Kannattiko aurinkopaneelien hankkiminen?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja janti
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Oli varsin realistinen juttu. Paneelirahat saattaa olla viisaampaa käyttää ratkaisuihin jotka vähentävät sähkön kulutusta.
 
Aika paljon on paneelisysteemien hinnat tippuneet. Artikkelin tyyppi maksoi 9000 euroa 3,7 kwp systeemistä. Meille tuli reilu vuosi sitten 4,3 kwp systeemi, joka maksoi kotitalousvähennyksen jälkeen 4000 euroa.
 
Näyttäis olevan
Thermosunilla messu tarjouksena 3,56 kW Verkkoon kytkettävä Aurinkosähköjärjestelmä 2 190,00 € sis ALV 25,5 asennus päälle vielä

Kuvaus
3,60kW, Growatt Hy 3kW-3, 8 pan. TÄYSMUSTA aurinkosähköjärjestelmä+teline
8,00 kpl Astronergy TÄYSMUSTA HC N-450W, Bifacial, lasi/lasi, yksikide, 1762x1134x30 mm
1,00 kpl Täydellinen kiinnikejärjestelmä (mustat välit ja päädyt)
1,00 kpl Growatt Hybrid 3kW - XH(BP) 2 MPPT 3-vaihe IP 65
1,00 pari MC4, STAUBLI PV-KST,4-6mm2 puristettava liitinpari + ja -
1,00 kpl Varoitustarra takasyöttövaara
1,00 kpl Turvakytkin 16A/415VAC
Muistathan ilmoittaa kattotyypin ja moneenko riviin paneelit asennetaan järjestelmää tilattaessa.
Aurinkopaneeleiden takuu 30 vuotta, kotimaisten kattokiinnikkeiden 50 vuotta, invertterin 10 vuotta.

Kyllähän noi aurinkosähköjärjestelmät makso 6 vuotta sitten noin 10 k€ asennettuna vasta muutaman viimevuoden aikana olennaiisesti halvenpiakin saa.

Kokeilin @janti linkaamassa jutussa ollutta laskuria ja tarjos mulle seuraavaa settiä

SINUN TULOKSESI

Aurinkopaneelit voivat kannattaa.​

10 kWp Järjestelmän koko
12,0 t€ Hinta-arvio
14 vuotta Takaisinmaksuaika
10 kWp:n järjestelmä tuottaisi arviolta 8 075 kWh sähköä vuodessa. Omaan käyttöön siitä kuluisi noin 4 845 kWh, ja ylijäämää myytäisiin verkkoon 3 230 kWh. Vuotuinen säästö olisi noin 888 €.
Laskelman oletukset: Sähkön kokonaishinta (energia + siirto + verot) 15 snt/kWh. Ylijäämäsähkön myyntihinta 5 snt/kWh. Asennushinta 1 200 €/kWp (2026 hintataso). Omakulutusaste 60 % (riippuu järjestelmän koosta suhteessa kulutukseen). Aurinkotunnit alueella Etelä-Suomi: 950 h/v. Lämmitysmuoto: Suora sähkölämmitys. Paneelien tuotto laskee noin 0,5 %/v, mikä ei ole huomioitu tässä arviossa.

Haluatko tarkemman laskelman?​

Lähetän sähköpostiisi erittelyn, jossa näet:
✓ Vuosikohtaisen säästön 20 vuodelle
✓ Kotitalousvähennyksen tarkan vaikutuksen
✓ Muistilistan ennen tarjouspyynnön tekemistä

Monivalintaan vastailin seuraavasti:

Missä talosi sijaitsee? Etelä-Suomi
Mihin suuntaan kattosi lappeet osoittavat? Itä-Länsi Paneelit molemmille lappeille (hyvä tuotto) -Tähän kommenttina Puita jokapuolella jotka varjostavat muutamaa tuntia lukuun ottamassa koko auringon paisto ajan :grandpa:
Paljonko talosi kuluttaa sähköä vuodessa? 15 000kWh (Ei kysymystä sähköautosta missään muodossa)
Mikä on talosi päälämmitysmuoto? Suora sähkölämmitys (Ilpistä ei lmainintaa missän vaihtoehdossa)
Aiotko hyödyntää kotitalousvähennystä? Ei tai en tiedä (Ne meni jo tälle vuodella)


Jos tuolla ehdotetulla 12 000€ ostais 10 kWp Järjestelmän vois TMA veny 300 vuoteen ;)
Arvio vuosituotosta tuskin toteutuisi kuten ei myöskään omakäyttö. Jos tuohon 12k€ täkyyn tarttuisi 🤢🤮


Tarkistimpa huvikseni koko sähkönkulutus €:na 2274,47 juroo vuonna 2025 LIUKURI(sta) =( luikuriinhan EI SAA LAITETTUA @/kk maksua ) niin VÄÄRISTÄÄ noita tuloksia vuoden osalta 70,80€ joten se pittä aina lisätä käsin. Sama mitä vertailee niin kk maksua ei saa listtäy olkoon se mitä hyvänsä esim. 0-100€ välillä/kk
 
Viimeksi muokattu:
Laskuri tarjosi minulle 7 kWp järjestelmää hintaan 8400€. Thermosunin hintojen mukaan kamat maksaa 3800€ ja siinä on mukana hybridi-invertteri. Tuosta jää asennukselle 4600€. Tässä ei ole kotitalousvähennystä.
Jutussa kaveri toteaa: Ehkä hankkisin, mutta en varmasti samalla tavalla kuin vuonna 2020.Vertailisin toimittajat tarkemmin.
Silti mukaan on liitetty laskuri, joka antaa poskettomia hintoja.
 
Energiaremonti on polku missä jokainen askel johtaa uuteen tienhaaraan ja missä jokainen askel vaikuttaa seuravaan ja edellisiin toimenpiteisiin. Niin kuin kaikessa, myös jokaisella energiaremontilla on kerrannaisvauikutuksia ja vaikutusten laskeminen on aika työlästä, Tämäkin artikkeli on syntynyt kerrannaisvaikutusten voimasta, veikkaan. Polun päässä odottaa sitten asunnon myynti, saatujen nergiakulujen saldo ja asunnon arvon nousu, tai ainakin arvon laskun hidastuminen. Siitä on helppo laskea onko investoinnit olleet kannatavia mutta hyödyn jyvittäminen on sitten vaikeampaa koska samat toimenpiteet pystyy tekemään eri järjestyksessä mutta vaikutus voi olla sama tai eri. Esim lisäeristys vähentää kulutusta ja vaikuttaa paneelien omakäyttöön ja mm. mlp kaivon syvyyteen. Joten järjestyksellä on joskus väliä, joskus ei. Ja kaikki riippuu kaikesta. Joten artikkelin kysymys on hypoteetinen, kysymys mihin ei ole yhtä oikeaa vastausta, tarkoitettu enemäkin pohdinnan pohjaksi. Keskimäärin nämä asiat kulminoituu sähkön hintaa ja heräävät henkiin hintakäyrän derivaatan nollakohdissa ja vastau riippuu onko funktio nouseva vai lasekva kuloisena ajankohtana, vaikka ei pitäisi koska keskiarvo on määräävä tekijä.
 
Viimeksi muokattu:
Mulle jäi 7kWp asennettuna maksamaan alle 3000e kotitalousvähennyksen jälkeen.

-Paneelit asennettuna 3000e
- 6 kW Fronius 499e
Prkl, halvalla sait, siis edullisesti. Mulla likimain sama koko ja sama hinta mutta tein kannakkeet ja asennuksen itse. 4 lisä paneelia jo odottaa että pappa kapuaa katolle.
 
Olikos se niin että suomalaiseen aurinkosähköön nää ei toimi
Kyllä kait ne toimii mutta ovat ”laittomat”.
 
Täällä 8,65kWp voimala maksoi 4800€. Avaimet käteen -periaatteella, ja erittelyn mukaan työtä 2250€ eli romppeet olisi olleet 2550€ . Kotitalousvähennyksen kanssa ~4000 euroa kustannus, ellei jopa vähän alle. Viime vuonna asennettu talvea vasten.

Tuolla hankintahinnalla katsoin paneelien olevan varsin kannattava investointi ja laskeskelin, että takaisinmaksuaika voi olla jopa 5-7v luokkaa riippuen miten saan sähköautoon tungettua sähköä ja miten sähkön ja siirtomaksujen hinnat kehittyy
 
Onko immeiset törmännyt jo tapauksiin missä syteemi on päätetty uusia? AInakin inuja on vaihdettu hybridi inuihin mitta entä paneelit, onko joku vaihtanut niitä tehokkaampiin? Entäs kestävyys, onko tapauksia jo missä voimala vaatii korjaamista? Jos ajatellaan 10v takasinmaksu aikaa niin 2016 asenettu voimala on siinä kintaalla.
 
Oli varsin realistinen juttu. Paneelirahat saattaa olla viisaampaa käyttää ratkaisuihin jotka vähentävät sähkön kulutusta.
Poloista kyllä huijattu mennen tullen, tuplahinnan maksanut. Tilaamalla Saksasta kamppeet olisi tuolloinkin saanut reilusti halvemmalla. Riippuu tietty minkä verkkoyhtiön alueella asuu mutta toisilla ainakin tienaa helposti itsensä 6-7v aikana, nykyään kun paneelit halvempia niin varmaan lyhyemmässäkin. Taisi olla 2021 jolloin loppukesällä oli tosi hyvät myyntihinnatkin vielä, yli 20snt taisi saada helposti. Nykyään hankalampaa mutta oma myynti taisi olla viime vuodelta yli 10snt keskihinnalla. Mutta pahinta on jos saa halvalla osamaksulla tai kotitalousvähennys on pääasiallinen myyntiargumentti. Noin pienen systeemin asentaa heittämällä päivässä normaalikohteeseen. Eli 8h veloitus omalle sähkärille max. Sama kusetus jatkuu nykyään noilla akkusähkövarastoilla. Aivan poskettomia hintoja pyytävät valmiista paketeista.

Jos on vain vesikiertoista lämmitystä niin sitä kannattaa säilöä aurinkoenergialla. Toinen tietty sähköauton lataus ja muu iso kuorma. Shellyt eivät paljoa maksa ja noilla pääsee jo pitkälle.
 
Kyllä kait ne toimii mutta ovat ”laittomat”.
Ei ole laittomia jos täyttää VDE-AR-N-4105:2018 ja CE-leima löytyy invertteristä. Tukes voi höpöillä mitä haluaa mutta ainakin itse olen ollut EU:ssa vuodesta 1995. Tavarat ja palvelut liikkuvat vapaasti ja kun on hyväksytty yhteen maahan niin muihinkin. Toki tullikin pelottelee ettei saa tuoda kuin yhden lonkerolaatikon. Aikoinaan autojen tuontikin oli hyvin hankalaa, mutta oikeustaistelujen jälkeen sekin onnistuu nykyään helposti. En ainakaan itse ole kuullut että kukaan olisi joutunut käräjille mikroinverttereiden takia. Ehkä kompostitarkastajat tutkivat noita sivuhomminaan?

Näkyi muuten parvekeinverttereitä saavan suola-akun kanssa ebayssa.

EDIT: Lisätään että normi vieläkin päivittynyt, kiitos huomautuksesta alempana: EN 50549-1:2019
 
Viimeksi muokattu:
Tämä aurinkosähkö alkaa nyt vähän kiinnostelemaan itseäkin. Mistä pääsisi helpoiten samalle sivulle tämän päivän ratkaisujen ja ostopaikkojen kanssa? Ymmärränkö oikein, että tuolla ”laittomalla” ratkaisulla koko asennuksen voisi tehdä itse?
 
Ei ole laittomia jos täyttää VDE-AR-N-4105:2018 ja CE-leima löytyy invertteristä. Tukes voi höpöillä mitä haluaa mutta ainakin itse olen ollut EU:ssa vuodesta 1995. Tavarat ja palvelut liikkuvat vapaasti ja kun on hyväksytty yhteen maahan niin muihinkin. Toki tullikin pelottelee ettei saa tuoda kuin yhden lonkerolaatikon. Aikoinaan autojen tuontikin oli hyvin hankalaa, mutta oikeustaistelujen jälkeen sekin onnistuu nykyään helposti. En ainakaan itse ole kuullut että kukaan olisi joutunut käräjille mikroinverttereiden takia. Ehkä kompostitarkastajat tutkivat noita sivuhomminaan?

Näkyi muuten parvekeinverttereitä saavan suola-akun kanssa ebayssa.
Mitä sitä jankata asiaa sen enempää. Tukesin tämän hetkinen kanta asiaan on aivan selvä. Asiaa on käyty täälläkin läpi useampaan kertaan.

 
Oma 3,2 kWp aurinkosähköjärjestelmä mikroinverttereillä maksoi kaikkineensa 2760€ eli 0,85€/kWp. Asennuksen tein itse pl verkkoon kytkeminen, jonka teki sähköurakoitsija. Tuskin maksaa koskaan itseään takaisin, mutta ihan hauska projekti tuo oli.
 
Tämä aurinkosähkö alkaa nyt vähän kiinnostelemaan itseäkin. Mistä pääsisi helpoiten samalle sivulle tämän päivän ratkaisujen ja ostopaikkojen kanssa? Ymmärränkö oikein, että tuolla ”laittomalla” ratkaisulla koko asennuksen voisi tehdä itse?

Jos ei välitä tukesin ohjeista niin kaikki asennukset voi tehdä yhtä lailla "laittomasti".

Jotta saat oikeuden syöttää sähköä verkkoon tarvitset yleensä sähköyhtiöllesi asennuspöytäkirjan tukesin hyväksymältä asentajalta. Jos et sitä toimita niin sähköyhtiösi voi alkaa kyselemään miksi liittymästäsi tulee sähköä verkkoon ilman sopimusta. Heillä lienee jopa velvollisuus estää se.
 
Onko paneelit elinikänsä päässä kun ovat maksaneet itsensä takaisin? Jos ovat niin ei ole järkeä ja jos eivät niin fiksu valinta. Noin helppoa se on:) Millään muullahan sitä järkevyyttä on vaikea arvioida.
 
Tämä aurinkosähkö alkaa nyt vähän kiinnostelemaan itseäkin. Mistä pääsisi helpoiten samalle sivulle tämän päivän ratkaisujen ja ostopaikkojen kanssa? Ymmärränkö oikein, että tuolla ”laittomalla” ratkaisulla koko asennuksen voisi tehdä itse?
Kyllä. Balcony inverter on hakutermi. Noita myydään Suomessakin. Noihin kahteen liittimeen tulee aurinkopaneelin plussa ja miinus ja toiseen päähän välikaapeli johon töpseli Kannattaa vaan katsoa että täyttää tuon uuden VDE-normin. Hoymiles on tunnettu merkki. Vaikka @fraatti pitää Tukesia jumalana niin en usko että on EU-oikeuden mukaista rajoittaa asennusta. Ymmärrän toki Tukesinkin kannan siinä mielessä että jos joku asentaa kymmenen noita samaan johtoon ja jonkun ison kuorman saman sulakkeen alle niin onhan siinä riski. Mutta jos käyttää vähänkään järkeä niin ei. Isompi riski minusta kun toisaalla pidettiin ihan ok laittaa yksi iso invertteri yhteen vaiheeseen ja antaa mittaroinnin vaihenetotuksen hoitaa tasaus. Itse näkisin parempana laittaa kolmivaiheisen.

 
Jos ei välitä tukesin ohjeista niin kaikki asennukset voi tehdä yhtä lailla "laittomasti".

Jotta saat oikeuden syöttää sähköä verkkoon tarvitset yleensä sähköyhtiöllesi asennuspöytäkirjan tukesin hyväksymältä asentajalta. Jos et sitä toimita niin sähköyhtiösi voi alkaa kyselemään miksi liittymästäsi tulee sähköä verkkoon ilman sopimusta. Heillä lienee jopa velvollisuus estää se.
Ei ole pakko syöttää verkkoon. Yhdellä paneelilla tuskin edes saa pohjakuormaa menemään ja jos saa voi laittaa portinvartijaksi mittarin jälkeen energiamittarin ja ohjauksen jotta verkkoon ei mene mitään.
 
Tämä aurinkosähkö alkaa nyt vähän kiinnostelemaan itseäkin. Mistä pääsisi helpoiten samalle sivulle tämän päivän ratkaisujen ja ostopaikkojen kanssa? Ymmärränkö oikein, että tuolla ”laittomalla” ratkaisulla koko asennuksen voisi tehdä itse?
Tarkennuksena myös ne tukesin mukaiset ratkaisut kiinnostavat. Vaikkakin harmaa alue on minulle joskus = mukaavuusalue 😁
 
Lisäksi voi tehdä oman erillisen akkuvarmistetun verkon joka ei ole yhteyksissä ollenkaan valtakunnan verkkoon. Youtube-kanavalla Tyhmät työmiehet on esimerkkitapaus joka on irroittautunut kokonaan sähköverkosta. Suomen oloissa pitää vaan olla hieman pellepeloton-henkeä että pärjää pimeimmän talven yli..
 
Tarkennuksena myös ne tukesin mukaiset ratkaisut kiinnostavat. Vaikkakin harmaa alue on minulle joskus = mukaavuusalue 😁
No kutsut sähkärin asentamaan yhden mikroinun kiinteästi. Hän mittaa oikosulkuvirrat ja tekee pöytäkirjan. Sitten saat tehtyä virallisen myyntisopimuksen omalle sähköyhtiölle. Silloin voi huoletta lurahtaa verkkoon päinkin. Joo ja jos ei ole kaksisuuntainen mittari niin verkkoyhtiö käy vaihtamassa sen.

Tuli muuten mieleen että kai näillä Tukesin nimeen vannovilla on humalaa kasvamassa seinillä? Laki on edelleen voimassa ja vaatii sitä. Tottakai lakia pitää kunnioittaa.

 
Vaikka @fraatti pitää Tukesia jumalana niin en usko että on EU-oikeuden mukaista rajoittaa asennusta.
Kaikenmoisia virityksiä on olemassa. Osa turvallisempia osa vähän vähemmän turvallisia ja jokainen virittää kotiinsa mitä haluaa. Joillain on kotivakuutus ja joillain ei. Se kotivakuutuksen myöntäjä saattaa myös suhtautua asiaan eri tavalla jos tietoisesti käyttää värkkejä joiden on todettu suomessa olevan kiellettyjä.

Laitteet voi asentaa ihan virallisellakin tavalla, eikä siitä tule mitään aivan kohtuuttomia kustannuksia. Lähtökohta on kuitenkin että kaikista verkkoon kytketyistä tuotantolaitteista pitää tehdä ilmoitus verkkoyhtiölle, joka antaa kytkentäluvan. Tämä perustuu lakiin ja verkkoyhtiöiden omiin ehtoihin.
 
Mikä on salittua ja mikä ei niin siitä on aina useampia näkemyksiä koska laki ei ole yksiselitteinen. Huomasin että LV akuston laajenusta ei voi päivittää Vantaa verkkoyhtiölle ilman Tukesin numeroa. Onko kyse sähköyhtiön huonosta lomakkeesta vai laveasta lain tulkinasta, sitä en tiedä. Sen tiedän että laillisuuden perälauta sijaitsee oikeussalissa, ei virastotalossa.

Laitteet voi asentaa ihan virallisellakin tavalla, eikä siitä tule mitään aivan kohtuuttomia kustannuksia. Lähtökohta on kuitenkin että kaikista verkkoon kytketyistä tuotantolaitteista pitää tehdä ilmoitus verkkoyhtiölle, joka antaa kytkentäluvan. Tämä perustuu lakiin ja verkkoyhtiöiden omiin ehtoihin.
Mikä muuten on tuotantolaitteen määritelmä? Akkuhan ei tuota mitään ja siksi ihmetelen miksi sen kapasiteetti pitää ilmoittaa mutta auton akun kapasiteettiä ei.
 
Viimeksi muokattu:
Mikä on salittua ja mikä ei niin siitä on aina useampia näkemyksiä koska laki ei ole yksiselitteinen. Huomasin että LV akuston laajenusta ei voi päivittää verkkoyhtiölle ilman Tukesin numeroa. Onko kyse sähköyhtiön huonosta lomakkeesta vai laveasta lain tulkinasta, sitä en tiedä. Sen tiedän että laillisuuden perälauta sijaitsee oikeussalissa, ei virastotalossa.


Mikä muuten on tuotantolaitteen määritelmä? Akkuhan ei tuota mitään ja siksi ihmetelen miksi sen kapasiteetti pitää ilmoittaa mutta auton akun kapasiteettiä.
Itselläni ei ole mitään tietoa mittauksista ja luvista tai kyllä Elenialta joku tekstiviesti vuosi sitten tuli kun tuo "Verkonpaino Emaldo" asennettiin.
Ainoa hyvä on että nyt on tuotantopaikka 10kW invertterillä, eli nyt voi helposti epävirallisesti tuupata tuohon rinnalle vaikka mitä verkkoon syöttävää kun on erotuskatkaisijakin ulkoseinässä 👍
 
Itselläni ei ole mitään tietoa mittauksista ja luvista tai kyllä Elenialta joku tekstiviesti vuosi sitten tuli kun tuo "Verkonpaino Emaldo" asennettiin.
Ainoa hyvä on että nyt on tuotantopaikka 10kW invertterillä, eli nyt voi helposti epävirallisesti tuupata tuohon rinnalle vaikka mitä verkkoon syöttävää kun on erotuskatkaisijakin ulkoseinässä 👍
Kai sait pöytäkirjan asennuksesta?
 
En saanut, asentajat näin mutta jäivät touhuamaan itsekseen.
Pidän tärkeämpänä että asiat on sähköverkkoyhtiölle hoidettu. Sehän sitä paperia haluaa.
Jäi Vantaan siirtoyhtiöstä sellainen kuva että eivät välttämättä "löydä" sitä jos tarve on. Ja kun laitoksen omistaja on viimmekädessä vastuussa asioista niin onhan se hyvä olla kaikkien muiden dokumenttien kera.
 
Viimeksi muokattu:
Laitteet voi asentaa ihan virallisellakin tavalla, eikä siitä tule mitään aivan kohtuuttomia kustannuksia. Lähtökohta on kuitenkin että kaikista verkkoon kytketyistä tuotantolaitteista pitää tehdä ilmoitus verkkoyhtiölle, joka antaa kytkentäluvan. Tämä perustuu lakiin ja verkkoyhtiöiden omiin ehtoihin.
Tuolla logiikalla telkkarit, radiot ja vaikka porakoneetkin tulisi kytkeä kiinteästi sähköasentajan toimesta. Ei siitä nyt paljoa kuluja tule per laite.

Sivistyneessä maailmassa on esim töpselillä liitettäviä akkupankkeja. Sähkömittarin HAN-portista luetaan data ja akku lata/purkaa tarpeen mukaan (tai joku Shellyn tapainen energiamittari). Koska laite on hyväksytty, se vaatii synkkauksen verkkojännitteeseen jotta virtaa tulee ulos. Eli täysin turvallinen. Tukesin köpien maailmassa tuokaan ei ole sallittu.

Toki voimme yrittää jäädä takapajulaksi Suomessa, jahka nuo yleistyvät niin uskon että isommat valmistajat alkavat jyrähdellä Tukesin väelle kun rajoittavat tavaroiden vapaata liikkuvuutta.

 
Tuolla logiikalla telkkarit, radiot ja vaikka porakoneetkin tulisi kytkeä kiinteästi sähköasentajan toimesta. Ei siitä nyt paljoa kuluja tule per laite.

Sivistyneessä maailmassa on esim töpselillä liitettäviä akkupankkeja. Sähkömittarin HAN-portista luetaan data ja akku lata/purkaa tarpeen mukaan (tai joku Shellyn tapainen energiamittari). Koska laite on hyväksytty, se vaatii synkkauksen verkkojännitteeseen jotta virtaa tulee ulos. Eli täysin turvallinen. Tukesin köpien maailmassa tuokaan ei ole sallittu.

Toki voimme yrittää jäädä takapajulaksi Suomessa, jahka nuo yleistyvät niin uskon että isommat valmistajat alkavat jyrähdellä Tukesin väelle kun rajoittavat tavaroiden vapaata liikkuvuutta.

Eihän ne oikeasti syötä verkkoon jos se alhaalla, mutta kyllä täällä ainakin sähköverkkotöitä tehdessä kävivät taloista käänteleen inverttereiltä kytkimet auki kun menivät muuntajalle touhuamaan.
Eli tarkalleen tietävät missä käyttöpaikoissa on inverttereitä. Minulla kun kotiakku eli invertteri sisällä niin ulkona seinässä erotuskytkin.
 
Jäi Vantaan Enegia firmasta sellainen kuva että eivät välttämättä "löydä" sitä jos tarve on. Ja kun laitoksen omistaja on viimmekädessä vastuussa asioista niin onhan se hyvä olla kaikkien muiden dokumenttien kera.
Täytyy pyytää asentaneelta firmalta, se tiedossa ja oletus että heillä tallessa.
 
Huomasin että LV akuston laajenusta ei voi päivittää verkkoyhtiölle ilman Tukesin numeroa.
Tarvitseeko akuston laajennusta ilmoittaa mihinkään? Minun mielestä meiltä kirjattiin vain invertterin teho. Miksi kapasiteetti sähköyhtiötä edes kiinnostaisi? Oleellistahan on paljonko sieltä saa tehoa työnnettyä verkkoon.
 
Takaisin
Ylös Bottom