättä edes halua osata siellä Temussa tahi Aliexpressissä laskea tuota oikein, vaan näkevät tässä jälleen yhden mahiksen nostaa niitä omia katteitaan kun ihmiset kuitenkin jatkavat sitä tilaamista lähes entiseen malliin.