Vähän Perfera 40-kokemuksia täältäkin.
Aiemmin mainitsemani ulkoyksikön naputtava ääni tuli (tietenkin) siitä, että täyspitkät kennorivit hakkasivat avoimessa päädyssä toisiinsa pienemmillä käyntinopeuksilla. Ne on kiinnitetty toisiinsa nippusiteillä sieltä putkien U-lenkeistä, mutta nippusiteet oli pikkuriikkisen löysällä. Paha sanoa oliko ne jätetty kiristämättä viimeiseen asti, vai oliko kennot vähän liikkuneet suhteessa toisiinsa esim. kuljetuksen aikana.
Korjauksen jälkeen ulkoyksikkö on ollut miellyttävän hiljainen. Daikinilla on ohje ulkoyksikön resonanssi/naputusäänteen korjaamiseen. Tämä oli siellä ensimmäisiä tarkastuskohteita. Enemmistö kohteista vaikutti olevan putkien etäisyyksiä toisiinsa tai kuoreen.
Vaikutelma toistaiseksi on pääosin positiivinen.
-Puhallusnopeudet vaihtelee etenkin automaattitilassa ärsyttävästi.
-Lämmityksessä läpät kannattaa käsittääkseni suunnata alas. Toisin kuin vanha Fujitsu, manuaalitilassa tämä ei kuitenkaan sulattaessa nosta niitä ylös, vaan puhaltaa kylmää suoraan sohvalla lepääviin kissoihin.

-Toisinaan sulatuksia tuntuu tulevan yllättävän tiheään, vaikka kenno näyttäisi olevan enemmän kuurassa kuin jäässä. Jossain olosuhteissa ehkä just tuo mainittu 30 minuuttia. Itse en ole ottanut aikaa, kunhan ihmettelin.
-Sulatuksen lopuksi ulkoyksiköstä nousee joskus reilustikin höyryä. Varmaan ihan normaalia? En vaan huomannut Fujitsusta koskaan, joten nyt eka kerta vähän säikäytti, että mikä palaa...
-Sulatusveden määrästä ei ole käsitystä, laatasta lähtee viemäri. Aika vähän sitä näyttäisi per sulatus tippuvan, mutta roiskuu kauas. Piti suojata sokkelia vanerilla.
-Ohjaus tuntuu tavoittelevan pari astetta säätöarvoa kovempaa lämpötilaa. Kai tähän joku hyvä syy on, mutta en ole itse keksinyt. Siis appiksesta näkee sisäyksikön mittaavan lämpötilaksi esim. 25C kun asetusarvo on 23C. Silti se puhaltaa varsin kuumaa.
-Takkamoodin toiminta on täälläkin pieni mysteeri. En ole varsinaisesti huomannut eroa se päällä tai pois.
-Android-appis vaikuttaa hyvältä, poislukien pieni hitaus "pumppua hakiessa". Mainittu 0.5C säätövälin puute ärsyttää täälläkin.
-Edelleen odotetaan mielenkiinnolla kylmempiä kelejä, että näkee mihin asti tämä jaksaa pitää lämpöä yllä. Vuorokauden korkein keskikulutus taitaa olla toistaiseksi vajaa 800W. Vanha raihnainen Fujitsu alkoi olla pulassa jo nollakeleilläkin.