MSZ-LN - käyttökokemukset

roud-ari

Jäsen
Putsasin eilen sisäyksikön. Oli neljän vuoden käytön jälkeen varsin karussa kunnossa. Musta vesi lähti.

Purkaminen ja kasaaminen onnistui ihan ok, oli hyviä ohjevideoita.
Rasvaa poistavaa pesuainetta kennoon ja pumppupullolla vettä perään. Irto-osat pesin suihkussa.

Mutta kylläpä on himpulamuovia, ja muutenkin aika kevytrakenteiseksi tehty. En alkais kyllä työkseni rassaamaan, hermo menis.
Kuvassa on kenno ennen pesua.

Kasaamisvaiheessa on hyvä olla koukku, jolla vetää vedenpoistoputken kiinni kaukalon liittimeen.
 

Liitteet

  • IMG_20251105_110252.jpg
    IMG_20251105_110252.jpg
    529,8 KB · Katsottu: 156

MiguelCiervo

Aktiivinen jäsen
Eilen löin LN35 kiinni ja tänään päälle. Antoi "laitevika U3", onko muille tullut? Lähti kun käytti sulakkeen alhaalla. Toki saattoi suuttua tuosta sammuttamisesta tai käynnistämisestä -17 asteessa. Toki jostain luin että ei pitäisi olla vaikutusta näissä uusissa pumpuissa käynnistyslämpötilan kanssa.
 

wannabe

Aktiivinen jäsen
Mahdollisesti vain alustusvirhe (Startup Timing Issue). Pistä kysyen AI:ltä, niin kertoo mahdolliset muutkin viat. Virallista käynnistyksen pakkasrajaa ei ole, mutta varmaan parempi antaa olla sammuttamatta, niin ei tule käynnistystarvettakaan.
 
LN 25 tehnyt ihmeparantumisen. Pakkasta yli -20°C ja sulatukset yli tunnin välein. Pumpulla 25°C pyynti, puhallusnopeus äpistä 3, siivekkeet toiseksi ylin asento ja vaakasuunnassa oikealle ja vasemmalle.

ilp.jpg

lämpötila_2.jpg
 

johnblon

Jäsen
Onko kuinka mahdollista/todennäköistä, että pohjavastus/sulanapitokaapeli olisi mennyt rikki? Nyt on kyllä ollut kylmää, mutta muutaman kerran pohja ollut jäässä ja pitänyt sulatella sitä pois. Onko muilla ollut ongelmia? Tätä ongelmaa ei ole ollut aikaisemmin.
 

Tifo

Vakionaama
Onko kuinka mahdollista/todennäköistä, että pohjavastus/sulanapitokaapeli olisi mennyt rikki? Nyt on kyllä ollut kylmää, mutta muutaman kerran pohja ollut jäässä ja pitänyt sulatella sitä pois. Onko muilla ollut ongelmia? Tätä ongelmaa ei ole ollut aikaisemmin.
Käy kädellä koittamassa kun sulatus on päällä.
 
Back
Ylös Bottom