Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Tervetuloa foorumille!Jabbe sanoi:Tervehdys foorumilaisille.
Huoneanturien asetuksiin on paha ottaa kantaa etänä.. Niillä nyt tietenkin loppupeleissä se huoneen (tai ainakin lattian) lämpötila haetaan kohdalleen. Onko noilla asetuksilla ollut huonelämpötilat haluttuja?Jabbe sanoi:-Mille lämpötilalle huoneanturit kannattaa asettaa? Meillä on nyt oleskelutilat +20C, oma mh 18 ja käyttämättömät mh:t +17C. Kylpyhuoneessa ei ole termostaattia.
-Sisäilmaston lämpötila asetettu +19C kohdasta 1.1
-Miten saataisiin järjestelmästä taloudellinen ja leivinuunista/takasta kaikki hyöty irti? Nyt on lämmitetty leivinuunia vähintään joka toinen päivä noin 10 kg. Sisälämpötila ollut +21C tienoilla.
Jabbe sanoi:Lämpötiloja:
-höyrystin 1,9C
-poisto 19,6C
-jäte 0,7C, jäteilma on noussut useampaan kertaan +20C paikkeille. Miksiköhän?
-tulo 20,8C
-ulkoilma -2C
Tuosta eristyksestä pitäisi nähdä kuva. Kokeile laittaa tänne, tai jos ei onnistu, niin vaihdetaan meiliosoitteet yksityisviestillä.Siikki sanoi:Tuo on "erillinen" tila, jossa tulo- ja poistoventtiilit suoraan ulos. Sikäli ei aivan sisäilmaa vastaa. Toki lämmin se on, ehkä viitisentoista astetta näillä keleillä. Mitäs mieltä tuosta "jumppamatto"eristeestä? Käsittääkseni aika perinteinen tapa tehdä tuo.
Savustaja sanoi:Onkos Siikki teillä muuttunut sähkönkulutus noiden muutosten myötä?
Miikko sanoi:Sattui tänään ottamaan silmään mielenkiintoinen hetki pumpulla. Kompura ei pyörinyt, puhalsi siis suoraan taivaalle. Prioriteettina lämmitys. Silti oli vastusten esto päällä, aivan kuin yritti ottaa vastuksia mukaan.
Lämmintä ulkona yli 4 astetta, sekä hetkellinen että keskiarvo.
lisäyksen esto 3astetta
tuolla hetkellä sisällä oli lämmin ja käyttövedet lämpöisiä
mikäs mahtaa saada aikaan tilanteen että kompuraa ei käytetä ensisijaisena vaan yritti ottaa vastuksia ensin mukaan. Aiemmin jos on ollut esto päällä, on kompura pyörinyt.
Tilanne kesti useemman minuutin..
No, jos tarkoitus on säilyttää se normin mukainen ilmanvaihto, niin kyllähän nuo venttiilit sitten säätöön menee. Jos taas aiot ryhtyä kansalaistottelemattomuuteen ja tyydyt pienempään ilmanvaihtoon, niin tuo puhallinnopeuksien laskeminen vaikuttaa sekä höyrystimen, jäteilman, että tuloilman lämpötiloihin. Poistoilmavirran pienentyessä höyrystin ja sen myötä jäteilma painuvat kylmemmäksi kun kompura käy. Tuloilmavirran pienentyessä tuloilman lämpötila nousee ja saat luultavasti säätää taas sitä RN-1 pienemmälle. Sen karkeasäätö on n. 1 kierros auki, eli varovasti ensin kokonaan kiinni ja sitten se 1 kierros auki. Siitä sitten hakemaan hienosäätöä. Tehtaan jäljiltä se on ainakin 5 kierrosta auki.Jabbe sanoi:Ilmanvaihtoventtiilit eivät vihellä, eikä ole havaittavissa vedon tunnetta, toistaiseksi.
Pitänee tutustua seuraavaksi puhallinnopeuksien säätöön.
Vaatiikohan suurempia toimenpiteitä jos laitan Nibestä esim. 48/52 puhallinnopeudet?
Savustaja sanoi:Tuosta eristyksestä pitäisi nähdä kuva. Kokeile laittaa tänne, tai jos ei onnistu, niin vaihdetaan meiliosoitteet yksityisviestillä.
Savustaja sanoi:Tuohon ei auta lisäeristys (eristepaksuuden kasvattaminen), vaan eristyksen ilmatiiveys. Sisäilma ja sen sisältämä kosteus ei saa päästä niihin kylmiin putkien pintoihin. Itse eriste pitää olla diffuusiosuojattua, Armaflexiä tai foliopintaista villaa ja saumat sekä liitokset Niben yläpinnan eristeeseen ja höyrynsulkuun siellä, missä ikinä sitten sen läpi menevätkin pitää olla tiiviisti teipattu höyrynsulku- tai alumiiniteipillä.
Jotkut Nibeilijät ovat täällä kertoneet laitteen päälle kertyneen kondenssiveden päässään laitteen sisään ja turmelleen siellä jonkin piirilevyn. Eli ei ole suotavaa, että sitä vettä isommin sinne laitteen katolle kertyy.
Savustaja sanoi:Eikä ollut sulatus päällä? Itse olen kanssa muutaman kerran nähnyt moisen, että lämmitys on prioriteettinä, mutta kompura ei kuitenkaan käy. Mielestäni nuo on kuitenkin olleet pian sen jälkeen, kun kompura on pysännyt.
Tulta takkaan.Jabbe sanoi:Miten tuon käyttöveden saisi pysymään päälle 45c, mieluiten ilman vastuksia.
Siikki sanoi:Tuossa kuvat:
http://aijaa.com/NOHt3V
Eipä tuo taida ihan täydellinen eristys ollaMutta tämän foorumin juttuja lueskellessa taitaa olla kuitenkin aika tyypillinen "eristys". Kun ulkoilma- ja jäteilmaputkea koittaa niin, varsinkin tuloilmassa tuntuu kosteutta. Tosin siinä eristeessäkin pientä sanomista ylhäällä ja sininen putki sieltä pilkottaa. Jäteilma pitäisi periaatteessa olla se jossa tuota enemmän olisi(?) ja siitä sai etsimällä etsiä.
Katolla ei ollut "kuin" kosteutta itseasiassa. Tai jos eristeiden (putken ja Niben) välistä koittaa niin hiukan sormet kastuu. Enemmän kosteutta oli putkien yläosassa. Höyrynsulusta tai sen teippaamisesta ei vielä tietoa, mutta veikkaan, että lämpimän teknisen tilan ulkoilmailma- ja jäteilmaputkien eristämiselläkin saatettaisiin hyötyä saada jo tarpeeksi, ettei kosteutta tulisi yhtään Niben katolla, joskaan ei sitä siellä nytkään pientä kosteutta lukuunottamatta ollut.
Siikki sanoi:Tuossa kuvat:
http://aijaa.com/NOHt3V
Eipä tuo taida ihan täydellinen eristys olla![]()
Baisu sanoi:Hei. Eli ole uusi pilpin käyttäjä ja minulla on uusi talo jossa on f470 ja ollut sellainen ongelma että käyttövesi on haaleaa tai jopa kylmää(suihkussa paleltuu) ja en juuri ole oppinut mitenkään säätämään tätä lämmintä vettä korkeammalle. Huone lämmöt kyllä hyvät mutta kuumaa vettä en saa tuosta vehkeestä pihalle. Etu valikossa kyllä käyttövesi näyttää 55c. Voisiko joku ystävällisesti kertoa mitä tehdä ???
Kiitos jo etukäteen.
Savustaja sanoi:Siikille: Tuloilmapatterin ruuvia ei kannata kokonaan sulkea kesäksi, koska jos ulkoilman ja sitä myötä tuloilman lämpötila laskee yöllä+5°C:en, pysäyttää Nibe ilmanvaihdon, ettei tuloilmapatteri jäädy.
Savustaja sanoi:En nyt jaksa leikkiä noiden lainausten kanssa tällä tabletilla...
Baisulle: Jos Niben huoltovalikossa 3.1 sekä käyttöveden yläosa, että käyttöveden täyttö näyttävät >45°C, niin syytä kylmään suihkuun pitää etsiä käyttövesiputkistosta, eikä PILPistä. Tuleeko sitä lämmintä vettä mihinkään muuhun vesipisteeseen?
Siikille: Tuloilmapatterin ruuvia ei kannata kokonaan sulkea kesäksi, koska jos ulkoilman ja sitä myötä tuloilman lämpötila laskee yöllä+5°C:en, pysäyttää Nibe ilmanvaihdon, ettei tuloilmapatteri jäädy.
Niben kohdalla tuo yöviilennys tarkoittaa ainoastaan ilmanvaihdon tehostamista, joten jos on liki trooppisia öitä, niin ei se kovin tehokas jäähdytys ole.
Siikki sanoi:Kertokaapa viisaammat, onko teillä miten paljon auki tuloilmaruuvi? Ulkolämpötila täällä 8 astetta, tuloilma 16 asteista kun ruuvi auki ehkäpä 1/5 kierrosta. Jäänyt vähän arvoitukseksi, että onko tuota nyt syytä kiristää mahdottomasti. Tarkoitan että kun ulkona se 25 astetta, niin eipä tuo taida paljon viilentyä vaikka ruuvi olisi "kiinni", eli tyyliin 1/8 auki. Eli säädättekö tuota erityisen paljon kesällä? Itse talvellä vääntelin ja nyt kesällä reippaammin kiinni ja nyt suunta taas auki päin. Tavallaan tuntuu vähän turhallekin tuo kikkailu![]()
Missäs tuollaiseen termiin olet törmännyt? Ei löydy F470 ohjekirjan sanastosta, eikä asiahakemistostakaan.Hilu16 sanoi:Nyt ei millään meinaa mennä jakeluun tuo termi rinnakkaissiirto, tai edes, että mistä valikosta moinen säätö löytyy. Osaisiko joku auttaa?