Kiitos näistä kommenteista. Tuo selvitti paljon tämän scriptin toiminnasta. Ei tullut mieleen ohjata yhdellä scriptillä samaa relettä eri ehdoilla, mutta tuohan on kyllä tietyissä tilanteissa kätevää.Halvimmat tunnit katsotaan vuorokauden mukaisesti. Tämä on valittu kun simuloin joskus että jos heti klo 14 lasketaan uudet halvimmat tunnit niin joskus ne osuu kaikki tälle päivälle ja huomiseen ei yhtään. Tässä on vähän valittava jommin kummin.
Voi käyttää negatiivista maxPrice arvoa, mutta luulisin kyllä että se on aika jyrkkä rajaus tunneille.
Ja kyllä vain voit listata kuukaudet kun sääntö on voimassa. Se on se AllowedMonths parametri. Voit samaan releeseenkin tehdä eri säännöt kesälle ja talvelle.
Spot-hinta skripti kyllä pysähtyy jos sen stoppaat. Luulen että olet käyttänyt sitä "elspot" skriptiä joka käyttää ajastinta. Se ajastin jää elämään jos skriptin pysäyttää. Nämä spot-hinta skriptit ei käytä scheduleria.
Kommentoin myöhemmin noita muita juttuja...
Tuo elspot scripti se edellinen muistaakseni oli ja se tosiaan käytti tuota schedulea. Hyvä puoli siinä ajastimessa oli se, että sitä pystyi tarvittaessa helposti hienosäätämään ja näki milloin lämmitys tapahtuu, mutta muuten se ei ehkä ole paras tapa asian toteuttamiseen. Näkeekö tässä spot hinta scriptissä mistään milloin seuraava lämmitysjakso käynnistyy?