Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
pökö sanoi:Eihän nuuka-iivari ilmanvaihtoa katkaissut ole, vaan kuristanut minimiin.
jos siellä on se puoli vuotta sitten vaihdettu suodin joka on siitepölyistä ja kosteudesta turvonnut lähes ilmaa läpäisemättömäksi paperimössöksi niin ei ole niinkään varmaa riittääkö se pullotalossapökö sanoi:Liikkuu se jos kone käy. Kun talo on puoli vuotta putkeen tyhjillään riittänee pienikin ilmanvaihto.
Asiaa!pökö sanoi:Ei suodattimet turpoile eikä ne ole paperista tehty, tutkiskele joskus suodatinta niin näet. Jos suodatinta voi käyttää asutussakin talossa puolivuotta niin sitä voinee käyttää myös tyhjillään olevassa talossa puolivuotta, oli pullotalo tai ei.
pökö sanoi:Ei suodattimet turpoile eikä ne ole paperista tehty, tutkiskele joskus suodatinta niin näet..
Sullahan on olemassa iso varaaja joten talven aikana hankit levylämmönvaihtimen ja veivaat putkikeräimet käyttöön. Kokemuksesta sanon että se kannattaaRiku84 sanoi:Tallissa kyllä odottaisi 60kpl tyhjiöputkikeräimiä kun ne vain ehtisi asentaan ensikesäksi katolle, tai ehkä asennan ne jotenkin sitten terassin kattoon...
Ai on vai, en tuota ole huomannut. sitten vaan arska siihen kiinni pikimmiten, tallissa ne tyhjiöputket ei tuotaRiku84 sanoi:Varaajan pohjassa on odottamassa jo LK45 kierukka![]()
Raksaaja sanoi:Meni kuitenkin alle 10000 kWh vaikka on tullut tuon jälkeen 14m2 sähkölämmitteinen ulkovarasto lisää kuluttamaan (1200...1500kWh vuosi).
Tulevaisuudessa vielä 40m2 puolilämmintä ja noin 80m2 lämmintä lisää, jos/kun vaan lompakko joskus antaa myöden.
Jos vielä tuonkin noidenkin jälkeen menee alle 10k niin alkaa epäilyttämään Vattenfallin mittarin toiminta
Vuosikulutukset:
http://prntscr.com/362pmx
Kuukausikulutukset 2012-2013
http://prntscr.com/362qo9
pökö sanoi:Jos nyt nyppäisi pääsulakkeet irti pääsisi kymppikerhoon, tällä hetkellä kulunut 9998 kWh vuoden alusta.
Spiderbait sanoi:5700kwh tällä hetkellä vuoden alusta..

Jolberious sanoi:200m2 kämppä, 40m2 Autotalli/harrastetila, 7 asukasta (2 aikuista, 2 teiniä ja 3 lasta), (tämän vuoden arvio on 5500kwh)
Astianpesukone laulaa vähintään kerran päivässä, pyykkikone + kuivausrumpu 10krt/vko.
Ei todellakaan vie, paitsi jos on isompaa pesulatoimintaa.akiville sanoi:Pesulaitteet vie tuosta ainakin 2000kWh/a.
Tervetuloa katsomaan.akiville sanoi:Saako kommentoida?
Ottakaa viesti pois jos ei saa.
Pesulaitteet vie tuosta ainakin 2000kWh/a.
Itsellä kului, 6 hengen taloudessa taloussöhköä n.9000kWh...
Miten voidaan muka "elää" n.3MWhlla???
Päreiden kulutus unohtui mainita...
-a-
Sent from my PadFone T004 using Tapatalk 2
pökö sanoi:Sinänsä tämä kymppikerho-hommeli on siitä hieman hönö että siihen pääsee kaikki jotka lämmittää puilla,öljyllä,pelletillä,kaasulla... ja niin edelleen.
pökö sanoi:Normaali kulutus puulämmitteisessä talossa