Aurinkovoimatuotannon esiinmarssi

Mikkolan

Vakionaama
No joo äärioptimilaidassa kun kaikki ja ilman murheita koko 28v voi näyttää tuolta.
Vehkeet vanhenee ja hiipuu sekä hajoileekin, lähinnä invertterille 28v on kova.

Mikä on ko. paneelin tuottotakuu?

No juu, huonontavat tekijät jäi huomiotta. Invertteri on hiukka ylimitoitettu paneelitehoon nähden, ajatuksena oli että kestäis siten paremmin. Todennäköistä on kuitenkin että joillain komponenteilla vaan tulee ikävuodet täyteen vuosissa ja kuormituksen vaikutus jää pienemmäksi, toki kuormitus lämpenemisen kautta vaikuttaa vanhenemiseen.
Normi tuottotakuu paperilla mutta voiko siihen sokeasti uskoa? Tuotto laskee lineaarisesti vuosien mukaan niin voi keskiarvolla laskea (= arvioida ) elinaikaisen tuoton. Mikä se elinaika sitten onkaan, 20, 25 vai jopa 30 vuotta ?
Aika optimisten arvo tuli heitettyä, kunhan pääsee kahvasta kääntämään niin osaa hiukka tarkemmin kalkyloida. Tavoite oli päästä alle 2 cnt tasoon mutta , mutta.... Taitaa normaalisti pompsahtaa 6 - 8 cnt tasolle.
TMA:aa en tohdi edes ajatella kun on liikaa muuttujia, jotka riippuu muista muuttujista. Mielessä siintää 3 vuotta, mutta, mutta.... Empä olis tähän ryhtynyt ollenkaan normi hinnoilla mutta se "Vileeni"
Tavotteethan pitää aina asettaa korkealle ja jälkikäteen pohditaan kuinka paljon ja miksi tavoteesta jäätiin vaille.
 
Viimeksi muokattu:

mokin

Aktiivinen jäsen
Piti laskea itsekkin hieman tuolla tyylillä. 15v kestolla laskettuna, hieman alakanttiin tuoton suhteen. Sähkön hinta paneeleista on suurinpiirtein sama kuin siirto + sähkövero, aavistuksen suurempi, mutta pienempi kun jos tuohon lisäisi marginaalin. Eli ei tuollakaan aikajänteellä nyt aivan paska.
 

roots

Hyperaktiivi
Piti laskea itsekkin hieman tuolla tyylillä.
Tuo tyyli on loppuviimeksi aikas teoreettinen.

Todellinen hyöty tulee sitten miten sen tuoton saa hyödynnettyä vallitsevissa hintaolosuhteissa, omakäyttö ja myynti.
Myynti on selkeä, määrä kertaa hinta ja näkyy suoraan laskulla... joskus jopa pitää maksaa siitä kun myy eli ei aina järkevää.
Omakäyttö on sitten laajempi käsite, hyöty voi olla 100%:sta jossa kaikki siis todelliseen tarpeeseen tai sitten 'hupi/mukavuus/osa' käyttöön joka on sitten jotain muuta kuin täyttä 100% hyötyä, esimerkkinä vastuksen polttaminen lämpöpumpun asemesta.
 

Espejot

Hyperaktiivi
tai sitten 'hupi/mukavuus/osa' käyttöön joka on sitten jotain muuta kuin täyttä 100% hyötyä, esimerkkinä vastuksen polttaminen lämpöpumpun asemesta.
Kyllä, kaupan päälle tästä saa kompressorin pidemmän elinajan ja paremman tuoton kun kompuran käyttö painotuu kalliin sähkön hinnoille.
 

Esäätäjä

Vakionaama
Keräimistä ei tosiaan ole hirveästi vääntöä näkynyt, johtuuko siitä ettei niistä saada niin hienoja tuotantokäyriä ja kuvakaappauksia kuin paneeleista? Vai onko ne niin surkeita ettei kehdata edes puhua?
Ylituotanto ongelma ainakin itselläni, kun useampi aurinkopäivä niin helposti käytössä 500 litraa 80‐90 asteista vettä. Mitä sillä näillä keleillä tekee, toinen asia.
Joku pitkässä suihkussa käynti laskee varaajan alapään 70-75 asteeseen.
 

Esäätäjä

Vakionaama
Samat lämmöt minulla mutta en näe siinä mitään ongelmaa.
Ongelma on siinä 5 asteen päässä, eli ohjaimen korkein lämpötila varaajaan on 95 astetta, sitten se pysäyttää pumpun. Ei siinä pysähtymisessä sinänsä ongelmaa, keräimillä lämpö nousee vajaaseen 140 asteeseen mutta eihän tuo nyt hyväkään ole.

Pahoittelut ketjun aiheen ohi menosta...
 

Lauri H

Aktiivinen jäsen
Ylituotanto ongelma ainakin itselläni, kun useampi aurinkopäivä niin helposti käytössä 500 litraa 80‐90 asteista vettä. Mitä sillä näillä keleillä tekee, toinen asia.
Joku pitkässä suihkussa käynti laskee varaajan alapään 70-75 asteeseen.
Voihan sitä jollakin olla taloudessa useampi henkilö, joka tykkää lotrata puoli tuntia kuumassa suihkussa :) Silloinhan tuota parempaa systeemiä ei ole?
 

roots

Hyperaktiivi
Kyllä, kaupan päälle tästä saa kompressorin pidemmän elinajan ja paremman tuoton kun kompuran käyttö painotuu kalliin sähkön hinnoille
Mitens tuo pelaa kiinteällä sopparilla?

Ei mitenkään... ja niitä lieneen luokkaa 1/2 ihmisillä.
 
Viimeksi muokattu:

Espejot

Hyperaktiivi
Mitens tuo pelaa kiinteällä sopparilla?
Etu on erillainen ja mahdolisesti vielä suurempi koska matalat kesähinnat laskee pitkien soppareiden keskihintaa ja kun kesällä lähes kaikki tuotetaan itse niin hyötyy kumastakin päästä - talven keskihinta laskee ja kesällä saa paremman tuoton käytetystä sähköstä.

Edit: tämä siis verattuna pörssisähköön - tietysti. 24kk soppari on siinä 8 snt/kWh eli PV:n etu on muutama sentti kesällä ja muutama sentti keskitalvella koska PV:n tuottama sähkö nostaa verrokin hintaa eli pörssisähkön keskihintaa. Tämä pitäisi ihan simuloida.
 
Viimeksi muokattu:

pökö

Kaivo jäässä
Ongelma on siinä 5 asteen päässä, eli ohjaimen korkein lämpötila varaajaan on 95 astetta, sitten se pysäyttää pumpun
Mulla on ohjaimessa mahdollisuus säätää asteet missä lähtee kierto täysille ja palaa taas automaatille jäähdyttyä samoihin asteisiin.
On myös tuo pumpun pysäytys on mahdollinen
 

roots

Hyperaktiivi
Etu on erilainen ja mahdolisesti vielä suurempi koska matalat kesähinnat laskee pitkien soppareiden keskihintaa ja kun kesällä lähes kaikki tuotetaan itse niin hyötyy kumastakin päästä - talven keskihinta laskee ja kesällä saa paremman tuoton käytetystä sähköstä.
Yksilöllä on kyllä yksi ja sama hinta kullakin hetkellä vähintään 3kk yleisimmin vuosi tai kaks jos on kiinteä soppari, ei sitä muuta mitkään muut maailman asiat sopparin aikana... vasta kun tekee uuden sopparin.
 

Arisoft

Hyperaktiivi
Rakensin just virityksen, jolla saan ohjattua kattilasta 80 asteista vettä suoraan pelkästään kellarin patteriin. Siellä on vielä viileetä kun sinne ei aurinko paista. Lisäksi kävin juuri ostamassa 1kW tehoisen sähköpatterin kun se maksoi vain 5 euroa. Siihenkin saa ainakin pienen osan tuupattua suoraan. On vaan vähän noloa kun 5 euron patterin kauko-ohjaamiseen tarvii ostaa 17 euron plugi.
 

kotte

Hyperaktiivi
Mahtaako kaukolämpöfirma maksaa pientuotannosta ;)
Jossakin ostavat ja maksavat, mutta sinun "pientuotantosi" taitaa heidän kannaltaan olla "mikrotuotantoa", joten eivät luultavasti ole kiinnostuneita. Esimerkkitapauksessa heidän "pientuotantonsa" yläraja kun on 5MW vuodessa myydylle keskiteholla (tai sinne päin) eikä kaikilta tarjokkailta edes sitouduta ostamaan (suuremmasta tehosta täytyy sitten antaa joitakin sitoumuksiakin luovutetun lämpömäärän toteutumasta). Kesällä maksettu hintakaan ei ole häävi, vrt. https://www.fortum.fi/yrityksille-j...ukolampo-ostohinnat?vtab=accordion-item-49571.
 

fraatti

Hyperaktiivi
Tuuliwoimayhtiöt ovat ottaneet nyt aurinkopuistot kiikariin.

Tuulivoima- ja energiayhtiöiden kiinnostus investoida suuriin aurinkovoimaloihin on kasvanut rajusti vajaan vuoden aikana.

– Tähän ovat varmasti vaikuttaneet keskustelut ilmastonmuutoksesta, huoltovarmuudesta, energiaomaraisuudesta sekä sähkönkulutuksesta ja -hinnasta, sanoo eritysiasiantuntija Sanna Andersson ympäristöministeriöstä.

Esimerkiksi aikaisemmin tuulivoimaan investoinut Ilmatar Energy on siirtänyt toimintansa painopistettä yhä enemmän aurinkovoiman suuntaan. Yhtiöllä on eri puolella Suomea selvityksessä aurinkovoimalahankkeita yhteensä 2 000 hehtaaria.

Tämä vastaa lähes 2 900 jalkapallokenttää.

Esimerkiksi Keski-Suomessa Ilmattarella on esiselvityksessä kahdeksan ja Etelä-Savossa neljä aluetta, joille kaavaillaan aurinkovoimaa. Pohjois-Savoon Joroisiin on valmistunut yhtiön aurinkovoimala, jonka teho on viisi megawattia.

Tuulivoimayhtiö Winda Energy puolestaan päätti laajentaa toimintaansa aurinkovoimahankkeisiin tämän vuoden alussa.

– Viimeisen vuoden aikana on herätty siihen potentiaaliin, mikä aurinkovoimassa Suomessa on, sanoo Winda Energyn kehitysjohtaja Anette Danielsson.
 

mokin

Aktiivinen jäsen
Toivottavasti pystyyn laittavat paneeleja, muuten kesän (aurinkoisten päivien) hinnat halpenevat entisestään ja talvella sitten entistä kalliimpaa.

Toki jos niitä sähkökattiloita rupeaa tulemaan enemmän, niin se nostaa hintoja, mutta talven kalliiksi päiväksi toivoisi helpotusta. Vaikka olisi sitten keskellä päivää halvempaa.
 

kotte

Hyperaktiivi
Toivottavasti pystyyn laittavat paneeleja, muuten kesän (aurinkoisten päivien) hinnat halpenevat entisestään ja talvella sitten entistä kalliimpaa.
Näköjään asentelevat nykyisin suuria voimalakenttiä, joissa luokkaa 45 asteen kulmassa olevien paneeleiden takapuolellakin on (vinottain maata vasten!) kennopinta. Moisten väitetään toimivan hyvin talvisaikaan lumen heijastaessa suoraa ja pilvien sirottamaa auringonpaistetta etenkin alapuolen kennoihin eikä lumi- tai karkaavan lämpösäteilyn aiheuttaman huurtuminenkaan pääse suuremmin haittaamaan näiden kennojen toimintaa.
 

fraatti

Hyperaktiivi
Pientuotantoa 2023 lopussa 936MW

Kaavio-aurinkosähkönpientuotantokapasiteetti2024.png

 

Arisoft

Hyperaktiivi
Tämä tuotanto ei edes näy Finngridin seurannassa. Todellinen sähkön kotimainen kulutus on siis ainakin tuon verran isompi kuin mitä tilastot näyttää.
 

tet

Hyperaktiivi
Tämä tuotanto ei edes näy Finngridin seurannassa. Todellinen sähkön kotimainen kulutus on siis ainakin tuon verran isompi kuin mitä tilastot näyttää.

Miten niin ei näy? Näkyy mielestäni arvioituna, ei mitattuna. Ei se tarkoita, että koko määrä loistaisi poissaolollaan, vaikka onkin arvioluku.
 

Arisoft

Hyperaktiivi
Miten niin ei näy? Näkyy mielestäni arvioituna, ei mitattuna. Ei se tarkoita, että koko määrä loistaisi poissaolollaan, vaikka onkin arvioluku.

Otsikossa lukee pientuotantokapasiteetti. Oletukseni on että nuo tilastossa näkyvät olisi niitä ihan voimalana verkkoon kytkettyjä järjestelmiä. On kyllä totta että se tuotanto, joka graafissa näkyy, on kummallisen muotoinen, ikäänkuin portaittain vaihtelisi teho.
 

fraatti

Hyperaktiivi
Otsikossa lukee pientuotantokapasiteetti. Oletukseni on että nuo tilastossa näkyvät olisi niitä ihan voimalana verkkoon kytkettyjä järjestelmiä. On kyllä totta että se tuotanto, joka graafissa näkyy, on kummallisen muotoinen, ikäänkuin portaittain vaihtelisi teho.
Jos klikkaat sen energiaviraston linkin auki kaavion alta niin siellä sanotaan että pientuotantoa on kaikki < 1 MW laitokset. Siitä ylöspäin on sitten teollisen mittakaavan voimalat. Samoin siellä sanotaan että määrä tulee verkkoyhtiöiltä.
 

Arisoft

Hyperaktiivi
Fingridin sivulla lukee isolla "Tuotantotiedot perustuvat Fingridin käytönvalvontajärjestelmän reaaliaikaisiin mittauksiin."
Minun paneelsissa ei ole Fingridin mittausta, joten ainakaan ne eivät siinä Fingridin kuvaajassa näy. Muista en tiedä.
 

fraatti

Hyperaktiivi
Fingridin sivulla lukee isolla "Tuotantotiedot perustuvat Fingridin käytönvalvontajärjestelmän reaaliaikaisiin mittauksiin."
Minun paneelsissa ei ole Fingridin mittausta, joten ainakaan ne eivät siinä kuvaajassa näy. Muista en tiedä.
Aurinkovoiman tuotantoennusteessa lukee näin, eli tämä ei perustu mittaukseen.

Aurinkovoimaennusteet perustuvat sääennusteisiin ja arvioihin Suomeen asennettujen aurinkopaneelien kokonaistuotantotehosta sekä niiden sijainneista. Fingrid on arvioinut aurinkopaneeleiden kokonaistuotantotehon Energiaviraston jakeluverkkoyhtiöiltä saadun vuosittaisen kapasiteettitiedon ja aurinkopaneeleiden asennusten kasvuennusteiden mukaan. Paneelien maantieteellinen sijainti on arvioitu hyvin karkeasti kapasiteetin ilmoittaneen verkkoyhtiöiden perusteella.
 

Arisoft

Hyperaktiivi
Aurinkovoiman tuotantoennusteessa lukee

Se onkin ennuste. Pohdin sitä mitattua todellista kulutusta, jota yleensä seuraan Fingridin kaaviosta, jossa on mm. aurinkovoimalat yhtenä komponenttina. Pientuotanto käsittääkseni ei näy tuolla mitenkään. Se ikäänkuin valahtaa jonnekin piiloon koska sitä ei mitata. Jos pientuotanto tuottaa jo yhden atomivoimalan verran tai ylikin (kuten enrgiavirasto arvioi) niin onhan se aika iso osuus piilossa jos se ei siellä tuotantosivulla näy. Vai olisiko se vain suoraan pois kulutusmittauksesta?
 

fraatti

Hyperaktiivi
Se onkin ennuste. Pohdin sitä mitattua todellista kulutusta, jota yleensä seuraan Fingridin kaaviosta, jossa on mm. aurinkovoimalat yhtenä komponenttina. Pientuotanto käsittääkseni ei näy tuolla mitenkään. Se ikäänkuin valahtaa jonnekin piiloon koska sitä ei mitata. Jos pientuotanto tuottaa jo yhden atomivoimalan verran tai ylikin (kuten enrgiavirasto arvioi) niin onhan se aika iso osuus piilossa jos se ei siellä tuotantosivulla näy. Vai olisiko se vain suoraan pois kulutusmittauksesta?
Aurinkovoiman määrä perustuu tuohon arvioon, ei mittaukseen. Kyllä se sunkin voimala on siinä mukana, jos olet ilmoittanut sen verkkoyhtiölle.

Sähkön tuotantotiedot perustuvat Fingridin käytönvalvontajärjestelmän reaaliaikaisiin mittauksiin. Tuotanto, johon Fingridillä ei ole mittauksia, on arvioitu.
 

fraatti

Hyperaktiivi
Ok, tuolla sivulla sanotaan toisin kuin täällä https://www.fingrid.fi/sahkomarkkinat/sahkojarjestelman-tila/
Kaiken lisäksi nämä sivut näyttävät eri lukemaa esim. tänään klo 12 ero näytti olevan noin 50 MW.
Ennuste voisi olla selitys sille miksi se aurinkosähkön "mitattu" tieto on hyvin epäuskotavan näköinen.

katso liitettä 98207

Tuollaisia tunnin portaita kun muissa muodoissa seuranta on selvästi tasaisempi.
Ennuste on tunnin pykälissä ja perustuu verkkoyhtiöiden alueisiin (sijainti) ja ilmoittamiin tehoihin. Sääennuste (pilvet yms) muuttavat sitten ennustetta hiukan tarkemmaksi kun hetki on käsillä? Reaaliaikaista lienee turha tehdä kun tuo on vain arvio ja kauppaa käydään tunnin jaksoissa?
 

kotte

Hyperaktiivi
Vähentääkö Fingrid vastaavasti tietoja kulutetusta sähköstä, jos yksityisten paneeleiden tuotto arvioidaan mukaan? Fingridhän saa vain tiedot, paljonko verkkoyhtiöiden mitattu nettokulutus ja tuotanto ovat, kaiketi?
 

Kamis

Aktiivinen jäsen
Fingridin avoimesta datasta löytyy tieto, että aurinkovoimaennusteessa käytetty kokonaiskapasiteetti on tällä hetkellä 1054,9 MW.
Motivan keräämästä datasta käy ilmi, että tällä hetkellä yli 1MW laitoksia on tuotannossa yhteensä alle 60 MW edestä.
Joten pientuotanto taitaa olla hallitseva osa tuosta 1GW aurinkovoimatuotannosta?


 

fraatti

Hyperaktiivi
Vähentääkö Fingrid vastaavasti tietoja kulutetusta sähköstä, jos yksityisten paneeleiden tuotto arvioidaan mukaan? Fingridhän saa vain tiedot, paljonko verkkoyhtiöiden mitattu nettokulutus ja tuotanto ovat, kaiketi?
Kysyin asiaa fgn asiantuntijalta ja tuossa vastaus:

Hei xxx,

Aurinkovoimaennusteemme sisältää myös pientuotannon, joka arvioidaan jakeluverkkoyhtiöiden antamien tietojen perusteella. Pitää paikkansa, että tällä hetkellä meidän arviossamme aurinkovoimakapasiteetissa on mukana n. 1000 MW pientuotantoa.

Koska niin suuri osa tuotannosta on alle 1 MW pientuotantoa, Fingrid ei saa näistä mitään mittauksia. Haluamme kulutusmittauksessa huomioida kaiken tuotannon, joten mitatun tuotannon puuttuessa käytämme kulutuksen laskentaan viimeisintä aurinkovoimaennustetta. Fingridin kulutusmittaus lasketaan sähköntuotannon ja rajasiirtojen perusteella.

Kulutusmittauksen laskennassa käytetty ennuste tulee toistaiseksi vielä tuntiresoluutiolla ja ennuste saatetaan tehdä hieman eri aikaan kuin avoimessa datassa saatavilla oleva aurinkovoimaennuste, mikä selittää pienen eron näiden välillä. Nämä tullaan todennäköisesti yhdenmukaistamaan tulevaisuudessa.

Toivottavasti nämä vastasivat ainakin osaan kysymyksistä. Mikäli jokin jäi epäselväksi, tarkennan mielelläni.

Ystävällisin terveisin,

xxx xxx

Asiantuntija

Fingrid Oyj


Käytön digitalisaatio
 

fraatti

Hyperaktiivi
Tuossa artikkelissa on mainittu että alentuneet tuottonäkymät ovat laskeneet myös investointien määrää. Kuinkahan mahtaa käydä suomessa näiden suurien voimaloiden kanssa. Rakenteilla ei ainakaan ole kovin paljoa.

 

fraatti

Hyperaktiivi
Puolaan tuli viime vuonna aurinkovoimaa 4.6 GW lisää. Nyt 17 GW ja 2030 pitäisi olla 30 GW. Kasvutahti on kova.


Ranskassa on myös kova tahti päällä

Ja Saksassa
 
Viimeksi muokattu:
Back
Ylös Bottom