Nyt on Nibellä ehkäpä viimeisessä päivityksessä ollut jotain ongelmaa, kun uusi pikkupäivitys on julkistettu vain kuukauden päästä edellisestä päivityksestä, eikä muutoslista ole kummoinenkaan. Muutosluettelossa on kuitenkin maininta myös versiosta 4.8.5 jota ei kuitenkaan ole tarjottu pävitykseen. Ehkäpä tämä 4.8.7 sisältää myös tuon 4.8.5 version jota ei katsottu riittävän tärkeäksi jakeluun.
Mainio tuo viimeinen muutos; ensin mainostetaan edellisessä versiossa että nyt Modbusin kautta voidaan vaikuttaa menoveden lämpötilaan, ja nyt sitten tehdään korjaus jotta menoveden lämpötilaan oikeasti voidaan vaikuttaa. Eipä silti, hyvä että ylipäätään jaksetaan virheitä korjailla - ilmeisesti aika pienillä resursseilla Nibellä tätä koodia väännetään.
Näin pakkaskeleillä päivitys on aina pieni riski, mutta pelottomasti latasin uuden version. Näytti lähtevän käyntiin, Modbus-väylä taas pienen viiveen jälkeen.
Version: 4.8.7
Release date: 2026-02-05
CHANGES
- Air to water heatpumps: Fixed issue with operating hours compressor not being saved correctly when restarting the product
- Fixed issues with soft inputs on AUX (e.g. level switch).
- SMO S40 with GSHP: Fixed an issue where the brine pump was not displayed in menu 7.1.2.9 when selected on AUX input
- Fixed issue that external adjustment didn't affect calculated supply