Mitä maagista tuossa 2002 tapahtuu?Tekeekö kukaan muuten jälkiasennussarjoja ennen 2002 valmistettuihin autoihin?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Mitä maagista tuossa 2002 tapahtuu?Tekeekö kukaan muuten jälkiasennussarjoja ennen 2002 valmistettuihin autoihin?
Onko Wattpilotilla siis Smart Meterin kautta aina tieto verkkoon päin menevästä energiasta, vaikka kokonaisuus koostuisi Froniuksen ja jonkun toisen merkkisen invertterin muuntamasta aurinkosähköstä? En tunne sähköpuolta niin hyvin, että osaisin hahmottaa miten tuo pelittää. Pelkän Froniuksen laitteiden kanssa tuo varmaan olisi ihan idioottivarma kun on siihen tarkoitettukin.Mahtaisiko wattpilotti toimia? Ei vaatisi ylimääräistä säätämistä.
Niin harrasteautoon tai edullisempaan kakkosautoon jos se Leaf ei vaan iske ja haluaa vaikka itse harrastaa. Toki latomalla enemmän eroja pöytään saa sellaisen kuin haluaa. Oma haave olisi sähköinen Volvo 940 kun olen sellaisen aikoinaan omistanut, siis bensalla kulkevan.Ok, niinpä onkin. 1,9 kW laturi 12kWh akulle ihan ok.
Kävin esimerkit läpi ja nyt tajuan minkälaisiin autoihin noita on tehty.
Fiat Panda, rättisitikka, Opel Ticra...
Eli ei niinkään mikään säästö vaan paremmin hauska harrasteautoprojekti.
Epäilisin että toimii vaikka on muutakin tuotantoa. Verkkoon menevä sähkö tuossa merkkaa kuitenkin.Onko Wattpilotilla siis Smart Meterin kautta aina tieto verkkoon päin menevästä energiasta, vaikka kokonaisuus koostuisi Froniuksen ja jonkun toisen merkkisen invertterin muuntamasta aurinkosähköstä? En tunne sähköpuolta niin hyvin, että osaisin hahmottaa miten tuo pelittää. Pelkän Froniuksen laitteiden kanssa tuo varmaan olisi ihan idioottivarma kun on siihen tarkoitettukin.
Ei kyllä 940 taida edes tuolla 7500€ maksavalla 50kW moottorilla oikein kulkea.Oma haave olisi sähköinen Volvo 940 kun olen sellaisen aikoinaan omistanut, siis bensalla kulkevan.
50kW moottori antaisi alkuperäistä paremman käytännön tehon (alle 3000rpm), oli se sen verran tehoton laite. 30kW riittäisi sekin sunnuntaiajeluun.Ei kyllä 940 taida edes tuolla 7500€ maksavalla 50kW moottorilla oikein kulkea.
Vielä vähän enempi tiskiin niin kai se volvokin liikkuu.
Sähköauton hankintaa valmistellessa kotilatureista.. kriteerit olisi käytännössä mahdollisuus säätää lataustehoa(-virtaa) APIn kautta, koska käytössä tehomaksu ja mielellään myös mahdollisuus päästää aurinkopaneeleista tuleva ylimääräinen sähkö hintarajan puitteissa auton akkuun vaikka ajastettu lataus ei ole meneillään. Toinen aurinkopaneelisetti on Hoymilesin mikrolla ja toinen Froniuksen invertterillä ja Froniuksen Smart Meter löytyy myös.
Löytyykö tuohon jotain valmista ratkaisua, tai ajatusta, miten tuo kannattaisi toteuttaa? 3x25A pääsulakkeet käytössä ja sähkärin on tarkoitus vetää taulusta omat sähköt autotalliin laturia varten.



Juu tämä. Kohta 6.1, jota haku ei löydä. https://www.traficom.fi/sites/defau...rakenteen_muuttaminen alkuperäinen 294495.pdfRakentelusäännökset arvaan, olisiko ennen Euro4 (tai 5?) autoihin helpompi toteuttaa.
Pelkän laturin kanssa kommunikoidessa on sellainen heikkous, että se ei tiedä auton varaustilasta yhtään mitään. Mä taas harrastan pörssisähköoptimointia yön yli latauksessa, siinä oleellisin lähtötieto on auton varaustila, josta sitten johdetaan arvioitu latausaika.
Se pönttö mittauksella ja latauksen kestävällä sukolla tolpan päähän ei hirveitä maksa. Joissain latauksen tarvitsija kustantaa sen itse ja maksaa kulutuksen mukaan.Olen miettinyt miten kerrostaloasukeilla onnistuu lataukset, niin huomasin tuossa paikallisen kerrostalon, missä sähköauton lataus 3.6kW teholla maksaa 45 euroa/kk. Varmaan hankala/kallis päivittää kaikki tolpat mittaaviksi niin lienee syy kiinteälle hinnalle sähköautoilijalle. En tiedä onko yleinen taktiikka?
No jos dieseliin vertaa, niin tuo on luokkaa 6000km/v, minkä jälkeen sähköautoajo halvempi tuolla hinnalla.
Ei varmaan ole yleinen taktiikka. Yhdessä yhtiössä olen seurannut miten asiat edistyvät. Kun kerroin että autoa voi joutua lataamaan jopa yön yli niin olivat huuli pyöreänä. Se ei menekään niin, että jonotetaan yhtä tolppaa kukin vuorollaan.Olen miettinyt miten kerrostaloasukeilla onnistuu lataukset, niin huomasin tuossa paikallisen kerrostalon, missä sähköauton lataus 3.6kW teholla maksaa 45 euroa/kk. Varmaan hankala/kallis päivittää kaikki tolpat mittaaviksi niin lienee syy kiinteälle hinnalle sähköautoilijalle. En tiedä onko yleinen taktiikka?
No jos dieseliin vertaa, niin tuo on luokkaa 6000km/v, minkä jälkeen sähköautoajo halvempi tuolla hinnalla.
Tuossa on itseasiassa toisestakin yhtiöstä tieto ja siellä on 3.6kW joka tolpassa. Ymmärsin että homma olisi maksanut 10k€ luokkaa ettei nyt ihan halpa pläjäys ole.
Kilpailun luulisi tuon hoitavan ihan luonnollisesti ja näyttelee myöhemmin isoa osaa kun ihmiset miettii mitä kauppaa tai palvelua käyttää lataamiseen. Omalla reilun 30tkm keskikulutuksella, 17.2kwh per 100km tuokin 30 senttiä on ihan kohtuullinen hinta.Jep, ei nuo halvaksi tule koska työtä on paljon ja laitteet myydään hyvällä katteella. Tarvitsee olla aika monta kiinnostunutta.
Esität ihan olellisen kysymyksen kustannuksesta. Tänä päivänä useimmilla paikkakunnilla latauspiste taloyhtiön pihassa ei ole enää vastaus ongelmaan "Missä minä voin ladata autoni" vaan "Missä minä saan ladattua autoni edullisesti".
Tämä ihan siitä syystä että kauppareissulla ehtii kyllä lataamaan autoa useissa kauppakeskuksissa ihan riittävästi, jos ei muuta latauspistettä ole. Niissä sähkön hinta vain nykyään tahtoo olla päälle 30 senttiä/kWh. Omakotitalon pihassa lataava maksaa siitä esim. 6 senttiä/kWh jos on pörssisähkö ja edulliset siirtomaksut.
Aika näyttää mihin suuntaan tilanne kehittyy. Eri yhtiöt löytävät varmasti hyvin erilaisia ratkaisuja tilanteeseen.
Tuota kanssa ihmettelin, että mielivaltaisesti hinnoitellaan varaosa uuden auton hintaiseksi ja sitten takuussa on rajoitettu korvaus auton arvoiseksi, niin takuu on aina tyhjä lupaus. Tuo pitäisi viedä kuluttajasuojaan tai kenties jopa raastupaan, koska selvästi on annettu lupaus jota ei voi koskaan täyttää, eli kyseessä on puhdas huijaus.Nyt on niin ihmeelliset akkutakuun ehdot Mersulla että ei ole ennen nähty![]()
Onko?![]()
Teslan vastaisku on alkanut – Hurjat myyntiluvut Pohjoismaissa
Uuden Model Y:n asiakastoimitukset ovat lähteneet vauhdilla käyntiin. Tesla on palannut Norjan myydyimmäksi autoksi ja Ruotissakin se on jo sijalla 3.www.iltalehti.fi
Ja kauppa käy kun tuote on hyvä.
Johan nyt.Tuota kanssa ihmettelin, että mielivaltaisesti hinnoitellaan varaosa uuden auton hintaiseksi ja sitten takuussa on rajoitettu korvaus auton arvoiseksi, niin takuu on aina tyhjä lupaus. Tuo pitäisi viedä kuluttajasuojaan tai kenties jopa raastupaan, koska selvästi on annettu lupaus jota ei voi koskaan täyttää, eli kyseessä on puhdas huijaus.
Tämä oli Mersulta jo toinen pienellä aikaa, laitetaanpa boikottilistalle. Pitää lukea oman auton takuuehdot meanwhile.
Jotakin Kian mainosta katselin. Oli hämäävä sekin. Yritettiin antaa vaikutelma pitkästä takuusta, oliko 7v, mutta sitten puolisekavalla tavalla sanottiin, että akkutakuu paljon lyhempi, oliko joku 3v mikä ei piisaa komponentille jonka hinta on avaruudessa. Täyssähkö siis, ei hybridi
Onhan siinä Kian korkeajänniteakussa 7v /150000km takuu ja sekin 3 v ilman km rajaa. Kevythybridi ja 12 v akku 2 vuotta.Jotakin Kian mainosta katselin. Oli hämäävä sekin. Yritettiin antaa vaikutelma pitkästä takuusta, oliko 7v, mutta sitten puolisekavalla tavalla sanottiin, että akkutakuu paljon lyhempi, oliko joku 3v mikä ei piisaa komponentille jonka hinta on avaruudessa. Täyssähkö siis, ei hybridi
Tuossa sinun R moottorissa käytetty laturi ei ole edes huono. Qmoottorin laturi oli 10a ja 230v AC:llä noin 55% luokkaa.Onko porukka mitannut latauksen sähkömäärää talon pistorasiasta/latausasemasta lukien verrattuna siihen, paljonko on akkuun saatu.
Huomasin jo talvella, että meikäläisen Renault Zoen konepellin päältä oli lumet sulaneet yön latauksen jäljiltä. Eli aika paljon on lämpöä kehittynyt konehuoneessa. Nyttemmin olen seurannut latausaikoja suhteessa laturin syöttämään tehoon. Vaikuttaa, että aika iso osa latausmäärästä muuttuu lämmöksi. Eli kwh-luku per sata kilsaa onkin paljon isompi, kuin auton mittari sanoo.
Pitää jossain vaiheessa kevään kuluessa koittaa jollain lailla mitata tätä hävikkiä.
Luotettavin mittaus olisi varmaan, että laittaisi pistorasiaan mittarin, jolla saisi mitattua autoon menneen sähkömäärän. Lisäksi laittaisi kilometrilukemat ylös ja sitten jonkin ajan kuluttua laskisi näistä todellisen ladatun sähkömäärän per 100 kilsaa.
Onko porukka mitannut latauksen sähkömäärää talon pistorasiasta/latausasemasta lukien verrattuna siihen, paljonko on akkuun saatu.
Nyt on niin ihmeelliset akkutakuun ehdot Mersulla että ei ole ennen nähty![]()
Itse en halua autoa josta hajoilee lämpöpumppu muutaman vuoden välein, ja jonka valmistaja ei kunnioita valmistajan virhevastuuta saati kuluttajalautakunnan kehoituksia.
Kyllä valmistaja on myös vastuussa, jos kyseessä ei ole käytetty tavara. Ensimmäinen omistaja on siis erityisasemassa, mutta Tesla viittaa kintaalla lainsäädännölle ja kuluttaja-asiamiehen linjauksille.Tarkennuksena, että valmistajalla ei taida olla mitään virhevastuuta. Vastuu on myyjällä, joten Teslan tapauksessa se toki lienee sama asia (paitsi käytetyn kohdalla).
Ehkä sitten noin. Se mainos oli hitusen sekava ja ymmärsin, että olisi tuon 3v.Onhan siinä Kian korkeajänniteakussa 7v /150000km takuu ja sekin 3 v ilman km rajaa.
Sinänsä on mielenkiintoista nähdä, miten hyvin Y myy loppuvuoden aikana. Mitenkään kovin merkittävästä päivityksestä ei ole kuitenkaan kyse. Kolmosen päivitys ei saanut myyntiä merkittävään nousuun, miksi Y olisi poikkeus?
Cybertruck myi loppuviimein noin 50000 kappaletta, ja ne kaikki jouduttiin kutsumaan korjattavaksi. Aika raakileita pukkaa. Kuluttajan tehtäväksi jää sitten takuuajan ulkopuolella koettaa saada autot pysymään ajokuntoisina.
Toisaalta republikaanien keskuudessa Teslat taitavat olla nyt lähinnä aiempaa suuremmassa suosiossa. Mutta USA ei ole koko maailma, eivätkä republikaanit ole koko USA.Sinänsä kyllä mielenkiintoista, mutta luulen että tässä keskiössä muut seikat kuin päivityksen merkittävyys.
Monelle voi nykyään olla aika tekemätön paikka hankkia, monesta syystä, ymmärrettävästi. Joillekin stigma voi olla lähtemätön. Allekirjoittaudun tuohon jälkimmäiseen ryhmään.
Eipä tuosta harrasteautoksi ole, kun ei juuri mitään ole tarvinnut tehdä.En kaipaa harrasteautoa
Ko. kiesihän on monessa paikkaa jo rankattu vakuutusten ulkopuolelle, ts. vakuutusyhtiö ei suostu myymään vakuutusta edes kalliilla rahalla.
Toisaalta republikaanien keskuudessa Teslat taitavat olla nyt lähinnä aiempaa suuremmassa suosiossa. Mutta USA ei ole koko maailma, eivätkä republikaanit ole koko USA.
Tarkennuksena, että ilmeisesti kilometritaksa riippuisi myös auton ominaisuuksista? Painava auto kuluttaa tietä ja vaatii parempaa teiden kunnospitoa ja nostaa rakennuskustannuksiakin.- ajetun kilometrin mukaan, oma ilmoitus, katsastus, ja uudemmissa auto hoitaa jo homman ja tien päällä satunnaisesti.
5000€ sanktio epärehellisyydestä, tätä ei nyt edes tarvitsisi mainita koska kyseessä on veronkierto, verorikos joten sanktiot sen mukaisia kuten aiemmin löpöllä ajaminen