Pörssisähkö vs kiinteä hintainen

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja remykv
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Suomessa sähkö on yhtä halpaa!
Täähän se ongelma tavallaan onkin, kun ei tajuta että nuo tämänkin hetken markkinoilla olevat sähkönhintatarjoukset ovat laajemmin ajateltuna aika halpoja hintoja sähkölle.

Toki maailmassa on paikkoja joissa pienemmälläkin summalla saa tuvan lämpimäksi, mutta jos edes jotenkin suhteutetaan tulotasoon, niin lämpö on meilla halpaa.
 
Edellisessä energia kriisissä ollut sähkötuki taisi mennä hyvävaraisille sähkon suurkuluttajille.

Se automaattinen tuki jaettiin kaikille ilman tarveharkintaa. Mutta oli siellä tarjolla myös tarveharkintainen tuki.

Tämä tuki on kyllä silleen outo että ei esim. osakepörssin pelaajia tueta erikseen jos kurssit ei ole myönteisiä. Eihän sähköpörssi ole mitenkään pakollinen pelimuoto?
 
Jaettiinko tuki vain pörssisähköasiakkaille vai miten tämä liittyy asiaan?

Rupesin miettimään tätä itskein ja jaettiinhan sitä tukea myös niille, jotka olivat tehneet kalliin sähkösopimuksen, josta ei voinut luikerrella eroon muuten kuin talonsa myymällä.

Ehtona oli, että sähkönmyyntisopimuksen mukainen sähköenergian hinta on ollut yli 10 snt/kWh (sis. alv) tai pörssi.
 
Esimerkiksi meillä on 12 kk liukuva pörssisähkön keskihinta marginaaleineen on 6,4 c/kWh ja siiroon+ sähköveron hinta on ollut pidemmän aikaa 8,2 c/kWh. 12 kk liukuvassa pörssisähkön hinnassa on siis mukan myös viime tammi ja helmikuun korkeat hinnat.
Yllättävän kova hinta. Heleniltä sai 6,66c/kWh kiinteän viime vuonna joten käytännössä samoissa. Itse ajattelin niinpäin, että paneelit/akusto tuottaa kesäauden valtaosan energiantarpeesta joten talvikaudelle tuo on hyvä hinta, suojaan siis tavallaan vain talvikauden hintaa. Koska vilpin myötä kulutus on laskenut niin ei edes yösiirto kannata ja yöllä on usein kovin pakkanen jolloin COP laskee. Niinpä varmaan jatkossakin pysyn kiinteässä jos kiinnityksen saa edukkaasti bf-tarjouksena. Tulevaisuudessahan ei todennäköisesti pörssiähköläisiäkään hemmotella nollahinnoilla talvella, koska valtava määrä sähkökattiloita asennettu kaukolämpöön syömään "ilmaiset" tunnit. Eli tavallaan pörssisähkönkin hinta lähenee kinteätä ainakin alapäässä. Kesällä varmaan nollahintoja tulee olemaan aurinkosähköstä johtuen.
 
Tilanne on vielä hankalampi jos on rakentanut lähes valmiiksi pörssin "piikki-hintojen" välttämiseksi invertteripaketin akkuineen, ohjauksineen;-)
Jos ottaa 24kk kiinteähintaisen sähkösopimuksen tma paloi pohjaan samantien
Minulla on aurinkosähkö ja akusto ja kiinteähintainen sähkö. Koska täällä on korkea siirtohinta, niin tuokin yhtälö riittää. Kesällä toki myyn ylijäämäsähkön korkeaan hintaan, muussa tapauksessa lataan akkua ja käyttövettä. Korkean siirtohinnan alueilla ei ole oikein järkeä pelata oston/myynnin suhteen koska akku kuluu, akuston häviöt jne.
 
Minulla on aurinkosähkö ja akusto ja kiinteähintainen sähkö. Koska täällä on korkea siirtohinta, niin tuokin yhtälö riittää. Kesällä toki myyn ylijäämäsähkön korkeaan hintaan, muussa tapauksessa lataan akkua ja käyttövettä. Korkean siirtohinnan alueilla ei ole oikein järkeä pelata oston/myynnin suhteen koska akku kuluu, akuston häviöt jne.
Akustoa on vaikea käyttämällä kuluttaa loppuun ja akusto kuluu vaikkei käytäkään.
 
Jos on huolissaan akun kulumisesta käytössä, niin ei kannata sitten hankkia koko akkua ;) Pätee moneen muuhunkin asiaan.
Tuossapa tekoälyn tiivistys:

Yhteenveto sun kysymykseen​


Jos puhutaan saman syvyisistä sykleistä (esim. molemmat 80% DoD), niin kyllä — tuplakäyttö puolittaa kalenteriajan suoraan lineaarisesti, koska kyse on vain siitä kuinka nopeasti kumulatiivinen syklimäärä täyttyy. Jos taas tuplaus tarkoittaa kahta matalampaa sykliä yhden täyden sijaan, todellinen kalenteri-iän lyheneminen on lievempi kuin tarkka puolitus, koska matalat syklit "maksavat" vähemmän per kWh läpi menevää energiaa.
 
Oli sähkiksen latausta, lämmitystä (talli + talo) ja käyttöveden lämmittelyä aamuyöstä. Ei enää nuo tiskarin/pyykkärin/ruuanlaiton piikit tunnu missään 🤪 tai kai ne jotain kv:n muodostukseen vaikuttaa kun kalliimmille tunneille osuivat, mutta menkööt.

Screenshot_2026-08-20-20-48-01-39_16ca16ea5f0472a6b931b86183c394be.webp
 
Tuossapa tekoälyn tiivistys:

Yhteenveto sun kysymykseen​


Jos puhutaan saman syvyisistä sykleistä (esim. molemmat 80% DoD), niin kyllä — tuplakäyttö puolittaa kalenteriajan suoraan lineaarisesti, koska kyse on vain siitä kuinka nopeasti kumulatiivinen syklimäärä täyttyy. Jos taas tuplaus tarkoittaa kahta matalampaa sykliä yhden täyden sijaan, todellinen kalenteri-iän lyheneminen on lievempi kuin tarkka puolitus, koska matalat syklit "maksavat" vähemmän per kWh läpi menevää energiaa.
Jos akuston 70%..80% taso tulee vastaan siinä 8000 syklissä, niin se on tuollaiset 22 vuotta kun ajaa yhden syklin vuorokaudessa.
Ikääntyminen tulee vastaan sitä ennen
 
Jos nämä LFP:n luvatut syklinkestot pitää paikkansa lähimainkaan mitä mainostetaan niin en ole kyllä huolissaan noista sykleistä.
Jos oman 16kwh akun kapaa on vielä 10v jälkeen jäljelllä se 13-14kwh kun sitä on syklattu max 4000 kertaa niin olen ihan tyytyväinen tulokseen. Tuo tarkoittaisi että keskimäärin 1.6% tippunut vuodessa. Varsinaisen kalenteri ikääntymisen vaikutusta ei oikein voi välttää sillä koskettaa joka tapuksessa akustoa joten käyttöön nämä pitää ostaa.
 
Viimeksi muokattu:
Jos noista syksleistä on huollissaan niin maltiliset tehot on paras lääke tereveelliseen elämään, ei syklien määrän rajoittaminen... näin olen ymmärtänyt. Tehojen vaikutuksen huomaa helposti lämmön tuotannon lisääntymisestä. Itse olen etsinyt sellaisen tason että kennot pysyvvät 28C kesällä. Toinen on että akkua ei kannata pitää täynnä. Ainakin DESS pyrkii ajamaan akun tyhjäksi jos sille ei voi halpuuttaa energian hintaa.
 
En tiedä mikä 🤪 itseeni oikein iski, mutta vaihdoin sitten pösän hybridiin.

Katselin tuossa tuota meidän historiaa tältä vuodelta kun joka kk olisi se kv ollut sen 2...3c pakkasella, kiitos kotiakun, niin meinasin joskos hakisi pikkasen suojaa noita povattuja talven hirmuhintoja vastaan. Viime talvena kun 250€ paukku rikki sähkölaskussa per kk, niin jos tällä nyt säästäisi edes sen 100€/kk noina talven kolmena kuukautena, niin voihan siitä sitten ottaa sen lopun vuotta vaikka 20€/kk turpaansakin ja silti jää voitolle. Paneleiden tuotanto on kuitenkin ollut melko hyvää jo aikaisin keväästä ja varmaan jatkuu vielä pitkälle sysyynkin, niin sitä ostosähköä kovin paljon kulu, jälleen kiitos kotiakun joka lataa itsensä paneleista jotta on mitä käyttää sitten kun aurinko ei enää paista.
 
En tiedä mikä 🤪 itseeni oikein iski, mutta vaihdoin sitten pösän hybridiin.

Katselin tuossa tuota meidän historiaa tältä vuodelta kun joka kk olisi se kv ollut sen 2...3c pakkasella, kiitos kotiakun, niin meinasin joskos hakisi pikkasen suojaa noita povattuja talven hirmuhintoja vastaan.
Kyllä se rentouttaa. Viime talvena, kun katsoi korkeita pylväitä sähköäpissä niin hymyilytti väärinpäin nyt meinaa suupielet nousta hintapalkin kanssa samaa matkaa.
 
Viime talvena, kun katsoi korkeita pylväitä sähköäpissä niin hymyilytti väärinpäin nyt meinaa suupielet nousta hintapalkin kanssa samaa matkaa.
Ja eritoten jos sattuu tulemaan sitä pösän hintaheiluntaa kovinkin voimakkaasti, niin KV tykkää. Tasaisen kalliina päivänä taasen tuo oma kiinnitystaso on se joka lämmittää mieltä. Toki tiedostan että kesällä otan jälleen tästä nokkaani, mutta kuten tuossa yllä jo mainitsin, jauhaa tuo akku sitä negatiivista KV ihan hienosti myös kesällä, eikä se ostosähkön määrä muutenkaan juuri päätä huimaa omin aurinkopanelein ja näin uskoisin vuositasolla kuitenkin jääväni tästä yhä voitolle + se oma mielenrauha sähkölaskujen suhteen tulevaksi talveksi.

Eipä tuollaista KV-sopparia ole itsellä koskaan aikaisemmin ollutkaan ja kyttäsin aikani lähinnä sellaisia 5-6c/kWh tasoja, jotta voisi ihan hyvin kokeillakin, mutta nyt joutui sitten ottamaan tuon Oomin 8.79c/kWh tähän testiin. Oomi myös siksi ettei tartte tuon paneliylijäämänkään kanssa pulata, meillä kun on Lumpeen sopparit olleet jo vuosia ja Lummehan yhdistyi Oomiin, liekkö Lumme enää edes myy uusia soppareita lainkaan.
 
Heinäkuu ja elokuu näyttäisi myös menevän pörssin eduksi. Laitetaas tähän kuitenkin 11.8.25 alkaen nykyinen kiinteä 6.55 ja pörssin vertailu.

Oma spot-keskiarvo (sis. marginaali) 9,512852 snt/kWh
Oma spot-keskiarvo (ei marginaalia) 9,062852 snt/kWh
Oma spot-hinta (sis. marginaali) 994,7 €
Oma spot-hinta (ei marginaalia) 947,65 €
Spot keskiarvo 7 snt/kWh
Kulutusvaikutus % +29,53 %
Kulutusvaikutuserror +2,07 snt/kWh
VerotALV 25,5 %
Hintojen tarkkuus Tunti
Kiinteä hinta 6,55 snt/kWh
Kiinteä hinta yhteensä 684,89 €
Laskentaväli (alkuajat) 11.8.2025 0:00 - 22.8.2026 23:00
Kokonaiskulutus aikavälillä 10 456,38 kWh
Oma spot-keskiarvo (ei marginaalia )9,062852 snt/kWh
Kulutusvaikutus +2,07 snt/kWh

Eli 0,45snt marginaalilla 310€ säästö kiinteällä verrattuna puhtaaseen pörssiin. Ja tämä siis ilman mitään optimointeja ja ajastuksia. Sähköä käytetään kun tarve ja maalämpö tekee omalla lämpökäyrällään lämmitystä ja käyttövettä tarpeen mukaan.

Sopimus on voimasa 30.9 asti ja sitten jatkuu 6.99snt 6kk Helenin kiinteä yli lämmityskauden. Saa nähdä mitä on tarjolla sitten ensi keväänä.
 
Sopimus on voimasa 30.9 asti ja sitten jatkuu 6.99snt 6kk Helenin kiinteä yli lämmityskauden. Saa nähdä mitä on tarjolla sitten ensi keväänä.
Saanko kysyä, milloin löit lukkoon tuon 6.99snt 6kk sopimuksen, yleisen hintakehityksen ymmärtämiseksi siis pelkästään? (Oma veikkaukseni huhti-toukokuussa). On kyllä hyvä hinta tuolle ajankohdalle.
 
Saanko kysyä, milloin löit lukkoon tuon 6.99snt 6kk sopimuksen, yleisen hintakehityksen ymmärtämiseksi siis pelkästään? (Oma veikkaukseni huhti-toukokuussa). On kyllä hyvä hinta tuolle ajankohdalle.
Helenillä oli tarjolla 6kk sopimus maalis-huhtikuussa jolloin sai tehtyä "uutena asiakkaana" sopimuksen alkamaan 6kk päähän. Tein sen alkamaan 1.10 180 vrk päähän eli huhtikuun alussa. Itse olin Helenin asiakas nykyisellä sopimuksella ja meni vielä tuo sopimus läpi ennen kuin hoksasivat virheensä. Tuuria siis matkassa ja nopeat syövät hitaat...
 
Mikähän liukuri.fi:ssä mättää, kun näyttää kulutustiedot vain 19.8. klo 11 asti.
Datahubista ladatusta excelissä löytyy kyllä 24.8. vuorokauden loppuun asti kulutustiedot.
 
Mikähän liukuri.fi:ssä mättää, kun näyttää kulutustiedot vain 19.8. klo 11 asti.
Datahubista ladatusta excelissä löytyy kyllä 24.8. vuorokauden loppuun asti kulutustiedot.
Täällä näyttäis toimivan, mutta Älyenergian ja liukurin kv:ssa eroa
ÄE = -0,38 ja Liukuri = -0,5
 
Täällä näyttäis toimivan, mutta Älyenergian ja liukurin kv:ssa eroa
ÄE = -0,38 ja Liukuri = -0,5
Mahtaako olla ihan samat kulutusaika ja spotaika, onko ÄE jo tämä päivä spot hinnassa?

Onko tämä = liukurissa?
 

Liitetiedostot

  • Screenshot_2026-08-25-10-24-05-02_b795307a4ba8e5abf398dca9242b01a3.webp
    Screenshot_2026-08-25-10-24-05-02_b795307a4ba8e5abf398dca9242b01a3.webp
    9,1 KB · Lukukerrat: 17
Mahtaako olla ihan samat kulutusaika ja spotaika, onko ÄE jo tämä päivä spot hinnassa?

Onko tämä = liukurissa?
1.8-24.8 näyttää kulutuksen ja spot ka:n (4,51) aivan samoin ÄE ja Liukuri. Oma spot on Liukurin laskemana pienempi 0,13snt/kWh ja siten kv myös parempi.
Saas nähdä kk:n lopussa mikä on sähkönmyyjän näkemys. Heinäkuussa kv oli mulle parempi myyjän laskelmassa.
 
1.1.2026 - 26.8.2026

Kulutus 12068,51 kWh
Kv-soppari säästänyt 310 € pösään verrattuna (ei kk-maksua eikä marginaalia mukana).
Ehkä 50€ tuohon lisäsäästöä jos pösäsopparin marginaali (mikä se nykyään keskimäärin onkaan) lisätään mukaan.

Sähkärin lataus alkanut tuottaa negatiivista kv:ta jo nyt hyvin kun kesäkuukausina ei ole aiemmin helpolla saanut edes -0,5 snt/kWh kasaan, nyt elokuussa mennään jo yli -1 snt/kWh rajapyykissä. Jännä nähdä miten kv kehittyy lämmityskaudella, jos ja kun hinnat heilunee enemmän yön ja päivän välillä.
 
Takaisin
Ylös Bottom