Kuinka kuumarinki tämä on, saako täällä kirjoittaa allaolevaa provokatiivista tunteen paloa?
Kaikki nämä kulutusjoustot ym meuhkaaminen johtuvat jostain ihmismielen syvyyksissä olevasta pyrkimyksestä hallita hallitsematonta (ilmastoa, maapalloa, universumia köh). Ja useimmiten kyse on siitä että halutaan hallita toisten ihmisten elämää. Edelleenkään en ole nähnyt sähkön tuhlausta kuin korkeintaan niissä talouksissa joissa yhteiskunta maksaa laskut ja "elämisen hallinta" (voiko sitä hallita) on muutenkin kadoksissa ja ehkä sillä kylän ainoalla pöyhkeällä uusrikkaalla ulkoporeamme kuplii pihalla ja vietetään ikuista vappua mutta suuri massa vaikuttaa tässäkin asiassa ja kohtuullisen asiallista menoa omiin silmiini on sattunut suomalaisessa mielenmaisemassa ja arjessa, säästämistä ja pihistelyä.
Kulutusjoustossa on omituista pyrkimys muiden (toisinaan omankin) elon synkronisoimisessa spot-hintojen kanssa. Paljonko maksaa pidemmässä juoksussa elämän laadun tipahtamisesta johtuvat mielenterveyden/ fyysisen puolen ongelmat jos tätä vuosia meinataan jatkaa.. "Onnistuin säästämään 130€ viime kuussa, univelkaa on kyllä karmeasti ja verenpaineet katossa, liikunnan lopetin kun en jaksanut enää vuorokausirytmin nyrjähtämisen vuoksi lenkille lähteä" , katsotaanpas lopullinen lasku seuraavan 20-30 vuoden ajanjaksolla ottaen kohortti vaikkapa nuorisosta.
(Vrt. korona, "Suomi veti hienosti". Noniin säästettiin joidenkin elämästään jo nauttineiden(!!) vanhusten elinikää muutamia kuukausia (kuoli kyllä perussairauteen/flunssaan tietenkin lopulta, mutta eipäs mennyt koronaan ähäskutti) ja kidutettiin lapsia ja nuorisoa mielivaltaisella rajoituspolitiikalla. Menetettyjä vuosia emme koskaan voi heille takaisin antaa.) <- ei liity sähköasiaan ja koskettaa ajanjaksoa 2021 eteenpäin kun oli jo rokotteet olemassa, 2020 kevään sulut vielä osin ymmärtää kun luulo oli että "kuolemme kaikki". Totuuskommissiota jo peräänkuulutettiin taannoin mediassa jotta jälkipyykki saadaan pestyä mm. kuolemien kirjaaminen tavalla joka oli alusta saakkaen kovin kovin omituinen.
Eikö ymmärretä että mikäli spot-orjiksi opetamme itsemme se on totaalinen epäonnistuminen ja vain reagointia pakon edessä, alamäkeä, taantumaa, surkeutta.
Kulutusjoustoissa on sen verran mieltä että mikäli jotain varaavaa lämmitysjärjestelmää pystyy automaattisesti(!) ajoittamaan vähemmän kuormitetuille tunneille niin mikä ettei. Mutta se että pitää hellan ääressä miettiä että voiko tehdä tänään ruokaa on jo aikaista syvältä. Saunominen, no ihmisoikeutena tätä nyt ei voine pitää että kenties siinä voisi joustaakin (ja sehän vaikuttaakin koska isosta kuormasta kyse), olkoonkin että jollekin voi olla kovinkin tärkeä elämän laadullinen asia. Jotenkin en näe että tällainen pelleily vie ihmiskuntaa yhtään eteenpäin, älykkäät sähköverkot.. joo lisää kustannuksia, vikoja ja jumppaa. Niin se ratkaisuni? Ydinvoima (ja lopulta fuusio).
Ja täysin mustavalkoista ei ole hallitsemispyrkimyksetkään, onhan meillä riemuvoittoja kuten CFC-yhdisteiden kielto maapallon tasolla ja otsonikerros oikeni kohtuudella takaisin. Mutta onnistuuko tämä ilmaston suhteen, tätä epäilen suuresti mutta toivottavasti olen väärässä ja ydinvoimaa nousee joka niemeen ja notkoon, kunnes fuusio meidät armahtaa.