Sähköautojen lataaminen ja latausverkosto

Joo, ei siihen yksin sitä autoa pitäisi jättää...

Toisaalta...Miksi vaunun tai kärryn kanssa pitäisi olla etuoikeus jonon ohi? Siis jos muihin on jonoa ja kärrypaikka odottaa tyhjänä mahdollista lataajaa.
Miksi niitä kärrypaikkoja sitten on tehty, jos kärryilijä on etuilija? Pitäiskö kärry irroittaa ja siirtyä jonoon?

Edit: Skenaario: Kärrypaikka varattu, irroitat kärryn ja menet tyhjään latauspaikkaan. Kärrypaikka vapautuukin, kun olet kahvilla. Kaikki ei kärrypaikat varattuina ja paikalle tulee ei kärrypaikkaa tarvitseva ja se näkee kärryn irroitettuna ja arvaa, että joku noista olis voinut mennä kärrypaikalle. Onneks ei tiedä kuka se oli, mut suomalainen jää kyttäämään :)
 
Viimeksi muokattu:
Ei taida latauspaikoilla olla invapaikkoja, vai onko jossain? Tätä käyttäjäryhmää ei varmaan ole huomioitu vielä? Jos olis niin saako invapaikalle mennä lataamaan, jos muut on täynnä?
 
Esimerkiksi Kaarinassa uusi Kuovinkadun päiväkoti, kahden auton latausasema, toinen parkkiruutu on invaruutu. Hovirinnan uusi koulu, kaksi kahden auton tolppaa, yksi ruuduista on invaruutu.
 
K-latauksella Mammutti- tarjouksena 20% ale lataushinnasta. Tällaiset on aina mukavia ja tervetulleita, kertooko siitä, että kilpailua alkaa olla?
 
K-latauksella Mammutti- tarjouksena 20% ale lataushinnasta. Tällaiset on aina mukavia ja tervetulleita, kertooko siitä, että kilpailua alkaa olla?

On noita ennenkin ollut K-latauksella. Sisäänheittokampanja :)

Ei se kerro musta kuin että K-ryhmässä on tapana tehdä kauppaa ajoittaisilla tarjouksilla. K-ryhmän yöalennusta olen hyödyntänyt. Viime viikolla tosin Lieksassa sikäläisen Osuuspankin Plugit järjestelmään kuuluva laturi vei voiton 15 sentin hinnallaan. Latasin akun ihan piripintaan. Auto varoitti heti liikkeelle lähtiessä, että energian talteenotto ei onnistu kun akku on täynnä.

Sellainen puute noissa latauskartoissa on ettei hinnan perusteella pysty suodattamaan karttaa.
 
Plugit järjestelmään kuuluva laturi vei voiton 15 sentin hinnallaan.
Oman työpaikan pihassa on myös 15 sentin laturi, tosin 2x11kW, mutta olis oivallinen latauspaikka lähi kerrostalojen sähköautoille. Kameravalvonnan alla vielä. Lähialue kylläkin sellaista ettei taida olla yhtään sähköautoa asukkailla.
 
Oman työpaikan pihassa on myös 15 sentin laturi, tosin 2x11kW, mutta olis oivallinen latauspaikka lähi kerrostalojen sähköautoille. Kameravalvonnan alla vielä. Lähialue kylläkin sellaista ettei taida olla yhtään sähköautoa asukkailla.

Noita 11 kW latureita tuntui maaseudulla olevan tiuhaan. Itselle sellainen ei käy koska on vain yksivaihelataus. Pienimmät ovat jotain 6-8 kW malleja, jotka riittäisi kolmivaiheisena mutta yksivaiheisena nopeus on sama kuin Shukolla.

Itä-Suomessa sellainen havainto on että hinnat tuntuu olevan eri kunnissa erilaisia. On kuntia joissa peruslatausta ei saa alle 35 sentin yhdestäkään laturista. Sitten joissain on jopa näitä 15 sentin malleja tarjolla. Voisiko takana olla paikallinen sähköyhtiö jonka hinnat on niin kovat ettei pienempi hinta kannata?
 
Viimeksi muokattu:
On se hauska katsoa kun vähän halvemman lataussähkön perään on eläkelläismiehellä aikaa.
Olin eräällä koululla töissä, kun tulin ja odottelin sisään pääsyä, niin lippakakkimies tuli bemarilla Virran tolpalle ja laittoi auton lataukseen. 2 tunnin kuluttua kun lähdin niin hän istui edelleen autossa 😅.
Hinta oli 15snt/kWh, auto ilmeisesti lataushybridi, en nyt mallia tiedä, sellainen citymaasturi/tila-auto.
 
Takaisin
Ylös Bottom