Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Tulee suosittu sukelluskohdeMahtoikohan kyydissä olla myös ydinaseita?
Verta vaikutti tuo raati olevan kovasti vailla. Sama viisasten kerho näyttääkin kokoontuvan säännöllisesti ruudun takana. Onkos Moskovassa nyt sitten päätetty hyväksyä ajatus, että laiva upposikin ohjusiskusta? Erityisoperaatiosta oltaisiin jotenkin liukumassa sodan puolelle vai palaako toimittajat töihin vasta 15 vuoden paussin jälkeen.Tällä välin Moskovassa perheet katsoivat tätä:
Säilytyksen vaarallisuudesta en tiedä, mutta eri maiden (mm. Iran, Israel, Venäjä) sukeltajista pyörimässä hylyn ympärillä tullaan aika varmasti kuulemaan hyvinkin pian.Kuinkas tuommoiset atomipommit muuten meren pohjassa ja käsiteltäessä ovat vaarallisia, jos ovat esim. hiukan rikkoutuneet?
Hauta taitaa olla.Tulee suosittu sukelluskohde
Hauta taitaa olla.
Sääli, upposi ilmeisesti ihan matalalleoli tuolla syvääkin tarjolla.
Turkkilaiset sanoivat pelastaneensa joitakin kymmeniä, lopuista on ollut aika hiljaista, mutta jos laivan kannen alla suljetussa tilassa räjähtelee niin että laivan osastointi pettää - eihän se muuten olisi alkanut upota ja kallistua samantien - niin aika ihme on jos sieltä on joka ukko pelastettu.Ei tule hautaa vaan tulee sukelluskohde. Venäjä on kertonut että miehistö pelastettiin. Ilmeisesti kukaan ei siis kuollut -> sukelluskohde.
Nuo ovat käsittääkseni järjestään plutonium-pommeja (plutonium on niin paljon kätevämpää aseissa; Hiroshiman pommi oli uraania ja lajissaan ensimmäinen ja kaiketi viimeinen, jo tätä edeltävä koeräjäytys ja Nagasakin pommi perustuivat plutoniumiin). Plutonium on myrkyllinen, eri tavoin säteilevä ja kaikin puolin kelju raskasmetalli yhdisteinäkin, https://en.wikipedia.org/wiki/Plutonium.Kuinkas tuommoiset atomipommit muuten meren pohjassa ja käsiteltäessä ovat vaarallisia, jos ovat esim. hiukan rikkoutuneet? Normaali käyttämätön ydinpolttoaine ei säteile mutta mitenkäs nuo pommeissa käytetyt materiaalit.
Onko tuosta jotain uutista.^Turkkilaisetkin taisivat jo kiistää pelastaneensa väkeä.
Onko tuosta jotain uutista.
Laiva oli modernisoitu 2020 - sehän on alunperin tehty Ukrainassa 40 vuotta sitten. Sille on käynyt jo kerran melkein yhtä pahasti - parsittiin 2 vuotta kasaan kuivatelakalla. Nyt kyllä alkaa kalteriovi kolista modernisoinnin tekijöille kun vehkeeseen pystyi osumaan ikivanhan Neuvosto-ohjuksen vähän pimpatulla versiolla.Sotimisessa vanhentuneella raudalla ei vaikuta olevan paljon virkaa. Valtava linnoitettu sotalaiva räjähtää omilla panoksillaan kun saa pari pientä osumaa.
Sitähän se on, valitettavastiNäyttää sille, että Putinin nykyinen toiminta Ukrainassa on ihan normaalia venäläistä toimintaa. Väkivaltaista ja brutaalia arkipäivää vallassa pysymiseksi.
Putin todellakin on tehnyt suuren palveluksen pyrkimykselle päästä eroon fossiilisen energian käytöstä ja lisännyt uskottavuutta tälle kehitykselle lähivuosina, kun vaikuttaa linnoittautuneen nurkkaansa. Poliittinen kokonaisasetelmakin sattuu sopivasti tukemaan tätä mukaan luettuna Venäjän kauppasaarto ja lännen sotilaallisen blokin yhtenäisyyden kohentuminen. Asetelma myös tukee "oikeutusta" puuttumiseen Intian ja Kiinan kaltaisten toimijoiden ylilyönteihin muuttuvasta taloustilanteesta hyötymiseksi globalisaatiokehityksessä perustana Venäjän fossiilienergia. Toisaalta Brasilian kaltaiset toimijat voivat vahvistaa asemaansa Venäjän perillisenä.Jokaisen tahollaan on vähennettävä öljyn ja maakaasun käyttöä, päämääränä niiden kokonaan lopettaminen, näin menetellen maailma pelastuu.
Sähköllä liikutaan.Jokaisen tahollaan on vähennettävä öljyn ja maakaasun käyttöä, päämääränä niiden kokonaan lopettaminen, näin menetellen maailma pelastuu.
Tuon nähtyäni sanoisin, että Venäjä on valehdellut totuttua vähemmän. Ihan taatusti ovat ehtineet pelastaa miehistön siltä osin kuin se nyt on ollut mahdollista. Kovin moni tuskin hukkui.
Putinia on suosittu koska sitä on pidetty edullisena: mies selvästi on ollut kykenemätön ja haluton käyttämään Venäjän resursseja oikean suurvallan luomiseen, vaan on sensijaan pyörittänyt oligarkkirinkiä raaka-aineiden ympärillä. Käytettävissä on ollut valtavat luonnonvarat ja varsin koulutettu väestö, mutta kun vertaa vaikka Kiinan meininkiin näkee mikä kehitys Venäjän kohdalla on jäänyt tapahtumatta Putinin aikana.Yle Areenasta löytyy tuore dokumentti Putinin tie vakoojasta Ukrainan sotaan joka on kyllä selkäpiitä karmivaa katsottavaa ja osoitus kuinka onnistunut viemään kuin litran mittaa meitä ja länttä huipentumana Trump ja Putin Helsingissä 2018 alien on herännyt joka on pysäytettävä pakotteet ei sitä tee.
![]()
Putinin tie sotaan
Vladimir Putinin KGB-agentin ura loppui Neuvostoliiton hajoamiseen. Hän löysin nopeasti uuden tien: ensin byrokraatiksi, sitten presidentti Boris Jeltsinin pääministeriksi ja lopulta Venäjän presidentiksi, joka keskitti kaiken vallan itselleen. Putin piti länsimaita heikkoina, sai Donald Trumpin...areena.yle.fi
Kiinassa kai joku eunukki keksi paperiteon ja ruutikin on vissiin siellä keksitty. Venäjällä ei keksitä eikä kehitytä, ei se kansa vaan pysty siihen.Putinia on suosittu koska sitä on pidetty edullisena: mies selvästi on ollut kykenemätön ja haluton käyttämään Venäjän resursseja oikean suurvallan luomiseen, vaan on sensijaan pyörittänyt oligarkkirinkiä raaka-aineiden ympärillä. Käytettävissä on ollut valtavat luonnonvarat ja varsin koulutettu väestö, mutta kun vertaa vaikka Kiinan meininkiin näkee mikä kehitys Venäjän kohdalla on jäänyt tapahtumatta Putinin aikana.
Tuo on jo liian jyrkkä yleistys. On tuolla ollut aivan pystyviä matemaatikkoja ja keksijöitä esim. radiotekniikan, avaruusteknologian ja kryogeenisen kylmätekniikan puolella (nuo vain tulivat mieleen) sekä monella muulla alalla. Systeemi vain ollut sellainen, että keksijät ja talous eivät ole hyötyneet toisistaan. Korruptio on imenyt mehut systeemistä hyödyttämästä positiivista kehitystä ja ruuti on kulunut itsevallan ja suurvaltahömpän pönkittämiseen.Venäjällä ei keksitä eikä kehitytä, ei se kansa vaan pysty siihen.
Sanot saman asia kuin minä mutta eri sanoin. Ei se kansa kehity kun systeemi on mikä on eikä ketään kiinnostaSysteemi vain ollut sellainen, että keksijät ja talous eivät ole hyötyneet toisistaan. Korruptio on imenyt mehut systeemistä hyödyttämästä positiivista kehitystä ja ruuti on kulunut itsevallan ja suurvaltahömpän pönkittämiseen.
Johon toki liittyy vahvasti myös dokumentoinnin ja ohjelmiston varastus autonvalmistajilta. Vaatii sekin ja sen hyväksikäyttö osaamista.Itse oikein hämmästyin, kun joskus tutkin heidän auto-foorumeitaan google-kääntäjän avulla. En ole missään muualla törmännyt samanlaiseen diy-henkeen ja osaamiseen.
Kiina on tullut myös tunnetuksi siitä että kopioivat kaiken minkä pystyvät. Veljen firmasta oli kopsattu kaikki(yritetty myös tuotteet mutta menetyksestä ei ole tietoa) nettisivuja myöden, joku kirjaimen ero oli nimessä webbisivuilla.Johon toki liittyy vahvasti myös dokumentoinnin ja ohjelmiston varastus autonvalmistajilta. Vaatii sekin ja sen hyväksikäyttö osaamista.
Tuossahan on pitkät perinteetkin, kun ensimmäisiä tietokoneita kopioitiin länsimaista yksi yhteen.
Totta varmaan tämäkin. Ei kuitenkaan sovi unohtaa, että tätä ihan samaa on kyllä osattu harrastaa myös täällä kotosuomessa sotien jälkeisenä aikana. Ehkä se ei ennen ollut niin tuomittavaa kuin nykyään, kun tekijän- ja immateriaalioikeuksia on älytty alkaa suojella.Johon toki liittyy vahvasti myös dokumentoinnin ja ohjelmiston varastus autonvalmistajilta. Vaatii sekin ja sen hyväksikäyttö osaamista.
Tuossahan on pitkät perinteetkin, kun ensimmäisiä tietokoneita kopioitiin länsimaista yksi yhteen.