Uusi NZxxYKE malli

perti16

Aktiivinen jäsen
Onnisen Onnimarkkinoilla tarjouksessa 1053 € (849€, alv. 0%)

Ei toki tarjolla kaikille.
 

Husky

Hyperaktiivi
^Tuon kun olisi tiennyt hitusen aiemmin niin olisi voinut parisataa säästää, kun tein kauppoihin johtaneen täsmäkyselyn perusteena se hinta mitä 25 tunnetusti maksaa ja siihen päälle perusasennus. Oma käsitys koneen hinnata oli 1250e, mutta näillä mennään.

Nyt on 25 puhallellut useamman päivän oikein positiivissa merkeissä. Lämpö jakautuu suunnattoman paljon paremmin, kuin olisi voinut uneksiakaan. Lisäksi harvat sulatukset ovat olleet todella hiljaisia. Toivottavasti jatkuu näin!

Etäkäytön päällesaanti oli raivostuttavan säätämisen aiheuttanut härdelli, täytyy toivoa, ettei vaan lakkaa toimimasta, kuten on joillekin käynyt että täytyisi uudelleen tuo tehdä, kun ei koko aikana selvinnyt, että mikä oli miksei homma edennyt normaalisti, kun loputtomien samanlaisten toistojen jälkeen yllättäen onnistui.

Kysymys ComfortCloudin sähkökulutusnäyttämästä ja raadin arvio lämpömäärästä/COP:stä minkä voisi odottaa vuorokaudessa tulevan tupaan (18.3, jolloin koko päivän oltiin +1...+2 asteessa, aika tuulinen päivä):
- ILP oli yön 2/6 puhalluksella 23 asteen pyynnillä ja päivän 1/6 (1=quiet) 23 pyynnillä.
- Cloud näytti 8.1kWh ja tuntikohtaiset palkit aikalailla samankorkuisia läpi koko päivän => tästä tulisi Cloudin mukaan 340W keskimääräinen sähköteho.
- Meillä yösähköä menee lattialämmityksen ollessa päällä normaalisti (kuten se oli 18.3) 6.1kW tunnissa (tämä pätee 95%:iin yötunneista jolloin lattia on päällä, eli ei ole ihan aukoton, mutta pitäisi päteä tähänkin yöhön). Nyt yösähköä oli mennyt lattialämmitystunteina 450W enemmän eli se varsin todennköisesti oli ILP:n kulutus.
- Muistaisin foorumilla törmänneeni tietoon, että tuon verran on ero Cloudissa eli 450W vs 340W. Onko jollakulla kommenttia, joka on erillistä kulutusmittaria verrannut Cloudiin?
- Isoa eroa ei ole Cloudin mukaisessa sähkönkulutuksessa oli sitten FAN 1/6 tai 2/6 tai 3/6. Onko samaa havaintoa jollakulla?
- Varmaan tuollainen 450W sähkökulutus on suunnilleen se mikä pitäkin olla? Ulkona siis +1...+2 ja FAN 2/6 ja pyynti 23 astetta. Lattialämmitys päällä ja ILP nosti talon lämpötilaa ehkäpä 2 astetta, mikä tietysti aika paljon. Ellei jopa 2,5 astetta.
- 18.3 lattia oli päällä yhteensä 23kWh. Sillä olisi ennen ILP:iä selvitty tuon 2-2,5 astetta viileämmässä talossa. Jos ILP otti sähköä 450/340 x 8,1kWh = 10,7 kWh, niin ei oikein vaikuta loogiselta, että COP voisi olla 2, koska lämpölataus ILP:stä pitäisi sitten olla peräti n. 21kWh, mikä olisi jopa samaa tasoa kuin normimäärä lattialämmitystä minkä luulisi nostavan talon lämpötilaa enemmän kuin 2-2.5 astetta. Minkähänlaista COP:ia voisi odottaa ko. päivänä ko. asetuksilla noin niinkuin suunnilleen? Taitaa tuo vajaan tehon käyttö pudottaa huomattavasti COP:ia?
 
Viimeksi muokattu:

Husky

Hyperaktiivi
- Muistaisin foorumilla törmänneeni tietoon, että tuon verran on ero Cloudissa eli 450W vs 340W. Onko jollakulla kommenttia, joka on erillistä kulutusmittaria verrannut Cloudiin?
Alkaa olla tilastollista otantaa tästä asiasta.
Katsoin myös minimikulutuksien kautta tätä Elenian tiedoista ja meillä matalimmat tuntikulutukset ennen ILP:iä ovat olleet 350W. Niitä on aika usein ollut viikkotasolla.
ILP:n päälläollessa ei ole menty alle 800W eli 450W olisi ILP tuntikeskiarvo, joka vahvistaisi tätä oletusta, että jos Cloud näyttää 340W, niin oikeasti menee 450W. Kerroin olisi 1.3x.
Ulkona siis +1...+2 ja FAN 2/6 ja pyynti 23 astetta... Minkähänlaista COP:ia voisi odottaa ko. päivänä ko. asetuksilla noin niinkuin suunnilleen? Taitaa tuo vajaan tehon käyttö pudottaa huomattavasti COP:ia?
Laskin toiseen ketjuun esimerkin, että COP voi pudota oleellisesti esim 2.3:sta vain 1.5:een

 

Husky

Hyperaktiivi
Nyt on 25 puhallellut useamman päivän oikein positiivissa merkeissä. ... harvat sulatukset ovat olleet todella hiljaisia. Toivottavasti jatkuu näin!
Siltä varalta, että sulatusmöläykset ovat jollekin muullekin ILP-ostajalle yksi eniten mietityttävä ominaisuus, niin nyt on tullut lukemattomia sulatuksia kuultua ja on todellakin hiljainen sulattelija. Olisi sen puolesta ja myös huminoiden puolesta voinut olla makuuhuoneen lähellä, vaikka olemme erittäin herkkäunisia.

Sulatuksiin liittyviä muita suuria positiivisuuksia kaksin kappalein:
Ensinnäkin normi pakkaspäivinä tai plussakelilläkin tekee todella harvoin sulatuksia. Sanoisin että voi mennä tunteja ja jopa niin, ettei normaalien sisäaskareiden yhteydessä ole huomannut kuin kaksi sulatusta päivässä. Oletan kyllä, että jos vaikka televisiota katselee 5m päässä, niin osa sulatuksista on voinut jäädä huomaamatta hiljaisuuden takia.
Toisekseen erittäin positiivista, että kun oli toissapäivänä lumimyräkkä ja pari pakkasta ja lunta imetytyi kitusiin, niin jotekin masiina tajusi tuon itsekin ja sulatteli tiheään eli n. 40min välein ison osan päivästä. TODELLA positiivista että osasikin tajuta tilanteen.
Mahdollisesti ohjekirjoista löytyy kyllä selitys millä logiikalla tuo sulatus toimii, mutta ennenkuin ehtii perehtyä, niin joku voisi logiikan NZxxYKE:stä ehkä tänne avata? Varmaan jotenkin lämpötiloista osaa tulkita, mutta miten voikin olla noin toimiva tuollaiseen lumimyräkkäänkin.

Ja jotta ei ole pelkkää positiivista hymistelyä, niin mainittakoon, että lämmityseurojen säästö ei ole näiden käyttöviikkojen aikana mennyt sinne päinkään minne piti, mutta se ei kuulu tähän ketjuun, vaan on yleisempää ILP asiaa. Plus uskon, että kun ehtii vielä pohtia ja säädellä, niin on mahdollista tulla korjaus asiaan.
 

tri_routa

Aktiivinen jäsen
Tännekin tulee vielä NZ25YKE eikä vähiten jäsen Huskyn esimerkillisen selvitystyön seuraamisen vuoksi. :)
Toki löytyi myös edullisesti.
 

Husky

Hyperaktiivi
Tänne olin laittanut Cloudin kWh-näyttämän pohdiskeluja.
Nyt on Elenian sivuilta löytynyt 5min vaihekohtainen tieto ja saa luotettavasti maksimin mitä ILP on voinut ottaa.
Samassa vaiheessa on talon valaistusta, jotka oli päällä ja suht todennäköisesti oli varaston patteri myös hetken päällä. Muuta ei ollut tuosta vaiheesta.

Elenian mukaan ILP on keskimäärin max 40Wh/5min eli max 480W. ILP oli päällä alkaen 22.30 eli 1.5h.
Eli Elenian mukaan max 0.72kWh.
Cloud sanoo 1.1kWh eli kumma jos se näyttää liikaa eikä liian vähän :huh:

ILP oli stbyllä off- tilassa muun päivää, mutta tuskin vie tuon erotuksen verran 22.5h aikana. Veikkaisin tehoa 10W max mitä tuo stby voisi olla. Hmmm, tulisihan tuosta kyllä 0.2kWh lisää itseasiassa, että onhan se kerpele aimo lisä 0,72:een
 

Liitteet

  • Screenshot_20231006_194250.jpg
    Screenshot_20231006_194250.jpg
    272,7 KB · Katsottu: 123

Husky

Hyperaktiivi
Käsittääkseni NZ:ssa ei ole tehonrajoitustoimintoa, mutta kysytään nyt varmuuden vuoksi, että onko jollakulla muuta tietoa?
Esim jos on jollain salanimellä piilotettu servicevalikkoon.

Auttaisi tällaiseen muutaman minuutin katkotteluun + täystehorykimiseen varmaankin, mitä tuolla toisessa ketjussa puhuttiin:
 

tri_routa

Aktiivinen jäsen
Ekaa kertaa osuin samaan huoneeseen NZ25YKE:n kanssa kun aloitti sulatuksen. Aikamoinen "mossahdus" siitä alkuun tulee, pelästyin melkein. Vai onko tämä joku yksilöominaisuus?

(Kehun tässäkin yhteydessä halpis-Fujia KMCDN jonka toiminta on hyvin eleetöntä ja äänetöntä verrattuna näihin kalliimpien brändien vehkeisiin. Varmaan siihen joku vika tulee kohta.)
 

Tehari

Aktiivinen jäsen
Ens viikolla oman asennus. Vertaillaan sitten mitsun LN25 ja NZ25YKE:n välisiä sulatteluja, ääniä, tehoja yms. jne. Mitsu talon toisessa päässä ja tämä tulee toiseen tuon 18 vuotta vanhan Toshiban tilalle.
 

Husky

Hyperaktiivi
Ekaa kertaa osuin samaan huoneeseen NZ25YKE:n kanssa kun aloitti sulatuksen. Aikamoinen "mossahdus" siitä alkuun tulee, pelästyin melkein. Vai onko tämä joku yksilöominaisuus?

(Kehun tässäkin yhteydessä halpis-Fujia KMCDN jonka toiminta on hyvin eleetöntä ja äänetöntä verrattuna näihin kalliimpien brändien vehkeisiin. Varmaan siihen joku vika tulee kohta.)
Ei YKE möläytä meillä olleskaan pahasti. Voisiko vaikuttaa, että kun tuo on niin pirun tehokas, että on varmana murto-osakuormalla, niin sulatus siksi hiljainen
 

Husky

Hyperaktiivi
Ens viikolla oman asennus. Vertaillaan sitten mitsun LN25 ja NZ25YKE:n välisiä sulatteluja, ääniä, tehoja yms. jne. Mitsu talon toisessa päässä ja tämä tulee toiseen tuon 18 vuotta vanhan Toshiban tilalle.
Hyvä!
Toivottavasti ehdit mittailla kotiCoppeja ja Yken osakuomaCop kiinnostaa erityisesti.
Ja että onko taipumusta katkokäyntiin
 

Tehari

Aktiivinen jäsen
No se jää nähtäväksi. En mä jaksa mittailla Coppeja, kiinnostaa lähinnä paljonko se tuottaa lisää lämpöä tiettyihin asuintiloihin ja paljonko kuluttaa sähköä. Infoan kyllä käyttökokemuksia :)
Sikäli haasteellinen paikka että edessä, viistossa, n. 3,5m päässä iso takka. Lisäksi kylppäristä saunomisen jälkeen tulee lämmintä ilmaa. Mutta kiva testailla ja hakea oikeat säädöt..
 

Husky

Hyperaktiivi
Ei oikein ole euroja eikä kilowatteja tässä säästynyt toistaiseksi, niin täytyi viikonloppu polttaa COP-mittauksiin sun muuhun tutkimiseen.

Onko kukaan saanut NZ:aa käymään alle 400W teholla?

Meillä tuo on koko syksyn pompotellut karmeata katkokäyntiä. Nytkin eilisillasta pari min isolla teholla ja sitten pari min stopissa.
Puhalluksen isontaminen ei auta ja eri suuntauksia kokeiltu ja eri lämpötilapyyntejä.

Juuri kun toiveissa oli, että etenkin 0-10 asteen kelillä tämä tuottaa lämpöä hyvällä hyötysuhteella. Myyntiesitteen mukaan mukamas 165W on minimiottoteho :confused:

Ei oikein ole järkevän tuntuista laittaa puhallusta huomattavasti isommalle, kuin mitä lämmön leviäminen edellyttää. Lämpö nimittäin leviää USKOMATTOMAN helposti tämän talon sokkeloihin.

Alkurykäisyn eka minuutti voi olla alle 2:n COP:lla. Sehän ei haittaisi, jos kävisi vaikka 5min sen jälkeen. Tuollaiset yli 5min COP:t tuntuu olevan ihan ok kyllä.
 

janti

Moderaattori
Ylläpidon jäsen
Viimeksi muokattu:

Husky

Hyperaktiivi
Onko @Husky kokeillut jo sitä modausta?

Kuinka lähellä kattoa ja sivuseiniä laite nyt on? Onko puhalluksen oikosulkua?

Taitaa minimitehot olla samoja kuin tuossa testissä noin 400 W

Mitsu taipuu mulla minimi otoille vain Auto-puhalluksella (= 1-puh). En tiedä miten Pana toimii tuossa. Mitsussa 900 W kompura.
En ole kokeillut sitä modausta. Ymmärsin niin, että se vain jatkaa SY:n puhallusta, kun UY on pausella. Ei kai se auta tähän vaivaan, kun haluaisin että masiina kävisi pienemmällä teholla tasaisesti katkomatta.

Tuossa on viisto suht korkea katto ja ei varmaan pääsääntöisesti ole tuon parempia pystysuunnassa suomalaisissa taloissa paikkoja. Sivuseinään on metrin verran matkaa ja noin kolme metriä sivuseinää pitkin eteenpäin on iso aukko eteiseen minne lämpö menee varsin tehokkaasti jo 2/6 puhalluksella ja jopa 1/6:llakin.
Suoraan eteenpäin SY:n edessä on yli 10 metriä täysin avointa tilaa.

Kiitos linkistä, varmana suht sama on tuo VKE ja näytti tosiaan, että ei ole alle 400W:n toiminut. YKE:n materiaalissa luvataan tosiaan 165W.
900W kompura on tässäkin eli ei ole pienimmästä päästä.

Olen kokeillut eri puhalluksen suuntauksia ja lämpötilapyyntejä. Auto-puhallusta en ole kokeillut kyllä, voisikohan se auttaa....täytyykin katsoa jos laittaisi nyt yöksi sen sillä konstilla kokeeksi.
 

Husky

Hyperaktiivi
Yhden yön perusteella ei tuo auto-puhallus auttanut.
Kokolailla samoin pompotteli 10 tuntia menemään. Ei tuo kyllä huonompikaan ollut, vaikka alku oli pahan tuntuinen: ILP oli ollut useamman tunnin offilla ja talossa 19-20 astetta. ILP päälle ja se veti mahdottoman puhalluksen päälle ja puhalsi 40 asteista. Ja sitten tapojensa mukaan heti tauolle.
Pyynti 19 astetta.

Tunnin verran seurailin ennen nukkumaanmenoa ja taisi olla se etu, että seisoi nyt ehkä vähän lyhempiä aikoja (en kellottanut kyllä), kuin mitä tekee vakiopuhalluksella, mikä varmaan hyvä COP:lle.

Mutta miksi ihmeessä tarvi pitää puhallusilmaa niin kuumana, kun näytti olevan 35-40 astetta. Eikö voisi pienemmällä teholla lämmittää, niin voisi käydä pitempään kerrallaan.

No tätä autoa täytyy myöhemmin tutkia lisää ja seurata. Tuo oli vain yksi yö nyt.
 

janti

Moderaattori
Ylläpidon jäsen
Pana pyrkii pitämään AUTO-puhalluksella puhallusnopeutta säätämällä kennolämpötilan 35-39 C.
1699381172361.png
 

pamppu

Vakionaama
Onko kukaan saanut NZ:aa käymään alle 400W teholla?

Meillä tuo on koko syksyn pompotellut karmeata katkokäyntiä. Nytkin eilisillasta pari min isolla teholla ja sitten pari min stopissa.
Puhalluksen isontaminen ei auta ja eri suuntauksia kokeiltu ja eri lämpötilapyyntejä.

Juuri kun toiveissa oli, että etenkin 0-10 asteen kelillä tämä tuottaa lämpöä hyvällä hyötysuhteella. Myyntiesitteen mukaan mukamas 165W on minimiottoteho :confused:

Ei mulla tuota mallia ole, mutta vanhempi NE tuntuis toimivan just samalla tavalla että vielä plussakelissä se käy katkoa useamman sadan watin rykäisyinä ja vasta kun mennään pakkasen puolelle, niin se asettuu käymään tasaista 150W ottotehoa.
 

Husky

Hyperaktiivi
Kannattaa kokeilla sitä modausta (jatkuvaa vakio puhallusta) myöskin. ;)
Ok, kiitos.
Täytyy kokeilla.
Tässä on nyt kiirettä muiden hommien kanssa näköjään, niin tämä tutkailu jäänyt sikseen.

Pana pyrkii pitämään AUTO-puhalluksella puhallusnopeutta säätämällä kennolämpötilan 35-39 C.
katso liitettä 89894
Tuollaisia lämpötilalukemia siinä kyllä näkyikin, mutta mielestäni piti koko ajan samalla tasolla puhallusta (ja oli tosi isolla, varmaan 3-4/5 koko ajan). Vähän mietityttää, eikö etenkin meillä piisaisi 30-35 astetta ennemminkin kuin 5 astetta kuumempi.

Täytyy tuijottaa tuota kuvaa ja varmaan myös SM:ää muutenkin ja miettiä mitä ILP tekee kokonaisuudessaan samaan aikaan sitten muuten, että kuvaako tuo esim kompressorin ja UY:n tuulettimen jotakin vakiotilannetta, kun nehän ovat muuttujana myös tuossa hommassa SY:n puhaltimen lisäksi.
Ei mulla tuota mallia ole, mutta vanhempi NE tuntuis toimivan just samalla tavalla että vielä plussakelissä se käy katkoa useamman sadan watin rykäisyinä ja vasta kun mennään pakkasen puolelle, niin se asettuu käymään tasaista 150W ottotehoa.
No helkutti, tuohan olisikin erinomainen asia.
Olen pelännyt, että pahenee vain pakkasilla tämä rykiminen. Keväällä kun tuo oli jo tositoimissa hetken kylmissä keleissä niin ei ollut keinoa mittailla ottotehoja enkä tullut kellottaneeksi on/off aikoja.
Enimmäkseen silloin ihastelin tuon hiljaisuutta ja sitä, että vaikutti olevan järkevä sulattelija ja muita hyviä ominaisuuksia.
 

Tehari

Aktiivinen jäsen
No nyt on pana asennettu.. katotaa mitä tulevan pitää. Puhallusta tossa vehkeessä kyllä riittää. Mukavahko hiljainenkin on.
 

Tehari

Aktiivinen jäsen
Tuo on huono tuo 460W ja toinen paljon pienemmällä teholla, helkutti :mad:

Modaus:, jos kokeilet niin kerrotko täällä mitä huomaat:
Niin siis miten se modaus tehdään?

Ite nyt laitoin tuolta asetuksista kohdan 56->01 ja 60->01
Onko muita suositeltavia asetuksia? Ymmärsinkö oikein että ulkoyksikössä on sulatuskaapeli? Sehä selittäis osittain ton 200w extra kulutuksen. Jos sulakaapeli on, niin voiko sen toimintaa muuttaa jotenki?
 
Viimeksi muokattu:

janti

Moderaattori
Ylläpidon jäsen
Ymmärsinkö oikein että ulkoyksikössä on sulatuskaapeli? Sehä selittäis osittain ton 200w extra kulutuksen. Jos sulakaapeli on, niin voiko sen toimintaa muuttaa jotenki?
Pohjavastus on nyt päällä vain sulatuksissa ja 10 min sen jälkeen, jos on valittu 63 Base pan heater selection A

Ilmeisesti ohjaus on nyt sama kuin Panan VILPeissä
1699517980275.png
 

Tehari

Aktiivinen jäsen
Näyttäis olevan plan A vakiona.

En tiedä onko aikaisemmin tehdyillä modauksilla mitään tekemistä virrankulutuksen suhteen.
Nyt näyttäis Mitsun kulutus olevan 200+- W ja Panan 365W. Molemmissa pyynti 22 ja puhallus manuaali 2 pykälää.
 
Viimeksi muokattu:

Husky

Hyperaktiivi
Näyttäis olevan plan A vakiona.

En tiedä onko aikaisemmin tehdyillä modauksilla mitään tekemistä virrankulutuksen suhteen.
Nyt näyttäis Mitsun kulutus olevan 200+- W ja Panan 365W. Molemmissa pyynti 22 ja puhallus manuaali 2 pykälää.
Pätkiikö Pana ja toinen rullaa nätisti?

Meillä ei voi käyttää pyyntiä 22 tai täytyy kaivaa vihta eli 19 ollut nyt koko syksyn ellei tee jotaki testiä.
Tuo 19 ja pieni puhallus piisaa siihen että peräsokkelossakin nousee lämpö oleellisesti.
 

Tehari

Aktiivinen jäsen
Pana rullaa ja jos laitan Mitsun puhalluksen autolle ni se hiljenee. Laitoin molempiin pyynniksi 20. Puhallus Mitsu 2lla ja pana 1llä. Ei siis silent tai quiet tiloja.
Kulutus Mitsu 165+- Pana 380+-
 

Tehari

Aktiivinen jäsen
Noniin nyt katkokäynnillä molemmat. Ulkona toki sen verran lämmin ja 20 asteen pyynti on helppo saavuttaa. Vähän turha näillä keleillä pitää edes molempia päällä. Nyt pana kiinni ja pienemmällä käyvä mitsu saa jatkaa vetojuhtana.
 

Tehari

Aktiivinen jäsen
Tuli nyt testattua tuota Mode 56-01 ja sillä alkoi ne katkokäynnit. Nyt vaihdoin takas 56-00 niin tossa se nyt puhaltaa koko ajan..
 

janti

Moderaattori
Ylläpidon jäsen
Tuli nyt testattua tuota Mode 56-01 ja sillä alkoi ne katkokäynnit. Nyt vaihdoin takas 56-00 niin tossa se nyt puhaltaa koko ajan..
Puhalsiko se kuitenkin tasaisesti silloin ne lepuutusajat, kun kompressori oli off / katkojen ajat?

Jos laite puhaltaa tasaisesti halutulla manuaalinopeudella jatkuvasti, niin se lämmitysjakso voisi olla pidempi kuin 3 min. Toisaalta lepuutusjaksolla imuilma-anturi viilenee tuolloin myöskin nopeammin. :)
1699604579414.png

Katkoherkkyyteen voi vaikuttaa myös lämpimän puhallusilman oikosulku imupuolelle lämmitysjakson aikana. Oikosulku katkokäynnillä niin että puhallus välillä vaimenee voi olla myöskin se joka aiheuttaa herkemmin katkon.

Sisäyksikön takana olevan putkiläpiviennin epätiiveyskin voi vaikuttaa katkoherkkyyteen. Imuilma-anturi saa viileä ilmaa tuota kautta ulkoa, jos talo on alipaineinen (olettaen etttä putket menevät suoraan ulos).
 
Viimeksi muokattu:

Tehari

Aktiivinen jäsen
Mode 56-01 puhalsi hetken lämmintä ja sitten hiljeni, puhallus meni käytännössä nollaan, kyllähän sieltä katkon aikanaki hieman ilma liikkuu.
No laitoin tossa testiksi 56-00 ja nyt se puhaltaa koko ajan tasaista nopeutta ja kämpässä on enemmän lämmin kuin mitä pyynti. Lämpö liikkuu tosi hyvin.
Tietysti ulkona nyt on +7 mutta pyyntinä 20 ja puhallus 2lla. Tällä hetkellä kulutus hiukan alta 350W.
 

Tehari

Aktiivinen jäsen
Oliko sulla puhallus manuaalilla vaiko AUTO nopeudella?
Manuaali, mitään muuta en muuttanut kuin tuon 56-01->56-00.
Ja tossa se vaan puhaltaa tasaisesti mutta varmasti. Niin ja siis vakiona mulla oli tuo 56-00 jolloin se puhalsi samalla tavalla kuin nyt. Tästä voi päätellä että tuon muuttaminen 56-01 tilaan aiheuttaa katkoja. Ainakin minulla.
 

janti

Moderaattori
Ylläpidon jäsen
Manuaali, mitään muuta en muuttanut kuin tuon 56-01->56-00.
Ja tossa se vaan puhaltaa tasaisesti mutta varmasti. Niin ja siis vakiona mulla oli tuo 56-00 jolloin se puhalsi samalla tavalla kuin nyt. Tästä voi päätellä että tuon muuttaminen 56-01 tilaan aiheuttaa katkoja. Ainakin minulla.
Erikoista, puhaltaako se nyt ne kompressorin katkojen ajat myöskin tasaisesti samalla nopeudella?

Tästä voi päätellä kyllä juurinkin päin vastoin tuosta modista (Kiinteä tuulettimen nopeuden valinta lämpötilan kompressorin ollessa pois päältä). Jääkö sinne kuitekin joku Cold draft prevention päälle??
1699608720563.png


Ilmeisesti tuo on nyt toiminnallisuudeltaan eri asia kuin tuo jäähdytyksen 64 modi??
1699608898945.png
 

Tehari

Aktiivinen jäsen
En tiedä käykö kompressori tuolla koko ajan vai mitä ulkona tapahtuu mutta tunnin ollut tässä sisällä nyt ja koko ajan puhaltaa samalla tavalla. Aamulla kun oli tuo 56-01 käytössä niin vähän väliä puhalsi, hiljeni, puhalsi ja taas hiljeni.
 

Tehari

Aktiivinen jäsen
Tästä voi päätellä kyllä juurinkin päin vastoin tuosta modista (Kiinteä tuulettimen nopeuden valinta lämpötilan kompressorin ollessa pois päältä). Jääkö sinne kuitekin joku Cold draft prevention päälle??
katso liitettä 90031
Vai meinaako tuo nyt sit kuitenkin sitä että kun kompura sammuu niin alkaakin fixed fan speed eli puhaltaa sammuu puhaltaa sammuu.. koska siltä se ainakin täällä vaikuttaa.
 

janti

Moderaattori
Ylläpidon jäsen
Vai meinaako tuo nyt sit kuitenkin sitä että kun kompura sammuu niin alkaakin fixed fan speed eli puhaltaa sammuu puhaltaa sammuu.. koska siltä se ainakin täällä vaikuttaa.
Ei tuo kyllä kuullosta kiinteältä=fixed nopeudelta. :cool:

Oliko sulla laite off/standby-tilassa kun teit modauksen?

Nouseeko puhallusnopeus nyt maksimiin ja jääkö sinne jos manualisesti nostat nopeutta?
 

Tehari

Aktiivinen jäsen
Ei kuulosta ei mutta tuo pätkintä alkaa jos sen laittaa 56-01.
Oli tietty off/standby tilassa, koska ohje niin sanoo.
Tähän asti se on puhaltanut yhtä jaksoisesti koko ajan samaa nopeutta. Pyynti 20 edelleen. Keittiössä melkein 24c ja kylmimmässä huoneessa on 21,8.
Ulkona on tietty niin paljon plussaa ettei ulkoyksikkö voi mitenkään jäätyä. Se nyt sotkee toki tätä mutta ei se silti poista sitä pätkimistä joka aamulla tapahtu..
Edit: manuaalinen täysi puhallus pysyy päällä..
 
Viimeksi muokattu:

janti

Moderaattori
Ylläpidon jäsen
Keittiössä melkein 24c ja kylmimmässä huoneessa on 21,8.
Ulkona on tietty niin paljon plussaa ettei ulkoyksikkö voi mitenkään jäätyä. Se nyt sotkee toki tätä mutta ei se silti poista sitä pätkimistä joka aamulla tapahtu..
Edit: manuaalinen täysi puhallus pysyy päällä..
Ettei vaan nyt ole modaus sittenkin päällä, kun antaa kaikki puhallusnopeudet.
Aiemmin Panalla oli tapana rajoittaa todellista puhallusnopeutta myös manuaalinopeudella kennolämpötilan mukaan.
=> Onkohan tähän tullut nyt muutos?
 
Back
Ylös Bottom