Ei hätää, äkkiä ne häätää,kun pitkin yötä metelöi.. Toi yöllä touhuaminen pörssihinnan mukaan on ihan elävästä elämästä kerrostaloasujalta kuultua.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Ei hätää, äkkiä ne häätää,kun pitkin yötä metelöi.. Toi yöllä touhuaminen pörssihinnan mukaan on ihan elävästä elämästä kerrostaloasujalta kuultua.
Vaikka tuo nyt vitsi olikin, niin häätö ei tapahdu ikinä nopeasti, teki ihan mitä vaan.Ei hätää, äkkiä ne häätää,kun pitkin yötä metelöi.
Oma veikkaus 8,42snt/kWh alv 25,5, 2024 se oli 9,03snt/kWh alv24 ja 2023 lasketulla verokannalla 8,54snt/kWh -> 9,63snt/kWh alv24Joku saisi pistää palstalle gallupin, että mitä arvelee spotin olevan Q1:llä.
Tiedätkö muuten paljonko yksi koneellinen astioita/pyykkiä vie energiaa? voin kertoa että se on OKT asujalla aika pieni osa kokonaiskulutuksestaRuoka laitetaan uuniin yöllä 3 aikaan ja pesukoneet käyntiin. Ne sammutetaan varttia vaille 4 puoleksi tunniksi kun silloin on euron kilowatit mutta vartin yli 4 onkin 2 sentin kilowatti. Siinä vaiheessa kun alkaa korpeemaan halpa pörssi, hommaa helpottaa kun pesee pyykit taloyhtiön pyykkituvassa ja käy taloyhtiön saunassa. Kun joulukinkun hommaa valmiiksi paistettuna voi silläkin minimoida riskiä ja kustannuksia. Toi yöllä touhuaminen pörssihinnan mukaan on ihan elävästä elämästä kerrostaloasujalta kuultua.
Tässä 5 hlö porukan kuukauden tiskarikulutus, samaa tasoa joka kuukausi, pitäiskin vihdoinkin hommata myös pyykkäriin ja kuivauskaappiin Tapot mittaamaan niin olisi viimeinkin kaikki isoimmat kulutukset seurannassa..:Tiedätkö muuten paljonko yksi koneellinen astioita/pyykkiä vie energiaa? voin kertoa että se on OKT asujalla aika pieni osa kokonaiskulutuksesta

ässä 5 hlö porukan kuukauden tiskarikulutus
Käyttääkö kone kuumaa vai kylmää vettä?
Itsellä käytää kuumaa ja tiskarin sähkön kulutusta on aika vaikea huomata. Veden lämmitykseenhän se energia siinä pääasiassa menee tavalla tai toisella.
No sitten se käyttää kuumaa tuplasti eli lämmittää putken sekä tiskit erikseen. Eli todellinen kulutus on suurempi kuin mitä sen sähkössä näkyy. Sama ongelma itselläkin. Yleensä onnistuu valuttaa vesi kuumaksi tiskipöytää siivotessa mutta ajastetulla pesulla osa vedestä ei tosiaan ole kuumaa.Kuumaan se on kytketty, mutta kuuma tulee talon tosiesta päästä ~15 metrin matkalta joten kun tuota yleensä yöllä käytetään ei kone saa kuin maks haaleaa vettä. Käyttövesikierto pois päältä öisin myös.
Meillä tuollainen 25kWh/kk menee jo yhden emännän kasvikaapin valaistukseen ja noita on 2 kpl ynnä toki sitten ne kaikki muut kasvivalot ympäri kämppää. No eipähän tartte muita valoja juuri kämpässä sitten poltellakaanpitäiskin vihdoinkin hommata myös pyykkäriin ja kuivauskaappiin Tapot mittaamaan niin olisi viimeinkin kaikki isoimmat kulutukset seurannassa..:
No sitten se käyttää kuumaa tuplasti eli lämmittää putken sekä tiskit erikseen. Eli todellinen kulutus on suurempi kuin mitä sen sähkössä näkyy. Sama ongelma itselläkin. Yleensä onnistuu valuttaa vesi kuumaksi tiskipöytää siivotessa mutta ajastetulla pesulla osa vedestä ei tosiaan ole kuumaa.
Tuossa meidän uudessa Mielessä on jonkinlainen varaaja ??? Käyttöohjeessa kun lukee että sellaista käytetään kun asetuksista on valittu kylmä vesi - ja sitä ei käytetä jos koneelle on asetettu kuuma käyttövesi. Kaipa sillä saa heti lämmintä pesun aikana vettä vaihtaessa vaikka syöttö on kylmä.MLPllä lämmitetään käyttövesi ja lisäksi on käyttövesikierto, niin en jaksaisi laskea tuota putkien lämmitystä tiskikoneen kulutukseksi kun se ei kokonaisuuteen taida vaikuttaa kuin desimaaleja![]()
Tuossa meidän uudessa Mielessä on jonkinlainen varaaja ??? Käyttöohjeessa kun lukee että sellaista käytetään kun asetuksista on valittu kylmä vesi - ja sitä ei käytetä jos koneelle on asetettu kuuma käyttövesi. Kaipa sillä saa heti lämmintä pesun aikana vettä vaihtaessa vaikka syöttö on kylmä.
Mielestäni moinen ajatus on ristiriitainen (erikoisesti lämpimällä vedellähän kannattaisi käyttää jo valmiiksi lämmitettyä vettä edellisestä pesusta).Vai voisko olla (mutu) että koneissa on tuo säiliö johon edellisen pesun loppuhuuhteluvesi kerätään ja se käytetään seuraavassa pesussa jotta vettä säästyy. Jos kone on kytketty kuumaan, ei tuota säiliön vettä käytetä vaan otetaan kuumaa vettä verkosta suoraan?
Niin viittasin suoraan @HiTec tilastoihin ja mutuilen, että hänen tapauksessa jos johdannaisena otetaan samat taustat tämä vaikutti olevan tulos. Huonosti ehkä toin tämän esille eli ei tietenkään voi mitään "Universaalia totuutta" tästä päätellä.Miten se tilasto on tehty? Vuoden keskiarvona?
Sähköllä lämmittelevällä helmikuun kulutus voi olla kymmenkertainen elokuun kulutukseen verrattuna.
As Oy asujalla ero voi olla jotain muuta, ehkä puolitoistakertainen.
Näille pitäisi olla ihan omat yksilölliset tilastot.
Niin onhan se, jos halutaan optimoida aivan äärimmäisyyksiin. Kyllä omassa talossanikin on tapana sähkölaitteet (pesu yms) ajoittaa halvimmille tunneille, jos mahdollista. Meillä äänet ei kuulu makkareihin, joten ei aiheuta häiriötä itselle. Säästöt on marginaalisesti, kun ei nuo nyt älyttömästi kuluta, mutta periaatteesta kai se lähinnä menee. Enitenhän pörssillä pääsee vaikuttamaan, jos on sähköauto, jota itsekin lataan halvimmilla tunneilla. Lienee se suurin kuluerä nykyään, jossa voi oikeasti kohdistaa lähes 100% optimoidusti sitä kulutusta (eli latausta).Toi yöllä touhuaminen pörssihinnan mukaan on ihan elävästä elämästä kerrostaloasujalta kuultua.
Tämä varmaan vitsinä oli tarkoitettu, mutta joo tosiaan ei ketään nopeasti häädetä ja ei muutenkaan edes voi häätää, jos vaikka yöllä käy suihkussa tai pesukonetta pistää menemään. Käytännössä pitäisi osoittaa, että äänen aiheuttaminen on tehty puhtaasti häiritseminen edellä. Jos yläkerran rouva herää töihin 05:00 joka aamu ja painaa kämpässä korkkareilla menemään, niin se on voi voi ja ainoa mitä voi tehdä on keskustella hänen kanssa, josko ei tekisi sitä.Ei hätää, äkkiä ne häätää,kun pitkin yötä metelöi.
Mielestäni moinen ajatus on ristiriitainen (erikoisesti lämpimällä vedellähän kannattaisi käyttää jo valmiiksi lämmitettyä vettä edellisestä pesusta).
Muusta yhteydestä muistelisin, että joissakin tiskikoneissa on regeneratiivinen lämmönvaihdin, jonka tarkoituksena on nimenomaan napata edellisen pesu- tai huuhtelukerran lämpö hyödyksi seuraavaan pesuvaiheeseen, jossa vettä kuumennetaan tai jopa seuraavaan pesukertaan, jos se seuraa pian edellistä.
On sillä merkitystä, jos pesuvaiheen lämpö säilötään viimeisen huuhteluveden lämmitystä varten. Vaatii tietenkin ylimääräisen magneettiventtiilin koneen sisään (mikä ei maksa paljon).Toki noin, jos pestään kaksi koneellista peräkkäin. Mutta tuskin edellisen pesun vedet enää lämpimiä on vaikka vuorokaude tai parin päästä.
Ehkä minä en vain tajua, mutta miten se siirron hinta vaikuttaa siihen säästöpotentiaaliin?Sopimus menossa katkolle ja 24kk @8,6c/kWh tarjolla.
Säästöpotentiaali pörssisähköön max 50% - koska siirto on se 9c/kWh jokatapauksessa vaikka sähkö on 0 eur.
Tappiolle ylärajaa ei taida olla. Huomenna 50cv/kWh klo 20-21
Kerrataan vielä: miten tuolla pörssisähköllä säästää ?
Meillä tiskari kuluttaa n.21kwh/kkTässä 5 hlö porukan kuukauden tiskarikulutus, samaa tasoa joka kuukausi, pitäiskin vihdoinkin hommata myös pyykkäriin ja kuivauskaappiin Tapot mittaamaan niin olisi viimeinkin kaikki isoimmat kulutukset seurannassa..:
katso liitettä 99773
Kuluttaa sillon kun hinta on alhaalla ja kun on kallista niin ei kuluta......
Kerrataan vielä: miten tuolla pörssisähköllä säästää ?
Sopimus menossa katkolle ja 24kk @8,6c/kWh tarjolla.
Säästöpotentiaali pörssisähköön max 50% - koska siirto on se 9c/kWh jokatapauksessa vaikka sähkö on 0 eur.
Tappiolle ylärajaa ei taida olla. Huomenna 50cv/kWh klo 20-21
Kerrataan vielä: miten tuolla pörssisähköllä säästää ?
Kerrataan vielä: miten tuolla pörssisähköllä säästää ?
Juuri näin. Tammi-elokuu kulutus 10222kWh, oma toteutunut pörssihinta 4,73c/kWh kulutusvaikutus -0,94c/kWh. Olishan tuo jollain kiinteällä tullut paljon kalliimmaksi. Tässä siis pelkkä energia ilman marginaalia, siirtoa tms maksuja.Kuluttaa sillon kun hinta on alhaalla ja kun on kallista niin ei kuluta...
Vaikka näin. Olihan toi tammikuu poikkeuksellinen mutta tuolloinkin hinta pysyi maltillisena. Puhdas pörssisähkösopimus ja pihalla ladattava hybridi. Ja on tietenkin ilo toimia myös sähkönmyyjänäSopimus menossa katkolle ja 24kk @8,6c/kWh tarjolla.
Säästöpotentiaali pörssisähköön max 50% - koska siirto on se 9c/kWh jokatapauksessa vaikka sähkö on 0 eur.
Tappiolle ylärajaa ei taida olla. Huomenna 50cv/kWh klo 20-21
Kerrataan vielä: miten tuolla pörssisähköllä säästää ?
Mä päädyin samanlaiseen. Automatiikka säätäköön edelleen varaavaa vastuskulutusta halvoilla tunneille. Mutta lämpöpumppu saapi touhuta copin ehdoilla.Sopimus menossa katkolle ja 24kk @8,6c/kWh tarjolla.
Onko ollut mieleinen ratkaisu? Molemmat vielä kasviharrastajia..Meillä tuollainen 25kWh/kk menee jo yhden emännän kasvikaapin valaistukseen ja noita on 2 kpl…
Vanhempi kone kyseessä? Kilowattitunnin ympärillä pyörii uusissa kylmään veteen kutkettynä. Vaikka eipä tuolla paljon merkitystä joka tapauksessa. 26kWh mennyt viime kuussa.Nopea ja semi-kuuma ohjelma jossain 4kwh:n paikkeilla. Eco-ohjelma muistaakseni 2kwh paikkeilla. Kylmällä vedellä
No homma vähän laajentui harrastuksesta ja pyörittää nykyisin pientä Tmi.Onko ollut mieleinen ratkaisu? Molemmat vielä kasviharrastajia..
Olisiko 12v ikää tuolla. Tiedän että samanikäisiä löytyy huomattavasti pihimpiä. Tuolla 65c ottaa 16a virralla pistorasiasta useamman pidemmän pätkänVanhempi kone kyseessä? Kilowattitunnin ympärillä pyörii uusissa kylmään veteen kutkettynä. Vaikka eipä tuolla paljon merkitystä joka tapauksessa. 26kWh mennyt viime kuussa.
katso liitettä 99792
Kyllä mutta suurin osa ihmisistä ei tiedä wateista ja niiden tekemästä sähkölaskun suuruudesta ja vaikutuksesta mitään. Tällä foorumilla asia on varmaan keskimäärin päinvastoin. Ihan varmasti jotkut "säästävät" sammuttamalla ledilamput.Tiedätkö muuten paljonko yksi koneellinen astioita/pyykkiä vie energiaa? voin kertoa että se on OKT asujalla aika pieni osa kokonaiskulutuksesta
Täällä tiskari (ESF5545LOW) myöskin lämpimässä vedessä. Normaalisti päivittäisessä käytössä on 30 min pikapesu, joka kuluttaa 0,6 kWh/kerta. Sähkön ollessa edullisempaa satunnaisesti ajellaan AUTO-ohjelmalla, joka pesee sitten noin 2h.Itsellä käytää kuumaa ja tiskarin sähkön kulutusta on aika vaikea huomata. Veden lämmitykseenhän se energia siinä pääasiassa menee tavalla tai toisella.
Jep, takapuolituntumalla arvioisi kyllä että pörssisähkö tulee keskimäärin edullisemmaksi jos hiukan pystyy kulutustaan ohjaamaan. Jos taas eletään kuten meillä, ajellen lallatellen VILPin COP edellä, niin keskimääräinen pörssisähkön hinta helposti ryöpsähtää, kts. kuva alla:Mä päädyin samanlaiseen. Automatiikka säätäköön edelleen varaavaa vastuskulutusta halvoilla tunneille. Mutta lämpöpumppu saapi touhuta copin ehdoilla.
Ja lisäksi 100kWh akusto alkaisi olemaan aika riittävå viikon hupisähköön.
Tässä on syy miksi kulutusvaikutteinen ei sopinut meille. Vaikutti liikaa elämään kun piti kyttäillä halpoja tunteja milloin voi sähköä käyttää. Elokuuhun mennessä liukurin mukaan tämän vuoden keskihinta oli 7.8snt eli sama kuin nykyinen kiinteä. Kulutusvaikutus +1.6snt. Nyt aamulla taas herätessä on kahvit keitetty aamupalat tehty ja pesukoneet pyörii. Ja päivän kallein tunti menossa. Jälkikasvu koulussa ja itse lähden aamun fysiikkatreeneille parin tunnin päästä. Loppuilta onkin sitten vapaata toimintaa kun ei tarvitse kodin hommia tehdä mitkä hoidettu jo aamulla.Vähän alkaa kyllä kyrsimään hintojen kyttäily, siis tällaisina päivinä kun on koko ajan kallista ja kalliimpaa ja kalleimmat tunnit juuri niinä hetkinä kun voisi olla ruuan tekoa tai pykin pesua edessä (yöllä ei jaksaisi herätä tyhjäämään konetta ja täyttämään seuraavaa satsia).
Vaikka onkin kv-soppari päällä, niin silti haluaisi nuo kalleimmat (eli tänää suurimman osan) tunneista väistellä.
Vuoden päästä jos näkyy alle 7 snt/kWh 1-2 vuotisia täyskiinteitä tulevan tarjolle, niin menee kyllä heti kiinnitykseen. Saa säätää käyrän taas peruslämmöille ilman korotuksia, käyttövesi tehdään tarpeen eikä hinnan mukaan (vaikka hyvin onkin riittänyt aina nytkin) ja shellyt saa mennä sitten muuhun käyttöön MLPn sisältä. Takat kyllä hehkuu myös, on niiden lämpö ja tunnelma vaan jotain mitä ei pattereilla tai lattialämmöllä tuoteta. Ei pörssillä enää tuolla hintatasolla suuria säästöjä saa, siis ilman paneeleita ja sähköautoa.
Toista se on kun pitää töissä olla jo klo 6Tässä on syy miksi kulutusvaikutteinen ei sopinut meille. Vaikutti liikaa elämään kun piti kyttäillä halpoja tunteja milloin voi sähköä käyttää. Elokuuhun mennessä liukurin mukaan tämän vuoden keskihinta oli 7.8snt eli sama kuin nykyinen kiinteä. Kulutusvaikutus +1.6snt. Nyt aamulla taas herätessä on kahvit keitetty aamupalat tehty ja pesukoneet pyörii. Ja päivän kallein tunti menossa. Jälkikasvu koulussa ja itse lähden aamun fysiikkatreeneille parin tunnin päästä. Loppuilta onkin sitten vapaata toimintaa kun ei tarvitse kodin hommia tehdä mitkä hoidettu jo aamulla.
Kv-sopparin idea on saada sitä oman kulutuksen keskiarvoa siirrettyä noille halvemmille tunneille.Vaikka onkin kv-soppari päällä, niin silti haluaisi nuo kalleimmat (eli tänää suurimman osan) tunneista väistellä.
Juurikin tälläisellä jättikokoisella akustolla tuota keskiarvoa voi hyvin siirtää, edellyttäen toki että se akku myös puretaan jossain kohtaa jotta on jälleen sitä kapasiteettia ladata niiden halvimpien tuntien aikana. Tästä syystä moni sähköautoilija kehuu kv-soppareita, koska heille kertyy niitä minus-merkkisiä kulutusvaikutuksia juurikin näillä sähköauton lataamisen oikeilla ajoituksilla.Ja lisäksi 100kWh akusto alkaisi olemaan aika riittävå viikon hupisähköön.
Kv-sopparin idea on saada sitä oman kulutuksen keskiarvoa siirrettyä noille halvemmille tunneille.
Mites sen saisi parhaiten ja varsinkin helpoiten tapahtumaan, jos ei niin että kuluttaa vähiten kalliilla tunneilla ja eniten halvoilla (toisin sanoen väistellen kalliita tunteja)? Jaksaisi mitään exceliä alkaa väsäämään ja seuraamaan kulutuksen keskiarvon kehittymistä kuukauden mittaan..