Lisää em. listaan vielä:Aurinkopaneelien kiinnityssyteemeitä on pilvin pimein. Ja hinnat on aika kovat. Tänne vois kerätä listaa valmistajista jne
- Sadex Solar https://www.sadex.fi/tuotteet/aurinkopaneelien-kiinnitys
- Orima https://orima.fi/orima-solar/harjakatoille-delta/
- Rauli https://www.raulibrackets.fi/#tuotteet-main
- K2 https://k2-systems.com/en/product-solutions/
- Schletter https://schletter-group.com/?lang=us
- SL Rack https://www.sl-rack.com/en/
Tilaminen Saksasta on kohtuu edullista, rahdit 89EUR jos pituus 2,45m. Yhdistäjät on muutaman euron. Pituuden ylitäess 2,45m hinta kasvaa jonnekin kolminkertaiseksi, jos ylipäätänsä toimitavat.
- https://www.wisol.fi/tuotteet.html - nämä osti Sadexin, ammattimaisen näköistä tavaraa täällä
- https://scanoffice.fi/tuote/nordic-sun-aurinkopaneelin-kiinnikkeet - näistä olikin aiemmissa viesteissä kommenttia
Ja nostelen säiettä kysymyksellä, en löytänyt täältä foorumilta paljonkokaan kommentteja tai kokemuksia: mikäs tuo ES PRO, ESPRO tai Eurosolar Pro on?
Siitä olisi 4.8m 40x40 kanki, noin 60-70 euron luokassa. Neljä paneelia vierekkäin menisi yhdellä kiskolla ilman jatkoksia. Jossakin säikeessä taisi olla Eurosolar kiinnikevälistä kysymys elo hihavakioista: tuolle kiskolle neljä (1.2m) ei kuulosta vielä pahalta tai viisi (0.96m) per kisko luulis varmasti riittävän? Ja vähemmän eli 3 (1.6m) en laittaisi. Yli parimetristen paneeliden kanssa kolmas kisko ja neljällä kiinnikkeellä per kanki? Lyhyemmät kahdella kangilla ja viidellä kiinnikkeellä hmmh?