Vs: IVT ja suuren kusetuksen maku
Karua kertomaa IVT mainostamasta oman merkin kuumakaasusulatuksesta ( sulatusautomatiikka ) eikä mistään vastuskaapelivirityksestä!
MAHTAAKO KUKAAN LUKEA PITKÄÄ SEPUSTUSTANI!
Joka alkaa vähän harhaillen 2003 alusta, mutta vastuun jätän lukijalle!
Kyllä nyt IVT ( JH ) on kulkenut varmaan 21.1.2003 jälkeen ketunhäntä kainalossa. Jos IVT ilmalämpöpumppuun on piilotettu se kaapeliviritys putken sisälle piiloon
Jussi Hirvonen on perustanut Suomen IVT:n joka myi mm. Sharp ilppejä jossa on yksistään kuumakaasusulatus ( ainakin minu Sharpissa ) ja myöhemmin IVT lampöpumppuja jossa onkin kaapeliviritys mukana!
http://www.sulpu.fi/index.php?option=com_content&task=view&id=31&Itemid=69
Jussi Hirvonen on myös Sulpun hallituksen puheenjohtaja, lainaus: >SULPU:ssa otamme laajemman vastuun kuluttajasuojasta<.
Otteita SULPUN, Suomen Lämpöpumppuyhdistys ry:n sivuilla,
johon ovat liittynyt iso osa lämpöpumppuja myyviä yrityksiä, muttei onneksi kaikki.
Sulpun omilta sivuilta löytyy kysymyksiä ja vastauksia osasto, vastaajana vuonna 2005 oli Ins. Jussi Kummu, joka on tässä kysymysosiossa kertonut, että kaikkiin kysymyksiin vastataan!
”Glocker” kysyi sulanapitokaapelista Sulpulta 9.11.2005
>Miten tuo IVT:n teknologia eroaa muitten laitteiden kuumakaasusulatuksesta? Eikö esim. Panasonicissa ole sulatustoimintoa ja millä periaatteella se toimii?
Sulpun sivujen ja ko. vastauksen perusteella en usko tämän yhdistyksen pääsemän nauttimaan niitä etuja mihin se pyrkii mm. luottamukseen ja puolueettomuuteen tällä asenteella. Rahastukseen?< [/font]
Sulpun Jussi Kummun vastaus 10.11.2005: josta ilmenee tämä IVT:n piilosuosima, kennoston ( patterin ) kuumasulatus.
>Ilmalämpöpumppujen ulkoyksikön sulatus on hyvin usein toteutettu kuumakaasusulatuksella, joka tarkoittaa sitä että kompressorin tuottamalla lämmöllä sulatetaan ulkoyksikköön muodostunut jää. <
>Todennäköisesti teidän ilmalämpöpumpussanne on kyseinen sulatusjärjestelmä toteutettu siten että sillä sulatetaan ainoastaan ulkoyksikön höyrystimessä oleva jää. Sähkökaapelia tarvitaan tämän veden pitämiseksi sulana niin kauan että se saadaan johdettua ulos ulkoyksiköstä. Jos kaikki sulatus ja sulana pito haluttaisiin toteuttaa ilman sähkökaapelia edellyttäisi se rakenteellisia muutoksia kylmäainepiiriin.
Sähkökaapelin kulutus lienee joitakin kymmeniä vatteja, joten sen sen poistaminen jälkikäteen ei todennäköisesti maksa itseään koskaan takaisin.
Tässä toisen asiakkaan tekemä kysymys?
K: Ostamaamme taloon on asennettu Panasonic invertteri 9 ilmalämpöpumppu, mutta siinä näkyi olevan herjaamanne sähkösyöppö lämmityskaapeli tarkemmin tutkittua asiaa (punainen n. 50 cm pitkä kaapeli)! Laitteen pitäisi olla alle 2 vuotta vanha. Panasonic pumppua tunnutaan yleisesti kuitenkin pidettävän laadukkainpana vaihtoehtona. Olisiko jotain järkeviä ja taloudellisia korjausvaihtoehtoja?
Jussi Kummun vastaus asiakkaan kysymykseen!
V: Käytännössä ainoa vaihtoehto on ilmalämpöpumpun vaihtaminen, sillä ilmalämpöpumpun rakenteen muuttaminen ei ole mahdollista.
Sulpun Foorumi toiminee myös avoimena kirjeenä, mutta jätin kysymyksen aiheesta myös Sulpulle 9.11.2005:
Minun tekemä kysymys Jussi Kummulle?
>Miksi asialliseen kysymykseen koskien mm. sulatuskaapeleita ym. annetaan epäasiallisia vastauksia. Panasonic inverteri 9 on lämpöpumppu jossa on sulatuksen käänteistoiminta joka mielestäni on hyvä, jos siinä on sulatusautomatiikan lisäksi vielä, pohjapellin sulanapito sulatuskaapelilla<
>Miten voi olla mahdollista, että vastauksena ja korjausvaihtoehtona tarjoatte ainoana vaihtoehtona sulatuskaapelin vaihdokselle ilmalämpöpumpun vaihtoa?
Miksi ilmalämpöpumpun rakenteen vaihtaminen ei ole teidän mukaan teknisesti mahdollista tältä osin?<
Kysymystäni eikä vastausta kysymykseeni? sivuille ei tullut!
Mielestäni vastaukset ovat osittain herjaavia, epäasiallisia ja sisäänlämpiäviä IVT:tä suosivia.
Foorumin pitäisi olla Ilmalämpöpumppuja käyttävien/ostoa harkitsevien Foorumi, missä ei yksistään ajettaisi isojen lämpöpumppuja myyvien liikkeiden etuja ( eikä piilosuosita yhtä ), vaan tasapuolisesti kaikkia koska yhteistyö on voimaa ( tulee mieleen kartelli ).
Tiedän että Panasonicin 12 inverterissä on 80 cm pätkä tätä Jussi Kummun herjaamaa kaapelia.
Oletan että uusia kysymyksiä ei enään voi lähettää, koska en löytänyt sellaista kohtaa!
Oma mielipipiteeni asiasta:
Minä olen käsittänyt niin, että kaikissa pumpuissa on niin sanottu käänteistoiminta jossa kuuma höyrystynyt kuumakaasu laitetaan virtaamaan ulkoyksikön patteristoon päin, tämän seurauksena sisäyksikkö saattaa joskus pitää napsahtelevia ääniä, läpät lämmönvaihtelut ym.
Pojallani on Panasonic 12 inverteri joka pitää sisällään pohjan sulanapitokaapelin, siinä ainakin kennosto ( patteri ) sulatetaan kuumakaasulla eli käänteistoiminnalla, sulatus alkaa patterin keskeltä siirtyen sitten yläosaan ja viimeiseksi alaosaan, kennoston ja pohjapellin väli on noin 1-2 cm. ILP on toiminut sulatusjakson pidennyksen jälkeen moitteetta yli neljä vuotta.
Omassa Sharp Invertterissä 5 kW on se IVT: mainostama kuumakaasusulatus. Kennosto on kiinni pohjapellissä, sulatus alkaa ylhäältä ja jatkaa vauhdilla alas saakka, on toiminut moitteetta kohta seitsemän vuotta.
H:gin ja Nokian IVT:stä ei annettu mitään tietoja, ilmalämpöpumpustani.
Useampaan kertaan, ensimmäisen kerran 22.11.2004 yritin saada sähköpostilla tietoa pumppuani koskeviin teknisiin ja käytännön kysymyksiin, koskien viemäröintiä, sulatustoimintaa suodattimia ym.
( pyysin myös tarjousta ko. pumpusta pojalleni ) myös Hgin IVT: ltä, saamatta kummastakaan vastausta, puhelintiedusteluuni vastattiin, että ei ole ollut aikaa vastata?
Ei edes Jussi Hirvosella! eikä myöskään tarjouksen pumpusta tehneellä Aivar Paabolla,
joka lupauksista huolimatta ei lähettänyt kunnollista käyttöohjekirjaa ( manuaalia ) huonon monisteen tilalle.
Jäi sellainen tunne että kun pumppu on saatu myytyä, asian voi jättää silleen.Tämä oli aika jolloin IVT alkoi myydä pumppuja omalla nimellään.
Olen ollut tyytyväinen omaan Sharpiini jonka valmistusmaa on Thaimaa, pumppu on pelannut hyvin, mutta jälkimarkkinointi ei lainkaan!
IVT mainosti Sharpia ja myöhemmin IVT:tä näin:
http://www.ivtlampopumput.fi/pdf/sharp_omakotisanomat.pdf
http://www.ivtlampopumput.fi/pdf/SharpFinsk.pdf
Nerokas sulatusjärjestelmä:
Pohjolan olosuhteissa ilmalämpöpumpun kynnysongelmaksi usein muodostuu ulkoyksikön jäätyminen ja sulatusjärjestelmä.
Sharp ja IVT ratkaisivat tämän ongelman nerokkaalla sulatus ja elektroniikkajärjestelyllä.
Sähköä kuluttavia,
paikan päällä tai maahantuojan varastossa asennettuja pohjan sulanapitokaapeleita ei tarvita.
Ulkoyksikön materiaalissa päädyttiin ruostumattomaan lujitemuoviin.
Minun Sharp pumpuni on peltiä, ainoastaan ritilät ja asennusriman suojus on muovia.
http://www.sulpu.fi/index.php?option=com_xfaq&task=answer&Itemid=84&catid=31&aid=225
OTE SULPUN SIVULTA 3.5.2009:
>Suomeen tuodaan sellaisia laitteita, joita ei ole suunniteltu tällaiseen käyttöön lainkaan. On syytä hankintahetkellä vakuuttua siitä, että hankittavassa laitteessa on asianmukainen automaattinen sulatusautomatiikka eikä mikään vastuskaapeliviritys, joka syö laitteen säästöt kaapelisulatuksella, jolla ei edes ole toimimisen edellytyksiä meidän ilmasto-olosuhteissamme.<
Ps IVT:n uskottavuus on mielestäni mennyt ainakin ILP osalta, mutta suurella rahalla ja JH:n mainosrummuttamisella saadaan tietämättömät ILP ostajat narutettua ostamaan ylihinnoiteltu laite.