Koetan auttaa hypetyksen ymmärtämiseen....
Systeemitasollahan sähköpadat ovat mainio keksintö
- lisäävät kulutusjoustoa. Käyttävät enemmän silloin kun sähkö on halpaa. Toimivat näköjään myös päivänsisällä joustavana kuormana
- Vähentävät päästöjä. Kulutus painottuu isosti matalapäästöiseen = halpaan sähköön. Vähentävät polttamista = korkean CO2-tuotantoa
- Mahdollistavat uusiutuvan investoinnit systeemitasolla, koska poistavat "liian" matalan sähkön hinnan aiheuttamaa investointiriskiä. Esim veikkaan että Ruotsin konkurssiin menneet tuulifirmat olisivat saaneet apuja tästä talvesta. Matalatuulista on ollut, mutta kyllä sitä tuotantoa aina jonkun verran on ollut.
Lopputuloksena meillä on korkeampi keskihinta - koska halvat tunnit poistuu. Halvat tunnit ovatkin olleet systeemin tapa viestiä ylimääräisestä kapasiteetista, eli omalla tavallaa systeemin ongelmasta. Nyt sitä sitten tuli, ja systeemi viestii, sitten kun aika tulee, että nyt riittää. Tosin esim tänään illasta hinta tipahtaa reilusti, eli en tiedä miten paljon tammi-helmikuussa oli poikkeuksellisista sääolosuhteista johtuvaa, miten paljon esim sähköpadoista tai muusta muuttuneeseta systeemidynamiikasta. Tosin poikkeuksellinen jakso vaikuttaa pidempään - Norjan vesi- ja lumistasot alhaalla. Nostaa hintaa hetken.
Ymmärrän yksilönäkökulmasi. Kuitenkin minusta suht helppo nähdä systeemitason edut.