Panasonic t-cap 9kw H20 virhe

eliel

Aktiivinen jäsen
Täällä on ehkä 5 kertaa jäädytetty kone ja ainostaan kerran on jotain hajonnut. Kaikki muut paitsi levylämmönvaihtimen saa irti ja sisälle lämpimään. Paisuntasäiliön kun poistaa käytöstä ja hyötykäyttää sieltä löytyvän vastuksen levylämmönvaihtimen lämmitykseen niin on jo aika turvassa.

Täällä siis vesikiertopuoli eristetty kokonaan ja lämmönvaihtimessa tuo lämmityskaapeli.
Jos tulee pumppujumi tai muu ongelma, niin sisältä menee sulut kiinni ja ulkoa pumppu irti letkuista. Kaikki vesipuolen osat sisälle ja lämmönvaihdin tyhjäksi imurilla ja taloon meneviin putkiin sulanapitokaapelit.

Jos hyllyssä olisi varapumppu voisi strategia olla eri.
 

Ilmavesi

Aktiivinen jäsen
Mulla tuo H20 on tullut kaksi kertaa, pumppu on nyt aika tarkkaan viiden vuoden ikäinen. Sain täältä foorumin kautta ostettua varapumpun, olen nyt tehnyt niin että vaihdan pumpun syksyllä ja putsaan pois otetun.
Tällaista toimintatapaa minäkin ajattelin. Olisi kyllä hyvä olla varastossa pumppuun liitettävät muoviputketkin.
Mulla pumppu lämmittää puskuritankkia, mutta lattialämmityskierron Grundfos saa sen verran kiertoa aikaiseksi myös ulkoyksikköön että sielläkin virtaa vähän vaikka sen pumppu olisikin jumissa. Tai ainakin ekalla jumikerralla lämmönvaihdin ja sille menevät putket olivat selvästi lämpimiä vaikka ilma oli kylmä ja pumppu oli ollut toista vuorokautta jumissa.
Minulla on myös Grundfos Alpha 2 lattialämmityksen kiertovesipumppu, joka on liitetty releen välityksellä vilpin piirikortin extra pump -liitäntään. Releen avulla voin tarvittaessa käyttää puskurivaraajan sähkövastusta, jos vilp ei ole käytössä. En tiedä, johtuiko tästä kiertovesipumpusta, että tiistaiaamuna ohjain näytti H65 "Sulatuksen vesikierron virhe". Olin edeltävänä päivänä muuttanut kokeilumielessä "lämmityksen käynnistykseen" -asetuksen tehdasarvon 5 arvoon 15. Kun muutin arvon takaisin viiteen virheilmoituksen jälkeen, pumppu käynnistyi. En tiedä, johtuiko virhe tästä arvon muutoksesta vai jostain muusta kuten lattialämmityksen kiertovesipumpusta. Sinänsä sen ei pitäisi johtua lattialämmityksen kiertovesipumpusta, sillä kyseinen asennustapa on Panasonicin asennusohjeessakin.
 
Viimeksi muokattu:

lmfmis

Vakionaama
Ja taas. Edellinen H20 pysähdys tässä ketjussa. Silloin pana jäätyi kiinteäksi lomamatkan aikana. Sen jälkeen laitettu panan magneettisuodatin.

Tuossa kuvassa näkee pumpun virtaaman joka hieman laskee ennen stoppia ja virhekoodi.

Tämä on kyllä perkeleestä.

Onneksi olen tällä kertaa kotosalla ja ei ole pakkasta :rolleyes:
 

Liitteet

  • Screenshot_20260507_081243_Chrome.jpg
    Screenshot_20260507_081243_Chrome.jpg
    84,7 KB · Katsottu: 27

Espejot

Hyperaktiivi
Ja taas. Edellinen H20 pysähdys tässä ketjussa. Silloin pana jäätyi kiinteäksi lomamatkan aikana. Sen jälkeen laitettu panan magneettisuodatin.

Tuossa kuvassa näkee pumpun virtaaman joka hieman laskee ennen stoppia ja virhekoodi.

Tämä on kyllä perkeleestä.

Onneksi olen tällä kertaa kotosalla ja ei ole pakkasta :rolleyes:

Paljon pysähdyksillä on väliä?


Tästä virheestä kannattaa varmaan reklamoida panasonicille niin ehkä joskus tulevaisuudessa vaihtavat pumpun tyyppiä. Onko pumpulle korvaavaa sisarmallia, tätäkin voisi Pananlta kysäistä.
 

lmfmis

Vakionaama
Tämä konstruktio on selvästi suunniteltu (Japanin) lämmitysvesiverkkoihin jossa ilmeisesti ei mustaa rautaa ole.

Tämä olisi maahantuojan asia informoida pääyhtiötä että muualla mustaa rautaa käytetään.

Onkohan siellä Jaappanissa kaikki pöntöt rosterii:sormet:
 

Juha1964

Aktiivinen jäsen
Mulla omassa systeemissä patterilinjan paluussa Cyclone, ennen tuliterää Gtv500 varaajaa... Panan ottopuolella magneetin/verkon sisältävä putkisuodatin sekä Panan kaapin sisällä omansa johon lisännyt magneetin. Siitä huolimatta muutaman kuukauden päästä käynnistyksestä tuo H20 -virhe tuli. Nämä sen jälkeen puhdistanut pari kertaa vuodessa toivoin ettei tuu uutta vikaa.
 

Karvakuono

Aktiivinen jäsen
Varmaan viikon päästä pumppu jumahtaa, kun näin kehuskelee, mutta täällä menossa neljäs vuosi ilman jumeja J-sarjalaisella.
Vanhat putket, osa vanhoja pattereita ja vanha varaaja (jonka kyllä ennen asennusta huuhtelin isommista magnetiiteistä puhtaaksi).

Sykloni-/magneettisuodatin ennen Panaa, jota huuhtelen muutaman kerran vuodessa. Panan oman suodattimen olen taitanut irroittaa kolme kertaa.

Erikoisesti pumppu käyttäytyy vastaavilta kuulostavissa asennuskohteissa, olisi todella mielenkiintoista saada selville mikä eron aiheuttaa.
 

Juha1964

Aktiivinen jäsen
Nämä H-sarjalaiset tulivat pelkällä omalla sihtisuodattimella, johon sitten sai magneettiversion hommattua. Tai vastaavan itsw värkättyä. Uudemmissa sehän on jo vakiona.
 

kaihakki

Vakionaama
Tämä konstruktio on selvästi suunniteltu (Japanin) lämmitysvesiverkkoihin jossa ilmeisesti ei mustaa rautaa ole.

Tämä olisi maahantuojan asia informoida pääyhtiötä että muualla mustaa rautaa käytetään.

Onkohan siellä Jaappanissa kaikki pöntöt rosterii:sormet:
Meillä on rautaputkipatteriverkosto ja 2000 litran varaaja. Pana 7 kw J-mono pyörinyt kohta kolme vuotta. Vuosittain olen sihdin avannut ja aika pientä sakkaa on ollut. Mitään muita sihtejä ei ole.
 

Pretor

Aktiivinen jäsen
Pitäisiköhän se näin 5v jälkeen katsella H-sarjalaisen sihtiä 😅
Mulla on tosin kyllä sihti pannuhuoneessa ennen konetta. Vanha rautaputkiverkosto. Pattereita tuli vaihdeltua jo ennen Panaa ja -19 tais olla GTV:n asennus, jolloin verkosto tuli aika lailla tyhjättyä. Silloin tuli ne enimmät vuosikymmenien muhjut saatua pois verkostosta.
 
Back
Ylös Bottom