Kellarinlämmittäjä
Oppimiskäyrällä
Minä laitoin tiskikoneelle kuristusprikan niin ottaa vettä "nätimmin".
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Pitää olla vastakappale, valkoinen osa on pieni sulku mikä vastakappale avaa kun ruuvaat kiinni, aika tyhmä vekotin (kun irroitat paisarin paineisena niin sulla on purkissa 20litraa nestettä ja sitä ei saa pois roiskimatta pitkin seiniäPaisunta-astiassa tällainen liitin.
Sopiiko normaaliin paisari-oksaan vai vaatiiko jotain väliin?
Kyseessä aurinkokeräin paisari.

Minä laitan nykyään sulkuja/säätövenoja missä tyhjennys/täyttöyhde. Samoiten laitan säätövenan kaveriksi menopuolelle sulkuventiilin missä mittausyhteet. Paisarin otaisin pikaliitimin missä sulkutoiminto.Laita yksi pikkusulku missä on 1/2" ulkokierteet tyhjennystä/täyttöä varten
Samoin paisari-oksaan sulku jolla suljet keräinpiirin pois kun teet paisarin/ varoventtiilin kanssa jotakin, helpottaa huomattavasti tekemistä kun voi sulkea pois muu piiri ja tyhjentää nesteet ämpäriin
Joo, jos vanhan varon vielä saa laitettua tyhjennys-moodiin ja se vuotaa vain tyhjennysputkeen, niin ei sitä kannattane ikinä vaihtaa, uusi perään vaan. Mutta senhän näkee vasta lähtö tukossa vuotaako karakin.Kaksi varoa on tietysti turhaa samassa linjassa normaalitapauksissa. Kun olet jo uuden varon hankkinut niin laita se siihen hukkaputkeen, sitten on 6bar edelleen käytössä ja 10bar varalla jos isomman paniikin tullen kahden sarjassa olevan kuutosen virtaama ei riitä. Siis väliaikaiseksi, muutamaksi vuosikymmeneksi…..
Tarkoitatko tota Esab-merkkistä kuumaliimaa ylemmässä liitoksessa, vaiko alempaa mujuaSaako tuollaista tiivistysainetta millään auki?
katso liitettä 73226
Kemppi-kuumaliiman avaaminen on tuttua puuhaa, kyselin vaan kokeneemmilta ennakkotietoa alemman mujun ulkonäön perusteella että joutuuko kuitenkin käyttämään samaa mekaniikkaaTarkoitatko tota Esab-merkkistä kuumaliimaa ylemmässä liitoksessa, vaiko alempaa mujua
-Topi
On liimamaisen ja kovan näköistä, niin ajattelin kysyä että kannattaako koittaa edes kun ei näytä tutulta aineelta. Kiitos!Yleisesti kierreliitosten aukaisussa rajaavana tekijänä tahtoo olla kolme merkittävää tekijää, liitoksen sijainti, käytettävissä olevat työkalut (koko, mitä isommat sen suuremmat voimat) ja usko tai sen puute.
Tähän mennessä ei ole vielä tullut vastaan liitosta joka ei olisi auennut jos siihen pääsee kunnon työvälineillä käsiksi ja sellaisessa asennossa että siihen myös saa nuo voimat kohdistettua. Lämpö toki auttaa monesti, varsinkin jos kierteisiin on laitettu jotain kierreliimaa tyyppistä lukitetta.
Kiitos tästä!Tällanen on osottautunut toimivaksi aparaatiksi pikkutöihin, voisi toimia myös liitosten avaamiseen...
![]()
Providus kaasuhitsaussarja GASEX + happi
Letkujen päissä turvaventtiilit ja sulkimet.Tarkempaan säätöön tarkoitetut säätimet hitsauskahvassa.Erityisen sopiva tarkkaan kovajuottoon ja railojuottoon.Soveltuu materiaalipaksuuksille 0,1 - 2,5 mm.Voidaan käyttää eri materiaalien, kuten raudan, messinwww.puuilo.fi
-Topi
Otin joskus 2"kierteen auki kylmänä, joka oli liimattu. Vain 2,5m jatkolla lähtiYleisesti kierreliitosten aukaisussa rajaavana tekijänä tahtoo olla kolme merkittävää tekijää, liitoksen sijainti, käytettävissä olevat työkalut (koko, mitä isommat sen suuremmat voimat) ja usko tai sen puute.
Tähän mennessä ei ole vielä tullut vastaan liitosta joka ei olisi auennut jos siihen pääsee kunnon työvälineillä käsiksi ja sellaisessa asennossa että siihen myös saa nuo voimat kohdistettua. Lämpö toki auttaa monesti, varsinkin jos kierteisiin on laitettu jotain kierreliimaa tyyppistä lukitetta.
Minäkin luulin, että tuo loctiten 55 on ihmeainetta, mutta tulin tulokseen että 1" on aika max sille. Paitsi muovikierre. Karva toimii varmemmin isommissa.Joo, kyllä kunnon lämmitys helpottaa vanhan yhteen aukaisemista ja varsinkin jos se on liimattu ja kierteeltään hiukan isompi niin on melkein pakollinenkin.
Itse en liimaa käytä asennuksissa, pienemmät liitokset teen yleensä loctiten 55:lla ja yleensä tuumasta ja ylöspäin, joskus kolmevarttisetkin karvoilla ja kitillä.
Ja tähän "budjettivaihtoehto". Pistemäistä liekkiä tällä ei saa, mutta jos tilaa on niin auttaa kuin isoArska.Tällanen on osottautunut toimivaksi aparaatiksi pikkutöihin, voisi toimia myös liitosten avaamiseen...
![]()
Providus kaasuhitsaussarja GASEX + happi
Letkujen päissä turvaventtiilit ja sulkimet.Tarkempaan säätöön tarkoitetut säätimet hitsauskahvassa.Erityisen sopiva tarkkaan kovajuottoon ja railojuottoon.Soveltuu materiaalipaksuuksille 0,1 - 2,5 mm.Voidaan käyttää eri materiaalien, kuten raudan, messinwww.puuilo.fi
-Topi
Pellavan päälle muutama kieppi putkiteippiä niin pitää yhtälailla kuin unipakin kitin kanssa mutta on siistimpää työtä.
Pellavan päälle muutama kieppi putkiteippiä niin pitää yhtälailla kuin unipakin kitin kanssa mutta on siistimpää työtä.
Pellava+teippi oli kyseessä, erittäin pitävä eikä suttaa.En tiedä tästä... amatöörinä kun sitä maapiiriä kyhäsin en meinannut saada teipillä pitämään.
Pellava+teippi oli kyseessä, erittäin pitävä eikä suttaa.
Joo tarkoitin juuri sitä yhdistelmää. Tiedän tehneeni jotain väärin, mutta tuntui se hankalalta silti saada pitäväksi. Huono teippikin ehkä.
Vanha putkijäärä kietaiseen hampun putkeen, sylkäisee siihen jotta hamppu kastuu jolloin sen menee nätisti kierteisiin ja siihen teippi päälle jotta hamppu pysyy paikallaan. Tulee pitäväJoo tarkoitin juuri sitä yhdistelmää. Tiedän tehneeni jotain väärin, mutta tuntui se hankalalta silti saada pitäväksi. Huono teippikin ehkä.
Jälkeenpäin ajatellen ehkä molempia oli liikaa.
Jaa, pellavaako se on? Luulin että se on hamppua, mutta näin viherpiipertäjänä myönnän olleeni väärässä.Siitä pellavan kanssa näpertämisestä tulee jollain tavalla oikeanlainen fiilis ja alkaa aina soida päässä "pyöritä pyöritä pellavapäätä" kun sitä karvakimppua pyörittelee tasaiseksi.
Hamppu + teippi on ammattilaisilla ihan yleisesti käytössä vaikkei se foorumilla ole oikein saanut hyväksyntää. Tästä on täällä ennenkin väännetty.
Jep, sen kyllä kiriessä huomaa jos se tiivistetavara alkaa pyöriä ulkokierteen mukana, niin tietää jo että ei siitä välttämättä hyvää tule.Mielestäni tärkeätä on kierteiden karhentaminen, joka onnistuu vaikka siirtoleukapihdeillä, varmistaa kierreliitosten pitävyyden eli tiivistemateriaali takertuu kierteisiin, eikä puske ulos osaa kiristettäessä.