Laitteiden/koneiden korjattavuus

fraatti

Hyperaktiivi
Nuijaa kopautettu pöytään. :cool:

Euroopan parlamentti hyväksyi right to repair eli oikeus korjata -direktiiviehdotuksen suurella ääntenenemmistöllä Strasbourgissa 21. marraskuuta. Se kannustaa kuluttajia korjaamaan tuotteita sen sijaan, että he ostaisivat aina uuden tilalle.

 

fraatti

Hyperaktiivi
Kappas, mm Samsungille on ilmestynyt oma kauppa jossa löytyy kännykkään mm näytöt jne myynnistä. Hieno juttu että käsistään näppärät saavat korjata omia laitteitaan edes jossain määrin.


Apple taisi olla aikaisemmin pimittänyt alkuperäisten näyttöjen myynnin kokonaan? Varmaan tuo on sinnekin puolelle tervetullut uudistus...
 

timbba

Vakionaama
Tykkään tästä trendistä.. talous edellä ku on painettu sekundaa maailmalle ja välillä jopa tahallisesti rikkoutuvaa, niin hienoa että oikeesti tähä länsimaalaiseen pröystäilevään tyyliiin tulee jotai rotia vihdoinki.

Tästä vaa viteota katsottavaksi:
 

HiTec

Eipä turhia höttyillä :)
Ei taida tuo "korjattavuus" juuri houkutella, jos jossain pesukoneessakin kaikki on integroitu yhdelle piirilevylle, jonka varaosahinta ... No sanotaan että ei enää kovin paljoa eroa uuden koneen myyntihinnasta. Toki maahantuojan omassa nettikaupassa nuo koneet on hinnoiteltu sitten ihan pilviin ja "Gigantit" yms. myy niitä sitten yleisesti -60% tms. "alennuksin". Vaan sille asiaa valvovalle viranomaiselle voidaan kuitenkin osoittaa että laitteen ns. virallinen ovh on vielä varsin kaukana tuon varaosan hinnasta ja kaikki on tyytyväisiä, pykälät on täytetty, eix ni ;D
 

Harrastelija

Hyperaktiivi
Noissa alennuksissa kuluttajaviranomaiset seuraavat saman liikkeen hintaa. Jos mainostetaan 60% alennusta niin pohjana on liikkeen aikaisempi hinta. OVH:ta ei lain mukaan ole olemassa vaan kauppiaat päättää myyntihinnan. Valmistaja/tukkuri ei sitä voi päättää. Toki valmistaja voi ilmoittaa ”arvioidun myyntihinnan” mutta sen pohjalta ei saa laskea alennuksia.

Mutta se on tosi että valmistajan omilla sivuilla hinnat voi olla pilvissä. Ei haluta astua jälleenmyyjien varpaille.
 

fraatti

Hyperaktiivi
Valmistaja saattaa pian joutua korjaamaan hajonneen kodinkoneen, vaikkei virhevastuuta olisi
Koska viime kädessä korjauspalvelujen järjestäminen voi olla myös jakelijoiden vastuulla, korjausvelvollisuutta koskevalla sääntelyllä on merkitystä suomalaisten elinkeinonharjoittajien kannalta.

EU-maissa valmistellaan parhaillaan tavaroiden korjaamisdirektiivin kansallista täytäntöönpanoa.

Direktiivi on vaikuttamassa suoraan suomalaisiin kuluttajiin, sillä siinä säädetään muun muassa tiettyjen tavaroiden korjaamisvelvollisuudesta.

”Direktiivin mukaan tavaran valmistajalla olisi velvollisuus korjata tavara kuluttajan pyynnöstä maksutta tai kohtuullista korvausta vastaan silloinkin, kun kyse ei ole myyjän tai valmistajan vastuulla olevasta tavaran vikaantumisesta vaan esimerkiksi tavaran normaalista kulumisesta”, oikeusministeriön lainsäädäntöneuvos Marja Luukkonen Yli-Rahnasto sanoo.

 

Tifo

Vakionaama

Husky

Hyperaktiivi
Osui omaan nilkkaan tuo led-umpioiden älyttömyys ja johonkin ketjuu kirjoitinkin, että luulisi älämölön jo vaikuttavan tehtaaseenkin. Kun pahimmillaan 4000 euroa kulma ja pikkupräntissä kusetettu vastuun ulkopuolelle.

Hyvä että järki voitti ja palautetaan korjattaviksi nuo ledhimmelit! Tuo on omistajalle jopa samantasoinen katastrofi kuin viherpöntöt pakoputkessa
 

Mikki

Hyperaktiivi
Kannattaa kyllä autoa hankkiessa miettiä... Etenkin jos pidetään autoa pitkään... Että mitä varaosat maksaa ja miten esim. Käytettyjä osia on saatavilla.

Nykymerkeistä melkein paras tilanne on tesloissa. Eri automalleja on vähän ja kappalemäärät myytyjä autoja on suuria. Eli vaihto-osia on saatavilla, myös käytettyjä.

Juuri katsoin yhtä Bööö- tubettajan videota missä 400tkm ajetun teslan umpiota piti uusia... 150€ oli umpio löytynyt käytettynä. Ei paha.
 

Kellarinlämmittäjä

Oppimiskäyrällä
Sattui tässä juuri ennen joulua kun pysäköin ihan samannäköisen auton viereen. Noin 4 vuotta uudemmassa oli jo kaihia potevat himmentyneet muovilyhdyt. Siinä se uuden ja muutamaa vuotta vanhemman ero mahtoi olla, olisiko mahdolisesti jo pdf pakoputkessa.
 

Mikkolan

Vakionaama
Hassuja nuo päättäjien aivoitukset!
Ite maksaisin romutuspalkkion vanhan rämän kodinkoneen poistamisesta ja maksaisin jopa korjauspalkkion auton ylläpidosta. Siinä missä vanhan auton hinta on kuoletettu murto-osaan uuteen verraten niin myös valmistuksen aiheuttamat päästöt on "kuoletettu" murto-osaan uuteen verrattuna.

Aina kun ostaa jonkun tuotteen niin otat tavallaan vastuullesi sen aiheuttamat päästöt eli päästöt voidaan tavallaan jyvittää tuhlattuja euroja kohti. 100 000 €:n uusi auto aiheuttaa 200 kertaisen päästön verrattuna 500 €:n autoon.
 

Husky

Hyperaktiivi
Totta kirjoitat, mutta EU-hippiäisellä on ennemminkin vanhan korjaamisen kielto mielessä ellei ole viimeistä päästötasoa.

Sama kuin tuo ideologia että aina on hyväksi vanha toimiva jääkaappi heittää romuun jos on vihreämpi merkki uudessa.
 

xismo

Aktiivinen jäsen
Hassuja nuo päättäjien aivoitukset!
Ite maksaisin romutuspalkkion vanhan rämän kodinkoneen poistamisesta ja maksaisin jopa korjauspalkkion auton ylläpidosta. Siinä missä vanhan auton hinta on kuoletettu murto-osaan uuteen verraten niin myös valmistuksen aiheuttamat päästöt on "kuoletettu" murto-osaan uuteen verrattuna.

Aina kun ostaa jonkun tuotteen niin otat tavallaan vastuullesi sen aiheuttamat päästöt eli päästöt voidaan tavallaan jyvittää tuhlattuja euroja kohti. 100 000 €:n uusi auto aiheuttaa 200 kertaisen päästön verrattuna 500 €:n autoon.
Kaikista kodinkoneista ja muista elektroniikasta maksetaan jo SER kierrätysmaksu oston yhteydessä. Vieläkö tuosta pitäisi pantaa joku lisämaksu ? Ihan kuin renkaista maksetaan kierrätysmaksu jo uutena ostettaessa. Siksi ne saa viedä jäteasemalle ilmaiseksi kun se on jo maksettu. Ja päästöistäkin o jo maksettu päästökaupan maksut niin että mikä lisämaksu nyt sulla oikein on ideana ? vai jotain lisävastuuta ?
Siä maksoit jo sen kierrätysmaksun siitä rämästä kodinkoneesta kun ostit sen. Osa meistä muista taasen korjaa vanhan kodinkoneen niin kauan kuin se on järkevää, saksasta saa osia mitä suomesta ei saa , suomessa kun tahdotaan myydä kokonaisuuksia.
 

Mikkolan

Vakionaama
Ite tarkoitti että jos olisin se päättäjä tai eu, viitaus päättäjiin meni hiukka huonosti. Jääkaapin romutukseen viejä saisi romutuspalkkion ja auton korjauttaja saisi korjauspalkkion.
 

-Teme-

Vakionaama
Kannattaa kyllä autoa hankkiessa miettiä... Etenkin jos pidetään autoa pitkään... Että mitä varaosat maksaa ja miten esim. Käytettyjä osia on saatavilla.
mikä on pitkään pitämistä kenellekin? Itselle noin 3vuotta on sellainen normaali auton vaihtoväli. Siinä ajassa tulee reilu 100 Mm mittariin ja autosta saa vielä ihan hyvän hyvityksen.
Edellinen auto oli n.4 vuotta ja se oli mielestäni pitkään käytössä.
Kun auton ostaa n.2v ikäisenä, niin 1 katsastus tulee varmasti, toinen ennen myyntiä vaikka ennenaikaisesti.
Tyypillisesti välttyy kaikilta isoilta remonteilta tälleen
 

Mikki

Hyperaktiivi
No kolme vuotta lienee harvalle pitkä pitoaika. 5-10 vuotta tarkoitin ehkä ennemminkin... Eli sen verran että huoltoja alkaa tulemaan ja ne pitää omalla rahalla maksaa.

Silloin alkaa olemaan merkitystä huolto-osien hinnalla ja kuinka moni huolto osaa automallin huollon.
 

fraatti

Hyperaktiivi
Ratakset pyörivät. Tälläisiä säädöksiä on tulossa eri laitteisiin eli korjattavuus ja varaosien saatavuus pitäisi parantua

1770832094129.png

Kuva poimittu tuolta: https://www.linkedin.com/posts/hara...sustainability-share-7427258567445114880-XPJe
 

fraatti

Hyperaktiivi
Nyt täytyy sanoa että jossain on menty eteenpäin, mutta myös taaksepäin. Oral-b hammasharjaan akunvaihto on kyllä äärettömän helppoa. Toki ensimmäinen runko päätyi hautaan vajaan 3v iässä, koska alimman napin kumi petti ja päästi vedet koneen sisään. Akulle on sen sijaan teline mistä vanhan voi poistaa ja laittaa uuden tilalle.

1782232624209.png


Uuteen runkoon ja vanhaan vaihtuu nyt heti kättelyssä suuremmat akut. Vanha näytti olevan Sanyon 740 MAh. Uudeksi akuksi tulee tupla kapasiteetillä oleva akku, joka löytyi vielä Suomesta.
 
Viimeksi muokattu:

HiTec

Eipä turhia höttyillä :)
Itse tuossa juuri hiljan vaihdoin Honor View 20 puhelimeeni uuden akun. Takakansi auki, yksi ruuvi pois, akku irti liittimestään, wanha akku pois, uusi tilalle, liitin kiinni, ruuvi takaisin ja takakansi kiinni - Done! Ihan ehjä, hyvä ja toimiva puhelin muuten, niin ei pelkän akun vuoksi viitsinyt kierrätykseenkään laittaa, uuden akun kun sai Keski-Euroopasta 12€ hintaan kotiin kannettuna parissa päivässä.

10750175-4925-437e-99e9-56a803db5604-2_00db73a6-8e1e-4ea9-bfc4-af18086df9b7.jpg
af60ca75-25c7-426d-ba98-b2e4e7cd344e_cropped.jpg_720.jpeg
 

fraatti

Hyperaktiivi
Itse tuossa juuri hiljan vaihdoin Honor View 20 puhelimeeni uuden akun. Takakansi auki, yksi ruuvi pois, akku irti liittimestään, wanha akku pois, uusi tilalle, liitin kiinni, ruuvi takaisin ja takakansi kiinni - Done! Ihan ehjä, hyvä ja toimiva puhelin muuten, niin ei pelkän akun vuoksi viitsinyt kierrätykseenkään laittaa, uuden akun kun sai Keski-Euroopasta 12€ hintaan kotiin kannettuna parissa päivässä.
Mulla oli joskus Huawei P30 Prossa heikentynyt akku. Sen huomasi käyttöajasta, ja jollain testillä näki myös alentuneen kapasiteetin. Kokeilin vaihtaa siihen kahta eri tarvikeakkua ja molemmat olivat huonompia kuin alkuperäinen heikentynyt. Silloin meni maku kännyköiden akkujumpasta ja lopetin sen. Veljellä kävi vastaavalla tavalla iluurien kanssa, ja nyt hän on vaihdattanut tilalle vain alkuperäisiä akkuja.
 

kimmok

Vakionaama
Muistan että vuonna miekka/kivi.
Niin että autojen kohdalla oli niin että maahantuojalla oli velvollisuus 10 hoitaa niin että varaosia on saatavilla.
Tosin mikään ei kieltänyt sitä että mihin hintaan.
Hyvä esim.skoda taka moottorinen vm.90 oli ensimmäinen katalysaattori vehje.
Niin siihen sai Helkama autolta kyllä osan mutta sen hinta oli sama kuin sen auton hinta.
Yhdessä firmassa sai sen ns.järkihintaa.
Ja niitä laitettiin sielä monta.
Ja maahan tuoja liikkeessäkin ohjattiin kyseiseen firmaan.
Kun hinta oli liian pitkä.
 

Alf

Aktiivinen jäsen
Nyt täytyy sanoa että jossain on menty eteenpäin, mutta myös taaksepäin. Oral-b hammasharjaan akunvaihto on kyllä äärettömän helppoa. Toki ensimmäinen runko päätyi hautaan vajaan 3v iässä, koska alimman napin kumi petti ja päästi vedet koneen sisään. Akulle on sen sijaan teline mistä vanhan voi poistaa ja laittaa uuden tilalle.

katso liitettä 116358

Uuteen runkoon ja vanhaan vaihtuu nyt heti kättelyssä suuremmat akut. Vanha näytti olevan Sanyon 740 MAh. Uudeksi akuksi tulee tupla kapasiteetillä oleva akku, joka löytyi vielä Suomesta.
Ei tarvi siis enää kolvata ?
Vuosien varrella olen joihinkin vaihtanut. Kuvan mallia edeltävään kun yritin, niin oli tehty osat ja johdot niin ohuesta materiaalista, etten päässyt edes kolvausvaiheeseen, kun oli johdot toisestakin päästä irti.
 

pamppu

Hyperaktiivi
Muistan että vuonna miekka/kivi.
Niin että autojen kohdalla oli niin että maahantuojalla oli velvollisuus 10 hoitaa niin että varaosia on saatavilla.

Eikös se vähintään 10 vuoden varaosien saatavuusvaatimus edelleenkin ole olemassa. Ongelma on vaan se, että mikään ei estä sitä, että varaosa on hullun suuri ja poskettoman hintainen kokonaisuus, pienmmän osan sijasta. Siis tyyliin kympin laakeria ei saa vaan ostat vaihteiston kymppitonnilla tjsp.
 

Mase

Aktiivinen jäsen
Ledmuuntimien vaihto sähköaennuksissa pitäisi tehdä helpommaksi, kokemukseni mukaan ne eivät ole ikuisia. Tarvittaisiin standardisoidut pistokkeet sekä tulo- että lähtöpuolelle. Myös led-valoketjujen asennus pitäisi tehdä niin, että ketju on helppo vaihtaa rakenteita purkamatta.
 

Tifo

Vakionaama
Mulla oli joskus Huawei P30 Prossa heikentynyt akku. Sen huomasi käyttöajasta, ja jollain testillä näki myös alentuneen kapasiteetin. Kokeilin vaihtaa siihen kahta eri tarvikeakkua ja molemmat olivat huonompia kuin alkuperäinen heikentynyt. Silloin meni maku kännyköiden akkujumpasta ja lopetin sen. Veljellä kävi vastaavalla tavalla iluurien kanssa, ja nyt hän on vaihdattanut tilalle vain alkuperäisiä akkuja.
Joskus nokialaisiin tuli ostettua tarvikeakkuja, eivät kestäneet pitkään. Nyt meni keväällä kaksi xiome 10 reboot tilaan. Korjaukseksi löytyi video, jossa vaihdetaan akkuun pieni komponentti tai oikeastaan ohitetaan se. Helppo remontti tosin ehdittiin jo yksi uusi puhelin ostaa.
 

Apaneli

Jäsen
Osui omaan nilkkaan tuo led-umpioiden älyttömyys ja johonkin ketjuu kirjoitinkin, että luulisi älämölön jo vaikuttavan tehtaaseenkin. Kun pahimmillaan 4000 euroa kulma ja pikkupräntissä kusetettu vastuun ulkopuolelle.

Hyvä että järki voitti ja palautetaan korjattaviksi nuo ledhimmelit! Tuo on omistajalle jopa samantasoinen katastrofi kuin viherpöntöt pakoputkessa
Juuri näin. Saksalaiseen "preemium" autoon vaihdettu takavilkku. Hintaa osalla 460€ tarvikkeena. Syynä rikkoontumiseen oli kuoren kirkkaaseen muoviin tulleet halkeamat joista kosteus vilkun sisälle. Led moduuli ei tykännyt. Halkeillut omia aikojaan ei siis kolhittu. Samoja halkeamia nyt myös takaluukun valo/ vilkkupaneelissa. Kosteutta näkyy olevan myös siellä. Tämä onkin sitten reippaasti yli 1000€ muovipala.

Ennen moiset viat korjattiin uudella polttimolla. Eikä valojen " lasit" mennet rikki itsestään. Hintaluokka korjaukselle oli 1 euro. Nyt koko osa vaihtoon. Ympäristön nimissä saatiin nämä ledit autoihin. Varmasti säästää polttoainetta tämä pieni sähkönkulutus mutta järjetön määrä tulee muovijätettä säästön sivutuotteena, korjauskustannusten noususta puhumattakaan. Ei hyvä.
 

HiTec

Eipä turhia höttyillä :)
Sen huomasi käyttöajasta, ja jollain testillä näki myös alentuneen kapasiteetin. Kokeilin vaihtaa siihen kahta eri tarvikeakkua ja molemmat olivat huonompia kuin alkuperäinen heikentynyt.
No tässä omassa Honorissa tuo vaihdettu tarvike vaikuttaa kyllä toimivan vähintäänkin yhtä hyvin kuin se alkup. Lataus kestää päivästä toiseen ongelmitta, hyvä jos pari kertaa vko tarttee ladata ihan kuin sitä alkup. ei myöskään tarttenut.

Minullakin on pari Honor puhelinta johon tullut ihan liikkeessä vaihdatetu akku. Molemmat pullistuivat rikki puolen vuoden sisällä.
No tuo pullistuma oli tämänkin akkuvaihtoni syy. Alkup. akku oli pullistuessaan avannut kiltisti jo takakannenkin valmiiksi sitä varten ;)
 

kotte

Hyperaktiivi
Ennen moiset viat korjattiin uudella polttimolla.
Ei polttimon vaihto kosteuden pääsyn aiheuttamia vaurioita korjannut, vaan vanhan sekä vaihdetun polttimon pyörittely kannassa. Tosin moinen ei välttämättä pitkäksi ajaksi tilannetta korjannut. Erilaiset kosteuden ja oksidoituminsen poistokemikaalit toki auttavat paremmin, jos niitä rupeaa käyttämään silloin tällöin säännöllisesti ensimmäisen vaurion ilmaannuttua.

Led-asetelmiin toki hyvät neuvot ovat vähissä, kun kosteus pääsee hapettamaan liittimiä. Onnistuin joskus aikoinaan korjaamaan led-lisäjarruvalon osittain pimenneet ledit juotoskolvin ja hyppylankojen avulla ja tuo kesti useamman vuoden ajan, mitä autoa edelleen pidin käytössäni.
 

Mikkolan

Vakionaama
No tässä omassa Honorissa tuo vaihdettu tarvike vaikuttaa kyllä toimivan vähintäänkin yhtä hyvin kuin se alkup. Lataus kestää päivästä toiseen ongelmitta, hyvä jos pari kertaa vko tarttee ladata ihan kuin sitä alkup. ei myöskään tarttenut.


No tuo pullistuma oli tämänkin akkuvaihtoni syy. Alkup. akku oli pullistuessaan avannut kiltisti jo takakannenkin valmiiksi sitä varten ;)
Huoltoa helpottava ominaisuus, kaikkea ne keksii :)
 

Husky

Hyperaktiivi
Juuri näin. Saksalaiseen "preemium" autoon vaihdettu takavilkku. Hintaa osalla 460€ tarvikkeena. Syynä rikkoontumiseen oli kuoren kirkkaaseen muoviin tulleet halkeamat joista kosteus vilkun sisälle. Led moduuli ei tykännyt. Halkeillut omia aikojaan ei siis kolhittu. Samoja halkeamia nyt myös takaluukun valo/ vilkkupaneelissa. Kosteutta näkyy olevan myös siellä. Tämä onkin sitten reippaasti yli 1000€ muovipala.

Ennen moiset viat korjattiin uudella polttimolla. Eikä valojen " lasit" mennet rikki itsestään. Hintaluokka korjaukselle oli 1 euro. Nyt koko osa vaihtoon. Ympäristön nimissä saatiin nämä ledit autoihin. Varmasti säästää polttoainetta tämä pieni sähkönkulutus mutta järjetön määrä tulee muovijätettä säästön sivutuotteena, korjauskustannusten noususta puhumattakaan. Ei hyvä.
Juu, tämäkin "kehitys" on järkyttävä.
Meillä oli molemmissa takavaloissa epäilemättä sii5ä kirkkaasta muovista jäänyt liima tehtaalla pois ja siitä vesi sisään. Nämä pilipaliumpiot on vielä tehty niin, ettei ole mitään tulppia mistä voisi veden laskea pois ja kuivattaa. Pitäisi porata reikiä ja vastapuolelle kylvetty komponentteja, ettei porailu niin vain onnistu.

Tämä led-hulluus vaikuttaa meillä vaihtuuko ko. preemium-merkki vuosikymmenien jälkeen toiseksi.

Googlesta näkee helposti kuinka iso maailmanlaajuinen ongelma on kyseessä (palstalla kun ei moni hyväksy, että on vakavia ongelmia insinöörin tekeleessä, esim yhtä järkyttävä juttu ko. merkillä on se lyhytajo-tekosyy moottorivaurioille jos kaikki ajot ei ole 60min per käynnistys, eikä ymmärretä että on A.Ankkoja joille realisoituu nämä molemmat probleemat)
 

Kellarinlämmittäjä

Oppimiskäyrällä
USA:ssa viranomaiset tekivät aikoinaan tiukan sääntelyn, millaiset ajovalot autoissa pitää olla ja tuloksena oli "Sealed beam" standardi. Sääntelyn alussa valot olivat sen ajan tyylin mukaisesti pyöreitä. Kaukovaloina nuo kestävät harrasteauton keulalla vuosikymmeniä eikä kosteus taatusti vaivaa.

"From 1940 to 1956, U.S. law required all cars to use two 7″ round sealed beam headlamps, with one lamp on each side of the vehicle. Each lamp was dual filament, serving as both low and high beams. In 1957, the U.S. law changed, allowing the use of four sealed beam headlamps, each lamp measuring 5 3/4″ "

Tavoitteet olivat ylevät: taata että vioittuneet valot korjataan kunnolla, että valot eivät häikäise ja alentaa erityisesti auton käyttäjien huoltokustannuksia ja mahdollisuuksia millä tahansa huoltoasemmalla tienpäällä. Vuosien saatossa tuli hiukan lisää vaihtoehtoja mutta ei kovin paljon: kaksi erikokoista nelistakanttista. Näillä mentiin 1983 saakka ja käytännössä näitä standardivaloja käytettiin vielä jonkin aikaa uudemmissakin. Asia ilmeisesti sopi jotenkin myös autonvalmistajille, tuotantokustannukset alenenivat ja tuontiautojen villit valoviritelmät oli pakko tehdä US standardin mukaisiksi, jos mieli myydä autoja USA:ssa. Siksi USA:n vientimallit olivat keulaltaan vähän erilaisia. Standardi määräsi sekä valolaitteen koon että sijainnin, mm minimikorkeuden. Tuontisportteihin piti tehdä nousevia mulkosilmiä, joiden sisällä joko pyöreä tai neliskanttinen std. valolaite, tylppäkeulaisemmat muotoiltiin dollarihymyjen näköisiksi, joissa tyypillisesti 2x2 (neliskanttista) lyhtyä. Suurempi oli yleinen kuorma-autoissa ja hiukan EU modifioituna + vaihdettavalla polttimolla sitä käytettiin myös Euroopassa. Amerikkalainen standardi ei kelvannut Euroopassa ja Japanissa mutta lyhdyt oli helppo vaihtaa ja yhteensopivien tarjonta runsasta.

Standardi kumottiin vanhanaikaisena lähinnä autoteollisuuden painostuksesta, kun keuloista haluttiin virtaviivaisempia. Myös jäteongelma tunnistettiin, kun sen pienen lampun vuoksi piti vaihtaa se koko lyhty. Siksi ne olivat myös aika pieniä. Hinnat olivat kuitenkin erittäinen kohtuulliset ja lyhdyt aina kirkkaat. Tilalle tuli ensin erilaisia halogeenilamppuviritelmiä lukuisine erilaisine polttimoineen. Alusta saakka vastaongelmaksi nousi heti "lyhtykauppakiskonta", kun valolaitteista tuli automallikohtaisia design -tuotteita. Kuluttajan asema ei ainakaan parantunut, tuskin paljon jäteongelmakaan.
 
Back
Ylös Bottom