Tuohon vielä jantin ehdottama maapiiri esilämmittämään tuloilmaa, niin sulatustarvekin vähenee ja laitteen energiatehokkuus nousee. Teilläpäin kun vuoden keskilämpötila on korkeimmillaan, niin tämän F470 kannalta huonoja kelejäkin vähemmän. Ilman maapiiriä laite lämmittää koko talon ja käyttöveden n. +3 C ulkolämpötilaan asti ja maapiirin avulla raja laskee hieman (mutta erityisesti auttaa kovemmilla pakkasilla). Paljonko sitten tuon rajan alapuolella olevia kelejä on - suuntaa näet vaikka sivustolta:
http://ilmatieteenlaitos.fi/ilmastollinen-vertailukausi
Alasvetovalikosta voi tarkastella myös kuukausittaisia keskilämpötiloja. Maapiirin ja laitteen yöviilennystoiminnon avulla on todennäköisesti viilennyspuolikin hoidettu. Välttämättä ei edes tarvisi tuloputkiston kondenssieristämistä. Kyllä tämän paketin hinta on todella kilpailukykyinen. Ei sillä ettenkö toivoisi kaikille maalämpöä, mutta tällaisissa tapauksissa on ainakin itselläni hyvin vaikea löytää taloudellisia perusteita - varsinkaan jos ns. löysää rahaa ei ole.
Mahdolliset ongelmat? Jos kallio aivan pinnassa, niin saako lyhyehköä vaakaputkistoa edes asennettua järkevin kustannuksin? Entäpä miten tuleva E-luku suhtautuu poistoilmalämpöpumppuun? Se kun on yhdistelmä uusiutuvaa ja suorasähköä, eli tuonne +3 C ja maapiirillä hieman alemmas uusiutuvaa ja siitä kylmemmillä keleillä suorasähkö-/maapiiriavusteista.
Itse lähtisin edelleen PILPO:n EWA+maapiiri+vesitakka systeemiin, koska ei se paljoa tuota Niben F470 pakettia kalliimmaksi tulisi. Toisaalta Nibellä on pitkä kokemus tämäntyyppisistä laitteista kun taas EWA on uusi tulokas ja käyttökokemuksia pidemmältä aikaväliltä ei vielä ole. Joka tapauksessa en itsekään usko PILP:n kompuran kestävän 20 vuotta, sen verran paljon tulee käyttötunteja. Tokihan se on vaihdettavissa kuten muissakin lämpöpumppuun perustuvissa järjestelmissä.
Vaikka PILPpiin päätyisikin, niin joka tapauksessa ylimääräiset varaukset maapiirille sekä muutama ylimääräinen suojaputki sähkön syöttöä varten. Maalämmön asennuskustannuksista vielä, että riippuu vähän tapauksesta kuinka paljon kalliimmaksi homma tulee. Maapiirin asennus PILP:n eteen kaventaa asennuskustannusten eroa, veikkaisin että tuon jälkeen ero talon sisällä luokkaa max 500 €.