Tärkeintä olis sen veivauksen loppuminen. Ja jos minulta kysytään, mihin jäädään, niin ehdottomasti kesäaika.
Mielestäni kutakuinkin ainoa perustelu on tähän se jonkinlainen erikoinen "iltavalo", jotta voi jotain harrastaa sateessa, mudassa ja rännässä. Jos taas katsoo lapsia, jotka tallustaa siinä sateessa kouluun aamukahdeksalta keskellä synkintä aikaa (ja joka vuosi joku jää auton alle), niin kesäaika on ehdottomasti huono vaihtoehto ja lisää turhia riskejä (toki vaihtoehtona on määrätä koulu alkamaan vasta valon aikaan). Aamuvalolla tosiaan tekee vaikka mitä ja lapsille ja nuorille vielä tärkeämpää. Valoon on luonnollisempi herätä kuin pimeyteen. Teinipojat harvoin mitään aamuvirkkuja.
Lisäksi jos Suomi menee pysyvään kesäaikaan se sisältää riskejä, kuten:
1. ollaan moskovan ajassa
2. ruotsiin liikuttaessa joudutaan pahimmillaan veivaamaan kelloa kaksi tuntia
3. yleiseurooppalainen aikavyöhyke ei ole käytännössä mahdollinen (tottakai vaatii, että mannereurooppa valitsee pysyvän kesäajan)
4. suurin osa ulkomaanreissuista tietäisi enemmän siirtelyä
Mielestäni olisi tosi kätevää, kun baltiasta espanjaan (ehkä portugaliin) olisi sama aikavyöhyke. Suomelle se tarkoittaisi silloin pysyvää talviaikaa ja parempaa integraatiota, ei olla se outolintu tämänkään osalta ja se on vielä meille NORMAALI aika, se normaali on siellä ihan syystä (olisi outoa, että kaikki on epänormaalissa ajassa jatkuvasti, ja jos se haluttaisiin korjata, niin vielä enemmän säätöä — eli unohdettaisiin auringon olevan korkeimmillaan klo 12). Sitten jos menet venäjälle, siirrät tunnilla ja jos menet britteihin tai irlantiin niin tunnilla. Olisi selkeää. Tämä ajaa itselläni kaikkien muiden perustelujen ohi. Mutta tuskin toteutuu, koska pysyvän kesäajan iltavaloihmiset torppaavat sen varmasti. Olisi sekin (pysyvä kesäaika) parempi kuin siirtely.