Kun ulkolämpötilat ovat olleet n. 30 C-ast. päivällä, niin lämpökierron ( jäähdytyskierron ) lämmöt ovat olleet n. 25 C-ast. eli viilennys puhallinpattereilla on toiminut lievästi, käytössä 7 kpl puhallinpattereita. Meillä ei ole kierron jäähdytystä vielä.
Kesällä jäähdytyskiertoa voi käyttää maalämpöpumpun lämmönkeräys piirinä ja lämmön siirtää LKV:n
Meillä on lämmönkiertoputkisto maan alla montakymmentä metriä, eli jäähdytys tarkoituksessa olisi myös tämä huomioitava Putkisto on eristetty ajatellen lämmitystä.
Vaikka jäähdytysnestettä menee lämmityskiertoon vähän, kun maalämpöpumppu ( kattokiertoLP )laitetaan jäähdyttämään lämpökiertoon, niin sillä ei ole merkitystä, voidaan myös huuhdella putket ennenkuin venttiileillä ohjataan kiertoon. Syksyllä kun kattokierto laitetaan toimimaan, niin tietenkin jäähdytysnestettä tarvitsee olla riitäävästi.
Ohjaus voisi toimia STC 1000 mikrocomputer termostaatilla, kattokierto LP käyntiin/seis, asetetaan kierron max-min.
Tämä edelläkuvattu kattokierto LP:n liitäminen lämpökiertoon ( jäähdytyskiertoon ) on vielä tekemättä, pitäisi itse tehdä, ehkä myös maksaa,
Kirjoittelen myös näitä suunitelmia sen tähden, että tieto leviää mahdollisuuksista.