Nilan ec9, asetukset, ihmettelyä

vkomu22

Jäsen
Keskuslämmitystä voisi ajaa käyrällä 1. Onhan tuloilmasuodatin vaihdettu tiiviimpään malliin kuin koneen mukana tuleva? Sulatusvalikossa laita ilmanvaihtoon ei mitään ja t6 sulatus -4. Kyllä tuo poreallas taitaa myös syödä sen verran ettei voi muihin vastaaviin ihan verrata...

Käyrä 1 oli ajatuksissa seuraavaksi testata, kun sitä täällä suositeltu tämän kokoisiin taloihin. Tuloilmasuodatinta ei ole vaihdettu, eli on koneen mukana tuleva (tästäkin näemmä kommentoitu useammin). Onko tämä sellainen, joka "pitää" itse hoksata tehdä ja vaihtaa, vai onko asentaja todennäköisemmin alunperin laittanut "väärät" ja voisin pyytää heitä esimerkiksi ensi kuun vuositarkastuksessa tsekkaamaan/fiksaamaan? Poreallas ei pitäisi olla selittävä tekijä varsinkaan joulukuussa ja nyt tammikuun alussa, koska ollut vähäisellä käytöllä (kansi kiinni ei kuluta mahdottomia) ja täällä muutamalla muulla ollut myös ulkoporeammetta ja selvästi pienempää kulutusta (kymmeniä prosentteja). Kiitos.

Tuossa pistää silmään varsin vähäinen poistoilman viilenemä jäteilmaksi, joka lienee ainakin yhtä lämmintä kuin T6 Höyrystin. Tuloilma kuitenkin lämpenee mukavasti 25 C. Joko kompurassa on vikaa tai sitten poistoilmamäärä on tolkuton ja vastaavasti tuloilmamäärä varsin pieni.

Tuonhan pitäisi toimia COPilla 3-4 varmaankin. Siis poistoilmasta otetaan 3-4 "osaa" ja tuloilmaan palautetaan 1 "osa" enemmän el 4-5 "osaa". Lämpötiloiksi laskettuna poistoilmasta otetaan n. 10 C, jolloin tuloilman pitäisi lämmetä vain n. 13 C tai hiukan alipaineisena n. 15 C. Mutta se lämpeää 25 C. Tai paremminkin poistoilman pitäsi viilentyä reilusti yli 15 C eli lähelle nollaa.

Jos on todella reilusti alipaineinen eli Nilan jo tuossa himmaa tuloa, pitäisi poistoilmasta ottaa n. 1500 W, jolloin 10 C vastaisi reilusti yli 100 l/s virtaamaa. Jotain siis mättää!

Edit: COP-höpinät väärin yllä eli 3-4 tarkoittaa, että 2/3-3/4 otetaan poistoilmasta ja loput kompuran sähkötehosta. Lämpötilat ei tuosta juuri muutu.
Poistoilma ollut omasta mielestä kokoajan liian lämmintä, alhaisimmillaan käynyt vähän kovemmilla pakkasilla 3-4 asteen välillä, mutta nyt taas tuolla 10 tienoilla. Kiitos.

Joo samaa mieltä edelliseen, höyrystin - >jäteilma liian lämmintä, sen pitäisi pyöriä nollaa lähempänä. Onkohan ilmamäärät mitoitettu melko suuriksi? (Toki esim suihkun jälkeen höyrystimen arvo hetkeksi voi nousta.)

Kokeile @vkomu22 ajaa ykköspuhallinnopeudella konetta vaikka päivä, vaikuttaako tulo- ja poistoilman tai höyrystimen arvoihin?
Tsekataan. Itse en ole mitään säätänyt tai sen kummemmin nähnytkään säätöjä, tuli "annettuna" ja muutamat virheasetukset fiksannut foorumin perusteella. Kiitos.
Onhan ilmamäärät säädätetty ja mitattu oikein?
Ja millä puhallinnopeudella se on tehty?

Omaan silmään sulla on aika kovat prosentit jo kakkosnopeudella ja samat prosentit(1 ja 2-nopeudet) tulo- ja poistopuolella herättää myös pientä epäilystä, että on kuristamalla säädetty, eli oiottu hommassa.

Menee harakoille paljon lämpöä jos on liian kovat ilmamäärät ja kylmällä jäähdyttää turhaan kämppää.

Itsellä about saman kokoinen kämppä viiden hengen ilmamäärillä ja puhaltimissa about 10% vähemmän vauhtia, kuin sun 2-nopeudella. Silti olen pienentänyt talveksi vielä 5% tuloa ja poistoa, kun tuntuu menevän jäteilman mukana turhaa lämpöä ja sisäilmakin menee kovin kuivaksi.

Edit: Mun kone on kai vuodelta 2010, joten en tiedä onko puhallinnopeudet vertailukelpoisia uudemman version kanssa.
Täytyy selvittää nuo säädöt ja puhallinnopeudet. Kiitos.
 

bunbbumies

Aktiivinen jäsen
Tuloilmasuodatinta ei ole vaihdettu, eli on koneen mukana tuleva (tästäkin näemmä kommentoitu useammin). Onko tämä sellainen, joka "pitää" itse hoksata tehdä ja vaihtaa, vai onko asentaja todennäköisemmin alunperin laittanut "väärät" ja voisin pyytää heitä esimerkiksi ensi kuun vuositarkastuksessa tsekkaamaan/fiksaamaan? Kiitos.
Etkö ole siis kertaakaan vaihtanut vielä suodatinta vuoden aikana?

Siinä tapauksessa siellä on todennäköisesti sellanen pallo ötökkää ym. töhnää ettet uskoisikaan.
 

bunbbumies

Aktiivinen jäsen
Tuohon Nilanin gateway kysymykseen en osaa vastata suoriltaan. Itsellä toimivat combot ollut RS485->USB-adapteri (tällä hetkellä openhabin kanssa ajossa) sekä Wavesharen RS485->ethernet -adapteri (testattu HA:ssa Nilan integraation kanssa).

Openhabissa on ilmainen pilven kautta käytettävyys (myopenhab.org) ja HA:ssa maksullinen Nabu Casa-vaimikäseoli. Molemmat käytössä tällä hetkellä, jälkimmäinen kuukauden trialina.

Oma hommansahan noissa molemmissa on, mutta lopulta palkitsee kun on pystyssä. Ja ympärille voi sitten alkaa rakentaa muutakin kivaa. HA lienee suoraviivaisempi ja helpompi kiitos hyvän veistan tekemän integraation. Olen kustomoinut (ja kääntänyt) openhabin alkuperäistä niin paljon, etten jaksaisi harjoitella samoja HA:n puolella.

Tässä vähän kahden vaiheilla ton HA:n kanssa kun sekä Nilan, että Dahua tuntuu olevan vielä poissa virallisista tuetuista laitteista. Mikäli nyt ymmärsin tuon HA:n toimintaperiaatteen niin toki saa ns. veisteltyä oman kombon, mutta sitte pakettiin pitäisi saada vielä sekä mökin, että kodin älyviritelmät yhteen nippuun niin alkaa mennä varmaan melkoiseksi säädöksi.
Lisäksi pitäisi Hue ym. Zigbee vehkeitä varten kuitenkin hommata joku USB-dongle niin tuotanoin... veikkaan, että jään odottelemaan kunnes järjestelmä on vähän kypsempi. Vaikuttaa kyllä siltä, että tuo järjestelmä tulee olemaan se standardi ja saa heittää kaikki muut hubit jonkkaan.
 

bunbbumies

Aktiivinen jäsen
Komp min nostin 10 asteeseen niin ei pitäisi ainakaan ulkolämpötilasta johtua kompuran stoppi. Se oli siis Off asennossa.

Ja siinä se syy taisikin olla. Nilanille tarkoittaa kompressorin minimi offilla ilmeisesti 0 astetta.

Rauhottui kummasti toi sahaava sekoilu. Ja tolla sekoilulla tuli nyt mentyä sitte yli kuukauden ellei peräti kaksi… :oops:
 

Liitteet

  • 68363B38-8071-4B03-B9A2-06295394E912.png
    68363B38-8071-4B03-B9A2-06295394E912.png
    140,2 KB · Katsottu: 108

vkomu22

Jäsen
Etkö ole siis kertaakaan vaihtanut vielä suodatinta vuoden aikana?

Siinä tapauksessa siellä on todennäköisesti sellanen pallo ötökkää ym. töhnää ettet uskoisikaan.
Aah, ymmärsin väärin eli suodattimia joo vaihdettu muutaman kuukauden välein ja koettanut katsoa, että olisi tuohon kuuluvat/sopivat (karkea ja hieno).
 

Suokuokka

Aktiivinen jäsen
Ja siinä se syy taisikin olla. Nilanille tarkoittaa kompressorin minimi offilla ilmeisesti 0 astetta.

Rauhottui kummasti toi sahaava sekoilu. Ja tolla sekoilulla tuli nyt mentyä sitte yli kuukauden ellei peräti kaksi… :oops:
Outoa, ei ole tullut vastaan tuo. Mutta hyvä jos toimi! Ohjeidenhan mukaan jos Nilanilla ei ole pyyntöä lämmittää päänäytön pyynnistä, niin tuo komp min vaikuttaa siihen tilanteeseen, että alkaa lämmittää jos lämpötila menee tuon minimin alle. Jos lämmitystarve edelleen on asetettuna niin tuon ei pitäisi vaikuttaa. Mulla ei toimi noin kuten sulla että tulo laskisi/sammuisi vaikka kokeilen laittaa komp min Off. Kuinkahan paljon näissä on tällaisia eroja
 

Suokuokka

Aktiivinen jäsen
Aah, ymmärsin väärin eli suodattimia joo vaihdettu muutaman kuukauden välein ja koettanut katsoa, että olisi tuohon kuuluvat/sopivat (karkea ja hieno).
Joo siis tulopuolella (vasen edestä katsoen) suodatin sellainen tiiviimpi malli (f5 tai f7) pitäisi olla. Ei siitä asentajille tai huollolle oikein voi mitään sanoa kun se pitäisi itse tajuta tässä laitteessa (ilman ohjeistusta, niimpä).
 
Ei tästä Nilanista nollakelillä taida enempää saada irti kuin tuon T2 +32°

silti talossa joutuu ottamaan Nilanilla lattiasta sähköllä lämpöä +26°
jos tämän ottaa pois niin sitten on talossa +18 - 19°lämmintä, johonkin se lämpöä hukkaa, veikkaan poistoa mutta kuitenkin pakko olla se pieni paine talossa.

Mittasin IV tuloputkesta tulevat lämmöt niin ne oli +25-26° että kyllä sieltä lämpöä tulee.

Lämpimästä vedestä ei ole pulaa
Sitä on riittänyt jo 6hengen suihkutteluun.

Talossa nyt +21° (suihku/sauna +22°)

Ilmanvaihto
Talvi
Käyrä min 56
Käyrä max 60
onko turhaa pohottaa kompuraa max asetuksilla sillä T5 Lauhdutin ei nouse tätä +37.9° ylemmäs?

Tuskin tuo kompura paljoa kuluttaa sähköä?

Huoltovalikosta
Tulo teho1 =29%
Poisto teho1 =32%
Näillä pysyy omassa talossa t6 höyrystin 0° tai -3° eli toimii melko tehokkaasti.

Sähkönkulutus näillä säädöillä 38-55kwh/päivä (Ulkoporeallas +32°)

Ei kannata vielä näillä lämpötiloilla takkaa poltella ja olen saanut takalla talon lämpöjä nostettua +2° kun polttanut sen 2 pesällistä(koria) pellettiä
jos tuo lattian 1käyrä ei riitä niin sitten täytyy auttaa lämmitystä vähän takalla.
 

Liitteet

  • IMG_20230117_221711.jpg
    IMG_20230117_221711.jpg
    61,4 KB · Katsottu: 161

huugo

Vakionaama
Tuskin tuo kompura paljoa kuluttaa sähköä?
Jos ja kun ilmanvaihto jotakuinkin tasapainossa niin tuloilman 10asteen lämpeneminen pitäisi vastata kompressorin tehoa 500w.

Tuloilma ja jäteilma saman lämpöistä, joten sieltä energiaa ei saada (oletus tasapainoinen ilmanvaihto) Ainut paikka josta energiaa saadaan on kompressorin ottoteho.

Eli eikös pyörivä kennoinen ja 500w jälkilämmitys olisi aikalailla samatilanne.
 

huugo

Vakionaama
Tekeekö pyöriväkennoinen ja jälkilämmitys käyttövettä?
Ei tee.

Eikä lämmitä tuo Nilanikaan tuossa esitetyillä arvoilla käyttövettä. Käyttövesi kuumaa ja ilmanvaihdon arvot sellaiset että jostakin pitää tulla energiaa. Ja ainut lisäenergia on 500w kompura.

Myönnetään että se oli provokatiivinen lausahdus, että ihan sama se on onko se kompressori vai jälkilämmitys - jos ja kun vettä tuossa tilanteessa ei lämmitetä.

Nilanin mainoslausahdukset ovat niin kovia, että ihan tarkoituksella korostan energian säilyvyyttä. Lopulta Nilanille itsellekin hyvästä että asiakkaiden odotukset realistisia.
 

jmaja

Hyperaktiivi
Tekeekö pyöriväkennoinen ja jälkilämmitys käyttövettä?
Ei tietysti tee, mutta ei nollassa tee Nilankaan ilman vastuksia tai muuta lämmönlähdettä.

Vaikka uudet talot lämpeää vähällä ei sentään 500 W riitä mihinkään nollassa. 2 kW voi jo riittäkkin ja päälle sitten se käyttövesi. Siis tuohon ilmeisesti n. 140 m2 huoneistoalan OKT.

Tuossa @Ainoakoti153 tilanteessa jäte- ja raitisilma ovat samassa lämpötilassa. Nilan siis kompensoi 100% IV häviöt ja tuottaa kompressorisähkötehonsa verran lämpöä yhteensä käyttöveteen ja lämmitykseen.

Seinien, ikkunoiden, ylä- ja alapohjien läpi hukkuu lämpöä suuruusluokkaa 2 kW.

Jos annat pitkään olla lämmityksen vain kompressorin varassa, nollan ulkolämpötilassa sisälämpötila tippuu reilusti, luultavasti jonnekin 10-15 asteen välille riippuen käyttösähkön ja ihmisten määrästä.

Kulutus siis ollut keskimäärin juuri tuo 2 kW ja siitä siis kompura nappaa 500 W. Lopuista ei niin väliä onko ne käyttösähköä vai vastuksia. Ulkoporeallas tietysti vie jotain koosta ja eristyksistä riippuen.

Edit: Jos tuon 1,5 kW lämpövajeen tuottaa ILPillä, se voi viedä vaikkapa 500 W. Siis kulutus nollassa tippuisi puoleen. Tietysti sen voi myös takalla tehdä, mutta Nilan ei siihen kykene kuin vastuksilla.
 
Viimeksi muokattu:

bunbbumies

Aktiivinen jäsen
Tuossa esimerkissä käyttövesi on lämpeämässä 80 asteeseen joka on todennäköisesti asetettu rajaksi.
Nilanilla ei voi olla lämmittämättä vettä jos kompressori on käynnissä.

Nilan ei riitä yksinään pitämään asuntoa ympäri vuoden Suomen oloissa lämpimänä ilman esim. EC9 mallissa olevia vastuksia tai jotain muuta lämmönlähdettä - se on toivottavasti kaikille selvää.
Kuten jo moneen kertaan todettu, niin vuotuinen kokonaiskulutus on etelässä ja rannikolla hyvin maltillinen suhteessa hintaan.

Kumma juttu kun en ole vastuksia käyttänyt lämpimään käyttöveteen kertaakaan vaikka on tässä pakkasia ollut vuoden aikana.
 
Viimeksi muokattu:

Skata

Vakionaama
Kumma juttu kun en ole vastuksia käyttänyt lämpimään käyttöveteen kertaakaan vaikka on tässä pakkasia ollut vuoden aikana.
En minäkään. Vastusmerkki palanut vain legionella-ajon aikana. Uudessa legionella-ajoa ei näytä tarvitsevan, mutta tässä vanhassa laitteessa (ainakaan omassani) vesi ei lämpene noin korkealle. Ja kesällä vesi kyllä jatkaa lämpenemistä tuonne yli 60°, vaikka kompura ei käykään, sen jälkeen kun asetettu lämpötila (itselläni 46°) on saavutettu kompuralla …
 

vkomu22

Jäsen
Edelleen poistoilma 10-11 asteista ja sisälle tulee 25-27 asteista, eli auttamatta jokin tässä ei toimi. Näytön mukaan kompura kokoajan päällä (aina kun käynyt katsomassa), mutta herää epäilys, että toimiikohan se. Suodattimet oli näköjään myös asennuksesta asti olleet väärinpäin (kankaita vaihdettu, mutta väärinpäin ollut koska olen pitänyt samoin päin kuin ne alunperin olivat). Tiiviimmässä käytössä M5 suodatinkangas, onkohan tämä OK vai pitäisikö olla eri?

Kulutus näillä 0 - +2 asteen lämpötiloilla 65-85kwh eli verrattuna jälleen aiempiin kommentteihin, niin todella paljon korkeampaa. Naapurilla, samanlainen talo ja joulukuun kulutus 1200kwh vs meidän 2500kwh. Poreammeesta vaikka ottaisi sen 350kwh ja autosta 150kwh, niin vielä ollaan 800kwh korkeammalla. Pitänee soittaa uudestaan Nilanille.
 

Magirus

Jäsen
Kämppä ollut tyhjillään lauantaista ja ajattelin vilkaista miten Nilan ja Boschin ilppi pärjäilee kotipuolessa yhteistyötä tehden. Meillä ei -15 vuosimallin Nilan saa sitten mitenkään yli 65C asteeseen poljettua kompuralla varaajan lämpötilaa. On näissä laitteissa vaan isoja eroja. Iv ollut nyt 2:lla ettei ala jäätyilemään (kuvasta näkyy myös yksi etänä liipaistu sulatus, kun höyrystin alkoi laskea iv:n puhallus laskettuna parin päivän jälkeen pakkaselle). Ennen lähtöä pudotin termarit +15C (kylpyhuone varuiksi +18C) ja Boschista asetus 21C sekä puhallus 3:lla. Näyttäähän tuo sähköä vievän vaan eipä myöskään ole kämppä liiemmin kylmennyt näillä keleillä kiitos ilpin. Ja lämpö näyttäisi leviävän tasaisesti koko torppaan.

Voisi testailla miten Boschin pyyntöä muuttamalla lämpötila ja kulutus muuttuu… mutta on ehkä parempaakin tekemistä lomalla :D
 

Liitteet

  • 95799E6D-80F6-476C-81EE-0849990454B7.png
    95799E6D-80F6-476C-81EE-0849990454B7.png
    82,9 KB · Katsottu: 119
  • F1A8B508-81DE-497A-A6C9-724D906462CB.png
    F1A8B508-81DE-497A-A6C9-724D906462CB.png
    247,9 KB · Katsottu: 131
  • 283F422C-DBDE-4387-AF8A-17BAC685F930.jpeg
    283F422C-DBDE-4387-AF8A-17BAC685F930.jpeg
    87,6 KB · Katsottu: 122

jmaja

Hyperaktiivi
Edelleen poistoilma 10-11 asteista ja sisälle tulee 25-27 asteista, eli auttamatta jokin tässä ei toimi. Näytön mukaan kompura kokoajan päällä (aina kun käynyt katsomassa), mutta herää epäilys, että toimiikohan se.
Joko toimii huonosti tai sitten poistoilmamäärä on tolkuton. Löytyykö IV-mittauspöytäkirjaa? Noissahan on ollut vääriä/viallisia puhaltimia, joilla ilmamäärät ovat olleet ylisuuria.

Mikä sähköä kuluttaa? Ilmeisesti Nilanin vastukset.
 
Kulutus näillä 0 - +2 asteen lämpötiloilla 65-85kwh eli verrattuna jälleen aiempiin kommentteihin, niin todella paljon korkeampaa. Naapurilla, samanlainen talo ja joulukuun kulutus 1200kwh vs meidän 2500kwh. Poreammeesta vaikka ottaisi sen 350kwh ja autosta 150kwh, niin vielä ollaan 800kwh korkeammalla. Pitänee soittaa uudestaan Nilanille.
Suurin kulutus tulee sieltä lattian lämmityksestä,
itse ajan lattian lämpöjä pyyntö asetuksella käyrä 1
meno min. 26°
max 31°
Siirtymä -2°
Kiertovesipumppu jatkuva

Kun tarvii lisää lämpöä niin olen polttanut takkaa koska käyrää en halua nostaa kun silloin myös se kulutus kasvaa.

Se ILP voisi itsellä ehkä hieman pudottaa tuota kulutusta mutta harkinnassa olisi löytää jokin pätevä laite tuota lattian vettä lämmittämään ehkä joku lämpöpumppu mutta ilman vesivaraajaa tai IV konetta kun ne hommat Nilan hoitaa hyvin,
saa vinkata jos markkinoilta löytyisi lämpöpumppua mikä tekee pelkästään lattialämmitykselle vettä.
 

vkomu22

Jäsen
Joko toimii huonosti tai sitten poistoilmamäärä on tolkuton. Löytyykö IV-mittauspöytäkirjaa? Noissahan on ollut vääriä/viallisia puhaltimia, joilla ilmamäärät ovat olleet ylisuuria.

Mikä sähköä kuluttaa? Ilmeisesti Nilanin vastukset.
En ainakaan muista nähneeni IV-mittauspöytäkirjaa ja mitään sellaista ei ainakaan käyttöönoton yhteydessä käyty läpi. Täytyy penkoa vielä vanhat paperit ja viimeistään kohta tulevassa vuositarkastuksessa tarkistuttaa tuo.

Muutin nyt sulatusasetukset aiemman neuvon mukaan ja nuo suodattimet kaiketi nyt oikein päin. Lisäksi Huolto-asetuksista testausmielessä poistopuh. min 1 (oli 2). Nyt aamulla:

T1 ulkoilma 0.8
T2 tulopuh 27.9
T5 lauhdutin 32.2
T6 höyrystin 2.2
T10 poistoilma 20.5
Tulopuhallin 1
Poistopuhallin 2

Katsotaan muutama pv, että pysyykö T6 noilla tasoilla ja tapahtuuko lämpötiloissa/kulutuksissa muutoksia. Käyrän muutos 2->1 ei ainakaan kulutuksessa ole näkynyt, mutta huonelämpötila laskenut 0.5-1.0 astetta.
 

miowen

Tulokas
Vähän ehkä outo kysymys, mutta onko ihan normaalia että vaihdetaan suodattimia 3kk välein niin sieltä löytyy ihan helvetinmoinen määrä kuolleitahyttysiä... Nimenomaan tästä vasemman puolimmaisesta suodattimesta. Myös täällä sisällä lentelee yksi kerta toisensa jälkee vaikka saadaan tapettua. (Ellei ole kuolematon)
 

Mikki

Hyperaktiivi
Vähän ehkä outo kysymys, mutta onko ihan normaalia että vaihdetaan suodattimia 3kk välein niin sieltä löytyy ihan helvetinmoinen määrä kuolleitahyttysiä... Nimenomaan tästä vasemman puolimmaisesta suodattimesta. Myös täällä sisällä lentelee yksi kerta toisensa jälkee vaikka saadaan tapettua. (Ellei ole kuolematon)

Ei ole yhtään ihmeellistä jos on joku ulkovalo lähellä raitisilmasäleikköä. Tämmöinen sinne säleikön tilalle:

 

Skata

Vakionaama
Ei ole yhtään ihmeellistä jos on joku ulkovalo lähellä raitisilmasäleikköä. Tämmöinen sinne säleikön tilalle:
@miowen jos/kun tuollaisen laitat niin muista puhdistaa tuo säännöllisesti. Kevät - syksy erityisesti kun noita lentäviä ötököitä on vielä enemmän kuin talvella. Muuten tuo on tukossa, pahimmillaan jäässä ja tuloilma ahistaa :)
 

Mikki

Hyperaktiivi
@miowen jos/kun tuollaisen laitat niin muista puhdistaa tuo säännöllisesti. Kevät - syksy erityisesti kun noita lentäviä ötököitä on vielä enemmän kuin talvella. Muuten tuo on tukossa, pahimmillaan jäässä ja tuloilma ahistaa :)
Itsellä ei tuota ole mutta kaiken luetun perusteella tuo ei noin tukkiudu. Imu jakautuu niin paljon että öttiäiset ja lehdet pääsee irti siitä.

Tuohon on näemmä pikku katoskin myynnissä.
 

bunbbumies

Aktiivinen jäsen
Vihdoin pääsi räpeltämään laitetta paneelista eikä vain etänä. Nilanin ”automatisointi” säätöjen avulla siis jatkuu.

Olin jo aikaisemmin asettanut Talvi min puhallustehon 1:lle ja lämpötila-asetuksen 0 asteeseen. Tämän Nilanin kohdalla IV siis tippuu tasolle 1 ulkolämpötilan ollessa -2 (huomasin ulkoilma-anturin valehtelevan pari astetta eli 0C=-2C). Näin saan tuloilman pidettyä vajaatehoisen kompuran kanssa jatkuvasti yli 20 asteessa, eli kylmiä tuulahduksia ei tule.

Eilen illalla meni kunnon höräys lämmintä vettä sauna- ja kylpysetin yhteydessä (vesi ala kävi alle 25 asteessa, ylä oli toki vielä 58 astetta). Tässä kohtaa Nilan alkaa siis tekemään vettä kompuralla ja tuloilma tippuu sen mukaisesti. Eilen illalla pakkasta jotain 4-6 astetta.
Päätin testimielessä pakottaa lopettamaan LKV:n tekemisen tiputtamalla LVV:n pyynnin 40 asteeseen, koska oli ehtinyt ylittää sen. Prioriteetin laitoin tuloilmaan vaikka täällä sanotaan ettei sillä ole merkitystä.

Lopputuloksena koko pakkasyönä on tuloilma ollut 25-27 asteista JA LVV taas 60 astetta (ala) ja 66 astetta (ylä).

Katsotaan riittääkö nämä asetukset tähän talouteen eli tuloilma pysyisi jatkuvasti yli huonelämpötilan (n. 21 astetta) ja lämmintä vettä riittää, eikä tarvita alipaineista Talvi-IV asetusta lainkaan.

Seuraavana hankintalistalla CO2 anturi jonka avulla asetan sopivat puhallustaso 1:n prosentit tämän kämpän tarpeisiin. Houkuttelisi toki Nilanin oma anturi jolloin hoitaisi kaiken automaattisesti, mutta taidan hommata erillisen älymittarin ja seurata samalla muitakin tietoja (VOC ym).

Lisäksi nyt testissä lämpötilapyyntö 23 astetta, mutta kompressori pakotettu päälle +5 asteeseen saakka ja Auto valittuna.

Kohta vuosi täynnä ja näyttäisi vihdoin asetukset olevan kohdallaan. Katsotaan nyt tämä viimeinen hienosäätö vielä.

Eli tiivistetysti:

Toimintatila: Auto
Viikko-ohjelma: Off
Huonelämpötila: 23 C
Keskuslämmitys:
- Toiminta: Off
- Kiertovesipumppu: Jatkuva
Lämminvesi:
- KV lisävastus 30 C
- Veden lämpötila: 40 C
- Legionella päivä: Ei mitään
- Prioriteetti: Tulo
Viilennys:
- Viilen. asetus: Off
Kosteus:
- Puhallus pieni: Off
- Puhallus iso: Off (tämä pitää vielä sovittaa sopivaksi tuon pakotetun tason 1 kanssa, eli rajoittaa mahdollisesti ajan pieneksi, mutta sallii tason 2 tms., jää nähtäväksi)
Ilmanvaihto:
- Ilmanvaihto: Jatkuva (Taso 2)
- Kompressori Min: 5 C
- Talvi pien: 1
- Talvi: 0 C
Lämpötilasäätö
- Kesä: 12 C

Mikäli tällä nyt onnistuu jatkamaan niin enää jää arvoitukseksi tuon kesälämpötilan säätäminen sopivaksi ja talviajan kosteudenhallinta.
Kompuran pitäisi alkaa käymään katkoa vain jos ulkolämpötila ylittää +5 (n. +7 todellinen) tai huonelämpötila ylittää 23 C.

Toshiballa sitten säädellään lämmöntarvetta joka on tähän saakka toiminut seuraavalla kaavalla:

- Ulkolämpötila 0 - +5: Puhallus 2 tai auto, pyynti 22 astetta - kenties jopa Off.
- Ulkolämpötila 0 - -5: Puhallus 2-3, pyynti 23 astetta
- Ulkolämpötila -5 - -10: Puhallus 3 (tai jopa 4), pyynti 23-25 astetta.
- Ulkolämpötila -10 - - 15 tai vielä alempi: Pitää harkita vastusten käyttöä avustamalla 2-3 asteella (tätä pitänee säätää vielä eli käyttääkö käyrää vai pyyntöä, mutta harvassa on nämä pakkaspäivät)
 
Viimeksi muokattu:

Jule

Vakionaama
Eikös se ollut niin että jos prioriteetti on vesi, se sammuttaa kompuran kun veden tavoitelämpötila on saavutettu.

Jos prioriteetti on ilma, se sammuttaa kompuran kun huoneiston tavoitelämpötila on saavutettu.
 

Skata

Vakionaama
Eikös se ollut niin että jos prioriteetti on vesi, se sammuttaa kompuran kun veden tavoitelämpötila on saavutettu.
Kompura jatkaa käymistä veden lämpöpyynnön täytyttyä ja lämmittää huoneilmaa, ellei huonelämpötilapyynti ei ole saavutettu. Siksi talvella se riittävän korkea pyynti (esim. se 28° ettei kompura nimenomaan sammu).
 

Jule

Vakionaama
Kompura jatkaa käymistä veden lämpöpyynnön täytyttyä ja lämmittää huoneilmaa, ellei huonelämpötilapyynti ei ole saavutettu. Siksi talvella se riittävän korkea pyynti (esim. se 28° ettei kompura nimenomaan sammu).

Okei... No mitä se sitten muuttaa jos prioriteetin laittaa ilmaan?
 

bunbbumies

Aktiivinen jäsen
Se tässä onkin testissä / jo osittain vahvistettu, että yllä mainituilla asetuksilla kompressori ei stoppaa, koska ulkolämpötilan rajaksi on asetettu +5 jolloin kompressori käy vaikka lämpötila olisi saavutettu ja sitähän tuo Nilan ei tule ikinä saavuttamaan (edes tuota asettamaani 23 astetta ilman ILPpiä). Ja toisaalta jos saavuttaa niin sitten on jo syytäkin sammua / katkoilla.
Tiputin 21 asteeseen ja vieläkin kompura käy. Ehkä annan hetken asetuksen asettua, mutta kyllä tuo komp min käskyttää sitä huolimatta siitä, että sisälämpötila (siis Nilanin poistoilma) on nyt 21,5 C eli "lämpötila saavutettu".

Lisäksi eilen tuli vahvistettua se, että vaikka käyttöveden lämpötila saavutetaan (nyt asetettu 40 C) niin silti se lämpeni yön aikana tuonne 60 asteeseen, mutta poikkeuksena se, että veden lämmitys ei vienyt tuloilmalta tehoja.
Sitä en oikeastaan nyt sitten tiedä vaikuttiko tuo prioriteetti siihen. Täällä jatkuvasti sanotaan sitä, että sillä ei ole mitään merkitystä. Mielestäni hieman omituinen asetus, jos ei sillä ole mitään merkitystä.

Epäilen, että kun prioriteettinä vesi niin silloin se lämpenee ehkä nopeammin. Meillä kun ei tuota lämmintä vettä hirveästi lotrailla niin yön aikana tehty vesi näillä asetuksilla tuntuu riittävän hyvin koko päiväksi ja jatkuvasti se sitä myös lämmittää, mutta mahdollisesti hitaammin (?)

Annan nyt olla nuo asetukset ja katsotaan miten käytännön elo onnistuu eli pysyykö tuloilma lämpimänä ja riittääkö vesi.
Laitan tänne sitten Gatewayn käppyröitä myöhemmin mistä näkee mitä tapahtunut viimeiset päivät milläkin lämpötiloilla.

-----
EDIT:
Nilanin pskasta manuaalista kaivettua:

nilani.png


Ja tuo on laitettu Viilennys-asetuksen alle, mutta tuolla Lämmin vesi-asetuksen alla ei käyttöohje mainitse edes olevan tuollaista asetusta.

Monessa kohtaa käyttöohjeet on jääneet joko yksinkertaisesti päivittämättä vastaamaan laitteistoa tai sitten ei vain kiinnosta edes tarjota käyttäjälle kunnollista manuskaa.

Jotenkin tuosta tulkitsen siis asian kääntäen: "Jos lämmitys on tärkeämpää kuin käyttöveden lämmitys, laite lämmittää ja samaan aikaan lämmittää käyttövettä. Käyttövesi lämpenee kuitenkin hitaammin kuin veden lämmitys tilassa."

-----
EDIT 2:

Hetken neroilun jälkeen päätin tiputtaa LV pyynnön 30 asteeseen ja vastuksen 40 asteeseen. Eli kompressori lämmittää vettä kun vesi-ala on 30 astetta ja vastus kun vesi-ylä on 40 astetta.
Nyt on muutettu jo niin paljon asetuksia yhdellä kertaa, että katsotaan miten käy.

Ja hetken valikkokiiman jälkeen aloin miettimään, että keväällä / syksyllä / kesällä tulee tuon kanssa ongelma, koska kompressori ei välttämättä käy lainkaan... eli pitänee sitten nostaa käyttöveden lämpötilaa kuitenkin ylös keväällä ja laskea talvella - niin omituiselta kuin se kuulostaakin.
Nooh... melko semi-automatic tuo saattaa olla näillä asetuksilla joka tapauksessa.

----
EDIT 3:

Ja sitten heitetään all-in ja laitoin vielä viilennyksen päälle asetuksella +2, puhallus iso 2.
Lämpötilapyynnön laitoin 22 asteeseen tuon testin jälkeen. Eli jos kämpässä 24 astetta niin menee viilennys päälle.

Saunassa käynnin jälkeen tulee kyllä tuon kanssa ongelma, mutta muuten käsittäisin, että näillä voisi mennä nyt ympäri vuoden.

Katsotaan mennäänkö näillä päivää tai kahta pidemmälle vai voisiko nyt olla Nilan viritetty ympärivuotiseen käyttöön tasapainoisella IV:llä.
Jää nähtäväksi.
 
Viimeksi muokattu:
Mitenköhän nopeaan vesivaraajaan ylä- ja alalämmöt pitäis sekoittua, onko siellä joku sekoittaja olemassa?
Tänä aamuna suihkuteltu normaalia enemmän. Ylälämpö ollut nyt noin 55 ja ala 15 tällä hetkellä, eli suihkusta tulisi melkeinpä vesijohtoverkoston kylmää. Pitäis vielä illalla saunoa.
Sähkövastuksella lämmitys seuraa ylälämpöä joten sillä ei saa nyt nopeutettua, arvo asetettu 45.
 

Jule

Vakionaama
Mitenköhän nopeaan vesivaraajaan ylä- ja alalämmöt pitäis sekoittua, onko siellä joku sekoittaja olemassa?
Tänä aamuna suihkuteltu normaalia enemmän. Ylälämpö ollut nyt noin 55 ja ala 15 tällä hetkellä, eli suihkusta tulisi melkeinpä vesijohtoverkoston kylmää. Pitäis vielä illalla saunoa.
Sähkövastuksella lämmitys seuraa ylälämpöä joten sillä ei saa nyt nopeutettua, arvo asetettu 45.
Se varaajan pohjassa oleva lämmitysvastus lämmittää vettä joka sitten luonnostaan lähtee pyrkimään ylöspäin ja työntää siten viileämpää vettä alas lämmitettäväksi, ei siellä mitään varsinaista veden sekoitinta ole.

Se kierukka ei ihan pohjalla ole, mutta yhtälailla sekin saa aikaan samalla tavalla vaihtuvan veden

Se lämmin vesi suihkuunhan otetaan varaajan yläreunasta. Jos hanasta tulee kylmää niin varaajan sisällä oleva putki on rikki, ja ottaa vettä jostain alempaa. Ei mitenkään erityisen harvinainen vika noin varaajissa yleensä.
 
Se varaajan pohjassa oleva lämmitysvastus lämmittää vettä joka sitten luonnostaan lähtee pyrkimään ylöspäin ja työntää siten viileämpää vettä alas lämmitettäväksi, ei siellä mitään varsinaista veden sekoitinta ole.
Onko tuo pohjassa oleva vastus sama kuin millä paneelista ohjataan veden sähköllä lämmitystä? Ei kait se lämmitä vettä jos T11 arvo määritelty 45 ja yläosan lämpö on suurempi mitä raja-arvo.

Ahaa, eli vesipisteisiin vesi otetaankin yläosasta, mulla oli tässä väärä käsitys.
 

Suokuokka

Aktiivinen jäsen
katso liitettä 84212

Ja tuo on laitettu Viilennys-asetuksen alle, mutta tuolla Lämmin vesi-asetuksen alla ei käyttöohje mainitse edes olevan tuollaista asetusta.

Jotenkin tuosta tulkitsen siis asian kääntäen: "Jos lämmitys on tärkeämpää kuin käyttöveden lämmitys, laite lämmittää ja samaan aikaan lämmittää käyttövettä. Käyttövesi lämpenee kuitenkin hitaammin kuin veden lämmitys tilassa.

Ja sitten heitetään all-in ja laitoin vielä viilennyksen päälle asetuksella +2, puhallus iso 2.
Lämpötilapyynnön laitoin 22 asteeseen tuon testin jälkeen. Eli jos kämpässä 24 astetta niin menee viilennys päälle.

Saunassa käynnin jälkeen tulee kyllä tuon kanssa ongelma, mutta muuten käsittäisin, että näillä voisi mennä nyt ympäri vuoden.
Prioriteetti vesi tai tuloilma vaikuttaa kesällä juuri tuohon viilennykseen; jos käyttövettä pitäisi lämmittää ja myös viilentää, niin priorit tuloilman kautta viilennys ei kärsi ja vesi lämpenee edelleen siinä sivussa. Parina viime kesänä on tullut huomattua että pidän prioriteetin tulossa niin pysyy viilennys täydellä puhalluksella käynnissä aina kun tarvii.

Muuten taas jos pidät iv valintana jatkuva2=nykyinen kesä: valitsemalla priorit vesi niin kun on tarve lämmittää käyttövettä t12 mukaan niin tulopuhallinteho laskee veden lämmityksen ajaksi. Priorisoi tulopuh, niin tätä ei tapahdu vaan iv pysyy tasapainossa ja vesi vaan lämpenee hitaammin. Jos iv valintana on jatkuva/jatkuva1 vanhassa, ei veden lämmitys vaikuta puhallintehoihin ihan sama kumpi priorit on valittuna.

Saunassa käynti/viilennys talviaikaan: vaikka tuo viilennys olisi päällä, niin jos lämpötilansäätö kohdassa olet valinnut
kesä >12, ei viilennys mene päälle kun lämpötila on alle 12 asteen. Kesällä (ja aina kun ulkolämpötila on yli 12) viilennys taas menee päälle, mutta meillä ainakin saunan tuloilma venttiili on tosi pienellä auki eikä siten hirveästi vaikuta vaikka viilentäisi, ja samalla lämpiää vesikin.

Itse edelleen säätelen kyllä käsikäyttöisesti tarpeen mukaan näitä mutta tämä tuohon pohdintaasi automaattista käyntiä ajatellen. Siihen lisäksi en näe syytä miksi pudotat lämminveden t12 noin alas, kun pidät siinä riittävän pyynnön ja tulo priorisoitu tai jatkuvan iv:n, ei tuloilmaa pätkitä kun vesi ala lämmittää. Se ratkaisee kevään/syksyn.

Edit: Voi olla että kovemmilla pakkasilla ei enää riitä paukkuja käyttöveden lämmitykseen kovin korkealle näillä spekseillä, pohdin... Pikkupakkasilla vielä lämpiää näinkin jatkuvalla ilmanvaihdolla meilläkin hyvin ihan itsekseen ilman tulon kuristamista.
 
Viimeksi muokattu:

bunbbumies

Aktiivinen jäsen
Tavoitteena siis tasapainoinen ilmanvaihto ja selvitä mahdollisimman pienellä säätämisellä ympäri vuoden.

Silloin kun lämpötila sahaa ja pyyntö tapissa niin torpassa tulee helposti liian kuuma ja toisaalta sahaukseen kuuluu keväällä ja syksyllä tietenkin myös lämpötilan romahdus yöksi niin itse koen melko turhauttavaksi olla koko ajan tuijottamassa lämpömittareita ja olla valmiudessa säätämään. Ja koska kompura on tyyppiä on/off niin se tekee aina kaiken täysillä tai ei mitään.

Tiputin T12 alas, koska se haukkaa lämmitystehoa merkittävästi. Vesi lämpeää meidän talouden tarpeisiin riittävästi, joten miksi tyytyä viileään tuloilmaan?

Lämpötilan ollessa lähellä nollaa tai pakkasella ja pitäisi laittaa iltakylvyn jälkeen lapsi nukkumaan niin melko ikävää kun lämpimän kylvyn jälkeen tuutataan pieneen makkariin (jossa ovi kiinni=ILP ei lämmitä) esimerkiksi 6-8 asteista ilmaa ja lapsi vielä niin pieni ettei peittoa ymmärrä käyttää.

Tässä ollut ikuisuusprojektina vaihtaa saunaan poistoilmaventtiiliksi sellainen nupillinen versio millä saan kuristettua pelkän saunan poistoa siinä lauteilla istuessa ja saunomisen päätyttyä nykäisen takaisin IV-pöytäkirjan mukaiseen mitattuun asentoon. Menee turhaan löylyt hukkaan eikä voi edes oikein käyttää kosteustoimintoa ja meillä Nilanin mittaama poistoilma nousee tuonne yli 24 asteeseen saunan jälkeen, eli kesällä menisi viilennys päälle. Toki voi olla, että päätän yksinkertaisesti nostaa tuota 12 asteen rajaa sellaiselle tasolle, että viilennys olisi muutenkin tarpeen.
Jää tuo hienosäätö vielä odottamaan kesäkelejä.

Toki jos tuo Kesä>12 tarkoittaa sitä, että se estää viilennyksen niin hyvä näin. Pska manuaali kertoo siitäkin kuitenkin vain näin:


61AD7151-BD40-4FD5-8882-4BE6DC5580C7.jpeg


Missään ei kerrota mitä tarkoittaa konkreettisesti laitteen toiminta ”kesätilassa” ja mitkä on minun asetuksilla ”talvi asetukset”, koska nyt minulla ei sellaisia ole enää edes käytössä lukuunottamatta tuota kompressorin pakotusta ja ajan jatkuvalla IV:llä.

Ehkä minulta mennyt jokin ohi tuosta manuaalista, mutta en nyt nopeasti katsottuna löydä missä sanottaisiin selkeästi, että vaikkapa: ”Kesä lämpötilan raja-arvo määrittää milloin laite saa viilentää”. Olisihan se loogista näin, mutta ei tuon vasemmalla kädellä tehdyn manuaalin kanssa hirveän syvällisesti asiaan pysty perehtymään ja luotto siihen aika nolla. Varsinkin kun viimeisin manuaali ei edes vastaa viimeisintä versiota, jossa esim. juuri tuo priorisointi ei ole viilennyksen alla laitteen käyttöpaneelin valikossa vaan ilmanvaihdon. Lisäksi tuo ko. manuaali ei edes tunne IV-asetusta ”Kesä” - näin muutaman epäkohdan mainitakseni.

Toivottavasti räpeltäminen siis jää tuohon t12 laskuun ja nostoon karkeasti termisen talven alkaessa ja päättyessä.
Tupaan tulee nyt ainoastaan yli 21 asteista ilmaa lähes aina ja lämmintä vettä riittämiin, joten tavoite saavutettu. Kesää odotellessa. :cool:
 

Suokuokka

Aktiivinen jäsen
Tavoitteena siis tasapainoinen ilmanvaihto ja selvitä mahdollisimman pienellä säätämisellä ympäri vuoden.

Silloin kun lämpötila sahaa ja pyyntö tapissa niin torpassa tulee helposti liian kuuma ja toisaalta sahaukseen kuuluu keväällä ja syksyllä tietenkin myös lämpötilan romahdus yöksi niin itse koen melko turhauttavaksi olla koko ajan tuijottamassa lämpömittareita ja olla valmiudessa säätämään. Ja koska kompura on tyyppiä on/off niin se tekee aina kaiken täysillä tai ei mitään.

Tiputin T12 alas, koska se haukkaa lämmitystehoa merkittävästi. Vesi lämpeää meidän talouden tarpeisiin riittävästi, joten miksi tyytyä viileään tuloilmaan?

Lämpötilan ollessa lähellä nollaa tai pakkasella ja pitäisi laittaa iltakylvyn jälkeen lapsi nukkumaan niin melko ikävää kun lämpimän kylvyn jälkeen tuutataan pieneen makkariin (jossa ovi kiinni=ILP ei lämmitä) esimerkiksi 6-8 asteista ilmaa ja lapsi vielä niin pieni ettei peittoa ymmärrä käyttää.

Tässä ollut ikuisuusprojektina vaihtaa saunaan poistoilmaventtiiliksi sellainen nupillinen versio millä saan kuristettua pelkän saunan poistoa siinä lauteilla istuessa ja saunomisen päätyttyä nykäisen takaisin IV-pöytäkirjan mukaiseen mitattuun asentoon. Menee turhaan löylyt hukkaan eikä voi edes oikein käyttää kosteustoimintoa ja meillä Nilanin mittaama poistoilma nousee tuonne yli 24 asteeseen saunan jälkeen, eli kesällä menisi viilennys päälle. Toki voi olla, että päätän yksinkertaisesti nostaa tuota 12 asteen rajaa sellaiselle tasolle, että viilennys olisi muutenkin tarpeen.
Jää tuo hienosäätö vielä odottamaan kesäkelejä.

Toki jos tuo Kesä>12 tarkoittaa sitä, että se estää viilennyksen niin hyvä näin. Pska manuaali kertoo siitäkin kuitenkin vain näin:


katso liitettä 84226

Missään ei kerrota mitä tarkoittaa konkreettisesti laitteen toiminta ”kesätilassa” ja mitkä on minun asetuksilla ”talvi asetukset”, koska nyt minulla ei sellaisia ole enää edes käytössä lukuunottamatta tuota kompressorin pakotusta ja ajan jatkuvalla IV:llä.

Ehkä minulta mennyt jokin ohi tuosta manuaalista, mutta en nyt nopeasti katsottuna löydä missä sanottaisiin selkeästi, että vaikkapa: ”Kesä lämpötilan raja-arvo määrittää milloin laite saa viilentää”. Olisihan se loogista näin, mutta ei tuon vasemmalla kädellä tehdyn manuaalin kanssa hirveän syvällisesti asiaan pysty perehtymään ja luotto siihen aika nolla. Varsinkin kun viimeisin manuaali ei edes vastaa viimeisintä versiota, jossa esim. juuri tuo priorisointi ei ole viilennyksen alla laitteen käyttöpaneelin valikossa vaan ilmanvaihdon. Lisäksi tuo ko. manuaali ei edes tunne IV-asetusta ”Kesä” - näin muutaman epäkohdan mainitakseni.

Toivottavasti räpeltäminen siis jää tuohon t12 laskuun ja nostoon karkeasti termisen talven alkaessa ja päättyessä.
Tupaan tulee nyt ainoastaan yli 21 asteista ilmaa lähes aina ja lämmintä vettä riittämiin, joten tavoite saavutettu. Kesää odotellessa. :cool:
Joo ei tämän laitteen ohjeissa sanota oikein mitään mikä vaikuttaa mihinkäkin ja termit vaihtelee minkä sattuu. Siksikin tämä foorumi on hyvä paikka vaihtaa tietoja ja ihmetellä. Nykyisen manuaalin iv asetus kesä =entinen jatkuva2. En itse edes muista oliko jossain vanhassa manuaalissa tuo viilennys käytön ja kesä> asetuksen yhteys vai selvisikö se kun kerran olen ollut Nilanin yhteystahin ohjeistusta kuuntelemassa.

Meillä niin harvoin menee vesi t12 arvo edes 45 asteeseen, niin että jos priorisoi tuloilman tai pitää jatkuva iv:n käytössä niin en ole huomannut, että t12 muuten vaikuttaisi tuloilman lämpötilaan. Vesi itsekseen lämpiää sitten yli 60 asteen yön aikana ilman vaikutusta tuloilmaan. Tuo kommentti olikin juuri noihin sun automaatiosäätöihin, ettei tarvii räplätä syksyllä/keväällä: silloin varmaan tarvii vähän pyytää veden lämmitystä kun kompura katkoilee muuten. Ihan mielenkiintoista seurata miten muilla säätyy ja toimii laite :)
 

Lnaukkar

Jäsen
Eikös tää laite aina lämmitä vettä kun se lämmittää tuloilmaa. Eli kylmäainepiiri ei koskaan tiputa vesi-kiertoa pois, vaan menee aina läpi sitä kautta. Elikkäs tuloilman lämmitykseen riittää tehoa sitten vasta kun vesi on tarpeeksi lämmintä, jolloin energiaa ei huku enää matkalla "kylmän veden lämmitykseen".

Et siis voi mitenkään valita kumpaa lämmitetään. Aina kun lämmittää ilmaa, niin lämmittää myös vettä.

Tässä ylhäällä on ollut sellaisia viestejä, jossa on kirjoteltu sekavasti asiasta.
 
Kompura jatkaa käymistä veden lämpöpyynnön täytyttyä ja lämmittää huoneilmaa, ellei huonelämpötilapyynti ei ole saavutettu. Siksi talvella se riittävän korkea pyynti (esim. se 28° ettei kompura nimenomaan sammu).
Voisiko joku ystävällinen sielu kertoa aloittelijalle että mistä tämä huonelämpötilapyynti löytyy tästä aloitusruudulta? Onko se tuo missä lukee 21c?
 

Liitteet

  • nilan.png
    nilan.png
    428 KB · Katsottu: 142
Back
Ylös Bottom