Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Puolijohdemalli, ei releiden naksumista kuulunut. Mä olen viettänyt koneen vieressä viimeisten kuukkausien aikana yhteensä monta tuntia, kyllä tunnen sen äänet jo =)))))))))@viggeblo tulipa vielä mieleen...mikäli koko kuun kulutus on aivan kohtuuton niin onhan yksi mahdollisuus, että lattialämmityksen releet ovat jumiutuneet. Tuolloin sähköä kuluu kyllä ja paljon...onko tuossa uudessa mallissa vielä sellaiset ”naksuvat” versiot vai joko on siirrytty puolijohteisiin eli hiljainen malli?
Moikka,Terve, Nilan aiheuttaa syystä monille harmaita hiuksia @viggeblo - tänä talvena olen täälläkin Turun naapurissa saanut auttaa montaa naapuria jolla on ollut ongelmia koneitten kanssa.
Eli tällaiset:
Keskuslämmitys
Meno min 24 meno max 35, käyrä 1 siirtymä 0. Jos on kylmää voi "siirtymää" nostaa että saa lattiaan lisää lämpöä.
Lämminvesi
T11: 35, T12: 40 ja T12 max: 70.
Ilmanvaihto normaalisti JATKUVA2, mutta lämpötila tipahtaa alle -5 astetta otetaan TALVI käyttöön ja käyrä asetetaan min 35 maks 45.
Ohjainpaneelissa talvella LÄMPÖ (tai auto) pyynti 25-28, ilmanvaihto 2 saunoessa voi laittaa 3.
Kosteusvalikosta pien poisto off. Iso poisto 2.
Huoltovalikosta:
Tulo min 0, poisto min 2, poisto max 4.
Tulo 1 = 20%, 2=30%, 3=50%, 4=70%
Poisto 1 = 25%, 2=35%, 3=55%, 4=75%.
Sulatusvalikossa huomasin että voi pistää etäkytkinvaihtoehto off asetukselle koska silloin kone sulkee tulot ja poistot sulatuksen ajaksi eikä aja raakaa ilmaa sisään.
Näillä asetuksilla minulla itsellä on nyt ollut lauhdutin +32 asteessa ja esim vesi lämpiää helposti yli 60 asteeseen mikä ennen tuntui todella kaukaiselta.
Sähköä mennyt noin 40-50 kWh/vrk.
Eli kokeilkaa ja kertokaa jos asetukset toimi myös teille.
Meillä on @viggeblo 105 neliöinen talo mutta naapuri jolla on 175 neilöinen ajaa samoilla asetuksilla.Moikka,
minkä kokoiselle talolle nuo säätösuositukset ovat?
Onko sulla takka apuna? Lämpöpumpua?
Mikä pyynti termareissa?
@DrGonzo21620@Skata ei ymmärtääkseni pidä mökki niin lämpöisenä ja siksi hänellä menee varmaan vähemmän sähköä.
Huomaan itsekin jos pyynti on just toi 20-21 ja käyrä 1 niin silloin menee huomattavasti vähemmän sähköä mutta lattiat eivät lämpene samalla tavalla.@DrGonzo21620
Kämppä pidetään 20-21 asteisena. Kyllä se tuosta välillä menee yli mutta tuo väli on toiveena. 125 neliötä + 12 neliön vähemmän eristetty varasto missä patterilla pyyntinä 7-8 astetta. Varasto vie talvisin n. 500 kwh (~lokakuun loppu - huhtikuun puoliväli).
Oliko tämä pelkän pumpun kulutus vai kokonaissähkön kulutus?Sähkön kulutus tammikuussa 2021 oli 1674,90kWh joka oli omaan makuuni aika reippahasti. Vertaillen vuoden 2020 tammi- ja helmikuuhun, joiden kulutus oli kuitenkin alle 1400kWh per kk.
Tässä on koko kokonaissähkön kulutus. Eihän tuo nyt sinällään paha ole, mutta jotenkin tuntuu asunnon lämpötilaan nähden kovalta. Onko kenellään suositella Riihimäen alueelta osaavaa huoltoyhtiötä / -miestä?Oliko tämä pelkän pumpun kulutus vai kokonaissähkön kulutus?
Ilmamäärät tuntuu olevan pielessä. Ammattitaitoinen huolto paikalle!
Mutta tuo ero viime vuoden ja tämän vuoden kWh:ssa vaikuttaisi äkkiseltään olevan linjassa tänä vuonna huomattavasti viime vuotta kylmemmän tammikuun kanssa.
kappas, huoltovalikostahan löytyi vaikka ja kuinka dataa. Kirjoittelen varmuuden vuoksi koko listan@Skuffel
Juu ei alipaineen kuulu olla tuollainen. Katsos mitä prosentteja on mahdollisesti säädetty huoltovalikkoon. Paina nuoli alas ja Enter 10 sekunnin ajan. CTS-näyttöön ihan alas ilmestyy huoltovalikko. Sieltä iv ja sitten näet tulo ja poistoprosentit eri tehoille 1-4.
Mitä sähkönkulutukseen tulee niin viime tammikuuta ei voi verrata tähän vuoteen, ihan eri lämpötilat. Mutta menee sulla tietenkin sähköä kun noiden asetusten perusteella lattian minimilämpö on 27 astetta. Tuollainen menee minulla tuolla -20 asteen pahemmalla puolella olevassa ulkolämpötilassa. Tällä hetkellä sulla menee +29 asteinen vesi -13...
Moro!kappas, huoltovalikostahan löytyi vaikka ja kuinka dataa. Kirjoittelen varmuuden vuoksi koko listan
HUOLTO
KESKUSLÄMMITYS
KÄYTÄ ON
INTEGRAL AIKA 10
KÄYTÄ RELAY 3
PUMPPIU PYSÄYT 15
LÄM.VESI
SÄHKÖVAS ON
LEGIONEL KE
ILMANLAATU
TOIMINTA KOST+CO2
ILMANVAIHTO
TULOPUH MIN 0
POISTOPUH MIN 1
POISTOPUH MAX 4
TULOPUH >1< 23%
TULOPUH >2< 50%
TULOPUH >3< 67%
TULOPUH >4< 100%
POISTOPUH >1< 25%
POISTOPUH >2< 53%
POISTOPUH >3< 70%
POISTOPUH >4< 100%
SULATUS
I-VAIHTO OFF
LÄMPÖTIL. SÄÄTÖ
ANTURI ULKOINEN
PRIORIT. L-PUMPPU
HUONE PIE 10C
ULKOINEN -1C
TULOPUH SÄÄTÖ
L-PUMPPU KÄYN 4M
HUONE SÄÄTÖ
NE-ALUE 2.0C
UUD.KÄY OFF
PERUSAS OFF
MANUAALI OFF
MODBUS ADR 30
DATALOG INTV 10
Näistä mun laskupää laskee että noin 2-3% alipaine ilmeisesti on asetettu, onko se paljon/liikaa? Mitä arvoja olisi syytä korjata?
@Skuffel Tuohon vinkkinä, ellet ole jo näin tehnyt: itse tiputan päänäytöstä poiston 2–>1 ennen takan sytytystä. Takkakytkimen tehonsa käytän 2 koko polton ajan, hiillosvaiheessa tiputan 1:lle. Kun pelti kiinni, niin päänäyttö takaisin 2:lle.alipaineisuus.
-Varaava takkamme on noin keskellä tilaa, jossa toisella puolella keittiö ja toisella olohuone. Takka vetää aika huonosti, ja ns. takkakytkintä joutuu käyttämään joka sytytyksellä 15-30min. Puita lisätessä asuntoon tulee helposti savua, vaikka ennen luukun avaamista raottaa hieman ove/ikkunaa paineen tasaamiseksi. Matalaipaineen aikaan aivan katastrofi.
@imokkor eipä välttämättä. Ei mulla ole ikinä moisia ongelmia ollut, vaikka laitteen kanssa on pärjätty 9 vuotta. Iv:tä ohjataan myös käyrällä eli käsittääkseni tuo ei mene niin, että poistoa olisi tuplat tuloon verrattuna, vaikka numeroina tuo siltä näyttää...voin toki olla väärässä...Moro!
Nyt kun sinulla on talvi IV asetukset tulo on 1 = 23% ja poisto 2 = 53%. Siinä taitaa olla syy kovaan alipaineeseen + siihen päälle sitten vielä tiivis höyrysulku.![]()
Voit ja varmasti oletkin oikeassa. Itse vasta muutaman kuukauden perehtynyt koneeseen ja sen säätöihin ( onnistumiset suurilta osin @Skata ansiota siitä kiitokset ) Samoja kokemuksia ollut ylipaineen kanssa jolloin kylmää ilmaa tullut myös liesituulettimesta ja takasta sisään. Suodattimet juuri vaihdettu ja tuloilmaritilä sula. Sain ylipaineen kuriin vasta peukaloimalla noita tulo-poisto suhteita. Nyt tulo 25% ja poisto 35%. Sitten kun suhkutellaan niin poistoa luonnollisesti korkeammalle. Täytyykin tuota iv-käyräasiaa tutkia.@imokkor eipä välttämättä. Ei mulla ole ikinä moisia ongelmia ollut, vaikka laitteen kanssa on pärjätty 9 vuotta. Iv:tä ohjataan myös käyrällä eli käsittääkseni tuo ei mene niin, että poistoa olisi tuplat tuloon verrattuna, vaikka numeroina tuo siltä näyttää...voin toki olla väärässä...
Rekisteröidyin foorumille nyt kun olen aikani koittanut vierestä seuraten eri asetuksilla saada asetuksia kohdilleen, ja nyt viimeisimpänä testasin näillä asetuksilla. Lenkiltä palatessa Nilaniin oli tullut hälytys (15) liian matalasta huonelämpötilasta, joten jossain meni sekin vikaan.Terve, Nilan aiheuttaa syystä monille harmaita hiuksia @viggeblo - tänä talvena olen täälläkin Turun naapurissa saanut auttaa montaa naapuria jolla on ollut ongelmia koneitten kanssa.
Monilta osin on säädöistä kiinni mutta tietenkin pitää myös muistaa että tanskalainen kone kyseessä ja silloin kun on paukkupakkasia niin menee sähköä.
Etenkin nyt kun on ollut kylmempää kun -15 astetta myös täällä lounais-suomessa.
Mutta uskon että nyt on löytynyt ihan ok asetukset. Toki meillä mennyt vähän enemmän sähköä paukkupakkasilla mutta syy on meillä pienet lapset ja olen halunnut pitää lattiat mukavan lämpöisinä. Ja siksi pitänyt lattialämmitys käyrä kakkosella.
Nyt on sisällä noin 22-23 astetta. Sähköä meni noin 1600 kWh tammikuussa.
@Skata ei ymmärtääkseni pidä mökki niin lämpöisenä ja siksi hänellä menee varmaan vähemmän sähköä.
Mutta uskon että nyt siis on löytynyt sopivat asetukset joka ainakin tähän asti on pitänyt lauhdutinta yli 30 asteessa. Pääosin noin 32 asteessa.
Meidän ja naapurin talot ovat 105-175 neliöiset ja asetukset ovat sopineet kaikkiin taloihin.
Ehkä myös @Geego voisi kokeilla. Jos siis vielä on ongelmia lauhduttimen alhaisen lämpötilan kanssa.
Eli tällaiset:
Keskuslämmitys
Meno min 24 meno max 35, käyrä 1 siirtymä 0. Jos on kylmää voi "siirtymää" nostaa että saa lattiaan lisää lämpöä.
Lämminvesi
T11: 35, T12: 40 ja T12 max: 70.
Ilmanvaihto normaalisti JATKUVA2, mutta lämpötila tipahtaa alle -5 astetta otetaan TALVI käyttöön ja käyrä asetetaan min 35 maks 45.
Ohjainpaneelissa talvella LÄMPÖ (tai auto) pyynti 25-28, ilmanvaihto 2 saunoessa voi laittaa 3.
Kosteusvalikosta pien poisto off. Iso poisto 2.
Huoltovalikosta:
Tulo min 0, poisto min 2, poisto max 4.
Tulo 1 = 20%, 2=30%, 3=50%, 4=70%
Poisto 1 = 25%, 2=35%, 3=55%, 4=75%.
Sulatusvalikossa huomasin että voi pistää etäkytkinvaihtoehto off asetukselle koska silloin kone sulkee tulot ja poistot sulatuksen ajaksi eikä aja raakaa ilmaa sisään.
Näillä asetuksilla minulla itsellä on nyt ollut lauhdutin +32 asteessa ja esim vesi lämpiää helposti yli 60 asteeseen mikä ennen tuntui todella kaukaiselta.
Sähköä mennyt noin 40-50 kWh/vrk.
Eli kokeilkaa ja kertokaa jos asetukset toimi myös teille.
@Disfear juuri näin kuin @Cruz Campo tuossa jo laittoikin. Ihan ihme neuvoja olet kyllä Nilanilta saanutSulla on nyt meno t14 16'C, eli kone ei lämmitä lattioita yhtään. Joko keskuslämmitysvalikon asetus on pielessä, tai siellä on ylilämpösuoja lauennut. Ylilämpösuoja on hyvinkin voinut laueta jos siellä on ollut joku hurja 6-7 käyrä käytössä.
Ylilämpösuojan voi kuitata punaisesta napista joka on koneen alaosassa, vasemman reunassa olevan harmaan "peltilaatikon" oikeassa reunassa. "Peltilaatikkoa" ei pidä avata, vaan se nappi on siellä kyljessä. Voimakkaan painalluksen jälkeen kuuluu naks, jos se on lauennut.
Tuossa raksamiehiltä ihan oikea ohjeistus. Eli päänäytön pyynti talvella niin korkealle, ettei sitä saavuteta. Muutoin kompressori pysähtyy ja sisään tulee raaka ulkoilma. Itselläni on pyyntönä 24 mitä ei saavuteta, eikä edes haluta saavuttaa. Mutta jos asunnossa pitää vähänkään korkeampaa huonelämpötilaa ja polttaa takkaa, niin voi käydä yllä kuvatulla tavallaOpastus laitteeseen tuli joltain raksamieheltä tyyliin "laittakaa tähän pyyntiä vaan 28 rohkeasti niin hyvä tulee".
Joo nyt on viimeistään selvää, että homma toimi. Säädin vielä jakotukin luota eteisen/kylpytilan valkoista namiskaa varmuuden vuoksi aavistuksen, kun sitäkään en ole aiemmin kokeillut. Nyt on T14 yli 30 astetta, T15 24 ja lauhdutin pysyy siellä 30:n pinnassa. Aiemmin T14 ja T15 saattoi olla sen 14–17 astetta ja lauhdutin ties mitä.Tuossa raksamiehiltä ihan oikea ohjeistus. Eli päänäytön pyynti talvella niin korkealle, ettei sitä saavuteta. Muutoin kompressori pysähtyy ja sisään tulee raaka ulkoilma. Itselläni on pyyntönä 24 mitä ei saavuteta, eikä edes haluta saavuttaa. Mutta jos asunnossa pitää vähänkään korkeampaa huonelämpötilaa ja polttaa takkaa, niin voi käydä yllä kuvatulla tavalla
Hyvä, että lattiat nyt lämpenee. Toivottavasti laite toimii muutenkin normaalisti tästä eteenpäin.
Hei, harmi jos näin on mutta toki näillä pakkasilla ei pelkkä ilmanvaihto riitä lämmittämään kun sinne 19-20 asteeseen joka kai on teillä lämpötila. Jos ymmärsin sinut oikein.Mikään ei auta. Laitoin DrGonzo21620 asetuksia, lattiat tippui 24-25 tasolle, termarit 21 asteessä. Ennen nukkumaanmenoa sisällä on noin 20-21,5 astetta aamulla takuu varmasti 19-19,5 ja termarit jatkuvasti pyytää lisää eli piirit on auki, kone tekee sähköllä lisää lämmintä vettä lattiaan. Mistä lämpöhäviöt johtuu? Miksi konemme ei jaksaa lämmittämään kämppää ilmastoinnin avulla yön aikana? Lauhdutin on asetuksien vaihdon jälkeen on koko ajan noin 24-30 asteinen. Eli sisään tulee periaatteessä noin 21-22 asteinen ilma.
Jos ajatellaan muita vaihtoehtoja, niin pystyykö joku antaa vinkin pienestä ja edullisestä VILPistä tähän meidän toivottoman tapauksen kaveriksi? Vai ILP?
Kuulutus on aivan kohtuuton, yli 100 kW päivässä koko ajan!
Hei, harmi jos näin on mutta toki näillä pakkasilla ei pelkkä ilmanvaihto riitä lämmittämään kun sinne 19-20 asteeseen joka kai on teillä lämpötila. Jos ymmärsin sinut oikein.
Kun laihdutin on noin 30 asteessa niin ilma joka tulee sisään meillä on noin 25 asteinen. Makkarissa joka on kauimpana laitteesta ilma saattaa olla noin 21 asteista. Johtuen matkasta ja ilmanvaihtoputkien eristyksestä.
Kun ulkolämpötila menee alle sen -15 niin lattialämmitys rientää apuun ja silloin menee sähköä. Mutta niinkuin jo sanoin niin Nilanin teho ei riitä silloin yksinään pitämään kämppä lämpimämpänä.
Meillä mennyt viime (8-9.2.21) vuorokauden aikana noin 70 kWh.
Voithan sä kokeilla että jakotunkit on säädetty oikein ja että lattioihin menee tarpeeksi lämmintä vettä. Käyrä on meillä 2 joka riittää hyvin. Jos on saanut talon lämpimäksi voi käyttää käyrä 1.
Jos @viggeblo ILP:iä aiot hankkia niin kannattaa muistaa että silloin lattialämmitys ei välttämättä pelaa oikein. Monilla termarit, ei toimi kunnolla jos ILP on käytössä ja lattiat saattaa silloin olla kylmiä.
Voithan sä ehkä hankkia ilmanvaihdon avuksi tuloilman esilämmityspatteria mikä Nilan kai myy mutta silloin menee enemmän sähköä ja patteri lämmittää ehkä sen tuloilman vain noin pari astetta. Olen ymmärtänyt.
Siitä ei ole kokemuksia ja eikö ne vähän tee sitten samaa työtä eli en näe heti että olisi kannattavaa.Mulla on hankittu jo tammikuussa 2500 W öljylämmitin, semmonen honesta toiseen siirrettävä, pyörillä varustettu versio =) muuten olis paleltu kunnolla kun pakkaset alkoi
Mitä mieltä olet VILPin yhdistämisestä Nilaniin? Jos se järkevästi hoittaisi sen lattian ja käyttöveden lämmityksen?
@viggeblo niin, on helmikuu ja pahimmat pakkaset moneen vuoteen. Ei se kämppä pyhällä hengellä lämpene. Paljonko päälle 100 kwh sulla päivässä menee? Yön aikana ei käy tiskikoneet ja muut härpäkkeet mitkä tuottavat myös lämpöä. Samoin ne lämpöä tuottavat asukkaat nukkuvat ja hikoilevat / palelevat peittojensa alla eivätkä tuota samalla tavalla lämpöä kuin päivällä liikkuessaan. Ja öisin on ulkona kylmempää, joten... tuo lauhduttimen 24 astetta on edelleen vähän ja miksi se seilaa tuolla tavalla??? Uudempi laite kyseessä ja kosteusvalikkoko tuon sitten aiheuttaa? Lattiaan on minulla mennyt enemmän kuin 24-25 asteista vettä näillä pakkasilla. Pistät termareista pyynnin yöksi vaikka 22 astetta ja katsot riittääkö tuo.Kuulutus on aivan kohtuuton, yli 100 kW päivässä koko ajan!
Paina kytkintä ja katso tuleeko CTS päänäyttöön *. Jos tulee, niin kyseessä on takkakytkin. Hyöty jää oikeastaan liesituulettimen / keskuspölynimurin käytön yhteyteen, jos takkaa ei ole. Ja noilla em. et sitä tarvitse, ellei alipaine jostain syystä aiheuta ongelmia.Voisiko olettaa, että kyseessä on takka-/etäkytkin? Meillä ei siis ole takkaa, joten en ole koskaan tajunnut ajatella tällaista. Onkohan siitä hyötyä, jos opettelee käyttämään etäkytkinvalikkoa ja tuota kytkintä joissain tilanteissa?